Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın boğazına yem takıldı

boraaltay

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, bugün öğlen su kamplumbağası aldım daha minnak bir şey. onu plastik bir kaba koydum. ekipmanlarım yok ve 2 liralık mama aldım ismi SuperREPTILE ben bu mamayı kamplumbağama verdim yediği anda dondu kaldı 1 eli dışarda 1 eli içerde hareketsiz sert bir biçimde öylece duruyor kafası içeride arkadaşlar lütfen yardım edin daha 7 saat beraberdik ne oldu sizce ühühühüh :'( :'( :'(

NOT : Mamasını vermeden önce kabına sıcak su dökdüm ılık gibi bi karışım yaptım. suyu soğumuştu farketmedim. Lütfen yardım edin :( :(

sizce öldümü :'( :'( :'(

Cvp: Arkadaşlar lütfen yardım edin çok acil ölüm kalım meselesi

Abi sen yapılmaması gereken herşeyi yapmışsın ya...

yoksa :'( :'(

niye ya ben her şeyini 4 dörtlük yapmıştım ama çok neşeliydi , yemi verdikten sonra öylece dondu :'( :'(

Dokununca falan hiç bi tepki vermiyomu? Hemen suyun miktarını azalt burun deliklerinin havayla temas ettiğine emin ol çünkü hareket edemiyosa suyun içinde boğulur. En azından ısıtıcı alıp ısıtıcının girebileceği büyüklükte bi kaba koymalıydın.
Ani ısı değişimleri kaplumbağları daha çok hasta eder

kabından çıkarttım dokununca tepki vermiyor ve ısıtıcım yok :'(

Daha iyi yemler almalısınız. Uygun akvaryum ve ekipmanlara geçmelisiniz.

Ama daha önemlisi şu an ani ısı değişimi ile yaşadığı şok. Umarım çok etkilenmemiştir. Suyu sıcak su ekleyerek değil içerisine ılık su koyduğunuz ağzı kapalı bir pet şişeyi koyarak sıcak tutun. Umarım toparlar.

Ancak bahsettiğimiz gibi uygun şartlar olmadan zaten hayatta kalması zor.

hocam kaplumbağanın bacaklarının kabukla birleştiği yerlere bir bakın, oralarda nefes alıp verdiğini gösteren bir oynama oluyor mu?

anarxia' Alıntı:
hocam kaplumbağanın bacaklarının kabukla birleştiği yerlere bir bakın, oralarda nefes alıp verdiğini gösteren bir oynama oluyor mu?

hayır :'(

RE: Arkadaşlar lütfen yardım edin çok acil ölüm kalım meselesi

siz eğer sıcak suyu anında koyarsanız kaba hayvan şoka girer hemen küçük boyutlu da olsa bir akvaryum içine ısıtıcı , taştan kuru alan ve ısıtıcı lamba alın bunlar hayati ekipmanlar yoksa o hayvan fazla yaşamaz yem olarakta sera veya tetranın 2 çeşit yemini alın

yem boğazında kalmış olabilirmi Yemi yutarkenmi dondu kaldı

Evet yemi yutarken dondu kaldı :'( :'( lütfen yadım edin sıvı değişmesiyle alakalı değil bence :'(

Bi ayağı dışarda demiştin. O ayağına dokununca bile kabuğuna çekmiyomu ve ayağı katılaşmış mı şu an

Evet ayağı katılaşmış ve dokununca hiç birşey olmuyor.

nefes alıyor mu ?
ve bence kesinlikle ani ısı değişiminden olmuştur

hayır ya ısıyı değiştirdim 2 dakika boyunca neşeli neşeli yüzdü sonra yem verdim , yemi yuttuğu anda olduğu gibi kaldı nefes alıyormu bilmiyorum nerden kontröl edicem

boğazının altı ve bacaklarinin kabuk altındaki bölüm inip şişiyor mu ?
yem çok mu büyüktü ?
eline alınca tepki vermiyor mu ?

Burun deliklerindeki hava akışından nefes alıp almadığını anlayabilirsin bunun için önce kendi dudaklarını ıslat ve kaplumbağanın burnunu kendi dudağına yaklaştır Eğer dudaklarında çok zayıfta olsa kesik kesik hava akışı hissediyosan nefes alıyodur. Kaba az bi miktar su koyup Kaloriferin üstüne koy su 30 dereceyi geçmesin eğer geçer gibi olursa kapla kaloriferin arasına bikaç kat gazete koy ve yarın sabah derhal veterinere götür Başka bi çaren yok şu an

Hayvan suda değil mi? Yemi yutamasa çıkarırdı. Yemden bir parça başka sulu kaba alıp test edin yumuşuyor mu? Normalde yutamama durumu olmaz.
Geceyi atlatırsa arkadaşın dediği gibi kesinlikle yarın veteriner gerekir.

Cvp: Kaplumbağamın boğazına yem takıldı

Öncelikle çok geçmiş olsun. Kapluşunuz umarım düzelir. Arkadaşların dediği yöntemlerle nefes alıp almadığını kontrol edin. Eğer hiç tepki yok ve vücudu kaskatı kesilmişse ölmüş de olabilir :( Ama umarım böyle bir durum söz konusu değildir ve kapluşunuz bir an önce düzelir.

Cvp: Kaplumbağamın boğazına yem takıldı

muhtemel yemi ağzına tek parça olarak aldı çıkaramadığı için ciğerlerini kapadı ve boğuldu. 7 saatte forumda hayvan öldüren ilk kişi olarak rekor kırdınız. :dots::no:

Geri