Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

mantar mi olmus :(

Kaanbnci

Bronz 1 Üye
mailto:/L1n9jJ.jpg yakinlastirip bakabilir misiniz kaplumbagam mantar mi olmus

Oradaki plaka kalkıyorsa kaldırmaya çalış. Sonra ıslak diş fırçasına tuz döküp bütün kabuğu ve o bölgeyi ovala. Ve akvaryum suyu ile durula. Ellerini bol sabunla yıka tercihen antibakteriyel sabun kullan.

O kısımda kokma var mı ? Plaka altında değilse kazındığında çıkar. Su içine girdiğinde o beyazlık kaybolmuyorsa mantardır. Kabuk sertleştirici kullanmıyorsun değil mi ?

Kuru alanda ısıtma lambası altında durması kabuğu kurutur kabuğu kuruduğunda mantarın yaşayacağı ortam oluşmaz. Ama şebeke suyu kullanıyorsan kuruduğunda kireç izi kalır.

Akvaryuma yakın zamanda birşey koydun mu ?

Cvp: mantar mi olmus :(

Akvaryumda taban malzemesi olarak kullanılan renkli ve büyük taşlar suya salınım yapmak ile birlikte yem ve dışkı artıklarının tabanda birikmesi ile zararlı bakteri üremesine sebebiyet verir.Bu enfeksiyona yol açabileceği gibi mantara da neden olabilir.
Fotoğrafta mantar gibi duruyor.Kaplumbağayı kurulayıp fotoğrafını çekersen çok daha net yorum yapılabilir.

mailto:/nLJyz5.jpg kapluslari aldigim petshopa gittim bugun adam bi ilaci verdi mantar ilaci diye sizce kullaniyim mi
Uzun bi suredir sertlestiriciyi kullanmiyorum
Arada kabuklarini fircaladikdan sonra d vitamini suruyorum onun haricinde suya bulasan baska madde olmuyor
Bekletilmis sebeke suyu ile degistiriyorum sularini
Yarin su degisimi yaparken o renkli taslarida degistiricegim

Bilmiyorum valla akvaryum baliklarindaki mantar olusumu icin kullanilir yaziyor icinde bende buraya sormadan kullanmak istemedim

Petshopun verdiği şey mavi mi şeffaf mı ?

O plakalar çıkar gibi mi ?

İsmini unuttum şimdi o beyaz benek hastalığında kullanılan ilaç olabilir. Bu balıkların solungaçlarında yerleşen mantar ayarı birşey. Mantara faydası var mı bilmiyorum. Metilen mavisi bakteri öldürücü olma açısından faydalı.

O suya katılan birşey ama kaplumbağalar üstünde ne etki yapar bilmiyorum. Yine en sağlıklısı diş fırçasına tuz döküp uygulaman. Haftasonu akvaryumdaki suyu değişip içindeki herşeyi yıka.

Taslari felan cikarticam hep silis kum ve mango koku alana kadar bisey koymicam

Ürün Nitrofurazon ihtiva eden bir süspansiyondur.Balıklar için karantina akvaryumunda 20 litreye 5ml şeklinde uygulanır.İnsanlarda özellikle deride yüksek oranda alerjik tepkilere neden olmaktadır.Gram-negatif basiller ve gram-pozitif kokuslar üzerinde oldukça etkili geniş spektrumlu antibakteriyel bir ilaçtır.
Kaplumbağaya uygulanacaksa;mantar oluşumu gözlenen kısıma birer saat olmak üzere ardışık 3-4 gün pansuman şeklinde uygulanmasını tavsiye ederim.

Biyoteknik Mikrofish

Uzerinde suya dökün yaziyor suyami dokeyim yoksa mantar olan kisima mi uygulayim

Cvp: RE: mantar mi olmus :(

Kaanbnci' Alıntı:
Uzerinde suya dökün yaziyor suyami dokeyim yoksa mantar olan kisima mi uygulayim

Suya uygulaman durumunda kaplumbağanın alerjik tepki verme riskini göze alman gerekir.Dediğim gibi.Uygulanacaksa;kuru alanda pansuman şeklinde uygulamanı tavsiye ederim.İlaç solüsyon şeklinde olduğu için kullanmadan önce çalkalanması gerekir.Yeterli miktardaki gazlı beze nüfuz ettirildikten sonra ipek flaster ile kabuğa sabitlenip bir süre soğuk almayacağı ortamda bekletilmesinde fayda var.Ardından akvaryum suyu ile kabuk durulanıp kaplumbağa akvaryuma alınabilir.

Bayadir giremiyorum foruma o yuzden yazamadim. Benim kaplumbagama bu petshopcinin verdigi ilaci 3-4 gun uygulamistim ama hala gecmedi uygulamadan oncede tuzlu firca ile kabugunu iyice fircalamistim, sizce gecmesi icin daha ne yapmaliyim

Akvaryumdaki taban malzemesini çıkarıp akvaryumu dezenfekte ettin mi ?
Ettiysen ve hiçbir değişiklik yoksa kabuktaki dokuda potasyum permanganat içeren bir ilacı bir önceki gibi pansuman şeklinde uygulayabilirsin.Etmediysen ilacı doz arttırarak devam edebilirsin.

İyice dezenfekte ettim silis kum koydum ama hala gecmedi

Dediginiz ilaci nerden bulurum adi nedir

O beyazlık hala geçmediyse plaka altındadır. Plaka çıkmadan altına işlem yapamazsın.

Cvp: RE: mantar mi olmus :(

Kaanbnci' Alıntı:
İyice dezenfekte ettim silis kum koydum ama hala gecmedi

Dediginiz ilaci nerden bulurum adi nedir

Çözelti hazırlamayı biliyorsan;Permasol alıp %0.1 derişiminde bir çözelti hazırlayıp uygulayabilirsin.Cem'in dediği gibi plakanın altındaysa uygulama süresi uzatılıp etki etme olasılığı arttırılabilir.

Suan zaten kabugu soyuluyor bende onu bekliyorum soyulma bitince gecebilir diye

Geri