Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kuru alan

ısıtıcımıda aldım yeni bir bitkide son hali böyle idare edermi sizce
ıstıcımda bu ayarlama yeri falan yok 15 lt akvaryum için ısıtıcı var mı dedim bunu gösterdi nasıl sice olurmu bu

Sizin filtreniz epey küçük.Olabilecek en küçük filtreyi almışsınız.Bununla temizliği sağlamak çok zor olur , bu paludaryum yetmez...Olabilirse biraz daha büyüğünü almanız daha iyi olacaktır.Yoksa sık sık su değiştirmeniz gerekecektir.

Isıtıcınız da çok küçük ama 15 litreye yetebilir sanıyorum.Yalnız o yerli malı mı?Yerli malının içine bir süre sonra su girebiliyor ve rezistansları bozulabiliyor.Bir tane kesinlikle su termometresi almanızı öneririm.Çünkü anladığım kadarıyla bunun üzerinde dereceleri yok...Zaten 2.50 YTL bir fiyatı var bu termometrenin.Camın dışına yapıştırın , suyun sıcaklığını ölçün.

Bitki de güzel olmuş kuru alanla beraber.

evet ısıtıcınızın derece ayarlaması yok maalesef.. onun yerine daha iyi bir ısıtıcı alırsanız daha güzel olur.. 10-15 tl ye 50watt ya da 100wattlık bişey bulabilirsiniz..öyle bişey şimdilik fazlasıyla yeterli gelcektir size..

15 ytl aldım zten ısıtıcımı braz bitkilerde bir iki tane daha koyarım olur mu

Aragorn bir şey sormak istiyorum.Bu başlık altında daha önce vermiş olduğun linkteki paludaryumun suyu biraz fazla değil mi sence?Tamam bizim ufaklıklar iyi yüzücü fakat dinlenmesi ve asılıp uyuması için birşey göremedim kuru alan şeklindeki asma kattan başka.
Bunu sormamın nedeni de kendi paludaryumum.Resmini sanırım ayrın çekip yükleyebilirim.Ben biraz anlatayım.Daha önve paludaryumun ortasında kuru alan olarak kullandığım bir taş vardı.Bunu hem güneşlenmek için hemde yaslanıp uyumak için kullanıyordu.Fakat üst kısmı tam düz olamadığından sanırım üstüne çıkmaktan pek hoşlanmıuordu.En azından bu sitede yazılanlardan yani:ışığı açınca hemen kuru alana geliyor,kuru alanda ışığı yakmamı bekliyor gibi cevaplardan sonra buna karar verdim.Bu akşam genel temizlik yaaparken asma kat şeklinde bir kuru alan yaptım ve su seviyesinide yükselttim.Dolayısıyla boşuna yer kaplıyor diye o taşı paludaryumdan aldım.Hem yüzeceği alan genişledi hemde daha güzel bir görüntü oluştu.Sorun şu ki, benim kapluşun uyku zamanı geldiğinde o taşı aramaya başladı.Bir türlü uyuyacak bir yer bulamadı, ne bitkiye nede filtreye asılıyor.Sence su mikatarı mı fazla geliyor da alışmaya çalışıyor?Tekrar kendine uyumak için bir yer yapabilir mi yoksa o taşı yerine koymalı mıyım?

su miktarı ne kadar çok olursa onlar için o kadar geniş yaşam alanı demek.. bu yüzden olabildiğince çok miktarda su koymak daha iyi bence.. benim akvaryumda kuru alanın eğimli yerine tutunarak uyuyolar genelde.. biri de filtrenin üzerinde uyur genelde.. arada plastik bitkilerin üzerlerinde de uyudukları dinlendikleri oluyor.. bitkilerin en büyük faydası bu oluyor zaten.. taş olayı yüzme alanlarını kısıtladığı için asma kat bence daha cazip.. uyuması için yoksa siz de plastik bitki alıp koyabilirsiniz.. zaten kuru alan eğimli yapıda ise alışınca onu da kullancaktır uyumak için.. yüzme alanları ufalmaycak kadar genişse akvaryumunuz taş kullanabilirsiniz ama çok da büyük değilse asma kat daha kullanışlı olcaktır.. yakında alışcaktır muhtemelen.. kuru alan lambası normal günü taklit etcek şekilde açık kalmalı.. kuru alan sıcak olmazsa çıkmaycaktır bu yüzden günde 10-14 saat açık kalırsa lamba kuru alana alışması açısından da faydalı olcaktır..

Teşekkürler aragorn, zaten bende böyle düşünmüştüm.Asma kat oldukça pratik ve kullanışlı.Hem su seviyesini arttırabiliyorsun hemde kapluşun yüzme alanı artıyor.Akşam epey bi koşturttu peşinden kerata bir türlü uyuyacak yer bulamadı.Normalde akşam 8.30 9 g,b, uykuya geçer ama dün akşam sanırım yeni uyku yerini yadırgadığında ancak 11 gibi filtrenin bir kenarına asılıp ta uyuyabildi.Bugün ise asma katta birkaç ufak değişiklik yaptım eğimine.Şimdi daha rahat çıkabiliyor ,şu anda ise dün gecenin yorgunluğunu asma katın yanındaki bitkinin içinde (her zamanki gibi burnu dışarıda kalacak şekilde)uyuyor birkaç saattir.Sanırım alışmaya başladı yeni düzenine.Sadece bir buçuk aydır kullandığı birkaç şeyi bile değiştirmek hemen sitres yapıyor galiba.Bu arada kaplumbağalarımızı tanıtalım bölümüne birkaç foto koydum kuru alanla ilgili.

rica ederim ne demek.. evet değişikliklere alışmaları 1-2 gün alabiliyor alıştıktan sonra yadırgamıyolar eski düzenlerine geri dönüyolar..

Geri