Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kuru alan

ajanda kapagı bir süre sonra suda eriyecektir yalnız dikkatli olun : ) imkanınız varsa silikonla cam yapıstırabilirsiniz, ama yoksa vantuzla cd kapagını tutturmak da cok işe yarıyor ; )

deri gibi de değil de çok kalın birşey...evet öyle bitanesini tecrübe ettim... 2 saate varmadan feleğini şaşırdı:)
silikonla camı düşünüyorumda burda öğrendiğim vantuzla cd kapağını denedim:D
yukarı çıkamadı kaydı hep..
bende üstüne örtü koydum hani çekmece altlığı olur ya ince ondan yerleştirdim iyice sıkıştırdım kıyı köşeye.. bu sefer de tırnağı takıldı..
bende en son çare onu koydum:)
iyi gibi duruyo ama en radikal çözüm olarak ya kaya bulmak ya da dediğiniz gibi silikonla camı oraya tutturmak :D

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

halı kaymaz -halıkaydırmaz şeklinde gecen örtüyü de deneyebilirsiniz : ) o da cok işe yarıyor tavsiye ederim ;)

Benim büyük akvaryum planlarım yalan oldu.O yüzden küçük akvaryumda bir şeyler yapmaya başladım.Dün akşam yaptım strafordan slikonla yapıştırdım güzel oldu ama abuzittin beğenmedi gibi geldi.O anda çıkartıp attım eski düzeneğe geçerken taşlardan iki tane üst üste koydum ve su seviyesi yükseldi.İçine de filtrede koydum filtreyi de kuru alan bölgesi gibi kullanabilir durumda ışıgını yakınca çıkıyor taşa ama bazen tam çıkıyor bazen yarım çıkıyor.Keyfine göre ne yapsam su seviyesini azcık miktarda çıkartsam hep tam çıkar mı taşa?

Edit zencefil: Lütfen Türkçemize özen gösterelim.

guneşe dışarıya cıkartırken ölüm fanusunda cıkarsam nasıl olur ???
birde gecen gun fakr ettim bnm avkaryum 20 lt degil 16 -15 litfe
bu resimler şaunki kuru alan bölge resimlerin nasıl olmuş kucuk akvaryumda bunu yapabiliyorum anca

güneşlenme sırasında mutlaka kuru bir yerde olmalı kaplumbağa.. güneşlenirken tamamen kuruyabilmeli ki suda yaşayan bakterilerden vs temizlenmiş olsun. ve güneş ışınlarını doğrudan alabilcek şekilde güneşlendirmeye dikkat edilmeli. camın fln arkasından gelen güneş ışınları uv özelliğini büyük oranda kaybediyor..

akvaryum ufak olduğu için en kuru alanı asma kat şeklinde yapsan yüzmeleri için de daha çok alan açılmış olur suda.. ama şimdilik de yeterli gelir gibi görünüyor o kuru alan. kuru alanın tamamen kuru olması ve yeterince sıcak olması gerekli. lambayı biraz daha yaklaştırsan daha iyi olur gibi. kuru alan sıcaklığı 30-31 derecelerde olmalı termometre ile kontrol edebilirsin ona göre bi mesafeye ayarlarsın lambayı.. asma kuru alan ile ilgili bi resim var linkte yardımı olur umarım.. kendi akvaryumumdan bi örnek :)

http://img74.imageshack.us/my.php?image=cihan034bd1.jpg

sağol yeterince yarımcı oldu lambayı yaklaştıracağım .ben ilk asma gibi bir şey denedim olmadı olduda düzgün durmadı akvaryumun içinde o yüzden böyle bir şey yapdım şimdilik idare eder bu akvarmuyun altına kum mu gider taş mı birde bitki koydum ama boyunu kısalttım biraz uzun boylu bir bitki alıp boyummu nasıl yapıyım

bitkiyi yüksekliği az ama uzunluğu fazla olan bi şey alabilirsin su miktarın az olduğu için tamamı su içinde kalmış olur. kum akvaryumdaki pislikleri tutar ve kaplumbağanın en ufak bir hareketinde bunlar geri suya dağılır bu yüzden kumun yerine kaplumbağanın ağzına alamayacağı kadar büyüklükte çakıllar kullanırsan temizlik açısından da daha iyi olur bence..

teşekkür ederim bilgiler için de lambayı nasıl yaklaştırabilirm?Su seviyesni yükseltip mi yapsam ne yapsam sizce?

Edit zencefil. Lütfen kısaltma kullanmayalım.

su seviyesi yükseltilebilir.. asma kat olayını da düşünebilirsiniz. masa lambası alıp ampülünü değiştirip o şekilde kullanabilirsiniz.. akvaryum kapağında yapcağnız ufak değişikliklerle lambayı kapağa sabitleyebilirsiniz.. akvaryum duvarına tutunan lamba yerleştirmek için yapılmış mandallar var ama çoğu petshopta pek bulunmuyor eğer bulabilirseniz onları kullanabilirsiniz.. rica ederim ne demek..

taş koydum beyaz taşlar nasıl olmuş idare edermi?

Bu şekle ne dersin lamba nasıl olmuş aklıma geldi

Edit tubidik: Tamamen büyük harfle mesaj yazmak yasaktır.

evet gayet hoş olmuş.. büyük olması da ii olmuş taşların temizlik açısından ve yutma tehlikesi de olmaz.. su biraz bulanık gibi filtre fln çalışmıyo mu

taşları iice yıkamadysan ondan olabilir.. düzelir muhtemelen bi kaç saate

evet daha ii olmuş.. taşın üstü tamamen kuru olcak kadar sıcak olmalı kuru alan ama garanti olsun derseniz termometre ile kontrol etseniz daha iyi olur. 31-32 derece olsa yeterli kuru alan için..

taş ışlandı ama kurur gene termometre yok ısıtıcım da onlar eksik bitki alırken onları da alacağım tam olacak herşeyim inşallah

Geri