Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sonunda Bizimkiler :)

Yaramaz durgunlastı abı o bos bulndgnda uyuyor da bu şebek Şaşkın sabahlara kadar dolanıyor :) ve daha bu saatlerde fln cıkıyorlar kuru alana bronzlasmaya :)
sabah 9 gıbı evden cıkıyorm 9 gıbı takıp aksamda 10 a kdr fln acıkmı bıraksam abı ? Yanı 12 saat fln bı sakıncası olur mu. Bgn bakym hani uyurlarsa dırek kapatrm ısıgı hol ün lambası acık duruyor ordan ısık glır umarım. Bırde yattıgım odada akvarym sıkıntı olurmu?

valla abi boyle dıyorsnz bayagı bır sevınıyorm :) bırbırlerınede ısınmaya baslıyorlar bırlıkte guneslenıyorlar :) Hatta Şaşkın Yaramazın ustune cıktı :)

Bu sefer diğeri rahatsız olur. Eğer geç saate kadar biri kuru alanda duracaksa akşam 18:00 saatinde ısıtma lambası sönüp gece ısı veren lambaya dönülmeli. Gün döngüsü onlar için doğru saatler olsun.

Yani 12 saatte yansa 07:00-19:00 olmalı. Gün döngüsü taklidi.

Diğeri rahatsız olmasın yada uykusuz kalmasın. Aslında alışınca bu bile.

abı benm fıltreyı soylemstm sana onun selale aparatı uste cıkıyor ya Yaramaz onun golgesını kullanıyor ah su lamba glms olsa hc skntm olmcakta of :/ :(
ama dedıgın gıbı yaparm abı artık kapluşlarım ıcın 7de kalkarm hem bnm ıcınde ıyı olur sınava calısmam ıcın bahanem olur onlarnda yanında olrm hep ınsallah sans getırırler bna :) peki uyudugum odada olmalarında bı sakınca varmı

Cvp: Sonunda Bizimkiler :)

ortam karanlığa yakın loş olursa bir şey göremeyeceği için mecbur uyuyacaktır. buna göre kuru alana çıkış saatleri de dengeye girmiş olur.

hmm tamam abi kapattım ısıgı dırek uykuya gırdı Şaşkın da. Pekı 3. kez sorym abı uyudugum odada olmaları sakıncalımı :)

sana nem veya ışık rahatsızlık veriyorsa başka bir odaya alabilirsin. öncelik kendi sağlığımız.

valla abi burası rize nemden baska bısı yk ısık bı skntı yaratmıyor uykm gldmı uyuyorm dun mesela ısık hep acıktı uykm yoktu durdum ızledm Şaşkını :) snra uyudum. Nem herhalde skntı yapmıyor 4 yldır bısı olmadı cok sukur:) bıde abi boyunu olcerken kabuk kısmını mı olcuyoruz ? Tam orta yerınde az bı ıce gırım var ordan olctm ıksınıde

baştan kuyruğa çıkıntı kenarlarından ölçüm yapılır. doğru dedin rizede olduğunu unuttum. orada o nem varken akvaryum nemi dokunmaz. :smile:

mailto:/forum/Konu-boy-olcumleri-01-2013-eski-ve-yeni-resimlerle-anlatim.html

Bak burada örnek boy ölçümleri var. Resimle nasıl ölçüm yapıldığı gözüküyor. Daha sonrada ölçüm yapmıştım ama o konuyu telefondan bulamadım.

Akvaryumun nemi bazılarını etkiler ama herkeste değil. Sen genede arada kısa süreli hafif cam açarak havalandır odayı.

tamam abi :) aynen ztn arada havalandırıyorm sabahlarıda balkonun cam acık oluyor odanınkı kapalı az da olsa sırkulasyon saglanıyor :)
dimi abi Rize de ki nemin yanında o ne ki :)

tamam abi bende dogru olcum yapmsm o zmn :)

ben öğrenciyken çamaşır makinem yoktu. arkadaş eve giderken dedim çarşafları götür yıkat. 10 gün sonra geldi. çarşaflar ıslak dedim durdun durdun son gün mü yıkattın yok dedi bir hafta önce yıkanmıştı. balkona astık bir türlü kurumadı. yani bu sebeple akvaryumun nemi havagazı kalır.

yani abi :) tabi buyk konusmamak gerekır olurmu olur :) Allah korusun bakalm smdı ıyı gıdıyorz cok sukur tek skntı Şaşkının korkması hemen saklnıyor kuma gomulmeye calısıyor fln. Acaba kabugu ıcın fırcalyrm ya elıme alyrm ondan mı boyle oldu dersn abi

Alışma evresinde. Bazen ışıkta rahatsız edip gece uyumak için kuma gömülürler. Ben bu kuma gömülmede hemen hemen her çeşidi ile karşılaştım. Kaplumbağalar arası gerilim, ışıktan rahatsız olma, alışma evresinde saklanma.

Kabuk kaşınmasında en iyi çözüm mango kökü. Kabukta kaşınma olsa kuma gömülmez. Kabuk fırçalama sadece mantar durumunda tuzla ovalama yada aşırı kötü akvaryumda kirliliğe bağlı turtu olursa uygulanır. Sende zaten sistem yeni ve filtre mevcut. Bu sebeple fırça uygulamasına girmene gerek yok. Ayrıca hayvanı strese sokar.
Şimdilik kendi hallerinde ortama alışsınlar :)

abi sız dedınız ya hanı kabgnda leke gıbı vardı 3 yerınde vardı sanrm 1 yerı tamamen gecms gıbı hc yansımadı gozume

Yakında biter o zaman. Sevindim buna.

ele almaya bağlı olarak hayvan su yüzeyine çıkmak istemez. kuma gömülme uyuma amaçlı ışıktan korunma. benimkilerde bu olmadı. dalgıç florasanı gece açık bıraktığım zamanlarda ya bitki arkasına yada mango kökü altına kafalarını sokup uyurlardı. gece lambasına geçince bu durum ortadan kalktı. buldukları yerde uyuyorlar.

emre dün seninle konuştuğumda dişçideydim. kaplumbağaları aldığım kuzenin çalıştığı yerde, ona kaplumbağaları veren dişçide oradaydı. kaplumbağaları almayı düşünüyor. yeni çocuğu olmuş. yeni doğan bebekler için kaplumbağa bakmak zararlıymış dedi. o yüzden verdim. akvaryum ve ekipmanı varmış. birşey değil bende alıştım sıpalara. bir müddet daha bendeler.

Öncelikle çok güzel olmuş ellerine sağlık :) Bir sorum olacaktı o ısıtıcı lambayı neden alaminyum folyo ile kaplıyorsunuz bir kaç konu da daha görmüştüm burada sorayım dedim

şafak duyun çanağı olmadığı için sardı. böylece ampulün ısısı öne doğru iletiliyor.

biz de uv ampuller için sarıyoruz. verdiği radyasyon etkisi bize temas etmesin. sadece kuru alanı görsün diye.

uv ampuller uzun olduğu için çanaktan dışarı sarkıyor.

Teşekkür ederim :)aynen cem abinin dedıgı gıbı ve bırde ısık gozumu alyrdu ondan :):)
abi smdı gldı masa lambam 7 8 gıbı ısıgı kapatym ondan sonra degıstırıcem gece lambasıda aldm fakat 40w fln yok dedıler 15 w aldm bnde brzcık ısı yayar bırzda ısık yapar eger rahatsız olurlarsa dedıgınız gıbı bı koseden aydınlatırm .
Isıktan dolayı deglde benı gorunce kacıyor abi Şaşkın :)

bgn bıraz daha cesaretlı ya da cok acıkmıs olmalıkı yemlıyordm Yaramazı gldı kaptı ondan :) bnde ben varm glmez dıye hc dıkkat etmedm verdm dırek o glp kaptı ama yıne tırsaklık var :)

Geri