Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın kabuğu kanadı

Nanelimon

Bronz 5 Üye
Merhabalar ben foruma yeni üye oldum. Konuyu yanlış yere açmışsam kusura bakmayın. Acıl durumdayım.
Benim kaplumbağalarım nane ve limon. Yaklaşık 2 aydır benimle. Kuru alanı olan plastik bır kapta bakıyorum. Yakında akvaryuma geçireceğim inşallah bi türlü fırsatım olmadı derslerimden dolayı..

Şimdi sorunumuza geleyim nanenin kabuğu bi süredir yumuşamaya başlamıştı internetten aldığım bilgiler doğrultusunda kabuğuna iyi geleceğini düşünerek sularına haşlanmış yumurta suyu koyuyordum bu yolla iyileşeceğini düşündüğümden hiç veterinere başvurmadım.
Ama bu sabah nanenin kabuğu kanıyordu. Hareketsiz değildi ama bi sorun olduğu belliydi. Görür görmez apar topar hazırlandım derse falanda gitmedim ağlaya ağlaya veterinere gittim. O baktı bişeyler sürdü kanını durdurdu bide ilaç verdi suyuna damlat diye aldım hepsini. Sordum veterinere de iyileşir mi diye bakalım inşallah dedi. Bi umutla eve getirdim suyunu değiştim başında bekliyordum saatlerdir bildiğim ne kadar dua varsa okuyorum başında ama hareketsiz duruyor öyle..

Limondan ayırdım naneyi şimdi farklı bi kaba koydum. Bide veterinerden getirdiğimde gözleri kapalı duruyordu öyle. Kabına koyunca ayağını hareket ettirdi gibi oldu sonra sabit durmaya başladı. Suyun üzerinde savruluyor öyle..
Az önce tekrar elime aldım gözleri açılmış ama hareketsiz duruyordu. Elleri ayakları sağa sola düşüyordu.
Anlayamıyorum öldü mü kaldı mı?
Çok kötü bi durumdayım. Nolur yardım edin..:59:

Cvp: Kaplumbağamın kabuğu kanadı

gözler açık ve tepki vermiyorsa ne yazıkki ölmüştür. elinize alıp salladığınızda başı sağa sola oynayıp düşüyorsa bu da işarettir. size yumurta suyunu kim dedi. onun faydası olmaz tersine akvaryumuda kokutur üstelik. ben adamın sürdüğü şeye kafayı taktım ne sürdü diye. keşke önceden yazsaydınız. halsiz durumdayken sudan uzak olmalı boğulma riski yüksek olur. bir süre kuru alanda bekletin. sertleşirse ölüm netlik kazanır.

ölüm kabında bakılan kaplumbağaların sonu işte bu, keşke önceden akvaryuma geçseydiniz devit 3 sürseydiniz belki böyle olmazı bence diğer kaplumbağayada bir şey olmadan eczaneye gidip devit 3 isteyin haftada bir yemine damlatın yem iyice emsin sonra kaplumbağaya verin

cem' Alıntı:
gözler açık ve tepki vermiyorsa ne yazıkki ölmüştür. elinize alıp salladığınızda başı sağa sola oynayıp düşüyorsa bu da işarettir. size yumurta suyunu kim dedi. onun faydası olmaz tersine akvaryumuda kokutur üstelik. ben adamın sürdüğü şeye kafayı taktım ne sürdü diye. keşke önceden yazsaydınız. halsiz durumdayken sudan uzak olmalı boğulma riski yüksek olur. bir süre kuru alanda bekletin. sertleşirse ölüm netlik kazanır.

Tamamdır sudan çıkardım kuru alana koydum ama gözleri kaymış resmen yarı açık yarı kapalı gibi böyle çok korkunç. Galiba öldü.. Off bilemiyorum..
Ya dün hiçbirşeyi yoktu fır fır yüzüyordu ne olduysa bu sabah oldu. Bende o panikle veterinere götürdüm vakit kaybetmek istemedim..
Ne sürdüğünü bilmiyorum kanını durduralım önce dedi kan çıktıkça su gibi -su değil- bişey sürdü. Pamuk tuttu sonra kanı durdu. Umut verici konuşmadı zaten ama ben bi umut bekliyorum hala..

Alper_' Alıntı:
ölüm kabında bakılan kaplumbağaların sonu işte bu, keşke önceden akvaryuma geçseydiniz devit 3 sürseydiniz belki böyle olmazı bence diğer kaplumbağayada bir şey olmadan eczaneye gidip devit 3 isteyin haftada bir yemine damlatın yem iyice emsin sonra kaplumbağaya verin

Diğer kaplumbağada yemini hiç yemiyor. Veterinerin verdiği ilacı suya damlat yemeye başlar falan dedi. Bu konuda yapabileceğim bişey var mı başka bildiğiniz?

elinize alın kafası ve bacakları sarkıyorsa ölmüştür.

İstanbuldaysanız bu veterinere götürün değilseniz yinede bence telefon edip sorun bu veteriner kaplumbağalar hakkında bilgili : http://petospher.com/iletisim.html

Malesef dediğiniz herşey uyuyor.. Anladığım kadarıyla ölmüş kaplumbağam..:59:
Ben bunu bi daha yaşamak istemiyorum. Diğeri için ne gerekiyorsa yapacağım.
Az önce forumda biraz dolaşırken şu resmi gördüm. Sanırım akvaryum yerine böyle büyük bir plastik kapta işimi görür mü ne dersiniz?

leyla akvaryum alma durumun yoksa bu da olur. gerçi ikinci el akvaryumlarla aynı fiyata yakındır. diğeri de bu durumda ise, kabuğu yumuşamışsa D3 vitamin alıp yemine damlat kabuğuna sür biraz. suyunu kirletir biraz ve sera reptilin vitaminden al. bu iştahını açtığı gibi biraz canlandırır. vet.'in verdiği ilaç hakkında fikrim yok. ısıtıcı da alman lazım bu durumda ısınmalı ki biraz cana gelsin. ve kuru alan için lamba.

evde bunun gibi bir saklama kabı varsa hiç beklemeyin akvaryumcunun tekinden ısıtıcı alın 28 dereceye ayarlayın kuru alanı cd kabından yapabilirsiniz : http://www.youtube.com/watch?v=9icGw9HX5EQ
kuru alanı ısıtmak için elektrikçiden spot lamba isteyin içindeki tel gözükmesin beyaz renkte oluyor spot lambalar,eczaneden devit 3 alıp haftada 1 yemine damlatın yem iyice emsin sonra kaplumbağaya verin :smile:

cem' Alıntı:
leyla akvaryum alma durumun yoksa bu da olur. gerçi ikinci el akvaryumlarla aynı fiyata yakındır. diğeri de bu durumda ise, kabuğu yumuşamışsa D3 vitamin alıp yemine damlat kabuğuna sür biraz. suyunu kirletir biraz ve sera reptilin vitaminden al. bu iştahını açtığı gibi biraz canlandırır. vet.'in verdiği ilaç hakkında fikrim yok. ısıtıcı da alman lazım bu durumda ısınmalı ki biraz cana gelsin. ve kuru alan için lamba.

Diğerinin kabuğu sert onda bu problem yok sadece yemini yemiyor.
Hatta aldığım günden beri hiç yemini yemedi. Uyuyor yüzüyor bi problem yok gibi. Ben kış uykusuna yatmıştır diye bunu önemsemedim bahara yakın bu sorun geçmezse ilgilenirim diye düşünüyordum alalıda zaten 1 en fazla 2 ay olmuştur.
Ama bu naneyi kaybetmem beni çok etkiledi. Ne gerekiyorsa yapmak istiyorum. Bu plastik kap olur mu demem şu yüzden YGSye giricem şimdi kafama göre çıkıp bişeyler yapamıyorum ailemde kesin sınavdan sonra hallet dursun şimdi diyecek o yüzden elimden geleni yapmak istiyorum. O ölüm kabında daha fazla durmasını istemiyorum.
Hiçbir bilgim yok benim şimdi ne almam gerekiyor? Akvaryumu şimdi alırsam ebatı nasıl olmalı? Ve gerekli şeyler nedir?
Yardımlarınız için çok teşekkürler biraz daha yardımınıza ihtiyacım olcak gibi..

plastik kap normalde olmaması gereken ama sadece geçici süre kullanabileceğiniz alanlardır
ortalama 60 ile 200 tl arasında bir maliyetle bütçenize göre ister özel yapım ister hazır bir akvaryum edinebilirsiniz.
nane için acil şifa diliyorum ama nane maalesef hastalıktan değil ihmalden ölecek çünkü gerekli ortamı hazırlamadan bilgisizce bir can taşıyan varlığı işkence eder gibi bakmaya çalışırsak kaçınılmaz son tabi ki ölüm olacak
hemde normal bir ölüm değil canı acıyarak ağır bir ölüm
işte bunun için diyoruz ki;
1- cam akvaryum
2- ısıtıcı
3-kuru alan ve en önemlisi ilgi sevgi gerekiyor bence bunlar olduktan sonra o yavrular büyüyecek ve onlarında sağlıklı yavruları olacak ...

kapluş_55' Alıntı:
plastik kap normalde olmaması gereken ama sadece geçici süre kullanabileceğiniz alanlardır
ortalama 60 ile 200 tl arasında bir maliyetle bütçenize göre ister özel yapım ister hazır bir akvaryum edinebilirsiniz.
nane için acil şifa diliyorum ama nane maalesef hastalıktan değil ihmalden ölecek çünkü gerekli ortamı hazırlamadan bilgisizce bir can taşıyan varlığı işkence eder gibi bakmaya çalışırsak kaçınılmaz son tabi ki ölüm olacak
hemde normal bir ölüm değil canı acıyarak ağır bir ölüm
işte bunun için diyoruz ki;
1- cam akvaryum
2- ısıtıcı
3-kuru alan ve en önemlisi ilgi sevgi gerekiyor bence bunlar olduktan sonra o yavrular büyüyecek ve onlarında sağlıklı yavruları olacak ...
Çok haklısınız. Ben kendimi çok suçlu hissediyorum. Nanem öldü galiba ondan bi umudum yok artık ama limon öyle olmayacak Allah'ın izniyle..
Ben hayvanları çok seviyorum bu zamana kadar ne aldıysam hepsinede ilgi ve sevgiyle baktım ama su hayvanım olmamıştı hiç bilemedim.
Tavşanım, kuşum, kedim hepsi sağlıkla büyüdüler ben annemin rahatsızlığından dolayı hepsini ağlaya ağlaya birine vermek zorunda kaldım. Vermesem annem astım olacaktı..
Sonra kendimi boşlukta hissettiğimden su kapluşlarına yöneldim inan ki ihmalden ölmedi.. Yanlış bilgiler almışım. Ya satıcı bana kışın yem yemez kış uykusundadır doğaldır" vs gibi şeyleriyle rahatlattı inandım bende ne bileyim..
Ama aklım başıma geldi ben vakit kaybetmeden hemen harekete geçeceğim. Şimdi hazırlanıp su ısıtıcısı almaya gidiyorum.

Sürüngenler için ısı çok önemlidir. Yeterli ısı olmadan sindirim yapamazlar. Yani yem yese bile yemden vücudu için gerekli olan enerjiyi ve besinleri alamadan doğrudan dışkılamak zorunda kalır ve onun için hiç bi işe yaramaz.Kısaca ısı yetersizse yem yese bile açlıktan ve yetersiz beslenmeden ölür.
Kabuğu yumuşamış bi hayvana ne kadar kalsiyum takviyesi yaparsan yap aldığı kalsiyumu bağırsaklarından emilebilmesi ve kabuğuna, kemiklerine taşıyabilmesi için ısı ve d vitamini gerekir. Bu ikisi olmadan kalsiyum takviyesi yapmanın hiç bi faydası olmaz. Boşa kürek çekmişin malesef. Kalsiyum takviyesinin en doğru yolu mürekkep balığı kemiği tozu vermek Pethoplarda 2 liraya falan satılıyo aşşağıda resmi var.Diğer kaplumbağana bu kemikten parçalar koparıp toz haline getirdikten sonra ıslatılmış yemlerine bulayarak ver. D vitamini içinde mutlaka doğrudan güneş ışığı veya uvb lamba gerek. Bu ikisi yoksa eczaneden devit-3 alıp haftada 1-2 kere yemine damlatarak ver yoksa onunda kabuğu yumuşar ve ölür
attachment.php

Acele ile çıkıp doğru olmayan ekipman almayın. Akvaryum su hacmine göre ısıtıcı ve filtre alınmalı.

Su isiticisini aldim. Devit 3 ilacinida yarin alacagim. Bide bisey sormak istiyorm su isiticisini aldgim adam bana bazi garip seyler dedi. Kaplumbagayi 3 gun suda 3 gun susuz birak dedi. Surekli suda kalirsa yumusamasi normal dedi. Dogru mudur?
Bide devit 3 ilacini nasil kullanacagim?

Hızlıca yazdımki acele ile yanlış ekipman almayın diye.

Öncelikle ölen kaplumbağa için çok geç kalmışsınız. Başınız sağolsun :(

Diğer yem yemiyen kaplumbağa halsiz düşmeden vitamin takviyesi yapın. Bunun için sera reptilin yada jbl aqua kaplumbağa vitaminlerinden birini alın. Bunun dışında verdiğiniz yemleri bilmek gerekir. Doğru yem seçimi yaptınız mı? Ana yem olarak tetra reptomin alın, ek yem olarak sera raffy I alın. Günlük yem miktarı kafa hacmi kadar olmalı ve bunu iki öğün olarak vermelisiniz. Günlük öğünün 2/3 miktarı ana yem 1/3 miktarı ek yem olmalı. Yem yemeyen kaplumbağaya yemi verdikten sonra yarım saat yanında olmadan başka yerde bekleyin. Eğer yememişse sudaki yemleri toplayın. Bunu günde 4-5 kez deneyin. Eğer yerse bir kaç gün kafa hacmini az miktar geçebilirsiniz. Bu arada yemlere vitamin damlatın. Kokusu iştahını açar. Suya vitamin damlatmak fayda etmez. Çünkü siz o kapta değil daha büyük bir yerde bakacaksınız. Bu sebeple yem yemediği için bir kaç gün direk ağıza vitamin damlatın.

Sağlıklı bir kabuk mevcut ise haftada bir kez yemine devit 3 damlatıp direk ağzına verin. Mürekkep balığı kemiğinide iki haftada bir kez ıslak yada vitaminli yeme toz halinde bulayarak direk ağızdan verin.

Bahsettiğim uygulamalardan ağıza verme işlemlerini yapamazsanız başka yöntemler önereceğim.

Arkadaşlar bir çok konuya güzelce değinmiş. Benim önerim tabiki cam akvaryum. Yada bir kaç ay plastik kapta bakılması. Kaplumbağa başına ömürlük su hacmi 100 lt ve üzeridir. Yavrularda ben en azından 50-60 lt olmasını öneriyorum. Buna göre karar verip ısıtıcı ve filtre seçimlerini yapmalısınız. Baştan büyük bir sistem kurarsanız tekrar uğraşmaz yada yenileme için ikinci masrafı yapmazsınız. Tabi büyük olan akvaryumun ekipmanlarıda ona göre olacak. Kaplumbağa akvaryumlarında ende önemlidir. Ne kadar kareye yakın olursa o kadar ideal olur. Tabiki kare olamayacak ama en azından dar olmamalı. Kuru alanı kayaları sağlamca dizerek hızlıca yapabilirsiniz. Tabi su hacmini daraltıcı bir yöntem bu. Su yüzeyinim üstüne yapmak daha çok tercih ettiğimiz yöntemdir. En azından hızlıca kuru alanı yapıp daha sonra geliştirebilirsiniz. Kuru alan lambasıda o bölgeyi 31-33 derece yapmalı. Suda 26-28 derece olmalı. Bunlar için derece alıp kontrol etmekte fayda var.

Siz hangi hacimde akvaryum için ne kadar bütçeniz olduğunu belirtinki uygun malzemeleri önerebilelim.

Nanelimon' Alıntı:
Su isiticisini aldim. Devit 3 ilacinida yarin alacagim. Bide bisey sormak istiyorm su isiticisini aldgim adam bana bazi garip seyler dedi. Kaplumbagayi 3 gun suda 3 gun susuz birak dedi. Surekli suda kalirsa yumusamasi normal dedi. Dogru mudur?
Bide devit 3 ilacini nasil kullanacagim?

Hiç bir şey bilmiyor o kişi. Siz akvaryum ve kuru alanı yapın. Hayvan istediği gibi kullansın suyu yada kuru alanı. Zorla hayvanı istemediği yerde tutamayız.

Au ısıtıcısını kaç w aldınız? Hayvanı koyacağınız yer neresi? Akvaryum mu plastik saklama kabı mı?

Geçmiş olsun :( Bende yeni başladım ama o plastik kap ortlama 12-15 TL , en kötü 30-40 tl ye cam akvaryum alabilirsin .litre içinde veriyorlar + 15 LT ye bir ısıtıcı alabilirsin başlangıç olarak buda sana 50-60 TL bir maliyet çıkartır yemi fln dahil.

Çıkmadan bi video izlemistim kuru yeri cd kabindan yapiyoruz diye. Gerekli olan seyleri aldim cd kabim var vantuz aldim bide kaymasin diye bi hali tarzi bisy. Kaplumbagam cok kucuk bi sure buyuk kapta bu ekipmanlari kurup idare edebiliriz heralde.
Yeminin adida marin. Vitaminli olur diye gelirken kuru karides aldim ama bu kapluş bisy yemiyo onuda yemiyor suan.
Ben devit 3 u alinca ilacina damlatip agizina mi verecegim o yesil yem sert yani yiyebilir mi?
Bide ben limonun agzini nasil acacagim simdi uyuyor hem

AEK, 7 litrelik plastik kapta bakacagim. Su isiticisi 100 w aldim. Kuru yeride cd kabindan yapacagim. Baska bisey lazim midir?

Burayı bir incelermisin saolsunlar baya bir yardımcı oldular banada...
mailto:/forum/Konu-akvaryumum-ve-biraz-da-oneri-lazim.html?pid=92526#pid92526

Devit 3 ü yem yemeden vermek zor. Kaplumbağa vitaminini ağzını açmıyorsa vermek biraz zor olacak. Kaplumbağayı ele alıp başını yukarı cevirin. Başını içeri çekecektir. Siz ağzına doğru bir kaç damla damlatın. Vitaminin içinde kalınca biraz ağzına girebilir. Püskürtürse korkup kaplumbağayı düşürmeyin.

Açıktaki karideslerden aldıysanız yemiyebilir. Benim tavsiye ettiğim yemlerden denemenizi öneririm.

Cvp: RE: Kaplumbağamın kabuğu kanadı

AEK' Alıntı:
Devit 3 ü yem yemeden vermek zor. Kaolumbağa bitaminini ağzını açmıyorsa vermek biraz zor olacak. Kaplumbağayı ele alıp başını yukarı cevirin. Başını içeri çekecektir. Siz ağzına doğru bir kaç damla damlatın. Vitaminin içinde kalınca biraz ağzına girebilir. Püskürtürse korkup kaplumbağayı düşürmeyin.

Açıktaki karideslerden aldıysanız yemiyebilir. Benim tavsiye ettiğim yemlerden denemenizi öneririm.

Açıkta almadım. Akvaryumcudan aldım. Ben şimdi yemini yedirmek istiyorum yemi sert ya ıslatayım mı biraz nasıl yapayım onu?
Bide su ısıtıcısını 100 w aldım. İyi midir?

Geri