Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kum ne kadar olmalı?

flora11

SKF Delisi
Yarın 1 haftalığına tatile çıkıyoruz dönüşte kum işini halletmek istiyorum akvaryumumun taban boyutları 65.27
(akvaryumumun bombeli olduğu için en dar yeri 25 en geniş yeri 30 ortalama olarak yazdım) ne kadar kum almam gerekiyor?

Kiloluk kumlar zaten iki kilo kadar falan oluyo. Ondan iki paket veya daha fazlası.

Juende vitasand ler var 800 g ondan bir 10-12 adet alirsaniz 4-5 cm kum kalinligi elde edebilirsiniz

Yani 8-9 kg yapiyor

Cvp: kum ne kadar olmalı?

8 kg civarı yeter. ama düz 10 kg al bir kısmı yedekte dursun. hemde istediğin kalınlıkta kum koyarsın. ben 5 cm kalınlığa göre hesap ettim.

13 paket al İpek. Artan 1-2 paketi saklarsın.

Bu kum uygun mudur ? mailto:/evcil-hayvan/akvaryum-silis-kumu-0-5-1-mm-10kg-ucretsiz-kargo-104440620

uygundur. ama juenden alırsanda aynı fiyatlara yakın olacak. en azından en büyük çap 0.7 mm olacak. bir avantajı da fazla alırsan küçük poşetlerde olduğu için açılmamış vaziyette saklamış olacaksın.

cem' Alıntı:
uygundur. ama juenden alırsanda aynı fiyatlara yakın olacak. en azından en büyük çap 0.7 mm olacak. bir avantajı da fazla alırsan küçük poşetlerde olduğu için açılmamış vaziyette saklamış olacaksın.
Bunda kargo bedava olduğu için daha uygun gibi geldi de

en büyüğü bir milim olduğuna göre bunu da tercih edebilirsin. juende kargo 6 tl bir şeydi.

Ama fazla ölçü farklılığı varsa görseli standart gibi olmayabilir.

Link verdiğim kumu söyledim ve geldi bu kumu akvaryuma koymadan önce nasıl bir işlemden geçirmeliyim?

Kaynar ve tuzlu suda birgun beklettikten sonra baska kaba alip elinizi yakmiyacak suyla 5-10 dakka karistirmak ordan tekrar baska kaba alip ayni islemi uyguladiktan sonra akvaryuma koyup sonra yarisina kadar su doldurup akvaryumun ordada karistirip su bosaltilirsa bu en iyi yikamak olur

ipek önce 4-5 kilo olarak parça parça 5-6 defa karıştırarak elini yakmayacak suda yıka. ilk parti pisliği gitsin. içinde iri taşlardan girmişse onları ayıkla. sonra bunları ne kadar kısmını kullanacaksan o kadarı bu işlemlerden geçirdikten sonra büyük bir leğene alıp. sıcak su koy. ister tuz ister metilen mavisi koy. beklesin bir gün. arada alt üst edersin. sıcak su koyacağına göre tuza gerek yok mavi metilen ile işini görürsün. tuzu durulamak uzun sürer. sonra ilk baştaki gibi tekrar sıcak su ile durulayıp akvaryuma al.

İyice durulayıp kumu akşam akvaryuma koy İpek. Suyu doldur ve filtreyi çalıştır. Hayvanlar başka yerde beklesin. Ertesi sabah su berrak olup ısı uygun hale gelince hayvanları içeri alırsın.
Cem ve Ali Sarp sterilize uygulamasına değinmişler.

Kum gözüme bir garip geldi doğrudur inşallah fazla,mı ince bana,mu öyle ,geldi mailto:/eQLJzv.jpg

bu silis kum. ince değil tersine büyük bile. ama kullanılmayacak kadar büyük değil. içinden iri tane çıkarsa ayırırsın.

Aynisini diycektim ama yanlis bilgi vermiyim dedim 1mm falan var bu kum

evet 1 mm'lik

Önceki sayfanın son mesajında yazdığım gibi ölçü farklılığı var. Yani sitede belirttikleri gibi 0,5-1 mm karışık. Bence hafif iri olanları alıp gerisini bırakabilirsin İpek.

Geri