Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Otoparktaki hayvanın kabuğu

asliaral

Bordo Bereli
Asagidaki kaplumbagayi da inceleyebilir misiniz Snapper ve Cem?

Otoparkta bakilan ve sık sık yola kacan bie kaplumbagaymis ve surtunmeden oldugunu tahmin ediyoruz Ama yine de, bu konuyu okuyunca huylandim
www.hizliresim.com/kvl1Vr

RE: Yan Kabukta Delik

Teşekkürler Berrak. Geçecek inşallah.

Resimde hayvana bende baktim. Sürünme yerleri çok belli orta kısımlarda. Ama bazı dairesel yerlerde bizdekine benziyor. Delik gibi ama değil ve kızarıklık ta yok sanki eskiden olmuş gibi. Bizdekininde aynı. Bakalım arkadaşlar ne diyecek.
mailto:/BqQBFAeh.jpg

Sagol. Hayvani;otoparkta ezilmekten kurtarmak icin, gecici olarak bir hayvansever arkadas evine almis. Veteriner arkadasinin tavsiyesiyle, bir tedavi uygulanmis(hayvani gormeden ilac verilmis)ve detaylari istedim. Bekliyorum.

Ne beter bir hastalikmis.Allah hepimizi korusun

Bu da eski hali;

www.hizliresim.com/7v4kaY

Bayağı toparlamış maşallah.

Resimleri bbcode olan kısımdan yapistirirsin daha kolay olur görmek.
Arkadaşının direk foruma gelmesi mümkün mü?

200 mg'lık azitro antibiyotik'ı günlük 5 ml olarak üç gün boyunca verilmis.Akinti ve koku yokmus.Duzenli vitamin de veriyormus

Gelmesini rica ettim

merhaba
resimdeki tospişe ben bakıyorum. yuvalandırmak için otoparktan aldım. anladığım kadarıyla hiç sudan çıkmasına, güneşlenerek kurumasına izin verilmemiş, çünkü hemen kaldırım üzerinde, bir leğende bakılıyordu. kaç defa kaçmış be yolda ezilmesine ramak kalmış.
geldiğinde cılk yaralar vardı, arkadaş atmış fotoğrafı sanırım. şimdi hepsi kurumuş vaziyette. az önce tekrar kontrol ettim, koku hiç yok.

Neslihan bu arada, kendi 3 hayvanimi da kontrol ettim. Erkek ve sahiplendirmek uzere oldugum diside, hicbir delik vb yok

16 yasindaki disimde var ancak ben bunun mantar oldugunu dusunmuyorum Cunku hep vardi ve yumurtlama sendromu zamani, kendini oraya vuraya vurdukca artti. Bir tanesini hatta Vildan Hn gormustu, kabuk uzerinde.

Sadece, yak kabuklardan biri, sendeki delige benziyor.

code formatinda yolladim, umarim daha iyi olmustur

www.hizliresim.com/MJryy9
www.hizliresim.com/kvlgJ9
www.hizliresim.com/kvlgLy
www.hizliresim.com/5VBkMD
www.hizliresim.com/MJryp2
www.hizliresim.com/jno2nj

Pardon, alt kabuktaki seninkine benziyor

Malum benimkinde kabuk deformasyonu var cunku, kucukken yanlis beslenme yuzunden

Hayvan taşa betona sürtünüp kabuk deforme olmuş. Açılan yaralarda mikrop kapmış ve muhtemel bu mantarda bağlamış.

O bölgelerin hafifçe kabuğu fazla tahrip etmeden kazınması lazım. Günde 3 defa baticonu bolca alt bağaya yedirip 10 dakika kuru yerde bekleteceksin.

Kaç litre su içinde yaşıyor ? Metilen mavisini kaç damla damlatacağını ona göre yazayım. Geçmiş olsun.

yuvalandırmaya çalıştığım için akvaryum almadım, dolayısıyla aynı leğende duruyor. yani 10-15 litre su alan bir kap bu. ama hergün bahçeye bırakıyorum, çim üzerinde dolaşıyor, yalnız beyin zemine de tırmanıyor. sonra eve girmek için yine alt kabuğunun sürtünmesine sebep olacak engebeleri aşıyor. evin içinde de parke ve seramik zemin üzerinde dolaşıyor. bunların hala zararı var mı?
bir de neyle kazımam lazım?

Berrak bunlar darbeye bağlı ama bir tanesinin içi delik delik gibi. Mantar olmasa dahi mantar bulaşmaya müsait. Sende günde bir baticonla. Bu tip darbeye bağlı yaralanmalar 2 hafta ile bir ay arası düzelmeye başlar. 2. Aya pigment kaplanır.

Bu aynı yerdeki yaralar uzun süredir duruyorsa bir sıkıntı var demektir. Bunlar düzelip farklı yerde oluyorsa sorun yoktur. Agil yemin yoksa al. bu iyileşmeyi hızlandırıyor.

Sakın leğenden çıkarma ki zaten sudan çıkarılmaz. Bu daha da kötü yapar. Heleki mikrobik ortamın hat safhada olduğu yerlerde dolaşıyor. İki günde bir suyuna bir damla metilen mavisi damlatmak sudaki bakteriyel faaliyetin önüne geçer. Çıkabileceği bir kuru alan ve üstüne ısı veren bir lamba iyi olacaktır.

Cvp: RE: Yan Kabukta Delik

cem' Alıntı:
Sakın leğenden çıkarma ki zaten sudan çıkarılmaz. Bu daha da kötü yapar. Heleki mikrobik ortamın hat safhada olduğu yerlerde dolaşıyor. İki günde bir suyuna bir damla metilen mavisi damlatmak sudaki bakteriyel faaliyetin önüne geçer. Çıkabileceği bir kuru alan ve üstüne ısı veren bir lamba iyi olacaktır.

ama okuduğum bazı kaynaklarda sudan hiç çıkmadığı için oluşuyormuş bu yararlar diye yazıyordu. 
şimdi kafam iyice karıştı. ayrıca çok sıkılıyor leğende. 
Metilen mavisini nereden bulurum?
bir de nasıl, neyle kazımam gerektiğini sormuştum.

6310478874984263970

az evvel çektim tekrar, iki fotoğraf arasında 6 gün var. umarım yeni foto açılır.

Duzelen de oldu ama hafif iz kaldi

Hic duzelmeden ama artmadan duran da var.

Batikonlayip, ne kadar bekletip suya alayim? Tabi yikayacagim yine, suya almadan once.

Zibirix bak o da onemli bir konu .Battikon icinde iyot var ve zararli Suyuna asla damlatmiyoruz Kurualanda bekletip hayvani yikiyoruz

Agil aldim 1 ay once. Hertarafini mi batikonlayayim?

Bu yaralar bizdekine benziyor Berrak,
Baticonu yaralara damlatip 10 dk kadar kuru kapta bekletiyorum.
mailto:/scbxeYnz.png

Zibirix, hoşgeldin sahiplenme ve ilgi için teşekkür ederim.
Sudan hiç çıkmama derken hayvanın güneşlenme imkanının olmaması kastedilmiş olmali. Arada sudan çıkıp guneslenip kuruması lazım bu kabuk sağlığı için önemli. Ama heryerde dolaşması özellikle mantar ya da açık yarası olan canlılarda mikrop kalmasına sebep olur.

Minyatür eğe ile kaziyabilirmisiz, yapı marketlerde ya da hirdavatcilarda oluyormuş bende henüz alamadım.

Mavi metilen petshop yada akvaryum satışı yapan heryerde bulunur.

Cvp: Yan Kabukta Delik

Cem; olivia da ki o yaranın makro fotografı çok daha belirleyici olur sanırım. 
galiba o kenarlardaki yaralar ile daire olan farklı gibi.
mailto:/Gzl3E7.jpg

O tahrip olan her yere sür.

Zibirix:

Mantar oluşumunun önüne geçmek için kabuğun belli zamanlarda kuru tutulması lazım. Bunu da kuru alanda ısıtıcı lamba altında hayvan sağlar. Dışarı çıkarmanın hayvana zararı çoktur. Her türlü kimyasaldan mikroba kadar etkileneceği durum var. Leğenin ortasına pürüzsüz taş yada benzer birşey koyabilirsin hayvan çıktığında kabuğunu kurutacaktır. Güneşin çok sıcak olmadığı saatlerde leğeni güneşe doğru alabilirsin hayvan bu sayede kabuğunu kurutmuş olur. Yalnız su çok ısınacak noktaya gelmesin. Saat 17:00 civarları uygun olur. Pencere açma esintiye maruz kalmasın.

Metilen mavisi deep fix dezopur, bio veya contra-ichctyo da metilendir. Petshoptan alacaksın yada alacağın başka şeylerde varsa yem gibi netten daha ucuza bulursun.

Neslihan, seninkilerin kenari kirmizi gibi mi? Ama cok da temiz gorunuyor aslinda.Belki de mantar degildir Ama nedir bilemedim

Kızarıklık daire olanlarda yok soyulma şeklinde olanlarda var. Bak son attigim resim çok net aynen gorunduğu gibi

Bende hic kizariklik yok ama digerleri benziyor seninkiyle. Ben de onlem olarak bir batikona baslayayim.Zaten ayagini yapiyordum, isirilan yeri

Buarada hic bu kadar uzun tirnakli kiz gormedim=)Orjinalmis

Geri