Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

mango kökü

ekilem

Bronz 4 Üye
Ben mango kökü aldım ama akvaryuma hemen mi koyacağım yoksa yapılması gereken şeyler mi var ?

Oncelikle guzelce yikayin . Ondan sonra sicak suyun icinde 1 saat bekletin . Su sararacaktir . O suyu bosaltip tekrar sicak suyun icine koyun ve yarim saat daha bekletin . İyice yikadiktan sonra kullanabilirsiniz

Cvp: mango kökü

Kökü uygun bir tencerede bir süre kaynatın. Bulunduğu ortamdan kaynaklı barındırdığı bakteri, mantar, zararlı yumurtası gibi durumlardan kurtulursunuz. Ayrıca sarı renkteki salınımı azalır ve suya daha çabuk doyup batar.

Birde Cem in ilave uygulaması aklıma geldi şimdi. Köke yapılacak bahsettiğim işlem bitince sarkan çıkan kıymık gibi parçaları makasla kesip ısırma durumunda batmasını önlemiş olursunuz.

Aynı anda yazmışız Mertcan :)

hım anladım teşekkür ederim sadece kaynatcam kolaymış :)

Aklınızda bulunsun diye söylüyorum. Kaynatmanın dışında 2 gün boyunca suda beklettim ben ve 7 kez (4 ü kaynar su) su değişimi gerçekleştirdim. Baya bi sarılık attı. Akvaryuma koyduğumda suyu sarartma olayı yaşamadım diyebilirim. Çok az belki olmuştur. Gerçi bu yöntemde de mangonun suya etki edeceği PH değeri ne olur bilemem.

Bende bayadır kaynatıyorum ama hiçbir değişiklik yok. Sizin yaptığınız gibi bende suda bekleteyim o zaman belki o zaman bir değişiklik olur.

diş fırçası veya temiz bir fırça ile fırçalama yapmayı da unutma. yüzeydeki kalıntılar bazen kaynatma ile çıkmaz.

Evet mango kökünün uzerindeki girintileri delikleri iyice fircalayin . Ben o girintilerin icinden nasil pislikler ciktigini gördüm

Hım tamam fırçalarım. Baya bir kaynattıktan sonra suya salınım yapmıyor. Yaklaşık 5 saat kadar kaynattım.Bu arada hayırlı olsun.

melike fazla kaynatmışsın. fazla kaynatma durumunda pH dengeleyici özsuyuda gider. neyse en azından içinde zarar verebilecek bir şey kalmadı. sarı salınım hoş durmaz ama çok az bir renk vermesi bu açıdan faydalıdır.

bende mango köü düşünüyorum akvaryuma ama şimdilik gerek yok kaplumbağalar küçük kaşınma gibi bir durumları olmuyor ama bir iki ay sonra düşüneceğim

Mango kokunu belli bir sure sonra atmak veya dezenfekte etmek gibi birsey var midir?Yoksa daimi kullanilabilir mi?

Kök uzun süre sonra aşırı dökülmeye başlayınca atarsın. Bu durum dışında bir zararı yok Berrak.

Mango kökünü ayda bir çıkarıp diş fırçası ile fırçalamak gerekir. Deri ve pislikler üstüne yapışır. Eskime olayı salınım bittikten sonra başlar. Hafifleşip süngerleşme gibi bir durum oluşur ve parçalanmaya başlar. Bu birkaç sene sonra oluşacak bir durum.

Yapay bitkide yapraklar parçalanıp iplikler çıkınca; kum ise mantar veya parazit durumu olmadıkça yıkanarak istediğin kadar kullanabilirsin. Mantarda bol tuzlu suda bekletilme ile çare bulunabilir ama bu uzun süren bir işlemdir. Parazitte kesinlikle değişilmelidir. Bu da kaynar su ve elekle yapılabilir ama uğraştığına değmez.

Geri