Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sol gözü çoğunlukla kapalı elime aldığımda iki gözü de kapalı çok hareketli değil bulunduğum yerdeki veterinerler biz anlamayız dediler

@cem Bey dediğiniz göz damlasını ve d vitaminini aldım umarım faydası olur akşamda yem alıcam internetten mi alsam bilemiyorum marka olarak tavsiyeniz nedir kabuk boyu 10 cm kaplumbağamın. Yeni fanus içinde ısıtıcı ve filtre öneriniz olursa çok sevinirim

Göz damlası göz ve ağızdan vitamin ağızdan.

Su ısıtıcı da tetra ht 100 watt yada roxin ve ribao markaların çelik ısıtıcısını alın. 100 watt.

Filtrede sunsun hj752 marka uyar.

Yem olarak tropical biorept W, dajana gammarus sticks, omega one adult turtle sticks, tetra reptomin yada ahm turtle sticks yemi alın. Totalde 4 yem.

Su ısıtıcı da tetra ht 100 watt yada roxin ve ribao markaların çelik ısıtıcısını alın. 100 watt.

Yem olarak tropical biorept W, dajana gammarus sticks, omega one adult turtle sticks, tetra reptomin yada ahm turtle sticks yemi alın. Totalde 4 yem

Yem olarak tropical biorept W, dajana gammarus sticks, omega one adult turtle sticks, tetra reptomin yada ahm turtle sticks yemi alın. Totalde 4 yem.
@cem çok ama çok teşekkür ederim Cem Bey dediklerinizi alıcam çok yardımcı oldunuz son olarak içimde şüphe kalmasın diye kaplumbağamın alt kısmını da çektim bir sorun var mı diye akciğer enfeksiyonu falan onu da cevaplarsanız çok mutlu olurum iyi ki böyle bir forum yapmışsınız gerçekten çok teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• IMG_6826.jpeg
    IMG_6826.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 13
Altbağada plakalar pullanmış. Katman yoğunluğu da fazla. Tabana eğer yoksa vitasand pro78 marka sarı silis kum alın sürtünüp çıkarsın.

Renginde üşümeye dair bir belirti yok.

Altbağada plakalar pullanmış. Katman yoğunluğu da fazla. Tabana eğer yoksa vitasand pro78 marka sarı silis kum alın sürtünüp çıkarsın.

Renginde üşümeye dair bir belirti yok.
Çok teşekkür ederim Cem bey her şey için meğer kaplumbağam hakkında bilgi sahibi olmadığımı anladım dediklerinizini yapıyorum umarım bundan sonra mutlu sağlıklı olur iyi ki sizi tanıdım kendinize iyi bakın görüşmek üzere 🤗

@cem bey tekrardan merhaba ben dediğiniz iç filtreyi aldım sunsun 752 almıştım 2 gün oldu takalı fakat şu çok bulanıklaştı hiç filtre yok gibi çalışıyor ama bir etkisini yok hava veriyor kabarık baloncuklar çıkıyor akıntı gayem iyi ama neden bulanıklaştı acaba

Tabandaki kirleri kaldırmış olabilir.

Genel temizlik yapıp bir de öyle deneyin.

Pervane kısmına ince bir sünger koyup hazneye elyaf koyarsanız toz kirleri de çeker. Elyaf kahverengi olunca o kısmını koparıp temiz elyaf eklersiniz fazla elyaf ziyan olmaz. En ucuz elyaftan alın. Genelde eurostar marka ucuz oluyor.

Tabandaki kirleri kaldırmış olabilir.

Genel temizlik yapıp bir de öyle deneyin.

Pervane kısmına ince bir sünger koyup hazneye elyaf koyarsanız toz kirleri de çeker. Elyaf kahverengi olunca o kısmını koparıp temiz elyaf eklersiniz fazla elyaf ziyan olmaz. En ucuz elyaftan alın. Genelde eurostar marka ucuz oluyor.
@cem bey tekrardan merhaba ben dediğiniz elyaftan aldım elyafı filtrenin içindeki siyah süngeri çıkarıp mı koyucaz yoksa siyah süngerin etrafına mı saracağım incecik bir elyaf sarılabilecek şekilde doğru mu aldım acaba filtrem sunsun 752

Ekli dosyalar

• IMG_6932.png
    IMG_6932.png
    1.2 MB · Görüntüleme: 4
Sadece seramik üstü sünger olacak diğer sepetlerde alt ve üst kısımlara ıslatıp kabarıklığı alınarak konacak.

250'lik yada 500 gramlık alın. İnce preslenmiş olan değil. Pamuk gibi yoğun kalınlıkta olan elyaftan olacak. Sepet ölçüsünde kesip oturtacaksınız. Yanlarda boşluk kalırsa oralara da parça koyup sıkılayın. Su bu yanlardan kaçak yapıp filtre malzemesini es geçmesin.

@cem bey tekrardan merhabalar kaplumbağamın üst kabukları ve alt kabukları bu aralar çok dökülmeye ve beyazlaşmaya başladı dediğiniz gibi 2 hafta boyunca sabah akşam ağızdan birer damla devit damla verdim. Bir de bu ara su değişimi yaptım onunla alakalı olabilir mi acaba.? Uvb ışığı henüz almadım ampul olarak halojen soft 75w ampul alacağım fakat bunu kaldırabilecek kıskaçlı bir masa lambası arıyorum tavsiyeniz olursa çok sevinirim

Ekli dosyalar

• IMG_7063.jpeg
    IMG_7063.jpeg
    2.2 MB · Görüntüleme: 7
Gözleri gözükecek şekilde önden bir resmini çekip atabilir misiniz?

Plakaları atması güzel kabuk ferahlar rahat büyür.

Üstbağaya da kabuğu peçete ile kurutup devitten 2 damla damlatıp yayın yarım saat kuru yerde bekletin kalanı yine peçete ile silip akvaryuma alın.

52-53 W halojen alın. 75 watt çok. Bunlar tasarruflu ampul. Olduğundan fazla ısı verir.

Son düzenleme:
Gözleri gözükecek şekilde önden bir resmini çekip atabilir misiniz?

Plakaları atması güzel kabuk ferahlar rahat büyür.

Üstbağaya da kabuğu peçete ile kurutup 2 damla damlatıp yayın yarım saat kuru yerde bekletin kalanı yine peçete ile silip akvaryuma alın.

52-53 W halojen alın. 75 watt çok. Bunlar tasarruflu ampul. Olduğundan fazla ısı verir.

Ekli dosyalar

• IMG_7066.jpeg
    IMG_7066.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG_7067.jpeg
    IMG_7067.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 8
  • IMG_7068.jpeg
    IMG_7068.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 8
Tamam kulakları sağlam. Gözlerde toparlamış. 3-4 gün daha uygulayıp damlayı bırakın.

Geri