Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Merhaba Arkadaşlar

Teșekkürler, aslında pek yeni sayılmaz ama yeni yazmak nasip oldu foruma.

Ben hem Pcde hem mobilde gorebiliyorum. Acaba benden baska kimse goremiyor mu? :)

Ayakları pimaş su borusundan her ayak için parça keserek uzatabilirsin. Pierin ayakları yarım parmak (1/2) kalınlığında diye aklımda kalmış. Ayaklardan birini hırdavatçıya götürüp bak 3/5 içinden geçiyor mu emin değilim. Onun için kontrol ederek al. Alacağın boru içine ayaklar rahat girecek gibi olsun. istediğin uzunluk ne ise ayakları içine gireceği için uzunluk tabandan pierin altına kadar olsun. Yani pieri bu borular taşısın. Kendi ayaklarıda boruyu sabit tutsun. Bilmem anlatabildim mi ?

Anladım Cem bey, sabitlemek için tekrar kaya kullanmak gerekecek sanırım.

Plakalarda açılma olmuş. Devit uygulaması iyi olur. Lamba çok mu yakın ?

Bu hayvanı yeni mi aldın ?

2 yıldır bende. Bu baslıktaki kaplumbağa hep aynı. Lamba kuru alana biraz yakın çünkü watt çok yüksek değil. Kuru alanın ısısı uygun.

ilk sayfa sonundaki resme bakmışım. Dedim hayvan hala 5 cm mi duruyor. Son resimleri bende açamadım. Bu durumda devite gerek yok.

Linklerde forumlar için olanı kopyala yapıştır yapacaksın bende açamadım.

Cvp: Merhaba Arkadaşlar

turtle pier in ayakları olmadan kancalı vantuzlarla cama tutturup kullanıyordum, bide öyle deneyin isterseniz? kaliteli vantuz bulabilirseniz yüzme alanlarını da daraltmadan halledersiniz

Şuan oldu sanırım Cem bey? Bu konuda biraz acemiyim. Siz dedikten sonra dikkat ettim şuanda plakalar arasında açılma olabilir. Aliexpress den UV lamba alıp kullandım ama ömrü uzun  sürmedi. Kış olduğu içinde güneşe çıkartamadım. Devit kullandım ama çokta sık kullanmadım zararlı olabilir diye. Tekrar lamba alacağım yakında.

mailto:/g8Y0qgd.jpg

mailto:/ThHpvBR.jpg

mailto:/O4dTJVE.jpg

mailto:/bXPziB0.jpg

Kerem bey, o uygulamayı gördüm o da aklımda. Şuan aslında su hacmi iyi duruyor ama maksimum kullanmak tabiki daha iyi olur.

Resimler yine çıkmıyor. www.hizliresim.com üzerinden gönderirsen çıkıyor.

Uva ampuller uzun ömürlü değil. Darbe su sıçraması ile kopuyor. Isıtıcı lamba yanında exo terra uvb 100 5.0 ampul kullanırız. her ikisini içerir ama ısı vermez.

Özellikle amerikadan alımlarda ampulün 220-230 volt çıkışlı olmasına dikkat et. Onlar 110 V kullanır. Bu ancak dönüştürücü takviyesi ile kullanılır.

mailto:/OA86v4.jpg
mailto:/21W3P2.jpg
mailto:/4rWo97.jpg
mailto:/kB7z7J.jpg

Yurtdışından bir satıcı buldum. UVB 5.0 26w     yeterli olur sanırım.
12.70 dolar şuan satış fiyatı.Türkiye'ye göre uygun geldi bana.

Ampulün fiyatı çok ucuz. Türkiyede 5 katı fiyat. Shipping ne kadar tutuyor ?

Hayvanda piramitleşme var. Bazı plakalarda açılma var. ya tırnağını takıp çek ya da ıslak diş fırçasını kabuğa sürterek çıkarmaya çalış. Kabuğa devit uygulaması da iyi olur. Plakalar katmanlaştıkça esneklik kaybolur. Kabuk büyüdükçe adacıklar rahatça büyüyeceği noktalardan dışarı veya içeri doğru eğilim gösterir. Bu da şekilde deformasyona neden olur. Senin hayvanda yukarı meyil yapmış. Yan kabuklar incelirse rahatlar kabuk yayvanlaşır.

Ücretsiz kargo, Çinden. Deneme amaçlı almayı düşünüyorum. Yarın fırçalıyım kabuğunu.

Piramitleşme yanlış bilmiyorsam fazla proteinden oluyor. Benim kaplumbağa hiçbir şekilde sebze yemiyor. Bir kaç gün aç bıraktım gene yemedi. Acaba Sera Raffy Vital'i mi arttırsam. Onu da çok severek yemiyor ama.

Reptomini biraz daha gün açısından artırabilirsin. Zevkle yemeye başladığında vital alırsın. Marul kıvırcık yemiyorsa vital alma. Proteinin etkisi var ama plaka yoğunluğu da çok fazla. Bunların çıkması lazım.

Ampul gelince bak sadece uvb mi yoksa uva da var mı ? Pahalı olanlar kompakt olanlar.

UV lambayı aldığınız yerin linkini verme şansınız var mı ? Fazla fazla almayı düşünün sonra sıkışılmadan çok uygun fiyata bulunca alınabiliyor. Önce aldıklarımı yine baya ucuzdan almıştım ben Türkiye'ye göre.

Tabiki.

http://www.aliexpress.com/item/The-10-0-Compact-Fluorescent-Full-Spectrum-Terrarium-Lamp-Natural-Light-Ideal-spectrum-for-all-desert/32388606023.html?spm=2114.01010208.3.1.rXIwYg&ws_ab_test=searchweb201556_2,searchweb201602_1_301_10034_507_10032_10020_10017_10005_10006_10021_10022_401_10018_10019,searchweb201603_6&btsid=3c1552f4-b624-4f37-b684-6b1b26f3fa74

ve 

http://www.aliexpress.com/item/UVB-5-0-Compact-Fluorescent-Full-Spectrum-Terrarium-Lamp-Natural-Light-Ideal-spectrum-for-all-desert/32457935171.html?spm=2114.01010208.3.28.jVw1TN&ws_ab_test=searchweb201556_2,searchweb201602_1_301_10034_507_10032_10020_10017_10005_10006_10021_10022_401_10018_10019,searchweb201603_6&btsid=8fa4e19e-5090-4abc-afa4-b9703048a6fe

Öncelikle ben daha önce bu satıcılardan almadım. Yani ben aldım iyi geldi diyemem. Daha önce aldığım satıcının dükkanı kapanmış. Yorumlara baktığım kadarıyla ilanlar arasında bunlar güvenilir geldi bana. 
Yanlız Aliexpress olarak siteden 30 dan fazla siparişim olmuştur. Güvenilir bir site ben daha sorun yaşamadım. Tek sorun kargo 3hafta ile 5 hafta arası geliyor genelde.  İkisinde de UVB 5.0 26W var fiyatları aynı.

Ben 2.linkten uvb 5.0 13w sipariş verdim. 10.70 dolar. Exo Tetta Uvb 100 ün ikamesi bir ürün oluyor sanırım.

Compakt yazıyor. Aldığında yine bir bak emin olalım. Bir de kaç günde gelecek onu da bildirirsin.

Exoterra degil zannediyorum markasi, kuruntu bile olsa siparis vermeyecegim sanirim. Bilmedigim marka oldugu icin guvenemedim.

Yalniz dedigine cevap olarak 60 gunde gelmezse para iade ediliyormus abi.

Öyle kardesim,daha önce bașıma geldi.satıcılar bir taahhütte bulunuyor 39,45,60 gibi o zaman icinde gelmezse paranı site iade ediyor. Genelde 10 dolar altı ürünlerde takipsiz kargo yolluyor Çinli dostlarımız.Bu da kargo nerede Allah bilir demek. Ptt de kapının önüne bırakıp gidiyor zaten,fatura gibi. Takipli kargolarda Pttnin sitesinden takip edebiliyorsun , hem de kișiye teslim oluyor normal kargo gibi.

Ürün Exo Terra değil, Pirhana diye bir marka. Satıcı ilanda Uvb test fotograflarini koymus.

Piranha diye olta malzemeleri satan firma vardı diye hatırlıyorum ama bununla alakası var mı bilmiyorum.

Geri