Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağanız Yemini Yemiyor mu?

açıklamalar için teşekürler.benimki de karides yiyor ama yemini yemiyor.mevsimsel ısı değişimlerinden kaynaklandığını umuyorum.çok hareketli ve hastalık belirtileri de göremiyorum.

5 gün önce yeni bir kaplumbağa alıp kızımın yanına koydum. ısıtıcı filtre akvaryum var. çok çeşitli yem de denedim hiç yemiyor yeni olan. henüz bir parça bile yedirmedim 5 gündür. bir hastalık belirtisi de bulamadım. diğer kaplumbağayla herhangi bir kavgaları da yok alışamadı herhalde diye düşünüyorum ama 5 gün oldu. hareketleri de yavaşladı artık açlıktan. ölecek diye korkuyorum ne yapmalıyım bilemiyorum artık :(

Bir kaç gün daha bekleyin, karides de denediniz mi onu yiyebilir. Umarım alışıp başlar artık yemeye kısa zamanda, 1 haftaya kadar normal sayılıyor genelde yeni gelen bir kaplumbağanın yem yememesi.

benim kaplumbağam 4 gündür yemini yiyemiyor, daha doğrusu ağzını açamıyor açsada çok küçük açıyor..ağzı yara olabilirmi..veterinere sordum ama pek bişey anlamadı..antübiyotik tedavisi uyguladım veteriner kontrolünde şimdi biraz daha iyi ama hala ağzını açmakta zorlanıyor:(

İştahsızlık dışında alt kabukta pembeleşme, zor nefes alıp verme, sürekli kuru alanda durma gibi belirtiler de var mı? Üşütme durumu olabilir, antibiyotik etki etmiştir muhtemelen, ekipmanlarınız da tamsa. Bir iki gün daha düzelmezse veterinere yeniden gösterin, büyük ihtimalle üşütme durumu olabilir diye tahmin ediyorum.

kaplumbağalarım yaklaşık 2 haftadır yem yemiyor,ancak oldukça aktifler.ısıtıcı yok acaba havalar soğuduğu için olabilir mi?çünkü önce az az yemeye başladılar,şimdi hiç yemiyorlar.bir de 1 tanesinin kabuğunun alt kısmı yer yer pembemsi ancak bunun dışında bişeyi yok neden olabilir ?

Pembelik üşütme ya da akciğer enfeksiyonu belirtisi olabilir. Isıtıcı olmaması da bu durumu daha da kötüleştirecektir. İmkanınız varsa en kısa zamanda mutlaka ısıtıcı almaya çalışın derim. Yem yememe durumu ya suyun soğuk olmasından ya da kaplumbağanızın hasta olmasından kaynaklanıyordur. Akciğer enfeksiyonu ile ilgili daha detaylı bilgiye forumdan hastalık bölümümüzden ulaşabilirsiniz.

teşekkür ederim ısıtıcı alacam,akciğer enf. okumuştum,diğer belirtiler uymuyor,pembelik dışında.

evet sürekli kuru alanda duruyor..nefes alırken ses geliyor..antibiyotiğin de bi yararı olmuyor sanırım teşekkür edrim.

Antibiyotik tedavisine uygun şartlarda en az 5-9 gün devam edin, büyük ihtimalle fayda edecektir. İmkanınız varsa mutlaka başka bir bilgili veterinere gösterin. Akvaryum, ısıtıcı ve diğer gerekli ekipmanlarınız var mı? Bunlar olmadan uygulayacağınız tedavi de fayda etmeyecektir. Geçmiş olsun, hastalık ve tedavi hakkında forumdaki konulardan çok daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

size birşey sorucam ben şuan ısıtıcı kullanmıorm ama sobanın yanında duruyor uyuyor yarım saat sonra hareketlenior ama yem yemiyor lütfen yardım!!!!!!!!!!! yem yemiyor

Ortama alışıncaya kadar yem yememeleri normal ancak akvaryum, ısıtıcı ve diğer ekipmanlarınız olmadan bu tip sorunlarla karşılaşırsınız sürekli, kaplumbağanızın sağlığı için gerekli ekipmanları kısa zamanda tamamlamanız şart yani.

sobanız gece sönüyorsa üşüyor olabilir. herhangi bir hastalığı varsa yem yemekte zorlanacaktır. belki de sadece size alışamamıştır biraz bekleyin. mümkünse akvaryum ve diğer ekipmanları da yavaş yavaş tamamlayın..

benimkide yemiyor benden cekinmesi olmaz bence benimkide kış uykusuna yatı bilgin için teşekürler hastalandındı sanmıştım

Hastalanmış da olabilir buna ancak gerekli ekipmanları alıp su sıcaklığını yükselttiğinizde kaplumbağanızın vereceği tepkiye göre karar verebilirsiniz.

Benim Yosun'um da 3 gündür yem yemiyordu, yem çeşitliliğini arttırınca yemeye başladı.

Bu arada evet, bazı akvaryumcular iyi bakmıyor kaplumbağalara ama Forum Mersin'deki Pet Shop'a giderseniz çok iyi baktıklarını görebilirsiniz. UVB Lambaları, Isıtıcıları ve Filtreleri var. Her ne kadar yem çeşitliliği yoksa da gerçekten iyi bakılıyor.

Selam arkadaşlar,
Kaplu ve tospik adında iki kaplumbağam var. Biri 2 diğeri 1 aydır benimle; ancak bu uzun birlikteliğe rağmen yem konusunda hala sorun yaşıyoruz. :( 50 litrelik bir
akvaryumun, ısıtıcım, filtrem, kuru alanım, ısınma lambam, doğal ortamı oluşturan aksesuarlarımız, kısacası bir paludaryumu paludaryum yapan pek çok ekipmanımız mevcut. (Uvb lambabız hariç; ama güneşli ve ılık günlerde güneş banyosu yaptırarak bu açığı mümkün olduğunca kapatmaya çalışıyorum.) Ancak tüm uğraşlarıma rağmen Kaplu ve Tospik kurutulmuş hayvansal yemler dışında (Raffy I) hiçbir şey yemek istemiyor. :( Gayet hareketliler ve hastalık belirtisi olarak kabul edebileceğimiz hiç bir sorunları yok. Haftada bir mürekkep balığı kemiği, vitamin takviyesi de yapıyorum. Yani elimden geldiğnce en iyi şekilde ilgileniyorum. Ama şu yem konusundaki inatları beni çok üzüyor. Daha önce verdiğim kalitesiz diye adlandırılan stick yemi değiştirip sanyu marka yemi denedim; ama kesinlikle yemiyorlar. Yiyebilecekleri sebze ve meyveleri sunuyorum, ısrarla yemeyi reddediyorlar. Akılları fikirleri kurutulmuş hayvasal yemlerde pff... :( Ne yapmamı önerirsiniz?

ben 2 gün önce aldım plastik te besliyorum yem yemiyo elime aldım ellerini felan çıkardı sonra geri koydum tekrar alıdığımda çırpındı suya atladı bide ısıtı alıcam plastik kaba olur mu ? şimdiden teşekkürler :D

Geri