Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

mantar sorunu hakkında

selluka

Yeni Üye
my.php
my.php
my.php
[/URL]*
my.php
[/URL]*

3 yaşında ki kaplumbağalarımdan bir tanesinin kabuklarında bu beyazlıkları farkettim,kabuk değişiminden biraz farklı gibi geldi bana,emin olamadım.ama bundan daha önemli olan durum da boğazındaki beyazlık,aslında ilk bakıldığında mantar olduğundan emindim,her ne kadar daha önce hiç bir rahatsızlıkları olmamış olsada birazdan ekleyeceğim resimde sizlerde göreceksiniz,rahatsız edici bir görüntü var,3 gündür azoo diye bir mantar damlası kullanıyorum,ne derece yararlı ve uygun bir yöntem bilemiyorum.Bu konuda beni aydınlatırsanız çok rahatlıycam.Hepinize şimdiden teşekkürler.

RE: Yardımcı olursanız çok sevinirim.

kabuktaki beyazlıklar sudaki klorun kuruyup kabukta belirgin hale gelmesiyle oluşmuş ve sanırım kabuk değişimi de var gibi görünüyor fotoğraflarda. kabuk konusunda mantar için endişelenmenize gerek yok ancak boynundaki beyazlık muhtemelen mantar. daha yakından çekilmiş bir fotoğraf daha eklerseniz daha net yorum yapabilirirz. mantar için mavi damla diye bilinen contra-ıcyhto isimli dezenfektanı tavsiye ederim nasıl kullanılacağı içindeki prospektüste de yazar zaten ancak yine de belirtiyim su değişimi yaptıktan sonra ilk gün her 10litre su için 2 şer damla, 2. ve 3. günlerde her 10 litre su için birer damla kullanılıyor ve mantara neden olan parazitleri öldürüyor. dezenfektanı petshoplarda bulabilirsiniz. azoo yu hiç kullanmadığım için hakkında yorum yapamıycam. biz teşekkür ederiz geçmiş olsun umarım düzelir o boynundaki durum da

aragorn' Alıntı:
kabuktaki beyazlıklar sudaki klorun kuruyup kabukta belirgin hale gelmesiyle oluşmuş ve sanırım kabuk değişimi de var gibi görünüyor fotoğraflarda. kabuk konusunda mantar için endişelenmenize gerek yok ancak boynundaki beyazlık muhtemelen mantar. daha yakından çekilmiş bir fotoğraf daha eklerseniz daha net yorum yapabilirirz. mantar için mavi damla diye bilinen contra-ıcyhto isimli dezenfektanı tavsiye ederim nasıl kullanılacağı içindeki prospektüste de yazar zaten ancak yine de belirtiyim su değişimi yaptıktan sonra ilk gün her 10litre su için 2 şer damla, 2. ve 3. günlerde her 10 litre su için birer damla kullanılıyor ve mantara neden olan parazitleri öldürüyor. dezenfektanı petshoplarda bulabilirsiniz. azoo yu hiç kullanmadığım için hakkında yorum yapamıycam. biz teşekkür ederiz geçmiş olsun umarım düzelir o boynundaki durum da
Çok teşekkür ederim,saat de geç olduğu için hemen cvp gelmez diyordum ama beni kabuk konusunda bir parça olsun rahatlattınız.tavsiye ettiğiniz dezenfektanı hemen yarın aldırıp deniycem.Bir yandan da söylediğim damlayı beraberinde kullanmamın bir sakıncası olmaz sanırım.Zaten onun akvaryumla bir ilgisi yok,mantar olan bölgeye bir kaç damla sürüp bir saat kuru alanda bekletiyorum.Fakat şöyle de bir sorun var diğer kaplumbağamı ayırma imkanım yok şu anda,yedek akvaryumum oldukça küçük,sularını mantar sorunundan beri son günlerde her gün değiştiriyorum fakat ayırmam çok güç.Bu büyük bir sorun teşkil eder mi,yoksa mavi damla dediğiniz dezenfektan sağlıklı kaplumbağama bulaşmasını engeller mi?Yardımcı olduğunuz için tekrar teşekkürler.

rica ederim. yok herhangi bir sorun olmaz zaten contra-ıcyhto sağlıklı kaplumbağalar için de su değişimlerinden sonra önlem amaçlı kullanılan bir ürün. o yüzden endişe etmeyin. rahatça kullanabilirsiniz.gereken dozu aşmadıkça sorun olmaz. imkanınız varsa tabi yine de bir veterinere gösterin durum düzelmezse. geçmiş olsun

selluka' Alıntı:
sularını mantar sorunundan beri son günlerde her gün değiştiriyorum fakat ayırmam çok güç.Bu büyük bir sorun teşkil eder mi,yoksa mavi damla dediğiniz dezenfektan sağlıklı kaplumbağama bulaşmasını engeller mi?Yardımcı olduğunuz için tekrar teşekkürler.

Sularını her gün değiştirmeyin derim.Böylece sudaki yararlı bakterilerin de bir kısmını yok etmiş olursunuz.Onun yerine sık sık (2-3 günde 1) %30'luk veya %50'lik su değişimleri yapmanız yeterli olacaktır.Su değişimi ne kadar sık olursa kaplumbağanın bünyesi de o kadar az dirençli olacaktır.

Mantar damlası yerine de sıcak bir yerde 1-2 saat kuru kuru beklemesi daha iyi olacaktır.Böylece gereksiz kimyasal vücuda alınmamış olur.Eğer yapabiliyorsanız güneşlendirmeniz çok iyi olur.Mantarın baş düşmanı güneştir.

Geçmiş olsun.

Tarçın~' Alıntı:
selluka' Alıntı:
sularını mantar sorunundan beri son günlerde her gün değiştiriyorum fakat ayırmam çok güç.Bu büyük bir sorun teşkil eder mi,yoksa mavi damla dediğiniz dezenfektan sağlıklı kaplumbağama bulaşmasını engeller mi?Yardımcı olduğunuz için tekrar teşekkürler.

Sularını her gün değiştirmeyin derim.Böylece sudaki yararlı bakterilerin de bir kısmını yok etmiş olursunuz.Onun yerine sık sık (2-3 günde 1) %30'luk veya %50'lik su değişimleri yapmanız yeterli olacaktır.Su değişimi ne kadar sık olursa kaplumbağanın bünyesi de o kadar az dirençli olacaktır.

Mantar damlası yerine de sıcak bir yerde 1-2 saat kuru kuru beklemesi daha iyi olacaktır.Böylece gereksiz kimyasal vücuda alınmamış olur.Eğer yapabiliyorsanız güneşlendirmeniz çok iyi olur.Mantarın baş düşmanı güneştir.

Geçmiş olsun.
Evet daha öncede duymuştum sık su değiştirmenin kaplumbağalar için zararlı olduğunu,kaplumbağaların akvaryumda ki suya tam da alıştıkları zamanda tekrar tekrar değiştirmek ve onların yeniden alışabilmeleri bünyeleri için yorucu oluyormuş.Ama bir süredir çok ses yapıyor diye filtrelerini çıkarmıştım,biliyorum yanlış ama akvaryumun için de kabarcıkların ve sesin onlarıda rahatsız ettiğini düşündüm. sularını sık değiştirerek bunu dengelemeye çalıştım.bir kaç gündür okuduklarımdan sonra size katılmamam imkansız.akvaryumun önceki yeri hiç güneş görmeyen bir yerdi,bu konuda kendime çok kızıyorum,bugüne kadar onları güneşlendirmek konusunda oldukça bilinçsiz davrandım.şimdi tam camın önündeler,İzmir'de havalar da bol güneşli,ayaklarını gere gere güneşleniyorlar:)Sanırım mantar olma sebepleride güneşsizlikti,ve sürekli suyun içinde olmaları,kuru alanları çok küçük bi bölge,kaplumbağalarımda 3 yaşında biraz iri kıyım dediğimiz türden:)En kısa sürede yeni bir kuru alan ayarlamam gerekiyor.Teşekkürler alakanız için...

kuru alanın yetersiz gelmesi ya da olmaması da mantar ve kabuk yumuşamasına neden olabilmekte. sudaki bakterilerden tamamen kuruyarak kurtulurlar ve bunu da kuru alan sayesinde yaparlar. filtreye zamanla alışacaklardır zaten yavru da olmadıkları için sudaki akıntıdan falan etkilenmeyeceklerinden sorun olmaz diye düşünüyorum. filtrenizin içindeki süngere tutunan yararlı bakteriler akvaryumdaki döngüyü sağlarlar filtre kullanmazsanız sadece mekanik filtrasyondan değil bu bakterilerin sağlamış olduğu biyolojik filtrasyondan da mahrum kalırsınız.

bir de ufak bir dip not akvaryumun camından ya da pencere camından gelen güneş kaplumbağalar için pek bir fayda sağlamayacaktır çünkü cam uvb ışınlarının %80inini absorbe eder yani emer. bu nedenle imkan buldukça sıcak günlerde doğrudan güneş alabilecekleri bir yere götürmeniz daha iyi olur. zaten izmir gibi bir yerde bol bol güneşlendirme fırsatınız da olur muhtemelen. bunları belirtmek için girdim konuya kusura bakmayın.. geçmiş olsun durumdan bizleri de haberdar ederseniz seviniriz bir gelişme olduğunda. iyi paylaşımlar

Haklısınız cam mutlaka engelliyor güneşten sağlayacakları faydayı,ama o %20 lik fayda bile bir kaç günlük gözlemlerimde ne kadar mutlu olduklarını anlamama yetti ve bu konuda kendime çok kızdım.Bir sorum daha olucak,kaplumbağalarımın tırnakları çok fazla uzun,her görenin dikkatini çeker büyüklükte.Birbirlerine zarar vermelerinden korkuyorum.çünkü bilinçsizce birbirlerinin yüzlerini ittiriyorlar.Söylediğim gibi şu an için ayırmam mümkün değil,aslında ayırmalımıyım onuda tam bilmiyorum.Ama tırnakları şu anki boyutuyla bile oldukça tehlikeliyken ileride ne olur bilemiyorum,bu sorundan müzdarip başka üyeler var mı acaba,varsa bununla ilgili bir çözüm geliştirebildiler mi?bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkürler.

bahsettiğiniz hareket kur hareketidir. belli bir olgunluğa gelmiş kaplumbağalarda görülür genelde. ön tırnaklar cinsiyeti belirlemede kuyrukla beraber bizlere rehber olur ön tırnaklar uzunsa, kuyruk da kalın ve uzun yapıdaysa kaplumbağa erkektir. sizinkilerin ikisinde de mi ön tırnaklar uzun? eğer ikisi de erkekse ve ara ara böyle kavgalar anlaşmazlıklar oluyorsa ayırmanız gerekebilir. özellikle ergenliğe girmiş kaplumbağalardaki çiftleşme isteği aynı cinsiyete sahip olan kaplumbağaların birbirlerine zarar vermesiyle sonuçlanabilmekte. eğer bu şekilde birbirlerine zarar verecek hareketlerini görüyorsanız (kur hareketinin dışında) onları ayırmanız tek çözüm olacaktır. şimdilk çok sık kavga etmiyolarsa bir süre daha gözlemleyip öyle karar verebilirsiniz ancak gerçekten dikkat edilmesi gereken bir konu.

Bana yavruyken ilk geldiklerinden itibaren biri erkek biri dişi diye biliyorum.3 Yıl önce erkek olarak bildiğim dişiden daha küçüktü,o kadar minikti ki yaşar mı acaba diye endişeleniyordum.Fakat zaman geçtikçe küçük olan diğerinden daha hızlı bi şekilde büyüdü,büyük olanın ebatlarını baya geçti.Şu anda büyük olan o(erkek diye bildiğim:)fakat ikisininde kuyrukları aynı boy ve kalınlıkta hemen hemen.Ama büyük olanın tırnakları daha uzun,ve arka ayakları daha geniş ve büyük.Kabuk renkleri bu konuda bir ölçümüdür bilmiyorum ama şu anda büyük olanın kabuk rengi daha koyu bir yeşil,küçük olanınsa daha açık.Hep böyleydi.Cinsiyetleri konusunda pek bir bilgim olmadığı halde hiç şüpheye düşmedim,içgüdüsel birşey herhalde,anlattıklarımdan sonra bilmem siz ne düşünürsünüz?

kabuk renkleri büyüdükçe daha koyu, pastel tonlara döner. bu yüzden cinsiyetle değil de büyümeyle alakalıdır. bazı durumlarda aynı cinslerinde birbirlerine kur hareketleri yaptıkları olabiliyor. ufak olan da büyüdüğünde ön tırnaklarında bariz bir uzama olursa o da erkek demektir yaklaşık 10cm olunca buna daha net karar verebilirsiniz. aynı cins olursalar kavgalar büyük problem olabilir.

merhaba;mantar olduğundan şüphelendiğim kaplumbağama her günkü gibi bugün yine kurulayıp damlasını damlatıp 1 saat dışarıda beklettim.tekrar akvaryuma bıraktığımda ki bunu bir kaç gündür gözlüyorum,erkek olan her defasında gidip boynunda ki ''mantar olduğundan şüphelendiğim'' bölgeye yaklaşmaya çalışıyor,önceleri her ne kadar durulamış olsamda damlanın kokusu yine de kalıyordur bilinçsizce onu çözmeye çalışıyordur diyordum fakat iki gündür durumun bu kadar da masum olmadığını farkettim.Az önce yine bir kaç gündür yaptığı gibi o bölgeyi ısırmaya çalıştı!diğeride elinden geldiğince kendini korumaya çalışıyor.Merak ettiğim şey bu da bir çeşit kur hareketimi yoksa benim mantar diye şüphelendiğim bölge diğerinin ısırması sonucu mu oluştu?Bu arada o bölge şu anda insan eti beyazlığında ve yapısında,kabarmış ve kabuk oluşmuş,kabuk yarıya kadar olmasada kısmen üstten açılmış kalın bir tabaka halinde,bir süre sonra düşecek gibi.Kendim dokunup canını acıtmak istemiyorum,Sadece mantar damlasını sürüp bekletiyorum,ama herhangi bir siyahlık yok.Sadece beyaz ve kabarmış bir katman halinde boynunda.Sizce mantar değil de diğerinin saldırısı sonucunda bir darbe olabilir mi?Fakat bugüne kadar hiç birbirlerine karşı bir saldırganlıkları olmadı benim gözlemlediğim.

evet dediğiniz ihtimal de söz konusu. siz görmediğiniz zaman yaşanan bir kavgadan dolayı meydana gelen yaralanma da olabilir yani. mantar olan bölgede pis bir koku ya da pamuksu bir görünüm var mı? mantarsa kötü bir kokusu olur genelde ve pamuksu bir yapısı olur enfeksiyon bölgesinin. ancak bunlar yoksa sizin de dediğiniz gibi saldırı sonucu oluşmuş bir yara olma ihtimali de söz konusu.

Şimdi bölgeyi kokladım,olağandışı kötü bir koku yok.pamukumsu bir görüntüde yok,beyaz ve sert bir kabuklaşma sözkonusu.Tekrar bir iki fotoğraf çektim bilmiyorum ne derece açıklayıcı olur ama,çok değişik bir durum gibi,çözemedim ve çok canım sıkıldı.fazla rahatsız ediyorum ama yardımcı olursanız çok sevinirim.Tekrar teşekkürler.[URL=mailto:/my.php?image=img0765y.jpg][IMG]mailto:/img15/493/img0765y.th.jpg[/URL]*mailto:/img15/8195/img0767k.th.jpg[URL=mailto:/my.php?image=img0767k.jpg][IMG]mailto:/img15/8195/img0767k.th.jpg[/URL]*

yok rica ederiz ne rahatsızlığı. bu fotoğraflar baştakilere göre daha iyi ve anlaşılır.başta mantar olduğunu düşünüyordum fakat son fotoğraflara bakınca çok büyük ihtimalle ya yaralanma durumu söz konusu ya da iltihaplanmış bir sivilce. yaralanma durumysa merhem kullanarak durum zamanla düzelebilir ancak sivilce nedeniyle oluşmuşsa tek yok ufak bir operasyonla ordaki iltihabın alınması ve ardından da mikrop kapmaması için antibiyotik tedavisi uygulanması. ki bunu da sadece kaplumbağalar konusunda uzman ya da çok bilgili bir veteriner yapılabilir. bahsettiğiniz gibi saldırma durumu da varsa şahsen yaralanmadan dolayı olmuş olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum. imkanınız varsa bilgili bir veterinere gösterin derim. imkanınız yoksa da her gün öncelikle baticon ya da türevi bir ilaçla o bölgeyi pamuk yardımıyla temizleyip, bepanthen, terramycin gibi bir merhem sürerek kuru alanda yaranın ilacı emmesi için en az yarım saat-1 saat bekletin derim. ve kavga durumu ciddiyse tek yol onları ayırmak olacaktır yoksa daha da kötü sonuçlar doğurabilir beraber bakılmaları.

Akvaryumunuzda egemenlik kavgası başlamış, ben de oldu kavga bitince o yaralarda iyileşir. Olumsuz bir şey olmaması için akvaryuma methilene mavisi damlatın.

Tekrar merhaba:)Bugün huzurluyum çünkü nihayet duruma uygun bir çözüm bulabildim.Günlerdir içim içimi yiyordu,o görüntüden o kadar etkilenmişim ki gözümü her kapadığımda karşımdaydı,sabah bir ara o kadar karamsarlaştım ki annemle konuşurken''bunlar daha çok büyüycekler,belki daha vahşileşicek büyük olan,ne yapabilirim''dedim,her türlü düşündük hatta daha rahat hareket edebilecekleri,belki onlar için daha uygun başka bir yere vermeyi bile düşündük.Ama bunu düşünürken çok kötü hissettim,belki saçma gelecek okurken ama galiba biraz da sinirlerim bozulmuş olacak ki kendimi onlara bakarken ağlarken buldum,İşte bazen öyle bir an geliyor,kesin çözüm ararken aslında çok da iyi olmayan başka başka alternatifler düşünüyorsunuz.Silkelendim,kendime geldim,pazar günü açık olan akvaryumcuları aramaya başladım tek tek.Çoğu kapalıydı,nihayet bir tane bulup düştüm yola:)Eve döndüğümde,extradan bir akvaryumumuz,ısıtıcımız vardı.Aragorn'un bahsettiği mavi damla ve vitaminlerinide aldım,zaten dün vahşi olanı ayırmıştım,Geceyi hiç kullanılmayan bir vileda kovasında geçirdi.Üzgünüm ama diğerine verdiği zarardan sonra başka bir tehlikeyi daha göze alamazdım,sadece bir gece için boyutuna uygun çıkamayacağı başka bir ortam yoktu:)sabah oldukça kızgındı tabi,tıslaya tıslaya uyandırdı beni:)Şimdi ayrı akvaryumlarda ve daha güvendeler.Bana ektra masraf ve fazladan iş çıktı ama halimden memnunum.Sorumluluklarını aldıysam devamınıda getirmek zorundayım.Başka türlüsüde hem onları hem de beni mutsuz edicek.Paylaşmak istedim:)

örnek bir davranış olmuş gerçekten. en iyisini yapmışsınız sorumluluk duygunuzdan dolayı tebrik ederim. artık her ikisinin de daha rahat yaşayabilecekleri ayrı ortamları var. biraz masraflı olsa da onların sağlığı için en iyisini yaptınız diye düşünüyorum.

Tekrar merhaba,iyi haberlerle yazmak isterdim ama kaplumbağamın boğazındaki beyaz kabarıklık hâlâ geçmedi.Akvaryumlarını ayırdım,pet shopçunun tavsiyesiyle teremicyn göz merhemini her gün o bölgeye sürüp 1 saat kuru alanda beklettim,sonrasında ılık suyla durulayıp tekrar akvaryumuna bıraktım,bir hafta düzenli olarak bunu yaptım,fakat durum değişmedi.Aksine merhemi sürerken canının yandığını farkediyorum,ve bu sorun başladığından beride yem yemiyor.çok durgun.Az önce veterineri aradım,bugün götürücem.Umarım ciddi bir şey yoktur.Sonucu tekrar yazarım.

Terramycinin deri için olanını ya da başka yara merhemlerini (silverdin vb) kullansaydınız daha yararlı olurdu diye düşünüyorum. Göz için olanı pek fayda etmemiş anlaşılan. Ayırmanız iyi olmuş. En iyisi tabi bir veterinere göstermek umarım yararlı olur sonucu bekliyoruz.

Geri