Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Nedenini anlayamadım....

onur 01

Bronz 4 Üye
Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardım ederseni sevinirim....
Ben ilk başta plastik kapta iki tane kaplumbaga aldım biri diğerinden biraz büyüktü 3 cm felan 2 ay geçti ve büyük olanı öldü(akciğer enfeksiyonu)bu olayın ardından akvaryum aldım.Akvaryumun özellikleri :Isıtıcısı var,filtresi var uvb lambası var kuru bölge var kum var herşey var yani.Hatta ek olrarak bir sis makineside almıştım güzel oluyor diye(sis makinasını neredeyse hiç çalıştırmadım,30 saniye felan bakim nasıl oluyor diye onun dışında çalıştırmadım.)neyse vitamin vardı 2 çeşit yem vardı (sera marka)sertleştirici sürmüyordum,günde değilde haftada iki gün mutlaka gerekli saat güneşe çıkartıyordum onun dışında uvb lambası vardı işte anlayacagınız hiçbir sorun ve eksik yoktu.Aldıgım akvaryum tek bir kaplumbaga için çok büyüktü bende 9 tane daha aldım(Hepsi aynı boydaydı neredeyse) ve hepsini akvaryuma koydum.Herşey çok güzel ve normeldi.Plastikten kurtulan o kadar sevindi ki anlatamam.Aradan bir hafta geçti ve dün suyunu değiştirdim vitamin ekledim felan ama bir kaplumbagada bir tuhaflık hissettim(yeni aldıgım) garip garip davranmaya başladı(Paytak paytak yürüyordu ve kuyrugu yan döndü kuyrugu düzelmedi.Ve ters döndüğü zaman düzelmek için uğraşmıyordu,suya girmeyi pek istemiyordu girdiği zaman o kadar hızlı yüzüyordu ki herşey anormaldi sanki birşeyden kaçıyormuş gibi ve en sonunda yavaştan göz kapakları kapanmaya başladı bu arada paytak paytak yürüyor derken arka ayaklarını kendini kaldırmak için kullanıp öyle yürümeye çalışıyordu bunlar yeterli belirtiler bence bu arada öldüğü zaman vücüdü aşırı derecede kaskatydı canlı oldugu zaman böyle değildi,önceki kaplumbagam öldüğü zaman tamamen serbest ti ama bu çok kaskatı) hemen veterinere goturecektim ama saat akşam 12 yi geçiyordu yarına bırakayım dedim ama sabah 9 gibi ölmüştü.Bana yardım ederseniz çok mutlu olurum diğerlerine birşey olmasın bari....Gerekirse resim yükleyebilirim daha gömmedim.

Üzüldüm kaplumbağanıza.10 Tane kaplumbağayı nasıl bakıyorsunuz? Belkide bundandır.

Akvaryumunuzun boyutu ne kadar? 10 tane kaplumbağa için çok büyük bir alana sahip olmanız gerekir.Beslemeniz de çok zor olsa gerek.Hepsinin eşit miktarda yemesi için uğraşıyor olmalısınız.Ölüm nedeniyle ilgili bir fikrim yok açıkçası.Başınız sağ olsun.

Yani balık mantığı ile alırsan olmaz ki.Kaplumbağalar 40 yıl yaşayabiliyor.

Yeni girebildim kusura bakmayın, öncelikle hepsinin yediğinden eminim çünkü okuldan geldikten sonra en az 1 bucuk saat başlarında duruyorum ve hepsi yiyor,haftada 1 de filtresini özenle yıkıyorum suyunu değiştiriyorum vs vs.,akvaryumun boyutu hakkında tam bir ölçü veremeyecegim ama içinde rahatça takılacakları bir ortam var yosunla felan çok süsleme yapmadıgım için alan geniş,bana lütfen ölüm sebebi lazım

10 kapluşa nasıl baktın hayret doğrusu.Ayrıca 1 akvaryum için 9 kaplumbağa çok.Başınız sağolsun.

Bu arada ilerde büyüdüklerinde zaten akvaryumuda büyük alacam yer anlamında sorunum yok herşeylerini tam yapıyordum valla güneşe felan özenle çıkartıyordum herşeyini yapıyordum,nasıl bakıyorsunuz diyenlere söyleyeyim kolay olmuyor günde en az 1 bucuk saat ilgileniyorum haftasonları güneşe felan çıkarmak derken 1 bucuk saati aşıyor tabi

Ölüm sebebiyle ilgili bilgisi olan arkadaşlar zaten sizinle paylaşacaktır bunu.Ben kaplumbağalarınızın yaşadığı ortamı görmek isterim :)
Bakım şartlarını tam olarak bilebilirsek diğer kapluşlar için önerilerde bulunabiliriz.

ayrıntı verir misiniz bilmek istediginiz şeyleri? ve ayrıca diğerleri muhteşem saglıklı ,hani diyorum aldıgım zamanda aslında bu kaplumbaganın farklı bir sorunu olmus olmasın?çünkü bu daha 1 hafta önce alındı ,2 aylık kaplumbaga ölüm fanusuna dayanıyor hemde ölenden küçük olmasına rağmen ölen nasıl dayanamıyor anlamadım doğrusu

Kalabalık bir akvaryum olduğu için kavgalar olmuş olabilir.Sizin dediğiniz gibi bir hastalığı olmuş olabilir.Ya da üşütmüş ve hasta olmuş olabilir her şey imkanlar dahilinde.

ben üşütücegine inanmıyorum,ısıtıcısı 7/24 30 derecede sabit oda sıcaklıgım 22 nin altında değil,kavga ihtimalini hiç saymıyorum bile arada sırada yem için ufak tefek itişmeler olurdu hatta birbirlerinin ayaklarını ısırırlardı ben izlerdim ama ciddi birşey olmazdı birde hepsi aynı boyda nerdeyse,sizin görüşlerinize saygı duyarım ama bence kesinlikle bir hastalıktan öldü veya alındıgında birşeyi vardı,felç olmus olabilir mi?

koyayım biraz bekleyin lütfen

koyayım biraz bekleyin lütfen

windows 7 kullanıyorum webcam dan nasıl foto çekebilirim?

Kaplumbağa başı normal olarak 50lt paludaryum olsa senin en en az 500lt paludaryumun olması lazım.

bilmiyorum,size diyorum eminim yeterince büyük o kadar küçük kaplumbaga için

babam gelsinde kaplumbaga için webcama ihtiyaç var telefonunki 5 megapiksel ama o olmuyor babam çözer olayı

Arka ayaklarını oynatabiliyor muydu?

Yemlerini yiyor muydu?

Diğer kaplumbağalara agresif davranışları var mıydı?
Fiziksel olarak gördüğünüz herhangi başka bir belirti var mıydı?

Kaplumbağaya bakmadan hastalık nedenini bilemeyiz.
Sinir sisteminde bir bozukluk olabilir. Doğuştan başka bir hastalığı olabilir. Etrafındaki fazla kaplumbağadan dolayı strese girmiş olabilir. Biraz kaba olacak ama mekan değişikliğinden dolayı feleği şaşmış olabilir.

mailto:/288pjld.jpg

mailto:/icn0v5.jpg

mailto:/256qumd.jpg

mailto:/2m7g6ee.jpg

mailto:/2ztldea.jpg

işte bunlar pek net değil ama idare edin,evet oynatabiliyordu ama çok değişik yürüyordu ilk başta belirtmiştim,kendini arkadan kaldırıp öyle yürümeye çalışıyordu ve çok paytak ve yavaş yürüyordu ve sürekli iki ayagıyla kuyrugun orayı sıvazlarcasına hareketler yapıyordu bu hareketi dışkı yaparken yapıyorlar genelde,kuyrugunu düzeltmeye çalışıyordu ayrıca,hepsi yem yiyordu,agresif davranışlar ve başka bir belirti yoktu,gözleri felan hiç şiş değildi önceki gibi heryanı serbest bir şekilde değil kaskatı olarak öldü...

Geri