Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamin gagasinda kanama var.

yosuntosun

Bordo Bereli
Kaplumbağamin gagası kan toplamış sanirim. Neden olabilir cok sert yiyecekler vermiyorum. Yuvasindan isirinca kanatacak birsey yok neden olmuş olabilir. Ne yapmam gerekiyor?
20230821_093911.jpg
20230821_093903.jpg

Yuvası için 50litre plastik gida saklama kabi kullandim hizlica çaprtiysa plastiğin cam kadar hasar vereceğini düşünmüyorum.
Kuru alanı sabitlemek için plastik kelepçe kullanmıştım ama kestikten sonra zimparaladım.

Çarptığında sert birşey yoksa birşeyi ısırdığından kaynaklıdır. Toparlar.

Birkaç gün yemede zorlanabilir yemleri kırıp verin ısırmadan yutsun.

Çarptığında sert birşey yoksa birşeyi ısırdığından kaynaklıdır. Toparlar.

Birkaç gün yemede zorlanabilir yemleri kırıp verin ısırmadan yutsun.
Ana yem verdim kısa olanlardan onları rahat yutabiliyor yumuşuyor zaten. Gammarus verdigimde su kenarina kacanlari yemek icin kafasini vurarak yiyor. Hizli ve agresif. Korktugunda hizlica kaciyor bazen ama zarar vermiyor asiri hizli kactiysa carpmis olabilir.

ben de geçen şehiğrdışına gitmiştim hiç böyle bir şey olmamıştı daha önceden akvaryum da masanın üzerinde kuru alan da akvaryumun üzerinde duruyor bu gitmiş kuru alandan atlamış masadan da atlamış benim yatağın oralara gitmiş allahtan bir şey olmadı her şeyi sağlamca duruyor düştüğü yerler de yüksek yerler kardeşim görmeyip üzerine de basabilirdi

Panik ataklar yüzünden kafa gözsağa sola vururlar. Bu çoğunlukla kuru alandan kaçarken olur. Onun için odaya girerken ani hareketlerden kaçınıyoruz.

Ağızdaki yara mı? Bir daha resim çekin bakayım. Yarada daha doğrusu gagada erime var mı?

Hocam ya carparak kirdi yada birseyi ısırdı. Büyük ihtimal filtreye carpti yerini degistirecegim filtrenin.

Resmine bakayım. Mantarda olabilir.

20230907_181958.jpg

Ekli dosyalar

• 20230907_181934.jpg
    20230907_181934.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 21
  • 20230907_181940.jpg
    20230907_181940.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 22
Yok mantar değil. Zamanla boşluk dolar.

Kabuk için devit önermiştim değil mi? Yoğun plaka katmanı var.

Ağzına da 1 ay boyunca haftada iki kez 1 damla devit damlatın. Gaga oluşumunu hızlandırsın. Kabuğa aynı şekilde devam edin.

Ağzına da 1 ay boyunca haftada iki kez 1 damla devit damlatın. Gaga oluşumunu hızlandırsın. Kabuğa aynı şekilde devam edin.
Hocam devit kullandim ağzına damlattim ama hala eskisi gibi.

Ekli dosyalar

• 20231004_153646.jpg
    20231004_153646.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 17
Alt kısım dibine kadar kırılmış. Burada tekrar oluşur mu emin değilim açıkçası. Deviti ağızdan vermeyi 1 ay bırakın. Çok yüklemeyelim. Aktardan içilebilir kantaron yağı alıp sürün yarım saat kuru yerde bekletin. Birde bunu deneyelim.

Jbl agil kemik geliştirici lizin amino asidi içeriyor ama bu da sert yemdir. Karides yemi (kabuklu) ve gammarus kitin maddesi içerir bu da kıkırdak doku gelişiminde etkili. Jbl energil ve sera raffy royal de pahalı yemler. Gammarusta hayvana ufak kalır. Ama daha ucuz. Tropicalin gammarusu diğerlerine göre 1-2 milim büyük. Su biraz kirlenebilir ama bunu deneyebilirsiniz. En azından stick yeme göre yumuşaktır.

Stick yemleri yerken zorlanma var mı?

Alt kısım dibine kadar kırılmış. Burada tekrar oluşur mu emin değilim açıkçası. Deviti ağızdan vermeyi 1 ay bırakın. Çok yüklemeyelim. Aktardan içilebilir kantaron yağı alıp sürün yarım saat kuru yerde bekletin. Birde bunu deneyelim.

Jbl agil kemik geliştirici lizin amino asidi içeriyor ama bu da sert yemdir. Karides yemi (kabuklu) ve gammarus kitin maddesi içerir bu da kıkırdak doku gelişiminde etkili. Jbl energil ve sera raffy royal de pahalı yemler. Gammarusta hayvana ufak kalır. Ama daha ucuz. Tropicalin gammarusu diğerlerine göre 1-2 milim büyük. Su biraz kirlenebilir ama bunu deneyebilirsiniz. En azından stick yeme göre yumuşaktır.

Stick yemleri yerken zorlanma var mı?
Hocam hiç zorlanma yok ne versem yiyor gammarus var elimde haftada 1 kere veriyorum. Hiç iyileşmeyecek mi ihtimali yok mudur?

Geri