Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağamın ayağı yaralandı

HasGiz

Yeni Üye
Merhaba,bizim iki adet kaplumbağamız var bu küçük olan. Büyük kaplumbağamız dün sürekli küçüğün arka ayağına saldırmaya başladı fark edip müdahale ettiğimizde ayağı bu haldeydi, tırnaklarını çıkartmış. (Küçük-Büyük dediğime bakmayın aralarında 1 yaş bile yok, boyları birbirine çok yakın) Çok ama çok üzgünüz şu anda, Sizce zamanla geçer mi ne önerirsiniz? Acil yazar mısınız lütfen. Daha düne kadar hiç böyle bir şey olmuyordu şok içindeyiz.Yardımcı olursanız çok seviniriz...

mailto:/zm30NO.jpg
mailto:/GvB9jN.jpg
mailto:/yPE0k9.jpg

Cvp: Acil yardım!!!

fotoğrafları göremiyorum ısırılan kaplumbağayı başka bir akvaryuma almanızda fayda var

hayvanları ayırmak gerek. bu hayvana şimdilik baticon sürün kuru bir yerde 5-10 dakika dursun. hayvan üşümesin gerekirse ısıtıcı lambayı kuru alandaki mesafesinden biraz daha uzak mesafede konumlandırın. sonra başka bir kaba alın. gördüğüm kadarıyla tırnaklar kökten gitmiş. bu da iyileştikten sonra o bölgedeki tırnakların bir daha çıkmayacağı anlamına gelir.

aynı yerde durmasınlar. iş bu hale geldiyse ayırmak gerekecek. sebeplerini bulmalıyız akvaryum çok mu küçük, yemi az mı veriyorsunuz.

yapılacak işlemle ilgili bu linki okuyun. son kısmındaki veterinerin önerdiği ilaçları alıp uygulayın.
mailto:/forum/Konu-derisi-kopan-bulut-a-yardimci-olur-musunuz.html

bakımıyla ilgili detaylı bilgiler içinde bu linke bakın.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Cem abi yeni konu açmamak için buraya yazıyorum. Ne olur kusuruma bakmayın. Petshoptaki kaplumbağayı aldım. Kabuğunda beyazlıklar vardı. Kaya tuzu ve temiz bir diş fırçası yardımıyla onları temizledim. Mantar olabilir diye düşünüyordum. Neredeyse tamamı gitti. Şimdi diğerlerinin yanına alayım mı? Yoksa birkaç gün yalnız mı bakayım. Başka bir yerinde bir şey yok.
Hasgiz size de çok geçmiş olsun.

RE: Acil yardım!!!

Beyazlık tamamen gitti ise hayvanı metilenli suya koyup bir iki saat beklet. 10 litreye 3 damla sonra akvaryuma alabilirsin.
Deri bölümlerinde herhangi bir kızarıklık veya leke mevcut mu ? Alt bağa üst bağa dikkatini çeken bir şey varsa resmini çekip gönder.

Cvp: kaplumbağamın ayağı yaralandı

Ayırdık zaten akvaryumumuz 20-25 litre, daha önce hiç yapmıyordu hatta baya güzel gidiyordu, yemlerini de düzenli veriyoruz, versek daha çok yerler muhtemelen ama kafa hacmi kadar veriyoruz. Petshop sahibi bir arkadaşımız var, ona gösterdiğimizde büyük olan erkek, küçük dişi kıskanmış olabilir dedi. Tırnaklarının geri çıkmayacağını oda söyledi :( Baticonla tedavi uyguladıktan sonra suya koymadan tekrar durulamaya gerek var mı? Sürekli ayrı akvaryumlarda mı bakmamız gerek yani iyileştikten sonra tekrar bir araya getirirsek yine yapar mı dersiniz?

o konunun altında kullanılacak ilaçların ismi verilmişti onları bulabilirsen yara daha çabuk kapanır. o ilaçları kullandığında baticonu kullanmayacaksın. baticonu sürdükten ve hayvanı kuru yerde yeterince beklettikten sonra kalanın üstüne su dök. suyuna bulaşmasın.

akvaryum yetersiz ara geçişli en az 100 litre üstü akvaryum gerekli. ömürlükte 100*50*60h imkanın varsa biraz daha büyüğü daha iyi. benim tahminim akvaryum darlığından olabileceği.

-hayvanların kabuk boyları ve tahminen yaşları ne kadar ?

-bu ısırma öncesi saldırganca tavırlar gözlemliyor muydun. ayak titretme harici takip etme ısırmaya teşebbüs. yemleme esnasındaki saldırılar harici o olağan durum.

-ekipman olarak neler var kuru alan ısıtma lambası, su ısıtma vb.

-hayvanları uykuya ne zaman yatırıyorsunuz. ayrı bir oda da mı sizin bulunduğunuz yerde mi ?

-yem olarak ne kullanıyorsunuz dışardan başka bir şey yediriliyor mu ?

bu soruları cevaplarsan bu saldırının temel sebebini bulabiliriz.

Aslında büyük akvaryumumuz var fakat o İzmir'de kaldı biz Ankara'dayız bu aralar getirme durumumuz olmadığı için bununla idare ediyorduk :(

-Büyük olan tam bir yıldır bizde kabuk boyu 8cm, küçük olan da 6 aydır bizimle onunda kabuk boyu 6-7 cm civarı. Yaşlarını tam olarak bilmiyorum ama ikiside aldığımızda yavruydular.

-Normalde sadece yem verirken yanlışlıkla birbirlerini tutuyorlardı, onun dışında son günlerde büyük olan yem verirken bu şekilde bacağına saldırmaya başladı, onun dışında da bacağının bu hale geldiği gün yem verdiğimiz halde tuttuğunu fark ettik bide baktık ki böyle olmuş :(

-Ekipmanların hepsi mevcut, kuru alanı cd kabından kendimiz yaptık, filtre, ısıtıcı falan hepsi var.

-Oturma odasında tutuyoruz ve genelde gün içerisinde uyuduklarına pek denk gelmedim. Sabah odaya girdiğimde sesime uyanıyorlar

-Yem olarak şu an Tetra/Reptomin var, ama normalde iki ayrı yem alıp değişik değişik veriyoruz. Karides almak için en son petshopa gittiğimizde kalmamıştı evden de haşlanmış tavuk ve yumurta beyazı veriyoruz.

Umarım tek sebebi akvaryumun küçük olmasıdır, onun önüne geçebiliriz ama o zamanda devam ederse hep ayrı bakmak zorunda kalacağız.

telden uzun uzadıya yazamadığım için cevap veremedim kusura bakma.

hayvanların yemleme sırasında birbirlerine saldırması normal bu sebeple güç dengesi olmayan durumlarında ayrı köşelerde yemleyerek bunun önüne geçeriz. bu hayvanda anlattığına göre yemleme esnasında ısırmaya başlamış velakin kan tadı almış olması hayvanda ısırma isteğini artırmış olabilir. yaralı olan iyileştiğinde bu ısırmalı saldırılar durabilir.

diğer detaylara girersek; akvaryum ufak bu yer darlığı sebebiyle güçlü olanın diğerini akvaryumdan atma isteğini doğurabilir. alfa olma isteği sürekli diğer kaplumbağa/lar üzerine yoğunlaşmasına neden olur. sürekli yoklar. cinsel istekli saldırılarda dişi erkeği istemez ise şiddet artabilir. lakin bunda büyük çoğunlukla ön kısımdan yara alırlar. güç dengeleri eşit olmak kaydıyla dişi istemez ise erkek yüzüne; dişi istemezse erkeğin ön bacaklarına dalar ve yaralarlar. bazende üstten yaklaşıp boyun derisini ısırabilirler.

her iki hayvanın boyu cinsel kimliğinin belirli olması için ufak 10 cm kabuk boyu civarı olması gerekir. bu durumda cinsel istekli saldırıyı elimine edebiliriz.

dışardan yiyecek verme alacağın yemler: reptomin var, sera raffy P ; tropicalin gammarusunu al. o diğerlerinden biraz daha büyüktür. kemik kas gelişimi için jbl agil, raffy P'deki kırmızılar mineral yemdir. onları ayırıp haftanın bir günü vereceksin. içinde mineraller, vitaminler ve kalsiyum vardır. ek vitamin damla veya mürekkep balığı kemiği kullanmana gerek kalmaz. bitince sera mineral yem alırsın.

büyük 8 cm olduğuna göre günde tek öğün. diğerine 8 cm olana kadar sabah akşam devam edersin günlük kafa hacmi kadar olacak.

hayvanların 21:00-21:30 gibi uyuması lazım. sabah tan ağarmasıyla ayağa dikilirler. iyi uyku almayan hayvan hırçın olur. oturma odasındaysa hayvanlar hava alacak ama ışık akvaryuma vurmayacak şekilde üstü örtülmeli. ışığı gördükçe uyumazlar.

diğer hayvana sap olmasının bir diğer sebebi de uğraşacak birşey olmaması silis kum bu anlamda da faydalı. eşelenerek vakit geçirirler. bacak derilerini ve alt bağadaki plakaları atmasına yardımcı olur. kumu yiyerek midesinde parçalayamadığı yemleri parçalar ve bağırsaklarında olası parazitleri atmasına yardımcı olur.

biz genelde juenpetmarketten alışveriş yapıyoruz. güvenilir sitedir. aldığın ürün haftaiçi akşam 16:00'dan önce alırsan ertesi gün gelir.

silis kum bu. akvaryumun büyüklüğüne bağlı 4-7 cm yükseklik verecek kadar alacaksın. 100-200 lt arası akvaryumlarda 5-6 cm yükseklik uygundur. en*boy*kum yüksekliği/1000= alınacak kumun kilosu
mailto:/Product/vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm-/JPM013104

yemler burada:
mailto:/Kategori/kaplumbaga-yemleri?Sy=100

Evet zaten sürekli aynı ayağa saldırmasından bizde kan tadı alıp gittiğini düşünmüştük. Umarım iyice iyileştiğinde bir kez daha yapmaz.

Silis kum almıştık zaten akvaryumda var şu anda özellikle büyük olan her gün yiyor neredeyse.

Bilgiler için çok teşekkür ederim, yemleri de mümkün olduğunca almaya çalışacağım. Şimdi iyileşmesini bekliyorum, sonra tekrar bir araya getirip tekrarlayıp tekrarlamayacağını gözlemleyeceğim.

yara tam anlamıyla kapanıp deri sarsın sonra deneme yapılabilir. ama o gün sürekli takip edilmeli. yine olursa ayrılmalılar. ama büyük akvaryum alıp bu işlem yapılabilirse netice daha iyi olabilir. bir de ipek yapraklı bit ki ve mango kökü olursa iyi olur. boylama konulduğunda akvaryumu geniş gösterir dairesel olarak dönerler. küçüğün kaçma olanağı da olur. boş akvaryumda sürekli yüzyüze geleceklerdir.

Peki onları en iyi nerelerden temin edebiliriz? Petshoplarda bulabilir miyiz?

Bence hemen bir veterinere götürünn benim bi akrabamın kapluşununda başına aynı şey geldi 5gün falan geçti öldü veteriner şart

ipek yapraklı bitki ve mango kökü genelde büyük petshoplarda bulunur. Mongo kökü alırken dikkatli olmak lazım Satıcılar dahi diğer köklerden ayırt edemiyorlar. Bulunduğun ilde petshoplarda bulamazsan sanal alışverişle rahatlıkla temin edebilirsin.
Linkteki Siteleri bir çoğumuz kullanıyoruz.
mailto:/
mailto:/

internetten alışveriş daha mantıklı yarı fiyatına alabiliyorsun. akvaryumlara petshoplara bak. özellikle büyükleri satamadıkları için ve yer kapladığı için kampanyaya sokuyorlar. diğer ürünler için neslihanın önerdiği sitelere bakabilirsin. güvenilir sitelerdir. www.mamacı.net te sağlam site oradan alışveriş yapmışlığım var.

hazır akvaryum için kızılay selanik caddesi selanik akvaryuma bir bak. uygun bulursan ölçüyü buraya yaz uygun mu bakalım. ama oradan başka birşey alma pahalı. önümüzdeki hafta doluyum. vakit olsa taymura götürürdüm seni. yada arabanız varsa siz gidip oraya bakabilirsiniz cebeci ankara üniversitesi hastanesinin orada netten adresini bulursunuz. 109 mu 139 sokak mı neydi. olmadı almayı düşünürseniz ve büyük akvaryum alırsanız iş için kullandığım araba ile taşımasını ben yaparım.

Evet arabamız var o zaman iyice bakıp tekrar dönerim size ölçüleri için

taymurun imalat yeri ister halihazırda olanlardan ister kendiniz yaptırabilirsiniz. arada ellerinde sipariş verilip alınmayan veya değişim olan akvaryum düşüyor. alan olmayınca indirimli veriyorlar. kendiniz yaptırırsanız yine ölçüleri yazarsın. uygun cam kalınlığı ve yapılacak ekstra şeyleri yazarım.

elemanlara cam üstü kuru alanı da ben öğrettim ilk bana yaptılar.

Yeni büyük sistem kurulmadan bir araya kesinlikle gelmemeli. Bence yemlemedeki ısırma ile ilgili değildir. Bu kadar küçük akvaryumda başka hayvan istememesi normal. Büyüdükçe burası ancak bana yeter eğilimine girmiş.

Geçmiş olsun. Sistemi kurmadan aynı yere koymayın.

Merhaba, Silis.kum.demisken bir sey sormak istiyorum. Ben silis kum aldim ama dis filtre ile ikisi bir olur mu bilemedm? Filtreyi tikayip zarar verir mi?

Geri