Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Slider Türü Su Kaplumbağası Bakım Kılavuzu

RE: Su Kaplumbağası Bakım Kılavuzu

Akvaryum eni 50 cm oyuzden enin oynama sansi yok

Tam nedemek istediginizi anlamamis ta olabilirim gerci

Cvp: Su Kaplumbağası Bakım Kılavuzu

ali sarp burada benim yapığım gibi kuru alanın yan camlarına bak kenarlardan aşağı sarkık. bu sağa sola kaymasını önlüyor.
mailto:/forum/Konu-akvaryum-ustu-kuru-alanim.html

Bu arada akvaryumda kuşak var mı ve ortadan geçyor mu? Yani kuru alan rampası oturtulurken kuşak engel olmasın.

Kuru alan ölçülerinde 40*52*30h ideal. Yükseklik maksmum 35 cm olabilir. Akvaryum eninden gaha geniş kuru alan yanlarda çıkıntı yapacak ve buralardan Cem in akvaryumundaki gibi aşağı uzanacak yan camlar kaymasını engelleyecek.

O cem beyin (nasil hitap etsem onu da bilmiyorum ama) soyledigi sarkitma seyini ilettim bana cevap vericekler uzunlukta Mas akvuryum 60 cm olsun diye israr edince onlara biraktim nasil olucak gorucez suyu 10 cm bosluk birakicam buarada sipari formunda rodajli camdan geri kayit kusakli diyor yani sorun olmaz sitemizdeki diger kaplumbaga bahceleri gibi olucak dediler onlardada oyle bir sorun goremedim.Ayrica sitede bi anda Aek nin akvaryumunu gorunce aa ben bu akvaryumu biliyorum oldum :D

Sağ olsunlar iyi iş yaptılar. Gökhan ve Gül e selamlarımı iletirsen memnun olurum.

Madem mas yapıyor zaten kayıt kuşak konusunu kuru alana göre yapmayı biliyorlar. Bana yaptıklarında kuru alanın oturduğu yere L şeklinde aliminyum plaka koydukları için yandan sarkıtma gereksinimi olmadı. u şekilde güvenliği sağladılar. Muhtemelen seninkinide böyle yaparlar. Benim kuru alanım 50 cm. Akvaryum boyu 150 cm olduğu için rampa hariç 1/3 yer kaplıyor.

akvaryum boyda 80 cm kuru alan 60 cm olursa bu hayvan sudan kuru alana yani rampaya büyüdüğünde nasıl çıkacak. onu düşünmeleri lazım.

Akvaryum 120 cm olduğu için o sorun değil ama genede 40-50 cm olabilirdi. Belkide ömürlük düşünürken kaplumbağanın erişkin boyuna göre rahat edeceği kuru alanı yaptılar. Bende en fazla olunca 50 cm idealdi.

hakikaten 120 cm imiş gene konuları da akvaryumları da karıştırdık birbirine iyi mi.

rampa ile birlikte kuru alan boyu kaç cm oldu şimdi.

Rampa uzunluğunu hatırlamıyorum ama 30 cm den uzun değildir. İz düşümü açıya göre 20 cm olsa kuru alanla 80 cm maksimum gölgesi olur.

Bizde gokhan beyle iletisim icindeyiz surekli sagolsun en gec 20 dakkada mailime cevap veriyor cok ilgili.Gokhan bahar heralde bi karisiklik olmasin :D rampa boyu net olarak vermediler ama bende en fazla 80cm olur golgesi diye dusunuyorum

Evet Gökhan Bahar.

Kuru alan zemini ve rampa nasıl olacak? Taşmı yapıştıracaklar? Bu konuda ne karara vardınız?

Dere cakili yapistirilacak siz ne yaptirmistiniz

kalan boşluk uygun. yalnız iki sakıncası var birincisi yem verirken öne doğru gelmek istemezlerse bu sıkıntı. ben yaşıyorum bunu. ikincisi o tarafta temizlik icap ederse kaldır indiri ayrı dert. bunun için ben imalat haneden 5 cm'lik strafor parçaları aldım. bunları sandalye üstüne koyup kuru alanı üstüne koyuyorum. yoksa rampaya ve kenar altlarında bıraktığım paylara baskı yapıyor. strafor sayesinde bunlar havada kalıyor.

Dere çakılı uygun. Mümkün olduğunca yassı olanları tercih ederse çok iyi olur. Ben granit çakıllardan yaptırdım, ama Kemerburgaz daki taş dünyasına gidip bizzat kendim temin ettim.

O yem vermek konusunu bende dusundum sorun olabilir gercekten ama bakalim bunlar sadece tahmin suanda strafor olayi cok mantikli kullanmaya basliyim deniycem oyle bisey

Bence sorun olmaz. Ben akvaryumun kısa kenarının olduğu yerden veriyorum, sende öyle yap. 40 cm lik alan az değil ki rampanın kenarlarıda boş olacak.

Tesekkurler yardimlariniz icin

Elinize Sağlık :smile:

Sonundan anladigim kadariyla aramiza biraz mesafe koymamiz gerekecek :( ;)

Evet, bu hayvanlar evcil değil ama evde uygun şartlarda esaret altında bakılabilen canlılar. Sevgi, bağlılık yada eğitim anlayşları yok. Sadece bulundukları ortama alışabilirler ve böylece huzurlu olabilirler. O halleri ile uzaktan seyretmek ve huzurlu olduklarını düşünmek zaten dünyalara bedel. Tabiki doğanın yeri başka.

Geri