Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Otomatik Yemleme

Pırlanta

Yeni Üye
Kaplumbağaya yem atan bir alet vaemı tatile gidince yem atamayız veya yemleri değişik yerlere koysam olurmu

Cvp: Yem

Değişik yerlere koyarsanız bulur yer durmadan. Stick yem için uygun yemleme makineleri var onlara bakabilirsiniz. juenpetmarket.com da vardı bir aralar.

RE: Yem

Tatile uzun süreli gidicekseniz (3 günden fazla)yanınızda götürmenizde fayda var evde kimse olayında strese giriyor hayvanlar

Otomatik yemlemeler var. Fakat bir haftayı geçerse tek sorun buharlaşan su eksilmesi olacak. Yani ya süre bu miktarda olmalı yada biri uğrayıp su eklemeli. Gerisi otomatik ayarlanır. Arıza olmadıkça sorun olmaz.

Cvp: Otomatik Yemleme

günümüzde herşey elektronik otomatik ama paraya bakıyor otomatik su ekleme üniteleride var su belirli düzeyin altında olunca damacana vs den su basabiliyor. otomatik yemleme aleti var içine haftalık yemini karıştırırsınız 1 haftada artık kaç günse yiğeceği yemleri karışık alır ama bunun dez avantajı yem seçmiyorsa sorun yok fakat yemediği yem olursa ( bende hepsini yiyor) pislenme olabilir . Ayrıca kaliteli yemleme cihazı alın çünkü buharlaşan su mekanik yemleme cihazlarında içine girip yemlerin birbirine yapışıp bu sefer yem gelmemesi sorunu olabilir. Eheim havalı yemleme cihazları var hava püskürterek veriyor bunu alabilirsiniz

Ve birde hayvan büyükse haznedeki yem yetmez. 8 cm kabuk boyunu geçkin hayvan için uygun değil. 8 cm'lik tek hayvan için en kabadayısı 5 ya da 6 gün gider.

cem abi hazne büyütebilirsin manüllerde oturtma yerine kendin silindir şeklinde plastiktende yaıpıp takabilrsin ama zaten büyük hazneliler var ama kaplumbağa 1 taneden fazlaysa yem dağılımı eşit olmaz

İki cihaz alıp biraz aralıkla koyabilirsin. Bu şekilde ayrı beslenebilirler. Gerçi hep dip dibe oluyorlar ama genede şans var.

O zaman süre bir haftayı geçerse ve kimse yoksa otomatik su eklemede gerekecek.

Yine de en sağlıklısı birine emanet etmek, ben artık iyice korkar oldum yalnız bırakamıyorum hayvanları.

Bu makinelerden kullananlar, marka/model yazarak tavsiyede bulunabilir mi?Ben de tatile çıkmak istiyorum ve kapluşumu plastik kapta bakacak birine vermek istemiyorum.

Zaten yeni akvaryum ve yumurtlama derken yeterince sıkıntı çekti hayvancağız.Bir de yer değişimi ve hele ki küçük kap,tüm dengesini bozacaktır.

Bir de bu makinelerin çalışma mantığı nasıl?Mekanik zamanlayıcı ile hazne mi açılıyor?Bir ana hazne var ve bir diğer hazneye de, yemleme sonrası aynı hacimde tekrar mı yem ekliyor?Ayrıca kaç günlük idare ediyor,ölçü/adet nasıl ayarlanıyor vb?

Detaylı bilgi paylaşırsanız sevinirim.

Bir kaç ürüne baktım,boyutları çok gibi. Akvaryuma nasıl sabitleniyor onu da anlamadım açıkçası.Bizim akvaryumların tepesi kapalı çünkü.

Berrak seninkinde iş zor. Makineden 50 tane birden çıkmaz. Hayvan doymaz ikinci gün küfür yersin. Yanında götür adam gibi tatilde yapmış olursun. Büyük bir leğen alır içine atarsın. Orta kısmına da kuru alan niyetine taş koyarsın. Dolansın dursun. Bu yemlemeler büyük hayvanlarda işe yaramıyor. Zaten balıklar için dizayn edilmiş.

Cvp: RE: Otomatik Yemleme

cem' Alıntı:
Berrak seninkinde iş zor. Makineden 50 tane birden çıkmaz. Hayvan doymaz ikinci gün küfür yersin. Yanında götür adam gibi tatilde yapmış olursun. Büyük bir leğen alır içine atarsın. Orta kısmına da kuru alan niyetine taş koyarsın. Dolansın dursun. Bu yemlemeler büyük hayvanlarda işe yaramıyor. Zaten balıklar için dizayn edilmiş.

=(((

Aynen,baliklar icin dizayn edildiginden,benimkini besleyecek kadar da cikmaz.

60*38*23 bir onceki plastik kabi var ancak hic ilgilenmemesine ragmen;dun babam bile,"bu hayvan alisti simdi akvaryuma nasil yapacak kapta" dedi.

Bir de su var. Giderken annemlerle arabayla gidecegiz.Ama onlar 2 ay kalir.Ben sıkılır en fazla bir aya donerim.Dolayisiyla otobusle..

Ve hayatta kaplusumu bagaja veya tepedeki valiz konan yere birakmam =))

Hele yanimdaki hayvan sevmeyen biri olursa,seyret tantanayi =)))

Cem sen sanirim arada kapluslari da alip sehir degistiriyordun.

O sure zarfinda; akvaryuma ait fisi cekebilir miyim? Yani disfiltre,isitici,lambalar.

O sekilde kalabilir mi?

Babamin,filtre calismazken su kokar mi diye bir endisesi var

Filtreyle ilgili de birsey yapmiyorum degil mi,oyle fisten cekik kalabilyor?Ve gelince fise takinca direk calisiyor?

ben iki taneyken alıp götürüyordum şimdi 4 adet ve dana gibi oldular. evde kardeşimin ellerini öpüyorlar.

götürme işinin sıkıntısı akvaryumu komple boşaltman. bunu bir gün önceden yapıyorsun ve sabaha kadar hayvanlar dar yerde maç yapıyor. biraz yorucu ama artısı akvaryumu komple elden geçiriyorsun. suyu boşaltıp kumu yıkayorsun ve kum havalanmış oluyor. az bir miktar su önemli değil o da sıcakta uçup gidiyor.

baban haklı hareketsiz su kokar. yosun ve alg bağlar. onun için boş olmalı.

o kapta su koymadan götürebilirsin gerekirse orada alırsın daha geniş birşey. yan koltuğa koy kabı. karanlık bir kutu olsa daha iyi zıbarıp yatar. sizde rahat edersiniz. hemde klima akımı çarpmaz.

git tatil yap kafayı dinle biraz sıkıntıya düşsün artık. hep onun isteği mi olacak. ısıtıcı lamba ve iç filtreyi al. hava sıcak ısıtıcıya gerek yok. aslında sizinkilere bırakırsan dönüşte getirirler sen de akvaryumu bir iki gün önceden hazırlamış olursun. geldiği gibi akvaryuma girer. yalnız orada damacana su kullanacaksın. deniz kenarı bölgelerde su çok kireçlidir.

dış filtreyide yıkamayı unutma. yıkadıktan sonra bir gazete üzerine açık vaziyette sepet ve malzemeleri koy. kuru dursun. akvaryumu boşalttıktan sonra üstüne bir şey ört çarşaf gibi hava alsın ama içine birşey girmesin. yani sinek yumurtlamasın. gelince de içine biraz su koyup kumu çalkalarsın bir kez. yanı kum akvaryumda duracak dışarı çıkarmayacaksın.

Biraz vaktiniz varsa asagidaki cihazdan alabilirsiniz. Daha once iki taneyi sorunsuz kullaniyordum ama birini kedim digerini boya ustasi evi boyarken suya dusurdu. Gunde 4 defaya kadar yemleme yapabiliyor. Her defasinda bir veya iki tur donmesini saglayabilirsiniz. Her donuste bir miktar yem birakiyor.

Simdi 3. siparisimi verdim, gelmesini bekliyorum

Ebay.com / fish feeder

su oksijen almalı. en azından bir iç filtre ile hava kabarcığı çıkartıp sirkülasyon yapsın. suyun durumu nasıl bilemem. geldiğinde su kokar, camlar yosun vs bağlar. yol yorgunluğu üstüne uğraşırsın. veya dış filtre çalışsın. eğer bunu tercih edersen oda kapısı açık olsun. nem birkmesin eve yayılsın. suyu da yükseltip öyle gidersin buharlaşma fazla oluyor. kardeşim her gün su ekliyorum demişti.

Hayvan olmadigindan suyu agzina kadar doldururum. Genelde haftada 1 ekliyorum zaten.Acik birakmak en guzeli.

Fish feeder baglantisini mobilden acamadim.Aksam laptoptan deneyecegim,tesekkurler.Evet tatil icin vaktim var suan.Ramazan bitmeden gitmeyecegim.

uzun müddet tatil yapma olanağın varsa akvaryumu boşaltıp git. yemlemelere vereceğin paraya da bir güç kaynağı al. kafan rahat olsun. elektrik kesilir, akım dalgalanması olursa akvaryumda çalıştırdığın her türlü elektrikli aksamı korumuş olursun. 120 tl civarlarındaydı fiyatları, 650 VA olanlar yeter.

Bu soyledigin jenerator gibi devreye mi giriyor yoksa sadece elektrik kesilme/gelme sirasinda olusaabilecek sorunlar icin mi?

Bu akımdaki dalgalanmaları düzelterek takılı aletlerin bozulmasını önler. Buna 6'lı priz takıp kullandığın herşeyi buna bağlayacaksın. Özellikle elektrik gelip giderken. İçinde akü vardır. Elektrik kesilince bu devreye girer. Aktif olan aletlerin çekim gücüne göre 10-15 dakika kadar çalışmaya devam eder. Aküsü 2 sene gider. Elektrik gittiğinde çalışması durursa akü bitmiş demektir. Yapı marketlerde satılır değişimi kolaydır. O da 40 tl.

Geri