Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sarı benekli su kaplumbağası Taşıma

Resler kadar yırtıcı özellikleri yok. Ki resler koca cichlid balığı kovalıyorlar. Moderatör arkadaşlarımızdan biri denemişti.

Çizgili ve sarı benekliler daha sakin yaradılışlılar. Yine de balıklar avcılık içgüdüsünü uyarabilir. Ben doğal ortamlarında kurbağalara saldırdıklarına şahit oldum. Sonuç itibariyle protein ile beslenen hayvanlar.

Böyle olmasa bile aynı yeme hücum ederseler balıkları sakatlayabilir. Son resmi yeni gördüm balıklar ufakmış hiç şansları yok. Yem olarak algılayabilir.

Bir de ısı sorun olur. Japonlar max 24 derecede yaşıyorlar bu hayvanlarda 27 dereceye sabitliyoruz. Kışın 26 dereceye kadar da indirebilirsiniz ama yine fark var.

Köprü durabilir o zaman. Sonuçta plastik ama çok bir salınımı olmaz. İlerde mango yada mopani kökü alıp yerine kullanabilirsiniz. Yalnız düzenli olarak 10-15 günde bir fırçalayıp yıkayın.

Balıklara canlı bitki lazım. Japonlar yumurtalarını yapraklı bitkilere püskürtür, dölleme de bu şekilde olur sonra bu bitkiler ayrı bir akvaryuma alınır orada yavrular çıkar. Üretmek isterseniz bu şekilde oluyor.

Yalnız sarı benekliler resler gibi bitki yiyor mu bilmiyorum. Ama yiyordur.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim Cem bey çok sağolun değerli bilgileriniz için 😊😊

Merhabalar, akvaryumumuza yeni eklemeler yaptık. Sizden yorumlarınızı rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler. 🙏🏻

Ekli dosyalar

• IMG_5563.jpeg
    IMG_5563.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_5562.jpeg
    IMG_5562.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_5561.jpeg
    IMG_5561.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 13
Moderatör tarafında düzenlendi:
Gayet güzel olmuş. Elinize sağlık! Sadece derece tam su içinde olacak. Birde vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Tamamdır.

Gayet güzel olmuş. Elinize sağlık! Sadece derece tam su içinde olacak. Birde vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Tamamdır.
Tamamdır en kısa zamanda onları da halledeceğim. Teşekkürler 🙏🏻

Ekli dosyalar

• 76b1c48a-00c1-4e44-b8c6-25eadc6ce879.jpeg
    76b1c48a-00c1-4e44-b8c6-25eadc6ce879.jpeg
    144.5 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_5568.jpeg
    IMG_5568.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 15
  • 69621518-003f-47e2-aa64-c7fdb3b36f95.jpeg
    69621518-003f-47e2-aa64-c7fdb3b36f95.jpeg
    258.1 KB · Görüntüleme: 15
Bu sarı benekliydi unuttum. 1 mm'lik silis yada dere kumu olur.

Delik var mı yoksa plakada yüzeysel soyulma mı?

Kabuğun arka yan kısmında çukur mu var?

Suya girdiğinde kayboluyor mu?

Kokma var mı?

Bazı hayvanlarda plaka yapısı incedir. Pul pul soyulur.

Yine de mantar olasılığına karşı hayvana ait diş fırçasını ıslatıp sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayıp akvaryum suyu yada emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Bir daha resmini çekip atın.

Delik var mı yoksa plakada yüzeysel soyulma mı?

Kabuğun arka yan kısmında çukur mu var?

Suya girdiğinde kayboluyor mu?

Kokma var mı?

Bazı hayvanlarda plaka yapısı incedir. Pul pul soyulur.

Yine de mantar olasılığına karşı hayvana ait diş fırçasını ıslatıp sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayıp akvaryum suyu yada emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Bir daha resmini çekip atın.
Başka kısımlarda delik de var.

Evet bir çukur var

Suya girince kayboluyor.

Koku yok kesinlikle

Hergün mü fırçalıyayım? Bşr de başka ne yapmam gerekiyor mantar ise

Bir kere fırçayın sonra o deliklerin resmini çekip atın.

Merhaba cem bey,

Dediklerinizi yapmaya çalıştım. Sofra tuzuyla sırtını güzelce fırçaladım.

Kabuk boyumuz 8-8,5 cm

Ekli dosyalar

• IMG_5629.jpeg
    IMG_5629.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_5631.jpeg
    IMG_5631.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG_5632.jpeg
    IMG_5632.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_5633.jpeg
    IMG_5633.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_5635.jpeg
    IMG_5635.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 11
Altbağa iyi gözüküyor. Üstbağada kimyasala maruz kalmadıysa mantara bağlı delikler var.

Sol ön ayak tarafındaki çukurları iğne ile kazıyıp o beyazlıkları biraz alın çok derine inmeyin.

Fırçalama bir kez yeterli, pislik yok, kabuk temiz. Eczaneden devit damla alın. Aktardan kantaron yağı.

Baticon yada tentürdüot varsa kabuğu peçete ile kurutup pamukla kabuğa sürün. 30 dakika kuru yerde bekletin. Kalanı peçete ile silip akvaryuma alın. Çok yoğun kalırsa akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayabilirsiniz. 1 kez yeterli. Elinizde yoksa almayın kantaron yağının antiseptik özelliği de var.

Sonraki gün aynı bu şekilde kantaron yağını her gün uygulayın. Bunu silmeye yada yıkamaya gerek yok. Göz ve ağızdan zararı yok. Bu yapıcı hücreleri uyarıp iyileşmeyi hızlandırır. Deri yaralanmalarında da bunu kullanıyoruz.

Deviti haftada iki kez ağzına birer damla yada ilk vereceğiniz stick yeme damlatıp verin. Bunu da 2 ay bu şekilde uygulayın sonra bakarız.

Merhaba cem bey, bugün batikonu da uygulayıp kuru alanda bekletmeye çalıştım. Hayvanın kabuğu bi değişik oldu iyice. Hiç koku yok hayvanda. Bu yaralar iyileşmiyor. Mantar mı yoksa kabuk mu değiştiriyor anlamadım. Ama sizden ricam bana kabuk bakımı için yol gösterebilir misiniz. Yani gerekirse hergün uygulayalım ama kabuğu güzelleşsin.

Sol arka ayağın orda kabultaki delik 1 yıldan fazladır var. Mantar olsa daha hızlı ilerler kötüleştirirdi hayvanı diye düşünüyorum ama bilemiyorum yine de.

Birkaç fotoğraf ekledim yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler şimdiden.

Ekli dosyalar

• IMG_5769.jpeg
    IMG_5769.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 8
  • IMG_5770.jpeg
    IMG_5770.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 8
  • IMG_5771.jpeg
    IMG_5771.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 8
  • IMG_5774.jpeg
    IMG_5774.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 8
  • IMG_5775.jpeg
    IMG_5775.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_5776.jpeg
    IMG_5776.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG_5777.jpeg
    IMG_5777.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 10
Tamam baticonu bırakın. Kabuktaki delik o şekilde oluşumu tamamlayıp kalmış olabilir.

Ya öyle bırakıp zamanla plaka ata ata toparlamasını bekleyeceksiniz. Ki bu ne kadar bir süreç alır yada ne derece düzelir emin değilim.

Yada o ölü doku temizlenecek canlı kemik ortaya çıkınca kendini kapatacak.

Derinliğini de göremiyorum olay plakalarda mı kemiğe kadar derinliği var mı belirsiz.

Çukur 1 sene boyunca genişlemediyse mantar olsa dahi ölmüştür. Yine de takip edin.

Tamam baticonu bırakın. Kabuktaki delik o şekilde oluşumu tamamlayıp kalmış olabilir.

Ya öyle bırakıp zamanla plaka ata ata toparlamasını bekleyeceksiniz. Ki bu ne kadar bir süreç alır yada ne derece düzelir emin değilim.

Yada o ölü doku temizlenecek canlı kemik ortaya çıkınca kendini kapatacak.

Derinliğini de göremiyorum olay plakalarda mı kemiğe kadar derinliği var mı belirsiz.

Çukur 1 sene boyunca genişlemediyse mantar olsa dahi ölmüştür. Yine de takip edin.
Diğer beyazlıklarda bir problem var mı peki sizce?

O deliği en yakından haliyle atarım size daha sonra

Yok plakalar ince yapıda olduğu için parça parça dökülmüş.

Baticon olayını iptal ettik o tamam. Başka ne önermiştim ben uygulamanız için?

D vitamini önermiştiniz onu henüz halledemedim.

Bir de kabul boyumuz 8 cm sizden yem önerisi almak istiyorum. Şuan sadece akşam 3 tane dajana gammarus stick yemi veriyorum birde arada denk gelirse kıyma tavuk falan veriyorum. En doğru şekilde nasıl besleyebilirim acaba?

Dajana yanında tetra reptomin yada ahm turtle sticks yemi alın.

Tropical biorept W yemi alın.

Omega one adult turtle sticks alın.

Günde 1 öğüne düşeceksiniz. Yemi 10-12 arası verin. Bunu hayvan yemek istemediği yada kusma hali olursa adeti azaltarak ayarlarsınız.

Tabanda silis kum var mı? Eşelenip vakit geçirip oyalanması lazım. Başlarda tek öğüne alışma zorluğu çekebilir. Cama yapışıp yem isteyecektir. Kuma düşen yem parçalarının kokusunu alıp kurcalar bir miktarda kum yer.

Tamam hocam çok teşekkür ederim. Hangisinden kaç adet vermem gerekiyor peki? Bi de dajanalar bir yıl oldu nerdeyse bozulmuş olabilir. Onun yerine yine aynısını mı alayım?

Yemleri alın program yapalım. Her gün farklı marka yem verilecek. Elinizde dajana olduğuna göre ölçüde onu baz alın. Hacimde emsal olacak şekilde sayıyı belirleyin.

Yemi koklayın ağır ve burnu yakan bir koku yoksa kullanın. Bozuksa hayvan yemez zaten. Nemi gitmişse yem sertleşir. O da suya girince yumuşamaya başlar.

Geri