Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın kabuğu kanadı

100 w ısıtıcı 7 lt için olmaz. Zaten sığdıramazsınız. Size yazdığım yukarıdaki yazıda olması gereken su miktarları hakkında öneride bulundum. O kadar olmasa bile 40 lt bir kap bulup orada bakmanız gerekir.

Yemi suya atın, yumuşar. İkiye kırarak verin. Hayvanın yanında fazla bulunmamak gerekir. Uygun sistem kurulduğunda zamanla alışacaktır.

Cvp: Kaplumbağamın kabuğu kanadı

diyerini güneşe çıkarmıyorsan veya uvb uva ışığın yoksa yeme devit 3 damlat yedir yemesse zorla kabuğu sertleşir
allah rahmet eylesin

Su kaç derece şu an? Suyun ısısı düşükse kış uykusuna hazırlandığı için yem yemez. Önce suyun ısısını yükseltmen gerek. Yemin içeriği bitkisel ağırlıklıysa da yemez yavru kapumbağalar protein ağırlıklı yemleri sever. Bence en kaliteli yem sera raffy p Bu yem yavru kaplumbağlar için en uygun olanı ve protein ağırlıklı. Daha önce marin diye bi yem hiç duymadım kalitesi ve içeriği şüpheli..

Emre'nin anlattığı ağzı kapalıyken devit-3 damlatma yönteminin pek işe yarayacağını sanmıyorum. O şekilde sıvının ağzının içine girmesi pek mümkün değil. Benim kapluşlarım elime alır almaz ağızını açıyolar beni korkutmak için.. Sende kapluşu eline alıp ön ayaklarına dokunursan belki kendini tehdit altında hissedip ağzını açar o sırada damlatabilirsin ama daha çok kabuğuna saklanma eğilimine de girebilir. Tamamen onun karakterine bağlı bişey.Bunu yapman onu biraz strese sokabilir ama kritik durumlarda başka çare kalmıyo.

Kabı gün geçirmeden büyüteceğim ama şimdi elimden bu kadarı geldiği için böyle yaptım. Su ısıtısıcını yan yatırdım cd kabından kuru alan yaptım kap çok büyük değil ama inşallah akvaryuma geçireceğim. Bi süre böyle idare edebilir diye düşündüm.
İlk sayfalarda limonun kabuğunun sert olduğunu demiştim. Pekte öyle değilmiş o yüzden yarın ilk işim devit 3 almak.
Güneş ışığı yerine uvb lamba konulması gerekiyormuş galiba onada bakacağım.
Bakalım inşallah limona bişey olmaz.

vanilya' Alıntı:
Su kaç derece şu an? Suyun ısısı düşükse kış uykusuna hazırlandığı için yem yemez. Önce suyun ısısını yükseltmen gerek. Yemin içeriği bitkisel ağırlıklıysa da yemez yavru kapumbağalar protein ağırlıklı yemleri sever. Bence en kaliteli yem sera raffy p Bu yem yavru kaplumbağlar için en uygun olanı ve protein ağırlıklı. Daha önce marin diye bi yem hiç duymadım kalitesi ve içeriği şüpheli..

Emre'nin anlattığı ağzı kapalıyken devit-3 damlatma yönteminin pek işe yarayacağını sanmıyorum. O şekilde sıvının ağzının içine girmesi pek mümkün değil. Benim kapluşlarım elime alır almaz ağızını açıyolar beni korkutmak için.. Sende kapluşu eline alıp ön ayaklarına dokunursan belki kendini tehdit altında hissedip ağzını açar o sırada damlatabilirsin ama daha çok kabuğuna saklanma eğilimine de girebilir. Tamamen onun karakterine bağlı bişey.Bunu yapman onu biraz strese sokabilir ama kritik durumlarda başka çare kalmıyo.
Kapluşu elime aldığımda pusuyor hemen içine kapanıyor korkuyor o yüzden ağzını açabildiğim pek söylenemez. Ben bu kaba yeni geçtim daha önce palmiyeli plastik kapta bakıyordum akvaryumcunun verdiği..
Suyunu 25 derece ayarladım şuanda yeterli midir?

kaplumbağa yem yemeden vitamin vermeye çalışmak boşa kürek çekmekten başka birşey değil, öncelikle o kaplumbağanın sıcak suda vakit geçirmeye ihtiyacı var, soğuk alanda durmak onlar için yem yememekten daha tehlikeli, ve açlığa da öyle dayanamama problemleri yok, kaldı ki suyu 25.5 üstü bir dereceye ayarladıktan sonra kapluşun sağlık sorunu yok ise 1 gün içinde metabolizma dengeye girer ve yem yemeye başlar, vitamini de iştah sorunu ortadan kalkınca vermeye başlarsınız.

pardon, 26.5 olacak orası.

Tamamdır suyu 26.5 dereceye getiriyorum hemen. Peki ağzına yem vereceğim ya ona hemen başlamalı mıyım?

Vanilya ağıza yemle olmadan zaten devit 3 veremeyiz. Deriye temas etmemeli. Kaplumbağa vitaminini direk ağıza vermeye çalışabilir. Tabi zor bir işlem. Veteriner kafa içeride iken ağzını açmak için zorlamadı ve vitamini bahsettiğim şekilde verdi. Tabi fazla alamadı ama hiç yoktan iyidir.

Sefa tabiki önemli olan yeme başlaması. Ama vitaminin iştah açıcı durumunu da göz ardı etmemeli.

Nanelimon' Alıntı:
Tamamdır suyu 26.5 dereceye getiriyorum hemen. Peki ağzına yem vereceğim ya ona hemen başlamalı mıyım?

yemi verin, şanslıysanız yer, yemezse de üzülüp sıkılmayın, sadece bekleyin...

AEK' Alıntı:
Sefa tabiki önemli olan yeme başlaması. Ama vitaminin iştah açıcı durumunu da göz ardı etmemeli.

abi vitaminlerin içinde iştah açan özel bir madde yok, vitaminin iştah açmasının nedeni vücudu düzene sokması, kaplumbağayı normale döndürmesi, aynı şeyi bakım şartlarını ideal seviyelere getirerekte başarabiliriz, kaldı ki yem yemeyen bir kaplumbağanın iştahını vitaminle açmaya çalışmak yerine bakım şartlarını yükselterek açmak daha kolay bence, ama yemi yerse, vitaminide kaplumbağaya zarar vermeden verebilirse arkadaş bunun da zararı olmaz tabi ki.

Devit-3 deriye temas edince noluyoki? Nasıl bi zararı oluyo deriye

Sefa, tabiki yazdıklarına katılıyorum. Bakım şartları düzelmeden vitaminde çözüm değil. Ama destek olur işte. Sistem ilk fırsatta kurulmalı. Ancak ben 7 lt su olan kaba 100 w ısıtıcıyı nasıl koyacak çözemedim.

vanilya' Alıntı:
Devit-3 deriye temas edince noluyoki? Nasıl bi zararı oluyo deriye

Biliyorsun deri emilim yapıyor. Devit 3 de suda bile dağılamayan bir madde. Yapıştımı uzun süre deride kalır. Derinin işlevini çıkana kadar keser. Birde üzerinde başka şeyler toplayabilir. Örneğin kum.

Kabuğa dahi sürdüğümüzde işlem bitip suya koyarken kuruluyoruz. Hatta bu çok gerekli bir uygulama da değil.

İşte bu şekil oldu. Ben kutunun yalancısıyım. 100 w olana tik koymuşlar bende o yüzden dedim.

Suyunun şuanda neden sarı olduğunuda söyliyim. Veterinerin verdiği ilacı sıktım o yüzden.

Benim eski ısıtıcıma benziyo vronic mi markası

Birsey soracagim kuru karidesi suya mi atacagim yesin diye yoksa agzina mi vermeye calisacagim?

Suya atın. Dediğim gibi fazla başında durmayın hatta hiç. Biraz adapte olsun. Bu hayvanlar evcil değil. Sadece zamanla ortama ve ortamdakilere alışırlar.

bu arada su değişimi falan yaparken dikkatli olun, ısıtıcıyı sudan çıkarıp soğumadan tekrar suya koyarsanız çatlatırsınız. Bu dizayn "şimdilik" fena değil, yarına bir tane mandallı masa lambası, bir kaya, birde spot lamba alarak, kuru alan yapmalısınız, akvaryumlu güel bir sistem kuruncaya kadar sizi idare edecektir...

Ya bide forumda okumustum ipek yaprakli bitki alacaktim akvaryumcuya dedim balik icin mi dedi hayir su kaplumbagasi icin dedim adam nerdeyse beni dovecekti abla ne geregi abartmayin falan ayy bi sinir oldum ki isiticiyi alip ciktim.

Mandalli masa lambasini nerden bulabilirim ve spot lamba ve masa lambasi icin nasil bi maliyet olmali yaninda yardimci olur musunuz?

Siz yorum yaptırmayın. Ne istediğinizi söyleyip alın. Bu satıcılar kaplumbağaları çocuk oyuncağı olarak görürler. Değerleri yoktur. İpek yapraklı bitki gece tutunup istediği seviyede uyumasını sağlar. Ayrıca gündüzde gizlenmesini sağladığı için ona huzur verir.

Mandallı lambaları ben bauhaus tan almıştım. Bulunduğunuz şehirde varsa bir bakın derim. Ampul olarak bunu alabilirsiniz. 17-22 cm uzaktan gereken ısıtı sağlar. Uva da içerir.

mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=13209

Mandallı lamba;
mailto:/Mandalli-Spotlar,LA_816-2.html
http://www.bitenekadar.com/mandalli-ultra-portatif-masa-lambasi-ve-seyyar-lamba-22268-firsat-urun

Bauhaus yok Tekzen var orda bulabilir miyim acaba bide 2. Linkteki urun hos hemde daha uygun ama stoklarda yokmus. Beklesem gelir mi acaba neyse en azindan ne alacagimi biliyorum artik hersey icin tesekkurler. Spot lamba akvaryumcuda var midir? Siz nerden almistiniz?
Kuru alani yaptim cd kabi buyuk oldugu icin bicagi isitip yarisini eriterek kestim kaymayan hali aldim kuru alanini kurdum suan ama cikmiyor hic palmiyeli su kabindaykende kuru alana cikmazdi hep sudaydi yani. Yine cikacagini sanmiyorum ama bulunmasinda fayda var. Kuru alana cikmamasi kotu bisey mi bilginiz var mi bu konuda?

Kuru alana çıkıp ısıtma şambası altında ısınarak vücut ısısını dengelemesi gerekiyor. Bunlar soğukkanlı hayvanlar ve bu önemli bir konu. Bu işlemle metabolizmayı dengeler ve iştah, sindirim ve hareketlilik normal seyrinde gider. Ölüm kabında lambanız olmadığı için çıkmıyordu. Şimdi yeni yapacağınız sistemde kutu alanı lamba ile ısıtınca kullanmaya başlar. Tabi fazla yanına gitmemeli ve adapte olmasına olanak sağlanmalı. Benim bir yaşını geçen kaplumbağalarım hala salona girince kuru alandan suya atlıyorlar.

Elektrik deposundakilerde çok pahalı değil. Oradan e27 duylu bir lamba seçip hemen almakta fayda var. Ampul pet shopta olabilir. Ama verdiğim link güvenilir bir firmadır. Ben pet shoptanda buradanda alım yaptım.

Pet shopa giderken ampul olarak ne alacağınızı biliinki gene yanlış bir tercih yaptırmasın.

Geri