Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Nedenini anlayamadım....

Akvaryumunuz maalesef çok yetersiz.Su seviyeniz çok düşük ve kesinlikle 9 kaplumbağa için uygun değil.Bakım şartlarını iyileştirmezseniz diğer kapluşlarada zarar gelebilir :(
Suyunuz çok kirli görünüyor.
Açıkçası pet shoplarda kaplumbağaların satışa sunulduğu akvaryumlara benziyor.Keşke Çok sayıda kaplumbağa almadan önce araştırma yapsaydınız.

:D su kirli değil fotoraf makinasının marifeti:D bence boyutu küçük değil en büyük kaplumbagamlardan biri bu ölendi,su seviyesini ne kadar daha yukseltmeliyim?

Maksimum seviyeye getirmelisiniz.Kuru alanı asma şekilde yaparak suyu yükseltmelisiniz.
Benim akvaryumuma bakıp kendiniz su seviyesini ne kadar arttırmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.
mailto:/forum/konu-yeni-evimiz-2011-model.html

benim akvaryum kapalı akvaryum ama,sadece kapaklar var açabilmek için?

Kapağını kullanmak zorunda değilsiniz.Önemli olan su seviyesinin yüksek olması ki asma kat şeklinde yaparak kapağı kullanabilirsiniz.Forumda arama yaparak kuru alan örneklerine bakabilirsiniz.

zencefilin'de söylediği gibi akaryumunuz 9 kaplumbağa için çok küçük. Bu sebeple stresten de olmuş olabilir. Başka bir hastalığı varsa ve suyun sıcaklığı normal bile olsa ona soğuk geliyorsa o yüzden kaskatı kesilmiş olarak ölmüş olabilir. mavi damla kullanmanızda yarar var sanırım ayrıca kullandığınız suyu temiz tutun olabildiğince çeşme suyu koymayın. En yakın zamanda akvaryumunuzun su değişimini yapın ki parazit virüs veya bakteri gibi hastalık yapıcı mikrooraganizmalar yok olsun. Bu kadar uzaklıktan yardım edebileceğim bu. Eğer gerçekten merak ediyorsanız ölüm nedenini veteriner tarafından otopsi yapılarak öğrenilebilir.

şuanlık 9 yavrunun hayatı söz konusu ve gerçekten bu kadar küçük olsalar bile orası onlar için çok küçük bir akvaryum. ya akvaryumunuzu büyültün ya 2 akvaryum daha alarak 3,3,3 olarak kaplumbağaları bölüştürün yada bir kısmını geri verin.

sıkılmasınlar diye,küçük olsa ve suyu az olsa ne gibi sorunlar olabilir acaba?

Yer kavgaları, kuru alan kavgaları, yem kavgaları.Biraz daha büyüdüklerinde dişiler ve erkekler arasında ki çiftleşme davranışları, akvaryumda hiyerarşi kavgaları v.s
Sizi bir çok insanla küçücük bir yerde yaşamaya mahkum etsek sizin yaşayacaklarınızın aynısını yaşayacaklar.

Aynı zamanda kaplumbağalar çok sosyal hayvanlar değiller.Bir tek güneşlenirken ve çiftleşme durumunda sosyalleşen hayvanlar olduğunu düşünüyorum.Yani tek olsa da sıkılmazlardı.

zaten ilerde en az 1 metrelik akvaryum alacam,şimdilik zaten çiftleşecek dönemde değiller,yer kavgaları felanda etmiyorlar o kadar ciddi birşey olsa orda tutmam hepsini,hepsi kardeşçe geçiniyor ama arada sırada yem için bazen ayaklarını ısırıyorlar başka birşey goremedim ben,otopsiye goturecem yarın gotursemde anlaşılır di mi ölüm nedeni?

çıkmam lazım bundan sonraki yorumlarınıza bir müddet cevap veremeyecegim

1 metrelik akvaryumda 5 yaşında bir kaplumbağa ancak tek başına yaşayabiliyor.Bizler o kaplumbağaların iyiliği için konuşuyoruz.Umarım burada yazılan önerileri dikkate alırsınız.

o senın kucucuk akvaryumda 10 tane besledıgın kaplumbagaları ben o akvaryumun 2 katı buyuklugunde kucucuk iki tane kaplumbaga beslıyorum 2 tane kı ıcım yıne rahat etmıyor yer konusunda kı sen onda 10 tane :D düşünmelisin biraz?

onur 01' Alıntı:
zaten ilerde en az 1 metrelik akvaryum alacam,şimdilik zaten çiftleşecek dönemde değiller,yer kavgaları felanda etmiyorlar o kadar ciddi birşey olsa orda tutmam hepsini,hepsi kardeşçe geçiniyor ama arada sırada yem için bazen ayaklarını ısırıyorlar başka birşey goremedim ben,otopsiye goturecem yarın gotursemde anlaşılır di mi ölüm nedeni?

çıkmam lazım bundan sonraki yorumlarınıza bir müddet cevap veremeyecegim

Tekrar bende dile getiriyim. 9 tane kaplumbağa o akvaryuma çok, canları sıkılır strese girerler rahat olamazlar. Evet götürürseniz ve bize dediklerinizin aynısını derseniz ona göre bir inceleme başlatır veteriner.

tamam yarın götürecem sizede paylaşırım bu başlık altında

Siz hala neyi anlatmaya çalışıyosunuz.Şuan kendimi zor tutuyorum.10 Kaplumbağa böyle bir akvaryumda, üstüne üstelik akvaryum büyük,çok rahatlar diyor.Siz ne anlatıyorsunuz.Yapması gereken tek şey petshopa geri vermek.Almazsa para isteme kesin alır.O bile daha iyi bakar.Sorarım size bunun fanustan farkı ne? 5 Tane ölüm fanusu al ikişer koy; bari rahat ölsünler.Evet sonunda olacağı bu. Sana son birşey sorcam; kaç yaşındasın?

yav sen ne diyorsun,siz gerekli donanımları olmadıgı için ölüm fanusu demiyor musunuz,bekle bugun goturecem nedeni belli olacak zaten

O akvaryum 10 kapluş için çok yetersiz ben bile 1 kapluşu 30x30x40 lık bir akvaryumda bakıyorum hemde akvaryum ağzına kadar dolu.

su seviyesini ideal yere çektim,agzına kadar suyla doldu,veterinerler kapalıydı birine telefon ettim,bu bölüm için ayrı bir yer oldugu için bilmem dedi,bende gittim bir pet shop a(yakın arkadaşımız)kaplumbagaları burdan almamıştım bu arada neyse o dedi ki melzemelerin tamsa sorun olmaz onun başka bir problemi vardır dedi diğerleri sağlıklıysa sorun yok dedi,bende küçük mü bu akvaryum 10 kaplumbaga için dedim o dedi ki bizim bunları getittirdiğimiz yerde o akvaryum buyuklugune en az 20 tane sıgdırıyorlar dedi,şimdi gelipte bana küçük demeyin,benim bu kaplumbagaları aldıgım yerde 15 20 tanesi benim akvaryumumdan daha küçük bir yerde yaşıyordu şimdi sorarım size,bu hayvan nasıl oldu da daha büyük bir akvaryuma gelince öldü hemde kişi sayısı azalmışken,ve daha büyük bir özenle bakılırken? ve sadece 1 hafta sonra,lütfen mantıklı yorumlar yapalım

Eğer burada bir ticari mantığı savunarak bu kadar insanın bilgisini ve tecrübesini dinlemeyecekseniz burada konu açmanızın mantığını anlayamadım.Bizler bir şeyler biliyoruz ki burada size yardımcı olmak için uğraşıyoruz.
Hala aynı görüşü savunuyorum.Akvaryumunuz 10 kaplumbağa için uygun değil.

onur 01' Alıntı:
su seviyesini ideal yere çektim,agzına kadar suyla doldu,veterinerler kapalıydı birine telefon ettim,bu bölüm için ayrı bir yer oldugu için bilmem dedi,bende gittim bir pet shop a(yakın arkadaşımız)kaplumbagaları burdan almamıştım bu arada neyse o dedi ki melzemelerin tamsa sorun olmaz onun başka bir problemi vardır dedi diğerleri sağlıklıysa sorun yok dedi,bende küçük mü bu akvaryum 10 kaplumbaga için dedim o dedi ki bizim bunları getittirdiğimiz yerde o akvaryum buyuklugune en az 20 tane sıgdırıyorlar dedi,şimdi gelipte bana küçük demeyin,benim bu kaplumbagaları aldıgım yerde 15 20 tanesi benim akvaryumumdan daha küçük bir yerde yaşıyordu şimdi sorarım size,bu hayvan nasıl oldu da daha büyük bir akvaryuma gelince öldü hemde kişi sayısı azalmışken,ve daha büyük bir özenle bakılırken? ve sadece 1 hafta sonra,
lütfen mantıklı yorumlar yapalım

Mantıklı yorumlar yapalım demişsiniz fakat mantıkla uzaktan yakından alakası olmayan bir yorum yapmışsınız.
Kaplumbagalar coğu petshopta kulaktan dolma bilgilerle satılıyor.Petshopun amacı kaplumbaga satmak.Sattıgı adam iyimi besleyecek,kötümü besleyecek,nerede nasıl besleyecek umrunda olmaz.
Sattıgı adam soruncada kulaktan dolma bilgileri aktarıyor.Aynı size aktardıgı gibi.İşte sizin nasıl beslediğiniz bizim umrumuzda oldugu için size karşı çıkıyoruz.İnanıp inanmamak sizin elinizde.Biz iyiliğinizi düşünüp beslemeyin yapmayın etmeyın diyoruz.Siz mantıklı konuşun bana diyorsunuz :) Bir akvaryumda 5-10 kaplumbagayı sıkış tepiş beslerseniz hem onlara yazık hem size.Bu dünyanın diğer tarafıda var unutmayın.Savunmasızlara eziyet etmek en büyük günahlardandır.

Geri