Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamı doğaya bıraymalı mıyım?

BayyurtSf

Bronz 5 Üye
Hepinize merhaba arkadaşlar..
Önceki konumda bahsettiğim bi dere kaplumbağam var...
2 yıldır bizimle
Kardeşim satın aldım diye bizden saklamıştı çok uzun zaman sonra öğrendik ki meğer su kanalının kenarında bi yerlerden bulmuş eve getirmiş..

Ben uzun zaman evde bakıldığı ve tekrar eski hayatına alışamayacağını düşünerek evde bakmaya devam ettim..
Hatta bulunduğum şehire taşıyıp akvaryum oluşturacağım..

Ama veteriner doğasına bırakmamızı, oraya uyum sağlayabileceğini söyleyince çok kararsız kaldım
Zavallı hayvanıma kıyamıyorum ve insan eline geçsin istemiyorum...
Doğasında yaşayıp ölsün ama bu mümkün olabilecek mi...
Sizce göle bi yerlere bırakmalı mıyım?
Ona çok alıştım :(((
Ama öyle mutlu olacaksa??

Gördüğünüz diğer ikisinden farklı olan kapluş mükremin :(

Ekli dosyalar

• 2013-03-14 12.31.52.jpg
    2013-03-14 12.31.52.jpg
    85.8 KB · Görüntüleme: 70
Cvp: Kaplumbağamı doğaya bıraymalı mıyım?

Yaşadıklarını bildiğiniz akarsulara bırakmakta sakınca yok. Ancak bunu ilkbahar ve yaz başında yaparsanız olur.

Bu bahsettiğm çizgili dere kaplumbağası için geçerli.

Hazır yeme alisdıysa sorun olabilir bence kendi yemeğini bulamayabilir :)

2 yıldı seninleyse baska bir yere adapte olamaz bence ben olsam dogaya salmam bakarım büyütürüm ^^

avlanma yetilerini kaybetmiyorlar galiba ama zorlanabilirler umarım salıcağınız yerlerde res yoktur

Salıcagı yerde res olmaaz zatn resler türkiyede yasamıyor meksika florida ana vatanları :D

kastettiğim o değildi bilinçiszce bakamayıp salan insanların hatalarından gelen resleri kastediyorum :)

Resler avrupa ve ülkemizde istilacı durumuna gelmek üzere. Tek şansımız kış şartlarında bizim hayvanlar bir nebze daha dirençli.

Bunun dışında iç güdüsel avlanma yeteneklerinin gitmediğine 1,5 yıldır yavrudan beslediğim reslerin akvaryumuna balık atınca şahit oldum. Genede ilk başta sabahları tembel tembel yem bekleyebilir. Şartlanma durumu buna sebep olur.

flyingturtle' Alıntı:
kastettiğim o değildi bilinçiszce bakamayıp salan insanların hatalarından gelen resleri kastediyorum :)

Pardon ben yanlış anlamışım :D

bilinçsizce göllere derelere akarsulara res leri salıyorlar

kardeşin nerden bulduysa o dereye veya bu hayvanın hemcinslerinin bulunduğu yere bırakabilirsin. bu konuda emrenin dediği gibi bu zamanlar uygun çünkü kışa girmeden ısı adaptasyonunu sağlaması ve bünyesini kuvvetlendirmesi lazım.

Res nedir ? Ben de bi an önce karar verip ona göre davranayım diyorum.
Açıkçası çok seviyorum hiç bırakmak gelmiyor içimden..
En sevdiğim kaplusum..:(
Bilemiyofummm

Çok zor bir durum gayet iyi anlıyorum sizi :) Keşke bu kadar uzun süre beslemeden bunu düşünseydiniz. Şimdi bıraksanız bile aklınız muhtemelen hep onda olacak. Fakat yine de doğalarına bırakmak zannedersem onlar için daha iyi.

Res: red eared slider: kırmızı kulaklı su kaplumbağası. Kırmızı yanak diye tabir edilen su kaplumbağası.

Cvp: RE: Kaplumbağamı doğaya bıraymalı mıyım?

BayyurtSf' Alıntı:
Res nedir ? Ben de bi an önce karar verip ona göre davranayım diyorum.
Açıkçası çok seviyorum hiç bırakmak gelmiyor içimden..
En sevdiğim kaplusum..:(
Bilemiyofummm

Res kısaltılmış bir kelime red eared slider ın kısaltılmışı
Ben yerinde olsam bırakmam sana alışmıştır kesin dısarıda yaşayamaz bence :( .

Emre abi benden önce cevap yazmış
Emre abi hızına yetisemiyoz walla :D

Aynı anda yazmışız. Bu günlerde çok aktif değilim aslında :)

Evet aslında daha önceden bırakmalıydık ama sonradan söyledi kardeşim sağolsun..
Aklım hep onda kalacak evet ama belki de doğasında daha mutlu diye avunacağım..
Bu arada kırmızı yanaklı da 2 tane kapluşumuz var...
Onların bırakılmaması mı gerekiyor?

Resler bizim yurdumuzun hayvani degil. Ha onu dogaya atmissin,ha hayvani bir silahla vurmussun. Ayni sey.

Resin kendi hayatının endişesinden çok habitatımızdaki diğer kaplumbağaların yaşam tehlikesini düşünmeli. Bu tür amerika kıtasına ait ve bırakılacaksa oraya bırakılmalı. Ülkemizin habitatı için tehlikeliler. Kavga etmeleri bir yana yerli türlerin kısıtlı avlarını tüketmeleri çok olumsuz bir durum.

resler mauremys caspica ve yerli türlerimiz için tehtid yaratıyorum diye biliyorum bırakmamak gerek Türkiyeye.Bu aynı japon balığını göle salmak gibi birşey olur herhalde sonra istilacı oluyorlar

Evet ya bende 3 kapluş var ikisi res sanırım kırmızı yanaklı su kapluşu...
Mükremin yani derede bulunmuş olan kapluşum ağırbaşlı çekingen öyle bi sakin ki anlatamam..
Ama diğerleri müarekler sürekli açlar eni görünce atlıyolar yem ver bize diye :hih:
O değil mükreminin yemlerini de yiyolar :smile:

Şimdi ne diyosunuz arkadaşlar karar veremedim bırakmayım mı??

Geri