Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağası için Akvaryum mu paludaryum mu teraryum mu almalıyım? Çok acil

Üst göz kapakları şeffaftır bu gözleri kapalı iken çevreyi kontrol etmelerini sağlar. Siz yaklaştığınızda uyuyor sanırsınız ama o sizi çoktan takibe almıştır. Tehdit noktasına gelene kadar gözlerini açmazlar. Sadece kendi tecrübem ile söyleyim, ortam tam sakin olduğunda tahminen iki saat kadar derin rem uykusuna giriyorlar o vakit hareketi algılamayamıyorlar.

Kuru alan tehdite açık bölge su tabanı güvenli alandır. Yetişkinler burunlarında hava kabarcığı tutar. Bu su kaçmasını önlerken sudaki titreşimleri de algılamalarını sağlar. Arka ayaklarından birini çapa gibi geriye uzatırlar. Bu sabit durmaları yanında sudaki filtrelerden farklı dalgalanmaları hissetmelerini sağlar. Bunları daha çok gözlerini boyun derisi içine aldıklarında ek önlem olarak kullanıyorlar. Ama başları dışarda iken yaptıkları da oluyor.

Cem Hocam, göz damlssını aldım dün akşam. Her iki kaplumbağanın , her iki gözüne ikişer damla damlattım ve ağızlarına da birer damla damlattım. 25 dk kadar kuru alanda beklettim . bu süreçte küçük olanın hareketlerinde sendeleme gibi dengesizlik hissettim. Stick yemin üzerine de bir damla damlatıp suya atıp her ikisinin önüne koydum ayrı ayrı.

Bu sabah kontrol ettiğimde, küçük olan su üzerinde ters dönmüş şekilde hareketsiz duruyordu. Pek emin olamadım ama sanırım öldü.
Sanırım damlayı kullanırken bir hata yapmış olmalıyım

Bi tanesinin videosunu çektim net bi şekilde görebilmeniz için. Gözleri kapalıyken göz kapaklarının şeffaf olması normal mi, doğal hali bu şekilde mi oluyor? Sanki biraz şişkinlik var gibi geldi bana. Nasıl yorumlarsınız?
Bahsettiğiniz göz damlasını nöbetçi eczaneden gidip alıcam, vaktim olmadı gün içerisinde
Çektiğiniz videoyu paylaştıniz mi göremedim.

Karşıdaki kişinin heyecanını ve öğrenme isteğini hiçeyormazsanız bence daha sağlıklı bir iletişim olur. Çok hevesli ve sürekli öğrenmeye, şartları iyileştirmeye çalışıyor zaten kendisi de.
Hayatta heves kıran çok şey var insanlar buna karşı dayanıklı olmalı. Uygun olmayan bir dil kullanmamaya özen gösterdim. Hayvanın uyanık olup olmadığını anlayamayan birisi bence kaplumbağa bakmamalı. Ama tercih o kişiye kalmış ben sadece tavsiyede bulundum.

Fakat isanlari yardimci olmak ve doğru yonlendirmek önemlidir. Ben yardimci olmak istedim ama konu sahibi bu basit sorulari cevaplayabilse yardımcı olacaktım. Sahiplendirme işini bu yüzden mantıklı buldum.

Cem Hocam, göz damlssını aldım dün akşam. Her iki kaplumbağanın , her iki gözüne ikişer damla damlattım ve ağızlarına da birer damla damlattım. 25 dk kadar kuru alanda beklettim . bu süreçte küçük olanın hareketlerinde sendeleme gibi dengesizlik hissettim. Stick yemin üzerine de bir damla damlatıp suya atıp her ikisinin önüne koydum ayrı ayrı.

Bu sabah kontrol ettiğimde, küçük olan su üzerinde ters dönmüş şekilde hareketsiz duruyordu. Pek emin olamadım ama sanırım öldü.
Sanırım damlayı kullanırken bir hata yapmış olmalıyım

Eğer dik tutarak ağzına damlatmadıysanız ve buna bağlı ciğerlerine kaçmadıysa ilaç kaynaklı bir durum değil. Hayvan son noktaya gelmiş demekki. Halsizlikten ters dönüp düzelememiştir. Başınız sağolsun. Yinede kuru yerde peçete üstüne koyup bir gün bekletin deride çekilme sertleşme varsa ölmüştür.

Eğer dik tutarak ağzına damlatmadıysanız ve buna bağlı ciğerlerine kaçmadıysa ilaç kaynaklı bir durum değil. Hayvan son noktaya gelmiş demekki. Halsizlikten ters dönüp düzelememiştir. Başınız sağolsun. Yinede kuru yerde peçete üstüne koyup bir gün bekletin deride çekilme sertleşme varsa ölmüştür.
Damlaları dik tutarak damlatmıştım eve geçince son duruma bakıcam.
Cem Hocam, sizden ricam akvaryumun özelliği nasıl olmalı bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.
100x50x50 yada
100x50x40 gibi akvaryum almayı düşünüyorum. Cam kalınlığı 10 mm olacak.
Peki bu ölcüdeki akvaryumun diğer özellikleri nasıl olmalı.?
Candan cama şeklindeki?
Köşeleri alüminyum kaplamalı mı? Yada farklı bir tür mü?
Üstü açık mı kapalı mı?
Sumplu mu? Evetse sumpı arkadan mı yandan mı alttan mı olmalı?
Buhar camı yada bilmediğin her ne teknik özelliği varsa bunları göz önünde bulundurarak ilk akvaryumu ömürlük almaya karar verdim.

İnternetten 2. El çok iyi durumda bir kaç tane bulduğum akvaryum var. Bazıları ekipmanıyla birlikte satılıyor. Ama benimkisi kaplumbağa akvaryumu olacagı için siz ne derseniz onu göre ekipmanları alıcam.

Size ulaşabileceğiim bir numara varsa konuşmak istiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Damlaları dik tutarak damlatmıştım eve geçince son duruma bakıcam.
Cem Hocam, sizden ricam akvaryumun özelliği nasıl olmalı bu konuda bilgilendirir deniz çok sevinirim.
100x50x50 yada
100x50x40 gibi akvaryum almayı düşünüyorum. Cam kalınlığı 10 mm olacak.
Peki bu ölcüdeki akvaryumun diğer özellikleri nasıl olmalı.?
Candan cama şeklindeki?
Köşeleri aliminyım kaplanalı mı? Yada fatklı bir tür mü?
Üstü açık mı kapalı mı?
Sumplu mu? Evet se sulpu arkadan mı yandan mı alttan mı olmalı?
Buhar camı yada bilmediğin her ne teknik özelliği varsa bunları göz önünde bulundurarak ilk akvaryumu ömürlük almaya karar verdim.

İnternetten 2. El çok iyi durumda bir kaç tane bulduğum aıvaryum var. Bazıları ekipmanıyla birlikte satılıyor. Ama benimkisi kaplumbağa akvaryumu olacagı için siz ne derseniz onu göte ekipmanları alıcam.

Size ulaşabileceğiim bir numara varsa konuşmak istiyorum.
Yeteri kadar bilgi sahibi olmadan yeni bir hayvan almayın

Akvaryum 100*50*50h de olabilir ama fazla bir fiyat farkı yok ise 60h daha iyi olur. Kaçış boşluğu ile birlikte 6-7 cm silis kum yükseltisi de olacak ki bu da takriben 15 cm kadar bir pay demek.

Cam kenarları rodaj yapılırsa yani kesildikten sonra rodaj makinesi ile pürüzsüz yüzey yapılırsa silikonun tutunumu kuvvetli ve uzun süre gider. Tabi buna ek ücret alıyorlar.

Alttan ve üstten aynı cam kalınlığında 3-4 cm eninde kuşak atılacak bu çerçeve gibi akvaryumu dolanacak silikon yüzeyin alanını artıracak.

Üst kuşak çirkin gözüktüğü için sac yaptırdım. Diğerleri paslandığı için elmas sac denen çelik sac yaptırdım. Alüminyum sac kullanıyorlar mı bilmiyorum. Bu şekil verilmesi zor ve malzemesi kaliteli olduğu için pahalı ama ömürlük gidiyor. Kuru alan ağır olduğu için üstünde sağa sola kaydırma imkanı oluyor.

Kayıt attırmayın. Bu iki uzun camı birbirine birleştiren cam. Bu kuru alan rampasına engel. Kuşak yeterli geliyor.

Üstü açık olacak kapak yaptırmayın.

Mobilya yarım ton çekecek sağlamlıkta olmalı. Üstüne laminant şiltesi konup üzerine akvaryum konacak. Bu mobilya üstü ve akvaryum tabanı arasında olabilecek boşlukları kapayıp tam yüzey oturmasını sağlayacak. Mobilya altına da koridor halısı kestirilirse laminant yada parkeyi ezmez.

İkinci elde kontrol etmeden almayın. Derin çizik ve çatlak olmamalı. Tabandaki hafif çizikler kum kaynaklıdır sorun teşkil etmez.

İkincisi silikonlara bastırın esneme varsa tazeliğini korumuştur. Taş gibi sert ise sökülüp tekrar silikonlanması gerekir ki bu da ek masraf.

Unuttuğum varsa yazın.

Ekipmanlar için resim yada link atın uygunluğuna bakayım.

Balık ve kaplumbağa kir konusunda bir değildir onun için kaplumbağalarda standard filtrenin bir üst modelini alırız. Tam bir ölçü veremem ama bir yetişkin kaplumbağa 20 belki daha fazla japon balığından daha çok kir üretir.

Eksik bıraktığım varsa sorun.

Bu konularda benim acemilik dönemime denk gelen ömürlük akvaryum ile ilgili yazılarım var. Resimler kullandığımız program işi paraya döktüğü için ne yazıkki gitti.

Akvaryum 100*50*50h de olabilir ama fazla bir fiyat farkı yok ise 60h daha iyi olur. Kaçış boşluğu ile birlikte 6-7 cm silis kum yükseltisi de olacak ki bu da takriben 15 cm kadar bir pay demek.

Cam kenarları rodaj yapılırsa yani kesildikten sonra rodaj makinesi ile pürüzsüz yüzey yapılırsa silikonun tutunumu kuvvetli ve uzun süre gider. Tabi buna ek ücret alıyorlar.

Alttan ve üstten aynı cam kalınlığında 3-4 cm eninde kuşak atılacak bu çerçeve gibi akvaryumu dolanacak silikon yüzeyin alanını artıracak.

Üst kuşak çirkin gözüktüğü için sac yaptırdım. Diğerleri paslandığı için elmas sac denen çelik sac yaptırdım. Alüminyum sac kullanıyorlar mı bilmiyorum. Bu şekil verilmesi zor ve malzemesi kaliteli olduğu için pahalı ama ömürlük gidiyor. Kuru alan ağır olduğu için üstünde sağa sola kaydırma imkanı oluyor.

Kayıt attırmayın. Bu iki uzun camı birbirine birleştiren cam. Bu kuru alan rampasına engel. Kuşak yeterli geliyor.

Mobilya yarım ton çekecek sağlamlıkta olmalı. Üstüne laminant şiltesi konup üzerine akvaryum konacak. Bu mobilya üstü ve akvaryum tabanı arasında olabilecek boşlukları kapayıp tam yüzey oturmasını sağlayacak. Mobilya altına da koridor halısı kestirilirse laminant yada parkeyi ezmez.

İkinci elde kontrol etmeden almayın. Derin çizik ve çatlak olmamalı. Tabandaki hafif çizikler kum kaynaklıdır sorun teşkil etmez.

İkincisi silikonlara bastırın esneme varsa tazeliğini korumuştur. Taş gibi sert ise sökülüp tekrar silikonlanması gerekir ki bu da ek masraf.

Unuttuğum varsa yazın.

Balık ve kaplumbağa kir konusunda bir değildir onun için kaplumbağalarda standard filtrenin bir üst modelini alırız. Tam bir ölçü veremem ama bir yetişkin kaplumbağa 20 belki daha fazla japon balığından daha çok kir üretir.

Bu konularda benim acemilik dönemime denk gelen ömürlük akvaryum ile ilgili yazılarım var. Resimler kullandığımız program işi paraya döktüğü için ne yazıkki gitti.

Cem Hocam, sulp olayını merak ediyorum. Kaplumbağa akvaryumu için gerekli mi, çok önem arz ediyor mu? Ediyorsa, sulp alttan mı yandan mı arkadan mı olmali? Birde eğer sulp olmazsa , alternatif olarak ekipmanlarla mı değişiklik yapmak gerekiyor. Sessizlik, performans, berraklık yada bilemediğim başka hangi gerekçelerle dolayı hangi tipi seçmeniyim. Fiat açısından etkileyecek bir durum varsa, sylpsuz akvaryun, daha sonradan sulplu hale getirilebilir mi?
Mükemmeliyetçi ve çok detaycı olduğumdan en ideali olması gerekeni neyse o olsun istiyorum.

Konu dışında ama söylemeden edemeyeceğim, Birden bire bu kaplumbağa olayı gündemime geldiğinden beri son 2 haftadır, çok ilgimi çektiğinden dolayı ataştırıuorım. İlgiyle, Ömürllük akvaryunu yorumluyoruz burda görüyorsunuz. Bu kaplumbağa sevgisinden dolayı 1.senelik ilişkimi, neredeyse evlenmenin arefesine geldiğim kız arkadaşımdan bu yüzden dolayı ayrıldım o istemediği için. Nasip değilmiş demekki. Kaplumbağa sevgisi ağar basmış olmalı

Unuttuğum varsa yazın.

Ekli dosyalar

• IMG-20240425-WA0008.jpg
    IMG-20240425-WA0008.jpg
    425.2 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG-20240426-WA0001.jpg
    IMG-20240426-WA0001.jpg
    136.7 KB · Görüntüleme: 13
Cem Hocam,
Ekte video ve fotograflarını koyduğum 2.El 6 aylık, rotajlı, 10 mm cam kalınlığında, 100x50x40h ölçülerinde, 2 parçalı buhar camlı çok temiz mobilyalı bir akvaryum buldum, satıcıylada görüştüm sadece akvaryum ve mobilyası ile birlikte fotoğraf ve videoda görüldüğü gibi 4000TL. Sizce uygunmudur? Ömürlük akvaryum ölçüsünün biraz altında kalıyor ama alayım mı?
Birde istersem lifetech838 dış filtreyi de 1000 TL ye verebileceğini söylüyor. Sıfırı 6000 TL, Fotografta da görülüyor temiz görünüyor. Ama bir biraz araştırdım pek tavsiye edilmiyor gibi yorumlar var. Satocı çok memnun oldugunu söylüyor.

Bu akvaryuma OK derseniz, dış filtre olarak beni uğraştırmayacak, uzun süre götürecek, en ideal marka model dış filtre önerisi verebilirsiniz sevinirim. Ayrıca dış filtreyi iyi kaliteli alırsam, iç filtreye gerek var mı yok mu? Kaplumbağa akvaryumy için her iki filtreye gerekli mi. Ben kendini minimalist bir hayat tarzını benimsediğim için bu canlı içinde az eşya, (yaşadığı ortamda) ama çok huzur ve kaliteli ve konforlu bir alan oluştırmuş olur muyuz?

Evlenme olayına üzüldüm açıkçası. Genelde ikilemde kalınan durum yeni doğmuş çocukta oluyor. Çocuk odasına yakınsa nem ve amonyak kokusu bebeği astım noktasına getirebiliyor ve rahatsız ediyor. Bu sebeple kaplumbağaları sahiplendirme yoluna gidiyorlar.

Evet sump sistemi yazmayı unutmuşum. Sump sistem dış filtre yerine akvaryum şeklinde yapılıp dalga motoru takviyesiyle kullanılan filtre türü. Bunu büyük akvaryumlarda tercih ediyorlar.

Akvaryum içi sumpların kapasitesi ufak olmakla birlikte akvaryumu daraltır. Yani kullanışlı değil.

Dış sump akvaryum altı dolaba konur. 100 litre veya üstü boyutta olur. Bunda da sıkıntı fazla malzeme kullanılması, nem oluşumu ki bunun için dolaba fan takılarak nemin dışarı atılması sağlanır. Sabit durduğu için temizlemesi de ayrı bir dert. Dar alanda çalışmak gerekiyor. En mantıklı ve hesaplı olan yine dış filtre kapalı kutu, sessiz, söküp duşakabinde yıkama malzeme sarfiyatı az.

Bu ölçüdeki akvaryum için tetra ex 1000 plus uygun olur. 1200 plusın yerini alan yeni nesil dış filtre. Alternatiflerde var tabi.

İç filtreyi suda uçuşan derileri toplamada takviye olarak kullanırız. Bir miktarda kir çektiği için dış filtrenin kirlenme süresini uzatır.

40 cm yükselti şu açıdan sıkıntı olur. Kaçış boşluğu ve kum derken iç filtre için yeterli alan kalmaz. İç filtre için 30-31 cm su derinliği lazım. Sobo 808c köşe filtre bu boydaki akvaryumlar için en kullanışlısı.

Akvaryum ve filtre fiyat bazında gayet uygun ama bu sorun var.

Evlenme olayına üzüldüm açıkçası. Genelde ikilemde kalınan durum yeni doğmuş çocukta oluyor. Çocuk odasına yakınsa nem ve amonyak kokusu bebeği astım noktasına getirebiliyor ve rahatsız ediyor. Bu sebeple kaplumbağaları sahiplendirme yoluna gidiyorlar.

Evet sump sistemi yazmayı unutmuşum. Sump sistem dış filtre yerine akvaryum şeklinde yapılıp dalga motoru takviyesiyle kullanılan filtre türü. Bunu büyük akvaryumlarda tercih ediyorlar.

Akvaryum içi sumpların kapasitesi ufak olmakla birlikte akvaryumu daraltır. Yani kullanışlı değil.

Dış sump akvaryum altı dolaba konur. 100 litre veya üstü boyutta olur. Bunda da sıkıntı fazla malzeme kullanılması, nem oluşumu ki bunun için dolaba fan takılarak nemin dışarı atılması sağlanır. Sabit durduğu için temizlemesi de ayrı bir dert. Dar alanda çalışmak gerekiyor. En mantıklı ve hesaplı olan yine dış filtre kapalı kutu, sessiz, söküp duşakabinde yıkama malzeme sarfiyatı az.

Bu ölçüdeki akvaryum için tetra ex 1000 plus uygun olur. 1200 plusın yerini alan yeni nesil dış filtre. Alternatiflerde var tabi.

İç filtreyi suda uçuşan derileri toplamada takviye olarak kullanırız. Bir miktarda kir çektiği için dış filtrenin kirlenme süresini uzatır.

40 cm yükselti şu açıdan sıkıntı olur. Kaçış boşluğu ve kum derken iç filtre için yeterli alan kalmaz. İç filtre için 30-31 cm su derinliği lazım. Sobo 808c köşe filtre bu boydaki akvaryumlar için en kullanışlısı.

Akvaryum ve filtre fiyat bazında gayet uygun ama bu sorun var.
Merhaba Cem Bey,

120x40x65 h 10mm cam kalınlığında buhar camı iki parçalı olan ancak bir tanesi yok, üst kapağı tamamen çıkabilen, alttan ve üstten tüm kenarları ayrıca çerçeveli çok temiz gibi gözüken bir akvaryum buldum mobilyalı.
Bu akvaryumu almalk uygun olur mu ? İlan linkini bilemiyorum burada nasıl, ekleyebilirim

Kaplumbağa erkek çıkarsa dar da olsa 40 cm en olur. Ama yükseklik çok fazla bunu temizlemeniz zor olur. Mobilyada yüksek.

Üstü açık olacak. Buhar camı yada kapak gereksiz.

Kaplumbağa erkek çıkarsa dar da olsa 40 cm en olur. Ama yükseklik çok fazla bunu temizlemeniz zor olur. Mobilyada yüksek.

Üstü açık olacak. Buhar camı yada kapak gereksiz.
Anladım. bir önceki 100x50x40h diye gönderdiğim 100x40x50h imiş tekrar sordum. Bu olur mu?
Üst kapak komple çikiyor. 10mm cam kalınlığı rötajlı. İki parçalı buhar camı yeri var kaydırmalı. Detaylı videosunuda izledim sıfır gibi 6 aylık

Ekli dosyalar

• IMG-20240425-WA0008.jpg
    IMG-20240425-WA0008.jpg
    425.2 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG-20240426-WA0001.jpg
    IMG-20240426-WA0001.jpg
    136.7 KB · Görüntüleme: 4
Geri