Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın kabuğu kanadı

Cvp: Kaplumbağamın kabuğu kanadı

leyla ısıtıcının fişini çek hemen soğusun!!! 15 dakika kadar sonra su içinde elinle kontrol et soğuduğunu anladığında ısıtıcının üstündeki vantuzun altındaki beyaz kanca su altında kalacak şekilde su ekle. ısıtıcıyı dibe yapıştır kutusunda tam batar yazıyor (completely submersible). yüzeye çok yakın buharlaşma yoluyla su azalırsa sıcakken hava teması camı patlatır. bu bir. ikincisi ısıtıcı 100 w o suda 26.5 yaparsan o su minimum 30 derece gösterir yani şu anda hayvanı haşlıyor olabilirsin. evde bir derece varsa suya at. ona göre ısıyı ayarlarsın tahminimce 22 derece uyar gibi. suya koyduğun dereceye bakarak ısısını ayarlarsın. derece bulamıyorsan 22'de sabitle. belki o bile sıcak olacak ama haşlanmaz en azından. şimdilik bir kenarına tepesi kuru olacak şekilde hoşaf kasesini ters çevirip koy yetmezse üstüste bir iki tane daha çıkabilsin ama kaptan kaçamasın.

Benim kaplumbağım 26-28 ortalama sıcaklıkta şu an ısıtıcı 29 otomatiğe ayarlı? Ev oda sıcaklığının altında.Bu bir sorun mudur? Amanın??

leylanın suya göre ısıtıcısı çok yüksek onun için diyorum. işte bu yüzden akvaryuma bunun kontrolü için derece alıp takmak lazım. sticker değil iç derece (cam).

cem' Alıntı:
leylanın suya göre ısıtıcısı çok yüksek onun için diyorum. işte bu yüzden akvaryuma bunun kontrolü için derece alıp takmak lazım. sticker değil iç derece (cam).

Yazıyı okumamla akvaryuma dönmem bir oldu :) Derin bir ohh çektim şimdi:)

hendrixster' Alıntı:
Benim kaplumbağım 26-28 ortalama sıcaklıkta şu an ısıtıcı 29 otomatiğe ayarlı? Ev oda sıcaklığının altında.Bu bir sorun mudur? Amanın??

Tabiki oda ısısı ile su ısısı çok farklı olmamalı. Gece özellikle bu fark artıyorsa akvaryum üzerini hava alacak şekilde havlu ile örtmek iyi olur. Gündüzde 3-4 dereceye kadar ısı farkı olabilir.

cem' Alıntı:
leyla ısıtıcının fişini çek hemen soğusun!!! 15 dakika kadar sonra su içinde elinle kontrol et soğuduğunu anladığında ısıtıcının üstündeki vantuzun altındaki beyaz kanca su altında kalacak şekilde su ekle. ısıtıcıyı dibe yapıştır kutusunda tam batar yazıyor (completely submersible). yüzeye çok yakın buharlaşma yoluyla su azalırsa sıcakken hava teması camı patlatır. bu bir. ikincisi ısıtıcı 100 w o suda 26.5 yaparsan o su minimum 30 derece gösterir yani şu anda hayvanı haşlıyor olabilirsin. evde bir derece varsa suya at. ona göre ısıyı ayarlarsın tahminimce 22 derece uyar gibi. suya koyduğun dereceye bakarak ısısını ayarlarsın. derece bulamıyorsan 22'de sabitle. belki o bile sıcak olacak ama haşlanmaz en azından. şimdilik bir kenarına tepesi kuru olacak şekilde hoşaf kasesini ters çevirip koy yetmezse üstüste bir iki tane daha çıkabilsin ama kaptan kaçamasın.

abi o dediğin olay termostatlı ısıtıcılarda olmaz, şu anda dediğin şekilde gösterdiğinden daha fazla ısıtacak tek ısıtıcı eheim jager'ler, onlarında kalibrasyonunu halledersen o problemde kalkıyor, 100w lık ısıtıcı düşük seviyedeki suyu gösterdiğinden daha fazla ısıtmaz...

bir sey sorucam benim kaplumbağam var simdi kış uykusuna yattı ve çok ağır enfeksiyon geçiriyor hangi ilaçları kullanmam veya ne yapmam gerekiyor

cem' Alıntı:

Abi inanır mısın babam yanlışlıkla fişini çekmiş su ısıtıcısının. Yani haşlanma durumu olmadı çok şükür ya çok korkmuştum telefondan baktım okur okumaz kapluşa koşmuştum suyunu soğuk görünce bu kadar sevineceğim hiç aklıma gelmezdi ayy:ff:

Bu arada kuru alanı tamamdır.

Cd kabı çok büyük olduğundan ısıttığım bıçakla yarıya kestim orta açma kapama yerini bu şekilde oymak durumunda kaldım yoksa birbirinden ayrılıyordu kırılmışcasına.. O yüzden bu şekle getirdim halıyıda koydum şimdi mandallı masa ışığımız kaldı alınacak.
Ya bu arada kaba su eklemek istediğimde yani hali hazırda olan suyun üstüne su eklemek istediğimde ısıtıcıyı kapatmama gerek var mı?
Bide devit 3 ü aldım şimdi yemine damlatıp içine sinince ağzına yedirmeye çalışacağım.

Maraş'ta kavga etmediğim akvaryumcu kalmadı. Bugün su kaplumbağası satıyorlardı orda satışını yaptı suya koydu kaplumbağa ters döndü çırpınıyor öyle poşete koydu bi ters bi düz kaplumbağa çıldırmış gibiydi. Dayanamadım dedim bunu poşete koyup ağzını açıp elinizde tutar gibi yapsanız yazık yani ters dönüyor falan Allah korusun zarar verir dedim.
Biz 27 yıldır bu işi yapıyoruz kime öğretiyorsun sen dedi bi sinirlendim ki.. Neyse mürekkep balığı kemiği tozu alacağım dedim aynı burda resmini gördüğüm şeydi işte vardı orda bundan alıcam dedim çok biliyordunuz ya bu su kaplumbağaları için değil kuşlar içindir ilk defa sizden duydu böyle bişey falan yaptı. Kalsın kolay gelsin dedim çıktım ya bende mi bi hata var yoksa bu adamlar kör kütük cahil mi çözemedim gitti.

sefa ısıtıcılar istenilen dereceye geldiğinden termostat kesiyor ama tellerin soğuma payı bir müddet devam ediyor. bu özellikle çelik ısıtıcılarda görülüyor. camlar çabuk ısınıp çabuk soğuyor. çelikler biraz geç ısınıp geç soğuyor. su azlığı bunu biraz daha belirgin (yüksek) hale getiriyor. dediğin gibi kalibrasyon istenilen ısıyı yakalamada şart. leyla su 7 lt demişti ısıtıcı 100 W. o kadar suda 26.5 yaparsa su o ısının üstüne çıkana kadar yani ısıtıcının soğuma noktasına kadar ısı vermeye devam edecek. ben her iki modeli de kullandım. oradan bilgi edindim. çok uzattım galiba:smile: kısaca ısıtıcının durduktan sonraki soğuma süresi etken.

cem' Alıntı:
sefa ısıtıcılar istenilen dereceye geldiğinden termostat kesiyor ama tellerin soğuma payı bir müddet devam ediyor. bu özellikle çelik ısıtıcılarda görülüyor. camlar çabuk ısınıp çabuk soğuyor. çelikler biraz geç ısınıp geç soğuyor. su azlığı bunu biraz daha belirgin (yüksek) hale getiriyor. dediğin gibi kalibrasyon istenilen ısıyı yakalamada şart. leyla su 7 lt demişti ısıtıcı 100 W. o kadar suda 26.5 yaparsa su o ısının üstüne çıkana kadar yani ısıtıcının soğuma noktasına kadar ısı vermeye devam edecek. ben her iki modeli de kullandım. oradan bilgi edindim. çok uzattım galiba:smile: kısaca ısıtıcının durduktan sonraki soğuma süresi etken.

abi o aradaki fark tehlike oluşturacak boyutta değil, değişik boyutlarda karantine kaplarım var, 3 çeşit de ısıtıcım mevcut, en azından benim şu ana kadar gözlemlediğim kadarıyla hayvanı haşlayacak kadar bir ısı yükselmesi olmadı, 100w lık bir ısıtıcının 100litrelik akvaryumda dahi 0,5-1 derece civarı yanılma payı olur, özellikle çin mallarında böyle bir sorun var ama dediğim gibi hayvanı haşlamak imkansız gibi birşey...

batuhan34' Alıntı:
bir sey sorucam benim kaplumbağam var simdi kış uykusuna yattı ve çok ağır enfeksiyon geçiriyor hangi ilaçları kullanmam veya ne yapmam gerekiyor

Hayvan hasta halde kış uykusuna yatmamalı. Bir veterinere götürüp tedavi önerisi almalısınız. Uygun yere konu açar yada konuyla ilgili başlıklara yazarsanız daha net yorum alırsınız.

Abi limonla basim dertte nolur yardim edin ya :(
İkindin yesil sert cubuk yemine devit 3 damlattim az oncede yedireyim diye elime aldim bi kez agzini acti ondada yem sert mi geldi buyuk mu geldi yiyemedi hemen aldim agzindan siz o yemleri hani sert olanlari yumusatip mi yediriyorsunuz boyle sert sert yiyebilir mi abi nolur yardim edin ya

Benimkilere küçükken suda biraz yumuşattıktan sonra veriyodum öyle yiyolardı. Burda birisi konu açmıştı bikaç hafta önce, kaplumbağasına öyle kuru şekilde vermiş yemi. hayvan yemi yutarken aniden kaskatı kesilmiş ölmüştü. O konuyu bulabilirsem veririm linki. Dikkatli ol yani sende boğazında falan kalmasın

Buldum o konuyu mailto:/forum/Konu-kaplumbagamin-bogazina-yem-takildi.html

Yok abi agzina bile sigmadi zaten cok sert oldugundan hemen aldim sorun olmadi cok sukurde peki hem islatip hem devit 3 e bulayip nasil vercem nasil olacak ki o??

leyla sera raffy p yem bu iş için en uygunu o yoksa önce yemi ıslat biraz genişlesin. sonra bir miktar kurut ama fazla değil sonra vitamini damlat emsin. sonra ağzına sığacak kadar parçalayıp ver. veya ağzını açma durumu varsa plastik çay çubuğu veya onun gibi bir şeyin ucuna bir damla damlatıp ağzını açtığında fazla derine sokmadan ağzına değdir yutsun. tahriş etmeden yap.

cem' Alıntı:
leyla sera raffy p yem bu iş için en uygunu o yoksa önce yemi ıslat biraz genişlesin. sonra bir miktar kurut ama fazla değil sonra vitamini damlat emsin. sonra ağzına sığacak kadar parçalayıp ver. veya ağzını açma durumu varsa plastik çay çubuğu veya onun gibi bir şeyin ucuna bir damla damlatıp ağzını açtığında fazla derine sokmadan ağzına değdir yutsun. tahriş etmeden yap.

Dün gittim yine akvaryumcuya sordumda sera'nın hiç bir ürünü kalmamış o yüzden alamadım. Gelirse alacağım inşallah ama o gelene kadar dediğiniz yöntemleri uygulayacağım çok teşekkür ederim :smile:

Yemi bölüp vermek denenebilir. Hiç olmayacaksa bu bölünmüş parçaları vitamine bulayıp bekletme ve iyice çekince ufak akvaryum sulu bir kapta vermek gerekir.

Kabina atiyorum ama umrunda bile degil yemekle hic arasi yok. O yuzden elimle yedirmeye calisiyorum bakalim

Şimdi öncelikle şunu belirteyim hayvanın ağzına yemi verdiğiniz anda suya koymalısınız. Bu hayvanlar yemleri suda yemeliler. Tükürük bezleri yoktur. Aksi halde boğulma riski olur. Hele devit 3 gibi bir vitamin yemi gırtlağa yapıştırırsa daha kötü.

Doğrusu bu zor bir iş. Uvb lamba alsanız bu kadar meşakkatli işlere girmek zorunda kalmazsınız.

Alıcam inşallah bu hafta halletmeye bakayım onu.

Peki uvb lambasıda olunca yiyecek mi yemek?
Bir kez olsun yemek yemedi daha :(

Geri