Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağanız Yemini Yemiyor mu?

*JCW*' Alıntı:
Bana doğum günün hediyesi olarak alındı tam bir hafta önce ve o zamandan beri yem atıyorum ama yemiyor. Suyunu da değiştiriyorum düzenli olarak. Ortamına alışmış gibi,suyun içinde önceden yüzmez sadece beklerdi,şimdi yüzüyor,kafasını çıkarıyor,elime aldığımda da çıkarıyor.
Ama hala yem yemedi. Jelleri oluyor ya,altlarına sürülüyor,sertleşsin diye. Onu almayı ihmal ettim,acaba onu sürmediğimden dolayı yem yemiyor olabilir mi ? Endişeleniyorum.
Teşekkürler.

1 hafta önce aldın suyunu değiştiriyorsun? Ölüm fanusunda yaşıyor bence kapluşun.Su soğuk olduğu için yemiyor olabilir benimde 3 4 ay önce öyleydi küçük bir akvaryum ve ısıtıcı edin. :)

Cvp: Kaplumbağanız Yemini Yemiyor mu?

Bilgileriniz için çok teşekkür ederim bende 1,5 senedir besliyordum ama tabi baya bi büyüdüler arkadaşaım bana yeni bir küçücük bir su kaplumbağası verdi ama yem yemiyor sanırım ortam değişikliğinden kaynaklanıyor sanırım

Başka hastalık belirtisi yoksa söylediğiniz gibi alışma sürecidir.

Kaplumbağayı alalı yaklaşık 1 ay oldu ve hala yemini yemiyor.ilk başta plastik kaptaydı yemini yemediği için akvaryum ve ısıtıcı aldım ama hala yemiyor. Acaba yemini mi sevmiyor

Merhaba ,kaplumbağalarımı alalı 2 gün oldu.Üstelik daha sağlıklı olması açısından cam akvaryum, filtre aldım. fakat yemlerini yemiyorlar kayanın üstüne doğru düzgünce çıkmıyorlar sürekli suyun içindeler, endişeleniyorum açıkçası. Kaloriferin yanına koydum akvaryumlarını fakat ısı yeterli gelmemiş olabilir mi?Bir de bu ısıtıcılar petshoplarda satılıyor mu?

Isıtıcılar neredeyse tüm petshop ve internet sitelerinde satılmaktadır. Kısa sürede ısıtıcı edinmenizi tavsiye ediyorum. Yem yememeleri soğuk suda metobolizmalarının yavaşlamasından olacağı gibi daha yeni olduklarından da kaynaklanabilir. Hem yemek yemeyebilirler hem de kuru alana çıkmayabilirler.

Özellikle sıcaklık dalgalanmaları kaplumbağalar için oldukça tehlikelidir. 15-25TL arasında bir ısıtıcı edinip, akvaryumunuzu 27-28C derecede sabit tutmanızı tavsiye ederim. 50 litreye kadar 50 watt 100-120 litreye kadar 100 watt bir ısıtıcı yeterli olacaktır.

ben daha yeniyim 2 gün önce bir kaplumbağam oldu şu palmiyeli kapta henüz :( çok küçük kaplumbağam ne kadar süre bu kapta kalabilir ? ayrıca çok hareketsiz ve yeminide yemiyor iki gündür. şu ısıtıcıları bu kapta kullanmak mümkünmüdür önerebileceğiniz bir yöntem var mı ısıtabilmem için? cevaplarınızı bekliyorum çok fazla şey okudum ama bu kaplar için çokta bilgi yoktu akvaryum düşünüyorum ama iyi bi akvaryum olsun istiyorum yapmışken o da şimdi pek mümkün görünmüyor.. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ceren Hanım malesef bahsettiğiniz kaplarda kaplumbağalar yaşayamamaktadır. Akvaryum alma düşünceniz çok güzel yalnız bunu en hızlı şekilde yapmanız gerekir. Çünkü bahsettiğiniz palmileyi kapta kaplumbağanız soğuktan ne yem yemekte ne de sağlıklı büyümektedir. Eğer ayırabileceğiniz bir 50 TL niz var ise akvaryum alana kadar 40 litre civarı bir saklama kabı alırsanız(1milyonuc ve yapı marketlerde) içinde filtre ve ısıtıcı koyabilirsiniz. Toplamda 40-50TL civarında tutar. Aşağıda örneğini veriyorum. Ama kaplumbağanıza o kapta eziyet etmeden bir an önce bir şeyler yapın.

mailto:/img90/1379/dsc6693.jpg

böyle bir kap daha önce düşünmemiştim iyi fikir aslında öneriniz için çok teşekkür ederim :) birkaç sorum daha olacak. bu kabın içine kaplumbağamın çıkacağı yeri nasıl yapabilirim ? ve benimde sizinki gibi bir masa lambam var bu lambaya kaç wattlık bir ampul almam lazım elektrik sarfiyatı ne derece olur? gördüğüm kadarıyla normal sarı ışık veren ampul öylemi? ayrıca filtre ve ısıtıcıyı nerden temin edebilrim internet üzerinden?

benim bildiğim internet üzerinden otuz.com
ama yakınlarda petshop varsa onlarda olabilir veya bir veteriner varsa yakınlarda oda getittirebiliyor uygun fiyatlara hepsine basvurabilirsiniz

25-40 watt arası sarı ampül yeterli olur. Isıtıcı, filtre ve günde 8 saat yanan 40 wattlık bir ampül ile bir akvaryum benim istanbuldaki elektrik fiyatına göre ayda sadece 4TL etki ediyor. Yani bu -/+ 1-2 TL olabilir. 50-60 TL lik bir faturada pek etki ettiği söylenemez.

ALışverişinizi akvaryumun hacmine göre juenpetmarket.com, otuz.com adreslerinden yapabilirsiniz. >kesinlikle güvenilir sitelerdir.

Bunun yanında ürünlerin açıklamalarında kaç litrelik bir akvaryuma yeteceği yazar. Örneğin 40 litrelik bir saklama kabı aldığınızda ısıtıcınız ve filtreniz 40 litreye göre internet sitesinden uygun olanını tercih edin.

Cvp: RE: Kaplumbağanız Yemini Yemiyor mu?

Shadow_Karus' Alıntı:
Benim kaplumbağa Elimi bile ısırıyor Bu doğrumu?

Edit alcatraz:Lütfen Türkçe sözcükler kullanalım.

Benim ayağımı caretta caretta ısırmıştı bu yaz hala izi duruyor acıtmıştı cok :D

Sanırım benim papuşlar da kış uykusuna yattılar, 3 gün önce ablam aldı kaplumbağaları ve ölüm fanusunda vermişler. Araştırdım hemen ve o gün içim içimi yedi. Ertesi gün akvaryum, su ısıtıcısı ve filtre aldım. Yalnız gördüğüm o ki yemlerini yemiyorlar ve uykudalar. Bu uyku ne zamana dek sürer? Ayrıca yanında da poşet yem vermişler, fitil şeklinde. Bu yemleri parçalayıp mı vereyim yoksa olduğu gibi suya mı atayım? Not: Papuşlarım henüz minicik ^^

Son zamanlarda herkes kaplumbağam kış uykusuna yattı diyor. Ama şu bilinmelidir ki; ev ortamında ve ya petshopların yetersiz ortamlarında bu neredeyse imkansızdır. Ya hayvan ölmüştür yada hasta olup hareketsizleşmiştir veya gözleri kapanmıştır. Bu gibi durumları çoğu kişi kış uykusu sanıyor, yanılgıdır.

Sizin durumunuzda ise; varsayalım kaplumbağanız kış uykusundaydı. Isıtıcı taktınız suya ve su ısındı. Böyle bir durumda kış uykusundan uyanması gerekir. Su ısınmasına rağmen uyanmıyor ise; kış uykusu ihtimali ortadan kalkıyor. Zaten çok düşük bir ihtimaldir. Bu sefer hasta olma durumu ortaya çıkıyor. Yani muhtemelen hastalar. Ya petshopta siz almadan önce kötü bakım şartlarından oldu, ya da siz alınca sizde geçirdiği ısıtıcısız bir iki gün neden oldu. Kaplumbağalar çok hassas hayvanlardır, çok iyi bakan insanlar bile akciğer enfeksiyonundan kaplumbağalarını kaybedebiliyor.

Durumları net olarak açıklarsanız ve fotoğraf yüklerseniz net bir şekilde yakından, size kaplumbağalarınızın durumu hakkında bilgi verebiliriz. Tedavi konusunda da aynı şekilde.

Birde yem olarak açık yemler kalitesiz ve lezzetsizdir. Onların yerine Sera, Tetra, Jbl gibi kaliteli yemleri kullanmalısınız. Vitamin desteği sağlamalısınız.

Sayın Kerberos yanıtınız için teşekkür ederim, aldığım yerin şartları iyi değildi maalesef. Şu an suyun dışında ve hareketsiz halde uyuyorlar. Ölmelerini istemiyorum :( Şu an ne yapabilirim?

Suyu sıcak olmasına rağmen hareketsiz halde duruyorlarsa hasta olmuşlardır. Hastalık bölümünü inceleyin belirtilere bakın. Özellikle akciğer enfeksiyonuna.

Kuru alanda duruyorlarsa kuru alan lambalarını kapatmayın. Yemi ufalamadan olduğu gibi suya atabilirsiniz.

tubidik' Alıntı:
Kuru alanda duruyorlarsa kuru alan lambalarını kapatmayın. Yemi ufalamadan olduğu gibi suya atabilirsiniz.

Enfeksiyon belirtileri yok, alt kabukta pembeleşme söz konusu değil. Yemi attığım vakit suda lapa gibi oluyor. Lambayı bugün aldım, kaç saat açık kalması gerekir lambanın? Saat başı 10-15 dakika açıyorum.

Lamba kuru alanda durdukları müddetçe açık kalsın. Gece de suya girmezlerse lambayı kapatıp kuru alanın üstünü bir havlu ile örterseniz üşümezler.Yeni alınan kapluşlar alışamadıkları için de yemek yemeyebilirler bir haftaya kadar alışma süreci olabilir. Yemler suda biraz bekleyip dediğiniz gibi lapa şeklini alınca çıkarın, bir dahaki yem saatine kadar da yem vermeyin. Umarım alışma süreci ile alakalıdır. Bir enfeksiyon ya da hastalık belirtisi yoksa uygun sıcaklıkta birkaç güne yemeye başlayacaklardır. Küçük bir parça pişmemiş kıyma vermeyi deneyebilirsiniz. Genelde hayır demezler kıymaya.

Bence kıymayı verecekseniz haşlayıp verin bakteri üreyebilir,iç parazitlenme olabilir,riske atmamak lazım...

Geri