Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamı doğaya bıraymalı mıyım?

Cvp: Kaplumbağamı doğaya bıraymalı mıyım?

Çizgili doğaya ama uygun yer bulunarak bırakılabilir. Bunların yaşadığı bir dereye bırakmak gerekir. En azından su kalitesinde sorun olmadığı belli olur. Diğerleri res olanlar kalmalı. Bakamayacaksanız ancak sahiplendirme yolu uygulanabilir.

Yok onlara bakarız ama hiç de bırakasım yok ya çok zor bi karar
Hayvancağızın tavırları çok yabani yani sevmediği belli ilk zamandan beri
Çok da seviyorum yaa napsam ki...
Ömür boyu beslesem bencillik etmiş olur muyum acaba..

Bende de bir tane sahiplendiğim var. Düşündüm bir kaç kez doğaya bırakmayı ama odamda olduğu içinmi nedir çok bağlandım. Bendeki hayvan davranış olarakta uysal olduğu için bırakamıyorum. Bırakın beni gelen arkadaşım kuru alanda dahi sevebiliyor.

Açıkçası vazgeçmek üzereyim...
Ona ve diğerlerine büyük bi akvaryum alıp beslemek istiyorummmm :'(

Şu konuda önemli. Farklı türler genelde anlaşamaz. Ben çizgili olana ayrı yerde bakıyorum. Eğer yaz bitince bu meydana gelirse doğaya bırakma alternatifi ortadan kalkar. Bu durumda ayrı sistem gerekir.

Bi sıkıntı olmadı hemen hemen 2 yılı doldurdular..
Kırmızı yanaklı olan kaplumbağam mükreminle (dere kapluşu) büyüdü..
Sonradan gelen de onlara alıştı zaten...
3 ü kardeş kardeş yaşıyolar...
Ama bilmiyorum ne yaparım :(

Zor karar.

emre diğer kaplumbağalarla ilgilenince seni bir kez daha takdir ettim. iki akvaryum işi çok zormuş. bir de öteki kara düzen olunca sürekli temizle uğraş bıktırıyor insanı.

Teşekkürler Cem. Bendeki keşke iki akvaryumla bitse. Biliyorsun büyük akvaryumda 9-11 cm slider olanlar var, başka akvaryumda 5-6 cm slider olanlar var, birde odamda sisteminde farklı olduğu çizgili var. Neyseki su hacimleri ve filtrasyon sistemi fazlasıyla yeterli olduğu için çok yormuyor. Zamanlayıcılarda büyük yardımcı. Tek konu yem :) ancak senede bir kezde olsa büyük akvaryumun temizliği çok yorucuymuş. Üç gün kaslarım ağrıdı.

bende izmire gitmeden önce bir günü akvaryuma ayırıcam şimdiden bitkileri çıkardım ekipmanlarıda çıkarıp yıkadıktan sonra akvaryumu boşaltıcam. normalde kir gözükmüyordu nasıl bitkileri çıkardım dipleri pislik tabakasından geçilmiyor. bir bakımada iyi oldu tam anlamıyla temizlik yapacağım geldiğimde hazır olacak.

O bitkilerin ağırlıklarının altında malsef kir birikimi oluyor. Ben mümkün olduğunca kuma batırıyorum ama genede kaçınılmaz.

benimkilerde kum içinde ama sirkülasyonu engelledikleri için kiri diplerinde biriktiriyorlar. dün çıkardığımda bayağı vardı bugün baktım. hayvanlar parçalayıp havalandırmış fazla bir birikinti yok.

Aslında belli zamanlarda genede hareket ettirip havalandırmak iyi olurmu acaba. Sonuçta kir altlarında kalsada içeride kumda azda olsa hareket halinde ve su sonuçta ulaşıyor.

bütün gün akvaryum ve malzemelerle uğraştım. filtre bayağı bir dolmuştu. temizleyip gereksizleri attıktan sonra gazete üzerine parçalayıp koydum kurusun diye. hayvanları yeni 30 lt'lik akvaryuma koydum. ana akvaryum leş gibi kokuyordu. özellikle son bitkileri çıkardıktan sonra. onu da boşaltıp bir daha kumla birlikte yıkadım. tüm suyu çektim. dipteki az bir suda buharlaşıp gider. diğer dalgıç lamba, derece ve ısıtıcıyı da yıkayıp kuruladım dolaba koydum izmir dönüşü bir durulama iş tamam. lazım olan bitkileri yemleri ve ekipmanları aldım. yarın izmire gidiyorum. hayvanlar bir gün bu akvaryumla idare edecek. ertesi gün 100-150 lt arası fiyata bakmadan alacam bir akvaryum. kardeş kendi yazlığında bırakmış bilgisayarı iki gün yokum. ikinci gün gidip alacağım. haber vereyim.

İyi yolculuklar Cem. Kazasız belasız gidin. Hayvanlara en iyisini sağlayacağına eminim.

Bu arada akvaryum o kadar kokmamalıydı bence. Ne kadar zaman geçti önceki temizlikten. Seninkiler dışkı imhasını bıraktımı acaba.

bir ayı biraz geçkin ama önceki temizlemede biliyorsun akvaryum leş gibiydi demekki iyi temizleme yapamamışım. bir de verdiğim kaplumbağaları arkadaş sürekli şehirdışına çıktığı için bakamadı geri aldım. 3-4 gün bu akvaryuma koydum onları. hayvanlar bayağı sevdiler. benimkilerde ilk bir iki saat büyük olanı takip ettiler sonra uyum sağladılar. kavga bir şey olmadı sadece kokladılar. gece uyurkende tren yaptılar. her biri diğerinin sırtına tutunuyordu. tabi elden yemedikleri için suya atıyordum yemleri bunun da etkisi vardır muhakkak. neyse şimdi üniversiteden arkadaşımın kızına emanet ettim. 4 hayvan fazla geldi akvaryuma ama verirkende üzüldüm. hayvanlar bayağı benimsediler. sürekli yüzüyorlardı. bizimkilere bir iyilikleri oldu. kuru alana çıkmayı öğrettiler. hayvanlar gidince tekrar kendilerine sardırdılar. biri nereye gitse öteki peşinden gidiyor.

Misafirler iyi gelmiş :)
Bu seferki temizlik uzun gider umarım. Yoksa bıktırır seni. Zaten ikidir bayağı uğraştın.

Bu temizliğin gideceği süreye iyi bakmalı. Ben yemleri hep suya atıyorum ama temizlikten memnunum. Bir dahaki temizliğe geçen süreyi kontrol ederiz. Gerçi filtre dolu dediğine göre hayvanlar boş durmamış. Eh sayıda fazla okunca filtreyi doldurmuşlar.

hayvanlar gidene kadar bayağı sarardı su. geldiğimde silicat ex'ide kullanıcam. bizimkilerin dışkısına diğerlerininkide karışınca beğenmediler demekki. temizledikten sonra şimdi ilk günkü gibi, akvaryumun kapağı şimdi işe yarayacak üstüne kapatıp toz girişini minimuma indiricem. yarına da filtre kurursa onu da kapatıp işi bitiricem. gelince Allah kerim.

Aldığın bu yeni malzemelerin sonucunu merak ediyorum.
Suyu iyi dinlenecek ama fazla hareketsiz kalacak. Gelincede doldurabilirdin belki.

yok akvaryumda su yok tamamen boşalttım. her şeyi temizledim. gittiğimde toz olması ihtimaline karşı bir ufak durulama işim tamam. filtre de kurumamıştı. açık şekilde bıraktım ondan da bir su gezdirdim mi o da tamam. neyse yeni akvaryumu da aldım, kurdum. hayvanlar rahat etti. bir iki güne müsait olunca resimlerini çekip ayrı bir konuda yazarım.

Geri