Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

uvb

Dilan1903

Taç 2 Üye
Uvb ile ilgili bi konum daha vardı aradım bulamadım o yüzden yeni konu açtım? Devit 3 alcam kaç cm sonrası kullanmam gerekiyor tablet ve damla olarak var hangisini almalıyım ve nasıl kullanmalıyım bilgi alabilirmiyim?

6 cm kabuk sonrası 3 aylık bir sürede haftada bir, bir yeme, bir damla damlatıp vereceksin. Damla olanı alacaksın.

Hayır 6 cm kabuk boyuna gelince. Sadece 3 ay kullanacaksın. Yapay olarak aldığı için karaciğer ve yağ dokuda birikme yapar. Fazlası zararlıdır.

Sen şimdi kullanıyor musun. Boyu ne kadar hayvanın.

Bu 3 aylık süreç sonrası kullanmayacaksın. Yerine uvb alıp kullanacaksın hayvan doğal yolla kendisi sentezleyip üretecek

6cm kabuk boyuna kadar bekle

Cvp: uvb

3 ay kullancam daha sonra uvb alcam ordan sentezliycek doğru mu anladım?

Evet ya da direk uvb ampulü alırsın.

Şuan onu alamam imkanım yok henüz onun için o yüzden devit düşünüyorum yaza kadar 6 cm olur o zaman qüneşlendiririm kışın devit kullanırım 3 ay daha sonra uvb alırım olur dimi ?

Olur. Yalnız cam arkasından güneşin etkisi olmaz. Dışarda da esinti olursa üşütme riski var.

Yok yazın havalar tam ısındığı zaman balkonda güneşlendiririm o zamana kadar uvb ve devit kullanmıcam ya da 1 ay kullansam ara versem 2 ay sonra kullansam olur mu ?

O şekilde de kullanabilirsin. Sürekli kullanımda süre 3 ay.

Şimdi diyelim Mart nisan Mayıs kullansam sonra biraksam. Normal güneslendirsem 3 ay boyunca sonra tekra 3 ay kullanabilir miyim?

Eczanede satılır.

Kullanma işi netameli. D vitamini idrar yoluyla atılmaz. Kalsiyumun vücuttan atılımını önler. Kalsiyuma bağlanarak yıkıma uğrar. Fazlası zararlıdır. Aşırı kullanımı damarda ve böbrekte taş oluşumuna neden olur. Dokuda sertleşme kanamaya neden olur. Kabukta şekil bozukluğuna neden olabilir. Bunun gibi aklıma gelmeyen birkaç şey daha var burada bir konuda yazmıştım. Bu sebeplerden yapay yolla alımda limit aşılmamalı. Vücut doğal yolla ürettiğini kendi tolere eder. Ama bu devit takviyesi dozaj aşımı olur.

Önemli olan düzenli kalsiyum alması. Normal düzeyde alıyorsa D vitaminine olan ihtiyaç az olur. Aldığı diğer yemlerde de eser miktarda bulunur. Mineral yemde gerekli miktar var mesela. Marul yedirmemizin sebebi ot türevli olması yanında kalsiyumda ihtiva etmesidir.

Tmm o zaman bi daha ki ay 6 cm olur diye düşünüyorum Mart nisan Mayıs kullanırım haziran da güneşlendiririm kışın da uvb alırım

mailto:/vnyXN6
Devit 3 aldım bu mudur acaba bidahaki ay kullanmaya başlarız artık 6 cm olur ????

Evet bu. son kullanma tarihi geçince de atma. Kabukta problem olduğunda kullanılır.

Geri