Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

owi öldu :(

busrabusra

Bronz 5 Üye
Kaplumbagalarimdan bir tanesi, owi, öldü :( kabugunda yumusama vardi ve her zaman cok hareketsizdi. Yem yemesinde sorun goremedim aslinda. Akvaryum yaptirdim, isitici siparis ettim bunlar hazir bekliyordu ama filtresi henuz gelmedigi icin akvaryumu kurup kurmamakta kararsiz kaldim ve kurmadim. Hala filtreyi bekliyorum. Akvaryumu kurmamakla hata mi ettim? Digerine de bakamazsam? Tedirginim. Daha iyi bakabilecek birini bulsam, versem? Cok kararsizim sizin dusuncelerinizi merak ettim bu konuda. Ogrenci oldugum icin evimde sabit degilim birkac gun icinde tatilim bittigi icin sehri terk edicem ve tobiyi, yasayan kaplusumu da goturmem gerekicek cunku ailem bakamayacaklari konusunda kararlilar. Yolda hirpalaniyorlar diye uzulmustum tatil icin memlekete donerken. Ve simdi tekrar yola cikmasi gerekicek. Ben mezun olana kadar bu boyle olucak. Yurt arkadasim, bana kapluslari hediye eden insan, cok cabuk pes ettigimi soyluyor. Artik yeni bi yasam alani olacagini, dondugumuzde owinin yerine yeni bi kaplus alabilecegimizi ve bakabilecegimizi soyluyor ama dedigim gibi cok kararsiz ve tedirginim.. dusuncelerinizi benimle paylasin lutfen :(

Başın sağ olsun.
Hem evde hem yurtta iki ayrı sistem kurmalısın. Akvaryumu taşımazsın ama ısıtıcı ve filtreyi taşıyabilirsin. Tabi aynı hacimde sistemler olursa. Bu olmazsa diğeri içinde aynı son olur malesef.

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Bu konuda gerekli tüm bilgiler var. Kesinlikle okuyup anlamalı.

Cok sagolun.. maddi acidan yetersizlik var biraz. Bu yuzden sistemi tamamlamak bu kadar zor oldu. Yani bir tane daha sistem ne kadar surer bilmiyorum ki :( yaz tatiline daha cok var aslinda. O zamana kadar tamamlayabilirsem diger akvaryumu, olur herhalde. Ama guvensizlik var iste yapabilir miyim bilmiyorum :(

Bana sorarsan elindeki kaplumbagaya iyi bak ancak gidip de yenisini alma..
Ogrencilik gocebelik gibidir biliriz..
İnsanin kendi o yolculuklara dayanamiyor zavalli hayvanciklar nasil dayansin...
Ekipmani yasayan tek kaplusa gore al derim
Yeni bir hayvan yeni bir sorumluluk ve yeni masaflar demektir..

Verdigin kisinin iyi bakacagina adin gibi eminsen ver.
Ama vermis olmak icin verirsen hayvancik fanusta olumu bekleyecekse bi faydasi olmaz vermenin...

Cvp: owi öldu :(

Yani tanidigim birisi akvaryumda kaplumbaga besleyen birinden bahsetmisti. Onunla tanismayi dusundum bi an. Eger uygun bi yasam alanina sahipse...

Peki birbirine baglilik gibi bir sey soz konusu mu? Yani owi oldu diye tobinin yasaminda degisiklik olur mu? Hayata tutunabilir mi? Yasayabilir mi owisiz?

Surungenlerde boyle baglilik tarzi duygular yoktur yasayabilir
Yanliz bende yeni kaplus almamanizi tavsiye ediyorum

evin orada tanıdığın ve bakabileceğine inandığın birisi varsa ekipman ve akvaryum ile birlikte ver. geldiğinde alır bakarsın. bu koşullar altında ikinci bir tane daha alman. hem sana hem hayvana eziyet olacak. kendim bakacağım diyorsan bu hayvan üzerinde bilgi ve deneyimlerini artır ilerde duruma göre ikiciyi düşünürsün. tek yaşamasında sakınca yok.

başın sağolsun.

Basin sagolsun büsra cok üzüldüm bende birtane kaybettim insan cok üzülüyor

Sagolun cok tesekkur ederim. Evet insan uzuluyor ya. Ki ben butun sucu yuklenmis durumdayim. Iyi bakamadim gercekten. Ama ailem bakmayi kabul etti donem icinde ilgilenicekler sagolsunlar. Tatillerde ben devralicam. Arastirmadan bilgi edinmeden hayvan alinmamali kesinlikle. Benimki bi hevesle basladi arkadasim dusundu hediye aldi beni mutlu etmek adina. Insan keskeli cumle kurunca eline bir sey gecmiyor. 'Iyi ki'ler lazim bize. Boyle bi forum sitesi kurarak bircok insanin aklini basina getirip iyilik yapmissiniz ve yapmaya devam ediyorsunuz. Hemen her seyi burdan ogrendim. Ilgilendiginiz icin cok tesekkur ederim. Akvaryumumu tamamlayinca sizinle paylasicam gorusleriniz benim icin cok onemli..

Tamamlarkende bize danışırsan yanlış ekipman ve akvaryum almaktan kurtulursun. Bu hayvanlar standart balık akvaryumlarında yaşamaz.

Tesekkur ederim. Akvaryum olculeri 20*30*40. Kuru alan simdilik akvaryum tepesinden 10 cm asagida. Isitici Atman BT-50. Internetten Resun ic filte siparisi vermistim ama stoklarda kalmamis. 3 gun sonra memleketten ayrilacagim icin tekrar siparis vermedim carsidan aldim. Shark SB-300F. Gitmeden kurmak istiyorum akvaryumu. Suyun icinde kayasi ve taslari olacak simdilik. Sera reptil raffy I ve ReptoMin yemleri var. Yem, silis kum, ipek yaprak ve diger malzemeleri temin etmem icin internet sitesi onerebilir misiniz?

Yukseklik 20 cm sanirim yani 10 cm azaltirsak 12 litre su yapar ne yazikki hic yeterli degil bu akvaryuma birde kum tas silis vs hic olmaz
Yem icin juenpetten alabilirsiniz hayvan kucuk sanirim raffy p almak yeterli olacaktir

ısitici bu akvaryuumu iyi isitir derecede almayi unutmayin juenden seranin sari cam derecesi uygundur
Filtrenin performansi hakkinda bir bilgim yok
Basiniz sagolsun :(

Tesekkur ederim. Evet akvaryum yetersiz ama digeri olunce alelacele akvaryum kurayim dedim. Zemine kum, tas olmazsa ne yapmam lazim? Kaplus kucuk evet kabuk boyu 3.5-4 cm falan.

Zemin bos kalacak gece uyurkende akvaryuma tutunucak tutunmak istedigi zaman yada kucuk bi bitkiyi vantuza dikip akvaryumun camina saabitleyebilirsiniz ona da tutunabilir

O akvaryumu karantina akvaryumu yaparsın. Uygun bir sistem kurman gerekiyor. O kapta ancak ufak balıklar beslenir. Şimdi boşa masraf yapmak yerine kablumbağa bakım kılavuzundaki tarzda uygun bir geçiş yada ömürlük akvaryum kurulmalı. Zor değil ama fanusa yakın ebatlarda değil.

Kucuk oldugu icin akvaryum simdilik yeter diye dusunmustum

En azindan bi sureligine kullansam olmaz mi? Tek basina zaten. Boyut olarak mi yetersiz?

Geri