Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

köşedeki petshoptan aldığım en ince kumu leğende yıkayıp akvaryuma döktüm...!

kenanyagiz

Bronz 5 Üye
öncelikle merhaba,
bu konularda acemi olduğum için önce yapıp sonra araştıranlardanım.

kaplumbağalarıda bakımı kolay ve sağlam oldukları için aldım. fanus ve iki kaplumbağayı yemi 25 tl. eve geldim bir tanesinin çok bitkin kafasını çıkarmadığını görünce araştırdım ki ne göreyim baya zor işmiş bu. tabi vicdan azabından dolayı şimdi yaşayabilecekleri bir ortam yapmaya çalışıyorum. şimdiden yardımlarınız için teşekkürler ayrıca forum ve üyeler harika.

kısaca anlatayım,
önce 65*40*25 akvaryum, boyu 1300 fitre, 100w ısıtıcı aldım. tabi kaliteli yemlerdende
çokta iyi oldu kaplumbağalar kendine geldi. bende çok mutlu oldum.
ikinci olarak kuru alan kum ışık gibi ihtiyaçları karşılamaya karar verdim. tam burda kum maceramı anlatayım. (sabırsız ben)
petshoptan kumu aldım. legende soğuk suda 20-30 dk iyice yıkadım. Sonra akvaryuma döktüm. Tabi su bayağı bulanık oldu. Filtre bir gündür çalışıyor ve şuan nerdeyse normale yaklaştı. kaplumbağalar geçici olarak fanusta duruyor.

Forumda okuduğum bir kaç yazıda kaynar suda kaynatın çok yıkayın yazıyor. petshoplar suyun atında yıkayın tamamdır diyor. (petshopların çoğuna güvenmiyorum).

Bu durumda bir kaç sorum olacak,
1. bu şekilde filtre çalışıp su berraklaşınca kaplumbağaları akvaryuma koyarsam sorun olurmu?
2. forumda okuduğuma göre markalı kumlar var. Benim aldığım şeffaf bir poşette incecik bir kum en incesiymiş. kaliteden dolayıda sorun olurmu ?

şimdiden teşekkürler.

Cvp: köşedeki petshoptan aldığım en ince kumu leğende yıkayıp akvaryuma döktüm...!

Öncelikle foruma hoş geldin. Çoğu kişi (bende dahil) bilinçsiz bir şekilde kaplumbaga alıp sonradan farkına varıyoruz ne kadar emek istedigini kaplumbaga beslemenin. Neyseki iş işten geçmeden sen farketmişsin ve hayvanlara yaşayabileceği bir ortam hazırlamışsın.

Kum konusunda benim çok bir bilgim yok ama bir yerden okudugum kadarıyla kaplumbagalara çok ince kum olmaması gerekiyormus. Sen genede AEK ve CEM abilerin yorumlarını bekle derim ben. Tekrardan aramıza hoş geldin.

Öncelikle foruma hoşgeldiniz
Çok ince kumlar uygun değil bizimkiler için en uygun kum 0.7 mm silis kumdur sizinki ne kadar ince bilemiyorum ama eğer bu boyuta değilse değiştirmeniz iyi olur en ince 0.5mm olabilir .

Cvp: köşedeki petshoptan aldığım en ince kumu leğende yıkayıp akvaryuma döktüm...!

en iyisi önce aldığım yere sorayım 0,5 mi 0,7 mi diye. (inşallah 0,7 dir :) )

0,5 kumun ne zararı olur acaba.

tabi önerdiğimiz marka kumlar var ama kısa süre bu kumla idare edebilirler yıkama konusuna gelirsek mikrop kapma olasılıkları var o yüzden bu sitede yazan şekilde kumu steril et bence

Yanlış anlaşıldı sanırım en ince 0.5 kum kullanılabilir bundan öncesi zararlı olur demek istedim

tavsiyeleriniz için çok teşekkürler, en iyisi bayram tatilinde iyice temizleyip suyunuda değiştirmek. Kum yanlışsa onuda değiştireyim.

0,5 mm de sorun olmazda 0,1-0,2 mm gibilerden bahsetmişti cem. Bunlarda pet shopta değil yapı marketlerde falan olur sanırım. Ben ince silis kum olduğunu düşünüyorum.

Bunun dışında vitasand gibi kapalı ambalajlı kumları birkaç yıkama ile akvaryuma koyabilirsiniz ama ben bunlarıda gene sıcak ve tuzlu sudan geçirdim. Açık çuvaldan alınan kumlar kesinlikle bir kez tuzlu ve birkaç kez sıcak sudan geçirilmelidirki içerisinde yumurta bakteri barındırıyorsa steril edilsin.

Bayağı yol almışsınız. Kuru alan ve ısıtma lambasınında hızlı bir şekilde temini gerekiyor. Akvaryum hacmi kullanılan su hacmine göre bir süre idare edecek ama yükseklik keşke o kadar az olmasaymış. 25 cm olan ölçü yükseklik sanırım.

Kumu petshoptan aldığım için sanırım dediğiniz gibi 0,1 0,2 değildir. ama yinede sorucam.

Kuru alan için lamba sipariş verdim gelmesini bekliyorum.

Eni 65, boyu 40, derinlik 30 (yanlışlıkla 25 yazmışım)

Hiç yoktan iyi bir akvaryum tabiki. Biraz önce gelseydiniz yüksekliği daha uygun önerirdik. Kuru alanı buna göre seçmeli.

kum beyaz ise mermer tozu benzeri bir ürün oluyor. hayvanların yeme konusunda istekli davrandıkları tek kom silis. sarıya çalan rengi makbul olandır. 0,5'te idare eder. daha incesi ağırlığı bir yana hayvanlar eşelemede zorluk yaşayacağı gibi. kalkan kumda toz gibi yayılıp hayvanların gözüne burnuna kaçabilir.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13104&ad=vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm
bulanıklığa gelirsek kısmi su alıp yerine yavaşça yeni su eklemek işi hızlandırır. ayrıca arada filtreyi altından maşrapayı soktuktan sonra süngerli kısmı ayırıp yavaşça çıkar. bu ayrılmada kirler tekrar suya akmasın. ve bulanıklığa sebep olan pisliği süngerden yıkadıktan sonra temiz olarak çalıştırırsan daha verimli temizlik yaptığını görürsün.

soğuk su yerine elini yakmayan sıcak suda bu yıkamayı yapsaydın iyi olurdu. mavi metilenli suda bekletmeninde faydası var. emre tuzlu suda bekletmiş mesela ben mavi metilende. hangisini kullanırsan kullan. arada kumu karıştırdıktan sonra suyu alıp çok sıcak olmayan bir su ile çalkala (sıcak su silicona iyi gelmez.) ve temizlendiğinden emin olana kadar bu işlemi yaptıktan sonra temiz su ekle. ısı dengeye gelince hayvanları koy. 28 derece uygun.

tavsiyeleriniz çok değerli çok teşekkürler.
eşim kaplumbağaları güneşlendirdikten sonra suyu temiz görünce akvaryuma koymuş. (inşallah bir sıkıntı olmaz)

aldığım kum bu, bi alt fotodaki kumdanda elimde üç poşet var.
ikisini karıştırayımmı ? o kumla değiştireyimmi ? yada böyle kalsınmı ?
mailto:/14sfhcg.jpg
mailto:/2z4y9t5.jpg

bu arada akvaryumun fotolarınıda paylaşayım.
lamba siparişim gelince kuru alanı yapıcam. mango köküde şuan suda bekliyor.
küçük filtre elimde vardı su bulanık olunca onuda taktım.
birde fitre konusu var tabi. boyu sp1300II filre var. çalıştırınca kaplumbağalar ordan oraya savruluyor. bu suya çokmu kuvvetli acaba ? bende her zaman çalıştırmıyorum güneşlenirken boş olunca çalıştırıyorum. bu konuda ne yapabilirim ?

mailto:/333img7.jpg
mailto:/2w54zly.jpg
mailto:/v3q0s4.jpg
bu arada kumuda çok sevdiler

Kumu karıştırmayın. Ya bu kalsın yada komple çıkarıp dediğimizi alırsınız.

Kuru alan gelene kadar akvaryumun ortasındaki düzeneği kullanacaklar sanırım. Su seviyesi kuru alanı geçmesin.

O sarı filtrenin süngeri dışarıda sanırım. Onu ısırma ihtimalleri çok yüksek. Bence kaplumbağa akvaryumlarına uygun bir filtre değil. İmkan olunca dış filtreye geçmekte fayda var. Bir süre diğer iç filtre ile idare edip yetmezse ucuz bir iç filtre takviyesi yapılabilir.

Umarım lamba gecikmez. Kuru alanı dört gözle bekliyorlardır.

Akvaryum tamamlanınca çok güzel olacak.

o zaman şimdilik bu kum kalsın diğer yapacaklarıma öncelik vereyim. sonra dediğiniz kumla değiştiririm.

filtrenin süngeri dışarda değil kapalı ama suyu çok dalgalandırdığı için kaplumbağalar rahat edemiyor. buna bir çözüm bulmam lazım.
mailto:/evcil-hayvan-petshop/boyu-sp-1300-ii-biolojik-ic-filtre-42898877#product-information

hepsiburada.com dan sipariş vermiştim, ( Ecolite Halosoft Enerji Tasarruflu Akkor Halojen Ampul 42W Soft )
ama bayramdan sonraya kaldı. bende o kadar beklemeden yolumun üstündeki koçtaş veya tekzenden almayı düşünüyorum. ama siteden baktım soft ampul yok. doğrusu nedir ne almalıyım.

kenan sondan başlayayım. çevrede bauhaus veya baumaxx yapı marketi varsa orada ecolite ampul satılıyor. 52 w soft. koçtaşta yoktu tekzene bakmadım.

küçük filtreyi ısıtıcı tarafına al. kuru alanı da küçük filtrenin yerine köşeye sabitle köşe camlardan destek alsın. sirkülasyondan dolayı devrilirse hayvanlar ezilebilir. büyük filtreyi de vantuzlar öndeki dereceye gelecek ve su çıkışı arka cama vuracak şekilde yatay yerleştir. o zaman sirkülasyon az olacaktır. bu arada bir tane iç derece al. daha net ısı değeri öğrenilir.

kuma gelirsek ikinci resimdeki silis dediğimiz kum o ve uygun büyüklükte o kumu kullan. diğeri ıslak olduğu için tam seçemedim. siliste olabilir quartzda ama karıştırma iri taneli zaten.

iyi olmuş akvaryum yavaş yavaş oturuyor. kuru alan ve lamba da geldi mi bir şey kalmıyor. o zaman su seviyesini de yükseltip güzel hale getirirsin. mango öncelikli değil önce enli taşı olan bir ipek yapraklı bitki daha şekilli yapar.

abi evimin dibinde bauhause varmışta haberim yokmuş :) marmara foruma açılmış. tamam yarın kesin ampulü alıyorum.
ve elimden geldiğince iyi bir kuru alan yapmaya çalışıcam.

söylediğiniz gibi filtrelerin yerlerini değiştiricem. yakında genel temizlik yaparken kumuda değiştiricem. iki bölge içinde iç derece ve ipek yapraklı bitkide alıcam.

elimden geldiğince sizlerinde yardımıyla güzel bir yuva olması için ne gerekiyorsa yapıcam. tekrar tekrar teşekkürler.

Bauhaus tan ecolite ampul ile beraber massive mandallı lambayıda almak mümkün. Bu mandallı lamba 60 w kapasiteli.

İpek bitki için mecidiyeköy profilonun orada k-9 avrupa var. Oradan litolity marka bitkilerden alınabilir. Su için cam derece, kuru alan için teraryum derecesi alınabilir.

Kusura bakmayın bayram ve işlerden dolayı cevap veremedim. Bu arada geçmiş bayramınız mübarek olsun.

Mecidiyeköy tarafına geçince kesinlikle K-9 a uğrayacağım.

Ve akvaryumun son halinden bir kaç görüntü.

mailto:/t0iah3.jpg
mailto:/2ry51n9.jpg
mailto:/2vsoo7m.jpg
mailto:/210blhj.jpg

kenan çok güzel olmuş tam doğal ortam gibi. üstten 10 cm kalacak kadar yükseltebilirsin. hayvanlar ufak kaçamazlar. bir iç derece ve uv lamba kalmış geriye. eline sağlık.

hemen yükselttim :)
her gün düzenli güneşe çıkarttığım için uv lambayı almadım. ama kışa doğru kesin alıcam.
ilk fırsatta iç dereceyide alıcam. şimdilik yapışkanlı derecede az çok işimi görüyor.
Her şey için çok teşekkürler sizin sayenizde öğrendim.

mailto:/4m4jm.jpg

Geri