Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağamda beyaz benek

Tamam ben halojen ampul aldım bu lamba kışın kaplumbağamı ısıtacak mı çünkü normal Bi ampulea benziyor

Eğer 50w-60w arası bir halojen ampul aldıysanız evet, ısıtacaktır.

Ampulü kırmızı renkli spotu taktığınız yere takmayın. Kuru alan tabanına daha uygun bir konuma takın.

Ampul kuru alan tabanının tam tepesinde olmalı. Diğer türlü kuru alanı ısıtamaz ve ışık çoğunlukla rampaya ve suya gideceği için akvaryumda yosun oluşabilir.

Aldım su değişimi yapıcam birazdan ona göre konumunu da ayarlıcam 5tl gibi Bi fiyata aldım garip Bi şekilde teşekkürler bilgilendirme için dereceyle ölçüm yapmama gerek var mı tekrar

Ekli dosyalar

• IMG_20210818_194325.jpg
    IMG_20210818_194325.jpg
    162.4 KB · Görüntüleme: 7
100w çok gelir ve elektrik harcaması da fazla olur.

Elektrik tasarrufu için 50w alıp 16cm-17cm mesafeden konumlandırabilirsiniz ya da 100watt'ı 22cm-24cm den konumlandırabilirsiniz.

Derece ile kontrol etmelisiniz ilk 30 dakikada 32 dereceyi göstermeli buna göre konumlandırmasını yapabilirsiniz.

Dereceyi kaplumbağanın kabuğu yükseltisinde bir şeyin üzerine koyun ve 30 dakika boyunca orada bırakın. Eğer derece 32yi gösteriyorsa uygun mesafededir eğer daha düşük ya da daha yüksek bir sıcaklık gösteriyorsa buna göre ampulün konumlandırmasını alçaltıp yükseltebilirsiniz.

İlk 30 dakika sonrası çanağında ısınmasıyla beraber sıcaklık 35 derecelere kadar çıkabilir bize uygun mesafeyi anlayabilmemiz açısından ilk 30 dakika yeterli.

100 watt ampul Emrenin dediği gibi çok elektrik yakıp aşırı ısı vermesi yanında 100 wattı kaldıracak lamba olmalı ki, bu nadir bulunur. Max 40-60 W kaldıran lambaya takılırsa aşırı güç çekeceği için ya ampul patlar yada çanak içi kabloyu aşırı ısıtacağı için kaplamasını eritip şerare yani kısa devre yapar. Bu da hem lambayı elden çıkarır hemde ampulü patlatabilir. Duyu plastikse eritir. Sonuçta elektrikçiye yaptırılır ama masraf çıkar, uğraşılır.

Bu ampulün 52-53 W olanı olacak.

Geri