Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Plexiglass kuru alan ve kapluşumun yeni mekanı...

ufk89

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar benim kapluşumun akvaryumu baya küçüktü sonunda yeni ve şimdilik ona yetecek kadar güzel bi yer yapmaya çalıştım,
07/04/2011 de tamamladım ve artık paludaryuma kavuştu..

Ölçüleri : 70x35x25

'Kaplumanyak' arkadaşın çimle yaptığı kuru alan hoşuma gitti bende biraz kopya çekerek yaptım yeni mekanı :)

-Kuru alanda malzeme olarak cam yerine Plexiglass (Akrilik Levha) 5mm kullandım daha hafif ve işlenmesi kolay. Tabelacıdan aldığım levhayı istediğim ölçülerde kestikten sonra eğim vermek için fırına attım . Erimesi biraz zor tabi 250 derecede 15 dkk fln beklettim çıkardıktan sonra bi eldiven yardımıyla bi zemin üzerinde istediğiniz şekli verebilirsiniz.

-Daha sonra ölçülerini ayarladığım çimi Sista akvaryum silikonu ile eğim işlemi tamamlanan levhanın üzerine iyice yapıştırdım.

-Fakat akvaryuma kuru alanı silikonlamakta kararsızdım ve kararım vantuzlarla tutturmak oldu çıkarılabilir olması temizlenmesi açısından daha rahat olucak benim için.

-Kuru alan ölçüleri tam olduğu için çok sağlam yerleşti ve vantuzlarla sıkıştırınca kıpırdaması imkansız silikonlanmış gibi oldu şu anda.

İlk olarak yeni yerine bıraktığımda baya şaşırdı kapluşum ama sevindi ufacık bi akvaryumda geçiniodu .

mailto:/img38/2828/img1932xy.jpg
mailto:/img848/6306/img1933e.jpg
mailto:/img847/7093/img1942f.jpg
mailto:/img683/9223/img1961o.jpg
mailto:/img810/1624/img1963ei.jpg
mailto:/img847/7347/img1964w.jpg
mailto:/img9/9382/img1970r.jpg
mailto:/img18/7896/img1972l.jpg
mailto:/img864/8936/img1975p.jpg
mailto:/img854/5962/img1978w.jpg
mailto:/img26/219/img1979p.jpg
mailto:/img857/8744/img1980k.jpgmailto:/img192/3835/img1982s.jpg
mailto:/img861/2870/img1984g.jpg

mailto:/img852/6751/img1992j.jpg
mailto:/img94/2660/img1993e.jpg
mailto:/img717/3293/img1996a.jpg
mailto:/img17/3517/img1997zq.jpg

RE: Plexiglass(Akrilik Levha)ile kuru alan ve kapluşumun yeni mekanı...

Gerçekten çok başarılı bir akvaryum kurmuşsunuz.Tebrikler :)

Tebrik ederim ellerinize sağlık.

Saygılarımla...

Harika olmuş :)
Emeğinize sağlık.Kaplumbağanız eminim yeni evini çok sevmiştir :)

Bir de o levhayı ne kadara aldınız acaba?
Küçük akvaryumum da böyle bir kuru alana ihtiyacım var cesaret edip yapamamıştım.Güzel bir paylaşım olmuş.

zencefil' Alıntı:
Harika olmuş :)
Emeğinize sağlık.Kaplumbağanız eminim yeni evini çok sevmiştir :)

Bir de o levhayı ne kadara aldınız acaba?
Küçük akvaryumum da böyle bir kuru alana ihtiyacım var cesaret edip yapamamıştım.Güzel bir paylaşım olmuş.

Pek ucuz bişey değil yada ben pek araştırmamış olabilirim alırken .

60cm uzunluğunda 28 cm eni olan artık bir parça olarak aldım tabelacıdan 10 TL ye biraz daha ince olarak alabilirsiniz veya küçük parça alırsanız daha uygun gelir sanırım. Ama işleme falan yaptırmadım fiyat çok yükseliyor.Al istediğin gibi kestir yap dedi tabelacı :) Kesme işlemi içinde eğer benimki gibi bi akrilik ise marangozda kestirin ölçülerinizi bence. Ben evde kendim kestim ama çok uğraşlı demir testeresiyle bile baya zorluyor.

Bu malzemenin pahalı olduğunu duymuştum.Onun için sordum birazda.Akvaryum ölçüleri aynı boyuttur büyük ihtimalle.
Anakara'da tabelacı aramaya başlasam iyi olacak :)

gerçekten çok başarılı olmuş . böyle bir sistemi sıfırdan kurmak istesem ne kadar maledebilirim acaba ?

Ahaha :) Benim eski sistemin aynısını yapmışsın. Ben ve kaplumbağalarım çok memnundu bu sistemden. umarım seninkilerde mutlu olurlar.. Dikkat et çim halı zamanla tırnaklama ve ısırma sonucu uç kısımlarından dağılacaktır. Dağılan kısmı makasla kesmessen ilmik kaçmış gibi uzar tüm çim halı dağlır...

Ellerinize sağlık çok güzel olmuş. Bende böyle bir şeyler yapmak istiyorum.şuanda çok boş gözüküyor gözüme :(

Kaplumanyak' Alıntı:
Ahaha :) Benim eski sistemin aynısını yapmışsın. Ben ve kaplumbağalarım çok memnundu bu sistemden. umarım seninkilerde mutlu olurlar.. Dikkat et çim halı zamanla tırnaklama ve ısırma sonucu uç kısımlarından dağılacaktır. Dağılan kısmı makasla kesmessen ilmik kaçmış gibi uzar tüm çim halı dağlır...

Evet kardeş biçok yapımı inceledim aslında ama en mantıklısı çimle yapmak geldi kaydırmaz çabuk yıpranabilir bence.

Çimlerin sökülmesi konusuna gelince, bunun olabilme ihtimalini farkettim yaparken bu yüzden eğim verdiğim kısım dahil tüm çim alan kenarlarını uçlarını iyice silikonladım. Yani sadece yapıştırmak için değilde,dökülme olmasın diye fazladan silikon sürdüm kenarlara güzelde oldu :)

Güzel bi akvaryumun var. Isıtıcın benim ısıtıcının aynısı. Ne kadar zamandır kullanıyorsun ve bi problemle karşılaştınmı acaba ?

Virulence' Alıntı:
Güzel bi akvaryumun var. Isıtıcın benim ısıtıcının aynısı. Ne kadar zamandır kullanıyorsun ve bi problemle karşılaştınmı acaba ?

Daha yeni sayılır 1 haftadır kullanıyorum eski ısıtıcım duruyor ayarsızdı sabit 26+2 derece yazısı vardı üzerinde bunu aldım ayarlı olsun diye.

Bi sorun var galiba ya derecede yada ısıtıcıda, Isıtıcıyı 28 dereceye ayarlıorum yeni aldığm derece 35 gösterio , ısıtıcıyı 22 derece yapıyorum derece 28 gösterio tahminime göre derece bozuk yeni bitane alıp test edicem yakında. Civasında sorun olabilir derecenin belki :) Eski derecemde kırılmıştı.

Ya benimde öyle. bu ısıtıcıyı aldım bi kere derecede fazla gösteriyo ısıtıcı 28 e ayarlı fakat kapanmıyor bıraksam haşlıcak kapluşu. sonra 4. gün bozuldu bende bugün gittim tekrar yenisini ama aynısını aldım fakat şimdide derecede 30 gösteriyo ısıtıcı 28 e ayarlı hala kapanmadı bende kendim kapattım anlamadım ısıtıcıdamı sorun var derecedemi

Isıtıcı çin malı ise dereceye güven. Benim eski 15TL lik ısıtıcım 20 derecede ayarlıydı. Bebek termometresiyle ölçtüğümde 26 derece oluyordu... 20 derecede ayarlı şekilde 1 sene kullandım. Tabi durum stabil değil yani bende böyle ise sende öyle olacak diye bir kural yok ancak sen doğruluna güvendiğin bir termometreyle 1 sefer ölç (evde ateşlenmeye karşı termometre mutlaka bulunur mesela) sonra ona göre ayarla ısıtıcını

Gayet hoş ve zarif olmuş. Arka fon resmi en çok beğendiğim oldu. Kaplumbağaların sağlığı ve rahatı için tavsiye istersen, enazından kuru alanın üzerini kapatman üşümemeleri için iyi olur.

Bende plexinin pahalı olduğunu duyanlardanım :) . Tabelacılar toplu alışvarişte indirim yaparlar mı aceba ? Akvaryum boyutunda kuru alan ve sump için banada lazım olucak.

Isıtıcıların ayar görtergelerine güvenmeyin. En iyi alman malı markalar bile çinde tayvanda vs. üretiliyor. Geneldede kalibrasyon sorunu oluyor. Önlem olarak birbirinden farklı birden fazla termometre kullanabiliriz. Isıtıcıyıda aldığınızda üzerinde isaretli olan yere kadar suda kalabiliceği bi kabta calıştırıp termometreler yardımıyla kaç derecede nekadar ısıttığını ölcüp o ayarda akvaryuma yerleştirmeniz pratik olur.
Ayrıca unutmuyalım akvaryumun üzerinin nekadarının kapalı olduğuda suyun ısısını etkiler.
Bu zevk ve zerafet eseri yuvasında tobanızla birlikte sağlıklı keifli zamanlar geçirin dilerim. Nazar boncuğunuda unutmayın bu arada :)

Bende ısıtıcı hakkında birşey fark ettim. Ayarladığımız sayının yani derecenin 5,5 - 6 derece daha fazla ısınıp öyle kapanıyor otomatikman. Bende 24 dereceye ayarladım dereceyi. Su 29-30 derece gibi olunca kapanıyor otomatikman. Yani 24'e ayarladığında su 24 derece olunca kapanmıyor. 6 derece daha fazla ısınınca kapanıyor.

o ısıtıcınızda olan bir problemle ilgilidir.Bende iki ısıtıcı var birisi 1 dereceye yakın sapma yapıyor.Diğeri 1 dereceden daha az.

mükemmel çalışma tebrik ediyorum.

ellerinize ve emeğinize sağlık çok hoş olmuş..

kapluşunuza uzun ömürler diliyorum..:)

Geri