Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alana halı kaymaz

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Merhaba mevcut halıkaymazın silikonu iyice zamanla deforme olmuş şuan eskisi suya düşmüş şekilde. Yeni bir halı kaymaz aldım bunu su değişimi esnasında hızlıca hayvana zarar vermeyecek bir şekilde yapıştırmak istiyorum. Öncesinde akvaryum silikonu ile yapmıştım onu önermişlerdi. Tekrar ondan mı almalıyım

Halı kaydırmazı silikonsuz yerleştiremez misiniz? Cem bey kuru alanında lastik paspas kullanıyordu ve silikonlamadığı için pislendiğinde kolayca çıkarıp yıkıyordu.

Eğer silikonlamanız gerekecekse akvaryum silikonuyla yapıştırmalısınız ama silikonladığınız yer 2 gün boyunca kurumaya bırakılmalı.

Halı kaydırmazı silikonsuz yerleştiremez misiniz? Cem bey kuru alanında lastik paspas kullanıyordu ve silikonlamadığı için pislendiğinde kolayca çıkarıp yıkıyordu.

Eğer silikonlamanız gerekecekse akvaryum silikonuyla yapıştırmalısınız ama silikonladığınız yer 2 gün boyunca kurumaya bırakılmalı.
Yani silikonsuz yerleştirebilir miyim bilmiyorum ama lastiği nereye takacağız ona uygun mudur bilemedim. 2 gün uzunmuş hayvanı farklı kaba koymak lazım o dediğiniz için

Alan böyle önceki silikon izlerini daha temizlemedim. Buraya silikonsuz nasıl yetiştirilir
16339742669544930599866851133019.jpg

Bu kuru alan akvaryuma sabit sanırım şöyle birşey olabilir. Halı kaydırmazı yapıştırma yerine arka kısmına 2 cm kalınlığında, 4 cm eninde iki cam arası boyda mermer kestirip koyulabilir. Hatta halı kaydırmazı mermere bir tur dolandırıp öyle konursa daha sağlam tutar hemde camlarla mermer arasında halı kaydırmaz camın çizilmesini önler. Ağırlık yaptığı için halı kaydırmazı sabit tutar.

Bu kuru alan akvaryuma sabit sanırım şöyle birşey olabilir. Halı kaydırmazı yapıştırma yerine arka kısmına 2 cm kalınlığında, 4 cm eninde iki cam arası boyda mermer kestirip koyulabilir. Hatta halı kaydırmazı mermere bir tur dolandırıp öyle konursa daha sağlam tutar hemde camlarla mermer arasında halı kaydırmaz camın çizilmesini önler. Ağırlık yaptığı için halı kaydırmazı sabit tutar.
Evet sabit hocam doğrudan silikonlanmıştı ilk yapılırken cam içerisine. Anladığım kadarıyla mermeri tam o 2 cam arasına sıkışacak düzeyde koyup altında bunun olmasını düşünüyoruz ama hayvan tırmanırken mermerin kayma ihtimali olabilir mi? Silikonlamak ideal geliyor ama 2 gün süre uzun

Halı kaydırmazın kendisi de yüzeye tutunma etkisine sahip olduğu için mermere destek olur. Ama hayvan büyükse bir ihtimal kayabilir.

Silikonun sertleşme ve kokusunun gitme payı için 2 gün lazım.

Japon yapıştırıcıyı noktasal damlatıp yapıştırılabilir. Buna kokusunun gitmesi için 2 saat bir süre yeter. Ama kazınması zor olur.

Rampa kısmını yapıştırmaya gerek yok sadece alan tabanı yeterli.

Halı kaydırmazın kendisi de yüzeye tutunma etkisine sahip olduğu için mermere destek olur. Ama hayvan büyükse bir ihtimal kayabilir.

Silikonun sertleşme ve kokusunun gitme payı için 2 gün lazım.

Japon yapıştırıcıyı noktasal damlatıp yapıştırılabilir. Buna kokusunun gitmesi için 2 saat bir süre yeter. Ama kazınması zor olur.

Rampa kısmını yapıştırmaya gerek yok sadece alan tabanı yeterli.
Hayvan bu esnada susuz en altta dursa etkiler mi kokusu sizce? Yoksa çıkaralım.Japon fena kokar

Hayvan iki saat bir süre kuru alana çıkmasın. Japonun uçuculuğu da kuvvetli olduğu için yakın temasta akciğerler kadar gözleri de rahatsız ediyor. 2 saatliğine bir kutuda durabilir. İçinde rahat durmaz o ayrı. Üstüne lamba tutunca belki ısınma ayağına sabit durur.

Birkaç saat susuz kalmasından sorun olmaz.

Hayvan iki saat bir süre kuru alana çıkmasın. Japonun uçuculuğu da kuvvetli olduğu için yakın temasta akciğerler kadar gözleri de rahatsız ediyor. 2 saatliğine bir kutuda durabilir. İçinde rahat durmaz o ayrı. Üstüne lamba tutunca belki ısınma ayağına sabit durur.

Birkaç saat susuz kalmasından sorun olmaz.
Tamamdır çok teşekkürler

2 saat oldu japon yapıştırıcısına hafif halen koku var az daha bekletsem mi koysam mı hayvanı

Ekli dosyalar

• IMG_20211012_233337.jpg
    IMG_20211012_233337.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 17
Şu an hala koku varsa kuru alan girişine bir set koyun hayvan çıkamasın. Geceleri suda olduğundan rahatsız olmaz. Sabaha kadar hala hafifte olsa koku devam ediyorsa üzerine havlu bez birşey koyun rampadan sarkıp suya girmesin sadece yapıştırdığınız tabana koyun, hayvanın gündüz çıktığında rahatsız olmasını önlersiniz.

Geri