Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Merhaba Arkadaşlar

Cvp: Merhaba Arkadaşlar

Kabukta bence sorun yok. İlk zamanlar daha esnek yapıda iken ufak darbeler iz yapabilir ama zamanla geçer. Maşallah, kuru alana böyle adapte olan hayvan az rastlanır. Ben eve giriyorum hepsi hala tıkır tıkır aşağı iniyor. Biride sorun yok bizimki geldi demiyor.

Bugün tık diye bir ses duydum baktım kaya hafif devrilip cama yaslanmış. Akvaryum 50cm, cam kalınlığı az yani, tehlikeli bir durum hemen çıkardım cd kabından bir kuru alan yaptım. Bambularımı da rastgele koydum akvaryuma. Baya hoşuna gitti tek tek inceledi. Suyun içinde ki bir kuru yaprağı kopardı ama yemedi, yeşil yapraklara dokunmadı bile. Çok anlaşılır şekilde daha aktif olmaya başladı suyun içinde, eskiden genellikle ısıtıcının oraya kendini sıkıştırır dururdu.

Şöyle bir şey oldu

mailto:/oqhym9.jpg
mailto:/244pg8z.jpg

Filtre de yaklaşık 7-8 yıllık mini filtremi takmıştım bugün dikkat ettim suya girdiği yerde kablo biraz yırtılmış, kahverengi ve mavi kablolar görünüyordu. Tehlikeli olabilir diye çıkardım. Şelale filtre taktım, akvaryumun suyu biraz aşağıda olduğu için şıkır şıkır ses çok yapıyordu. Artık ya lambanın wattı düşürüp su ekliyeceğim yada yeni bir iç filtre alacağım.
Şuan; Sıcaklık 27,5 , Kuru alan 31-33
Taban: Silis kum, üzerinde dekor amaçlı yuvarlak taşlar var.
Ve bambular.

Akvaryum çok çok güzel olmuş. Bambular harika. Gece uyurkende su içinde dinlenme alanı olurlar. Yaprakları koparmadığı sürece bu işe yarar. Bir iç filtre gerekecek belliki. Isı değerleride çok iyi. Halı kaydırmazın ucu az daha bükülse daha rahat edecek. Hayvan minicik daha, kuru alanda ufacık kalmış.

Tabandaki taşlar biraz azalsa daha iyi olabilir. Bol kum üzerinde rahat gezinmeyi severler. Arka ve yan boşluğa birkaç dekoratif taş güzel durur. Bambuların köklerini tutmaya yaramıyorsa o aradakilerde azaltılabilirki onların arasında dipte rahat gezebilsin. Böylece gizlenmesi falan daha iyi olur ve o bölgelerde dipte daha çok görebilirsin.

Bu arada geçmiş olsun, kazada kırık, çatlak olmamasına sevindim.

Bambularla ilgili tek sorun bakalım bu afacan cama dayalı olanlara tırmanıp kaçmayı deneyecekmi. Sendeki bambular iyi yetişmiş ve bol yapraklı ve dallı olması sebebiyle güzel ama bu fırsatı verir cinsten.

Teşekkürler, o zaman taşları biraz azaltıyım.

Elimin altında malesef akvaryum silikonu yoktu bugün, normalde cd kabının suda ki siyah kısmı dahil komple halı kaydırmaz olacak. Ama silikon olmıyınca suyun üstüne çıkıyordu, şimdilik böyle kaldı. Onun payınıda arka cama yasladım. En kısa zamanda halledicem o işide.

O ihtimali düşünmemiştim :) şuan olmasa da ilerde illaki deneyecek o zamana kadar ortalara çekmek lazım bambuları.

hayvan ben nereye düştüm der gibi bir halde.:smile:

uyuma açısından ortam güzel bambuya tutunup uyur.

Aynen öyle, bambuları koyarken bir bana bakıyor bir onlara. Tek tek inceledi ısırmaya çalıştı baktı olmuyorda. "Bunlar ne işime yarıyor yiyemiyorum da" der gibi bakıp çıktı ısınma alanına :))

anomali' Alıntı:
Sipariş vereceğim dediğim lambalar bunlar ;
http://www.firsatcaddesi.com/portatif-masa-lambasi-p265.html
muhtemelen kalitesizler ama 60w diyor ilanda.

uvb ampulların wattları düşük sanırım, ona şuan masamda ki lambayı bile kullansam sıkıntı olmaz büyük ihtimal.

Fazla ısı sıkıntı değilse haklısınız tabi, gerek yok dimmer veya yükselik ayarına.

Bambuları ben 2 sene önce bir betta akvaryumum da kullandım, fotoğrafı hala var;
[IMG]mailto:/2h2qxc2.jpg*

Yalnız çok kısa bir akvaryumdu, uzun akvaryumlarda ya dediğiniz gibi yada değişik metotlar bulmak gerekir.
bundan bende kullanıyorum. Fazla ısınınca boya kokusu yapıyor hafif. Ama kullanışlı bir ürün.

İki tane sipariş vermiştim, şuan birini kullanıyorum, diğerini de denedim. Aynen ilk 1 saatte bir koku geldi ikisinde de ama öyle yanık kokusu değil, ütü kokusu gibi sanki. Şuan ya burnum alıştı yada kokmuyor. 40w ampul.
Kötü yanı kablo çok kısa.

ilk başta geliyor o koku zamanla gidiyor. kablo kısa önerdiğim lambada kablo kalın ve 1.5 metre.

Tam olarak kabuk:

mailto:/2lcsg7r.jpg

Bir tarafta şöyle bir yer var bu bir problem mi acaba?
mailto:/15rxn48.jpg

Kabuğun üzerine birşey sürülmüş gibi. Tırnakla hafiften kontrol etmeli. Ama sorun olmaz. Zamanlada değişimlerle atar.

Teşekkürler. Geldiğinden beri vardı bu zaten geleli 10 gün oldu ama biraz daha sararmış yada şuan kabuğunu kuruttuğu için bana öyle geldi.

Bazı ufaklıklarda benzer doğum lekeleride oluyor. Ama bu dediğim gibi sanki birşey sürülmüş gibi gözüktü. Olmadı biraz karbonatla fırçalayarak ne olacağına bakmalı.

plaka açılması var ama bir garip, o parça tırnağınla yokladığında kalkıyor mu ? üst plakanın alt kısmı ayrılıyor ise zarar vermeden çıkar ıslak diş fırçası ve tuz ile bir uygulama yapıp duruladıktan sonra devit sürüp 5- 10 dakika kuru bir yerde lamba altında beklet. mantardan da şüphelenmedim değil. haftada iki gün mineral yem ver bu hafta. kabuk fazla kavisli kalsiyum eksikliği olabilir mi diye düşünüyorum, o bölge için. alttan yeni plaka gelmediği gibi var olanda kopma var. dediğim işlemi sabah akşam 2 gün yap. elini iyice yıkamayı unutma.

Yok plakalara dokunmasın Cem. Altta oluşum tamamlanmamış. Belki bahsettiğin eksikliklerden güç tamamlıyor olabilir ama daha zamanı var.

Bazı yavrularda gelişim bu şekilde başta garip olabiliyor. Benim ilk cumberland olanda ilk başta bu tarz değişikti. Belki öncesinde eksiklik vardı. Hatta yumurtada bile besin ve mineral eksiği olabilir.

Ama o renk oluşumu buna bağlı değil tabi.

ben böyle bir açılma görmedim. bu değişik birşey. kabuğun kavisi de var plakalar birbiri üstüne binmiş çizgiler gözükmüyor doğumdan gelen bir şey de olabilir.

Yani doğumdan bence ama çok kötü durumda değil. Örnekteki geldi plakaların durumu.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    91.5 KB · Görüntüleme: 76
Hafifçe tırnağımı sürttüm o kısım düştü
mailto:/23izb6t.jpg
mailto:/4vfl3r.jpg

Sanki sol üstte de yeni başlıyor gibi
mailto:/zj8dxu.jpg

Şu zamana kadar 2 öğün (bir öğün 2-3 yem) mürekkep balığı kemiği tozlu yem verdim. İki yem de devit3 damlatılmış yem. 10 gün içinde yani.

Kapuğuna devit3 sürme işlemi yapıyım mı?

bir kez yap o hasarlı bölge emsin biraz. o kısma diş fırçası tuz işi uyguladın mı onu yapıp sonra deviti sür plakanın o parçasının çıkması iyi olmuş.

Tahmin ettiğim gibi olmuş Sedat. Mantar olmadığı kesinleşti. Orada sen almadan önce bir birikim yada eskiden kalma bir jel kalıntısı vardı belliki. Akvaryumunda salınım yapabilecek ürün var mı?
Diğer tarafta oluşuyor dediğin bu düşen gibi değil. Sanki silüet şeklinde beyazlık. Bu biraz kireç gibi geldi. Musluk suyu kullanıyorsan biraz damacana suda ilave edip oranı düşürebilirsin. Kirecin doğrudan zararı yok. Az miktarda oluşum sorun hiç değil. Ama kabuk kireçle kaplanırsa büyüme esnasındaki plaka ayrılması zorlanır ve güneşlenmede kabuğa geçemeyen ışınlar sebebi ile bu olayın verimi düşer. Ama şu an bunlar söz konusu değil.

Geri