Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Merhaba Arkadaşlar

Cvp: Merhaba Arkadaşlar

Arkadaşlar ürün 2 haftada elime ulaştı ama şöyle bir sorun oldu. Paket içinde kırılmış. Siteye ve satıcıya foto çekip yolladım. 15 saat içinde durumu onaylayıp para iade sürecine soktular. Yani mağdur olmadım ama lambayı da maalesef deneyememiş olduk.

mailto:/v53G4m.jpg

mailto:/qMz0EQ.jpg

bu lambalar kırıldığında elinizle müdahele etmeyip ampülün kırıldığı yeri yarım saat havalandırmalısınız, çinden uv ampül alım kısmına gelirsek sizdeki iyi cesaret ampüllerde yazdıkları watt değerlerini bile tutturamıyorlar hani lümen vs ölçülse neler çıkar düşünmek bile istemiyorum

Bir ürün sırf Çin üretimi olduğu için kalitesiz damgasi yememesi gerek. Çünkü zaten güvendiğiniz markaların hemen hemen hepsi Çin de üretiliyor. Hatta ısıtıcıların ve filtrelerin bir çoğu bizzat Çin markası. Bu da akvaryum sahipleri için en tehlikeli ekipmanlar. Bu ısıtıcıların gerçek fiyatlarını araştırırsanız ayni ürünün (ayni marka) gerçek fiyatından 2 3 hatta 4 kat fazla satıldığını görürüz. Bunun sebebi tabiki kaç el değiştirdiği, vergi oranları, dükkan kirasi, satıcının kendi inisiyatifi...vs Ama satıcıya şu Çin sitesinde bu fiyat derseniz muhtemelen "o Çin mali ya" der :) Mesela bu ürünü toplu getirip dükkaninizda satabilirsiniz. Bu ürünü alıcıların gözünde belki daha kaliteli duruma getirir ama aslında ayni üründür. Bunu da genelde büyük marketler kendi markasını basarak yapar ya da direk Çin markası ile satılanlar da var.Lümen konusunda haklisiniz. Buyuk ihtimal diğerlerine gore daha hızlı düşer gücü. Omru daha kısa olabilir. Denemek lazim. Uvb ölçer olmadığı surece kesin bir sonuca varilamaz esasında.

Gaia marka olarak türkiye piyasasında çeşitli ürünleriyle var. Bilindik bir marka oldu artık. O kadar kötü değil. Yalnız uv ampul konusunda yorum yapamayacağım.

Ama ortamı havalandırma ve hemen izole edilmesi konusuna katılıyorum. Radyoaktif toz ve içerik olabilir. Kararsız madde içeriyor.

Evet hocam haklisiniz. Bu tip ampullerde cıva oluyor sanırım. Son derece tehlikeli olabilen bir madde.

çin malı = kötü mal demedim yanlış anladınız, bilindik markaların pahalı olmasının sebebi sadece saydığınız harcama kalemlerinden ibaret değildir bunun ar-gesinden tutun patent işlerine varana kadar o firmalar para döker haliyle o koydukları para fiyatlarına yansır, yoksa dediğiniz de haklısınız alınan bir çok ürün çin de üretilmiştir veya içinde çin de üretilmiş parçalar bulunur ha bir diğer masraf da bu ce tüv vs gibi belgelendirme kuruluşlarına yapılır ki onlarda uçuk rakamlardır ama tüketici olarak benim dikkat ettiğim konular bunlardır elinizde ki ampül de misal ce basılmış bunu internet üzerinden araştırıp gerçekten ce sertifikasını almışsa rahatlıkla kullanabilirsiniz aynı araştırmayla çinli dostlarımızın bu tarz benzer basımlar yaparak nasıl tüketiciyi yanıltmaya çalıştığınıda internetten görebilirsiniz  :D

ha birde fabrika olayı var bilindik firmalar genelde her fabrikayla iş yapmaz, yaptıkları fabrikalarıda sıkıca denetlerler üretim kalitesi konusunda, çinde yıkılmak üzere olan binaların bile fabrikaya dönüştürldüğünü düşündüğünüzde buda maliyetlerde bir artış yaratır

Yok hocam ben zaten bunun mesela Exo Terra ile ayni olduğunu söylemiyorum. Fiyat olayını ayni ürünler için söyledim. Mesela kotu reklam olmasın Resun ısıtıcı cin malıdır. Aliexpressde ki fiyatlarla akvaryumcudaki fiyatlar arası dağ kadar fark olur. Onu demek istedim.

O baskı olayı da bence makul bi fiyata kendi ismimizi bile basarlar :)) hani sertifika falan olacağını zannetmem. Kaldı ki adam normal tasarruflu ampulü Uvb diye satabilebilir anlamak için amatör kullanıcı test yapmaz tabiki. Test aleti zaten pahalı bir şey. Yani biraz güven ilişkisi oluyor. Başka forumlarda yuksek kapasiteli usblerin ucuza alınıp içinden sadece 2 kablo çıktığını görmüştüm :) ama şöyle bir durum var aliexpress tüketicinin yaninda yer aliyor genelde. Para iadesi hemen gerçekleştirilip satıcıya gereken yapılıyor.

Yani dediginiz gibi biraz cesaret oluyor. Çünkü gerçek uvb mi bunu adamin ilanındaki test fotolarına ve diğer alanların yorumlarına güvenerek alıyoruz, bilmeden. Tabiki toplu alacaklar ya da al sat yapacaklar olabilir. Bu kişilerin önce numune alıp uvb testi yapıp sonra bu ise girmesi gerekir.

resun ısıtıcıyı bırak :D ben led ampül olayına bitiyorum esas  :D bu işin erbabı cree gibi markalar kendi ledlerine filan 10.000- 20.000 saat kullanım ömrü verirken, adamlar yazıyorda yazıyor 100.000 saat yazan gördüm, dediğin gibi aliekspress alıcının yanında ama oda bi yere kadar 7 watt diye aldığın ampül 3-5 watt çıkarsa onayıda vermişsen bitti o iş, test aleti de çin işi olabilir bide o var :D 

http://tr.aliexpress.com/item/Digital-LCD-Aquarium-Temperature-Controller-Set-Timmer-Thermostat-Reptile-Lizard-Box-Incubator-Heating-Cooling-Timing-Day/32611902251.html?spm=2114.13010308.0.47.zp4rgp

böyle bişi de gözüm var bir ara alıcam böyle bişi hem bildiğim kadarıyla türkiye de yok hemde piyasa daki yine çinden ithal termostatlardan kat kat iyi duruyor

Cidden güzel bir ürüne benziyor bu. Özellikle üreticiler veya çok akvaryumu olanlar için yararlı.

İsim yapmış firmaların bir kısmı dediğin gibi belli standardı sağlamış fabrikalarla çalışıyorlar. Malı alıp kendi markasını basıp satıyorlar.

Mesela siemens kendi klima üretmez. Yanlış hatırlamıyorsam klimaları airfel'e ya da generale yaptırıyor. Başka bir firmada olabilir. İklimsa'da satılan bir markaydı. Mal aynı mal. Fiyat farkı var. Geçmiş zaman bu marka nasıl diye sorduğumda eleman siemense mal üretiyor demişti.

Öyle abi mesela büyük markalar Samsung gibi. Harici harddisklerinin ici Western Digital oluyor. Ve bunla övünüyorlar. Western Digital ile fiyat varki dış kasanın süsü ve markası oluyor iste. Bunun gibi çok ornek var. Özellikle Turk mali adi altında satılan cep telefonları komple Cin mali. Üstüne marka basılıyor. Turk sirketi satıyor diye Turk mali oluyor. Kamuoyunda da yerli mallar kullanalım diye furya yaratılmaya çalışılıp kaymak yemeye çalışılıyor. 1 tuşu bile Turkiyede üretilmemiş Turk mali :)

cem bey orası öle elemanın verdiği cevap da tam fıkralık konu bence ayrı mesele, aynı fabrika da yapılsa bile standartlar farklı, tiguan ile yeti de yürür aksamları nerdeyse birebir aynı araçlar aynı fabrikadan çıkmasalar dahi çoğunlukla kabinlerinde ki donanımdan dolayı  aralarında en iyi ihtimal 10 bin lira gibi bir fark var ( ki ben her türlü yeti derim o ayrı ) aynı bantta bile üretilmiş aletler her zaman aynı kalite aynı standart olucak diye birşey yok

Yok ben o lafın üzerine gidip incelemiştim. İçini incelemedim ama dışı marka hariç birebir aynıydı.

Bende skodacıyım. Motor marka hariç olduğu gibi VW motoru. Diğer aksamlarda bu gruba ait her arabadan bir parça eklemişler. Seat' ta aynı şekilde.

Geri