Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

uvb

İlerde plakalarda kısmi açılma olursa çıkmasını hızlandırmak için ve kabukta matlaşma olduğunda ve kabuk kireç bağladığında yumuşatmak için süreriz ama yedirilmez sadece kabuğa sürülür.

Ögrenicegim çok şey var ama dediginiz şeyleri ben anlamam 2 ay da 1 fotoğraf atarım siz yönlendirirseniz çok sevinirim teşekkür ederim

Kabukta bu tip bir durum oluşursa ben kullan diye öneride bulunurum.

Cvp: uvb

cem bey güneşden gelen uvb ışınları camdan geçer, yansırtıcı yüzeylerde yansıma oranları %80 varsa da geçerler

bunu şunun için yazdım yanlış anlaşılmasın lütfen; oldu uvb veren ampülünüz bozuldu kırıldı kaplumbağaları balkona koymaktansa cam arkasında kuşlardan ve rüzgar esintisinden uzakta normal süreden daha uzun süre tutulabilinir

nick burns' Alıntı:
cem bey güneşden gelen uvb ışınları camdan geçer, yansırtıcı yüzeylerde yansıma oranları %80 varsa da geçerler

bunu şunun için yazdım yanlış anlaşılmasın lütfen; oldu uvb veren ampülünüz bozuldu kırıldı kaplumbağaları balkona koymaktansa cam arkasında kuşlardan ve rüzgar esintisinden uzakta normal süreden daha uzun süre tutulabilinir

UVA ışınımları camın cinsine ve kalınlığına göre geçebilir ancak UVB ışınımları geçemez.

benim baktığım kaynakta geçiişleri ihmal edebilecek kadar azdırdan bahsediyor, geçemez demiyor

nick burns' Alıntı:
benim baktığım kaynakta geçiişleri ihmal edebilecek kadar azdırdan bahsediyor, geçemez demiyor

Brezilya/Sao Paulo'da bir hastanede görev alan dermatolog Ida Duarte'nin cam ürünlerinin ultraviyole ışını geçirgenliği konusunda yapmış olduğu deneysel çalışmada UVB ışınının tüm cam ürünlerinden yansıdığı yani geçemediği UVA'nın camın cinsine ve kalınlığına göre camın ardına geçebildiği gözlemlenmiştir.
İlgili makaleye Birleşik Devletler Sağlık Enstitüsü Kütüphanesi'nden ulaşılabilir.

cilt kanseri fonunun uv radyasyonu korunum kısmında yazdığı kısım

[font=Arial, Helvetica, sans-serif]consider adding flat, tinted UV-protective film to your car's side and rear windows as well as to house and business windows. This film blocks up to 99.9 percent of UV radiation and lets in up to 80 percent of visible light.[/font]

[font=Arial, Helvetica, sans-serif]yani cam+ film ile uv radyasyonundan bahsediliyor burda 99.9 da kalıyor tabi genel anlamda bu uva için söylense de[/font]

[font=Arial, Helvetica, sans-serif]aynı fonun sayfasında ki uvb bölümünde [/font]

[font=Arial, Helvetica, sans-serif][size=x-small][font=Arial, Helvetica, sans-serif]The most significant amount of UVB hits the U.S. between 10 AM and 4 PM from April to October. However, UVB rays can burn and damage your skin year-round, especially at high altitudes and on reflective surfaces such as snow or ice, which bounce back up to 80 percent of the rays so that they hit the skin twice. UVB rays do not significantly penetrate glass.[/font][/font][/size]

[font=Arial, Helvetica, sans-serif][size=x-small][font=Arial, Helvetica, sans-serif]uvb rays do not significantly penetrate glass kısmısı camı geçebildikleri fakat ihmal edilebilecek kadar az olduğunu belirtiyor ama cam 1mm mi 1cm kalınlığında belirtilmemiş, az da olsa geçen bu uvb miktarının acil durumlarda kullanılmaması konusunda bence sakıncası yok sayfa cilt kanseri boyutunda bunları yazdığına göre ihmal edilebilinir denilen uvb o kadar kayda degmez olmadığını düşünüyorum ben[/font][/font][/size]

[font=Arial, Helvetica, sans-serif][size=x-small][font=Arial, Helvetica, sans-serif] kaynak; http://www.skincancer.org/prevention/uva-and-uvb/understanding-uva-and-uvb[/font][/font][/size]

nick burns' Alıntı:
cilt kanseri fonunun uv radyasyonu korunum kısmında yazdığı kısım

[font=Arial, Helvetica, sans-serif]consider adding flat, tinted UV-protective film to your car's side and rear windows as well as to house and business windows. This film blocks up to 99.9 percent of UV radiation and lets in up to 80 percent of visible light.[/font]

[font=Arial, Helvetica, sans-serif]yani cam+ film ile uv radyasyonundan bahsediliyor burda 99.9 da kalıyor tabi genel anlamda bu uva için söylense de[/font]

[font=Arial, Helvetica, sans-serif]aynı fonun sayfasında ki uvb bölümünde [/font]

[font=Arial, Helvetica, sans-serif][size=x-small][font=Arial, Helvetica, sans-serif]The most significant amount of UVB hits the U.S. between 10 AM and 4 PM from April to October. However, UVB rays can burn and damage your skin year-round, especially at high altitudes and on reflective surfaces such as snow or ice, which bounce back up to 80 percent of the rays so that they hit the skin twice. UVB rays do not significantly penetrate glass.[/font][/font][/size]

[font=Arial, Helvetica, sans-serif][size=x-small][font=Arial, Helvetica, sans-serif]uvb rays do not significantly penetrate glass kısmısı camı geçebildikleri fakat ihmal edilebilecek kadar az olduğunu belirtiyor ama cam 1mm mi 1cm kalınlığında belirtilmemiş, az da olsa geçen bu uvb miktarının acil durumlarda kullanılmaması konusunda bence sakıncası yok sayfa cilt kanseri boyutunda bunları yazdığına göre ihmal edilebilinir denilen uvb o kadar kayda degmez olmadığını düşünüyorum ben[/font][/font][/size]

[font=Arial, Helvetica, sans-serif][size=x-small][font=Arial, Helvetica, sans-serif] kaynak; http://www.skincancer.org/prevention/uva-and-uvb/understanding-uva-and-uvb[/font][/font][/size]

Bilimde %100 yoktur zaten.
UVB için yaz aylarında hava durumuna göre değişen UV indeksi göz önünde bulundurulduğunda standart olan çift camlı pencereden UVB geçişinin azımsanacak kadar küçük olduğunu düşünüyorum.Kesin veri ancak radyometre ile ölçülebilir.
Kaynak gösterilen makalenin UVA kısmında camın UVA geçirgenliğinden bahsedilmiş.

katılıyorum yuzde yuz olmaz bilimde, uva kısmında da zaten bir şey söylemedim, uvb geçemez kısmında söylemiştim benim kullandığım exo terra uv 100 ampül ( 13 wattlık olanı ) 10 cm de 45 mikrowatt veriyor ki bunu 20 cmden kullanıyoruz kutuyu attıgım için 20 cmden kaç veriyor bilemiyorumve bunu, diyelim ki arızalandı ampül balkona cıkarmak yerine cam kenarına koyar yine bir miktar uvb aldırabilirdim dedim

nick burns' Alıntı:
katılıyorum yuzde yuz olmaz bilimde, uva kısmında da zaten bir şey söylemedim, uvb geçemez kısmında söylemiştim benim kullandığım exo terra uv 100 ampül ( 13 wattlık olanı ) 10 cm de 45 mikrowatt veriyor ki bunu 20 cmden kullanıyoruz kutuyu attıgım için 20 cmden kaç veriyor bilemiyorumve bunu, diyelim ki arızalandı ampül balkona cıkarmak yerine cam kenarına koyar yine bir miktar uvb aldırabilirdim dedim

Exo Terra UVB100/Repti Glo 5.0 13 Watt

mailto:/gZYE8b.png

Sizin yazdıklarınızı okuyunca eski bilgiler aklıma gelmeye başladı. Bayağı zamandır böyle detaylara girmediğimiz için unutmuştum.

Ampulü çok yakın konumlandırmışsın. Onu 17-18 cm mesafeye al. Bu konuda verilen bilgi ve veriler ışıma etkisini veriyor ama hayvanların kuru alanda kalma süreleri farklılık gösteriyor. Uzun süre kalan için aldığı radyasyon oranı fazla oluyor. Uvb deki radyoaktif etki ve deri altına geçirgenlik uva'ya göre daha fazladır. Hayvanın derisini sürekli yenilemesi ve deri değiştirmesine sebeplerden biride buna fazla maruz kalmasındandır. Akvaryumda da bizi en fazla deli eden bu derilerin uçuşmasıdır. Bize göre daha dayanıklı olsalarda kaplumbağalarda da kanser olma görülüyor. Biz 3-4 saat gibi yakıyoruz ama hayvanlara hergün 10-15 dakika yeterli geliyor. Mesafeyi belli bir noktaya çekmemizin bir sebebi de budur. Olduğundan fazla durmak isteyebilecekleri gibi uv'nin yandığı sürede hiç çıkmak istemeyebilirlerde çoklu beslenen hayvanlarda sık olmasada bu görülüyor. Tersine bir kısmı da inmek istemiyor. Özetle bu konumlandırmamız uzun süre duran hayvanların zarardan minimum düzeyde etkilenmesini sağlamak.

Uv ampullerin güzelliği yarılanma ömrünü saymazsak her daim sabit oranda vermesidir.

Günümüzde artık her yerde çift cam kullanılıyor bu etki vermiyor.

Dışarda güneşlendirmeye gelirsek bunu esinti ve rüzgarı bir kenara bırakırsak günün en sıcak saatlerinden uzak zamanlarda yapılmalı. Mesela 10:30-11:30 veya 15:00-16:00 gibi güneşin etkisinin ve geliş açısının az olduğu saatlerde.

Güneşten gelen ışınlarda uva ve uvb yanında her ne kadar atmosfer geçişini büyük oranda yok etse de uvc de var. yanlış hatırlamıyorsam diğer ismi gamma ışını idi. Bu yazın en sıcak günlerinde daha etkili oluyor.

Yukarıda belirttiğim saatlerde hayvan bir su dolu leğene alınıp bir kenarı gölgeye alınıp bir kısmı güneşte bırakılır. Bu güneş tarafında olan kısma hayvanın leğenden kaçamayacağı gibi kuru alan niyetine taş yada benzer birşey konup hayvan güneşlenmek için buna çıkacağı gibi bunaldığında gölgeye kaçıp dinlenebilsin ve su içebilsin.

Bunu sürekli hergün yapmadığımız için bu saatler arası durmasında sakınca olmaz.

Tek sorun kuşların kapmasıdır. Birde balkonun alt kısmı açıksa oralar kapatılmalı. Hayvanlar leğenden çıkarsa buralardan aşağı uçmasınlar. Mesela bir arkadaş kafes yapmıştı. Bunu leğenin üstüne koyup üstüne ağırlık koymuştu.

Balkon güneşlendirmesinde problem yaşayanlarda olmuştu. Hayvanını kuru olarak ve sıcak saatte koyup öldürende oldu. Kuşa kaptıranda. Ben kabukboyu 7-8 cm' den küçük hayvanların güneşlendirilmesi taraftarı değilim. Kabukları daha tam sert ve kalınlaşmamış ve kuşların kapıp götüreceği kadar ufak oldukları için.

20cm de benım ampul, 10 cm den verdığı mikrowattı yazdım ben

legen değilde 30-40-50 litrelik saklama kabı üstünede kapak yerine sineklik yada kümes telinden cekilebilinir

Üstteki yazıda kardan yansıma konusunu bizzat yaşamışlığım var. Deniz kenarından daha fazla kışın dağda kardan yansıyan güneşle yandım. Üstelik deriye zarar ve acı verici bir biçimde. Ve çok kısa sürede.

Evet alternatifler düşünülebilir.

kar yanığı kayak sporunun baş düşmanıdır, su kar-buza oranla yansıtma özelliği daha azdır, denizde yüzerken yanarım bende genelde su da cam gibi belli bir miktar uv ısını geçirdiği için ne acı ne sızı çektim bugüne kadar

Denizde bronz renk oluyor deri. Karda ise direk kıpkırmızı oluyor. Hava soğuk ve esinti varsa anlaşılmıyor. Deniz kenarında 10 günde bu kadar yanılmaz bana 3 saat yetti. Bu deri kanseri hadisesinden dolayı artık ne güneşleniyorum ne de güneşte duruyorum.

güneşlenmeyi sevmedim hiçbir zaman deniz kenarında gölgeden anca yüzme vs için cıkarım, bu paylaştığım sayfada onu anlatıyor zaten bu uvb ısınları o yakma kısmını yapıyormuş, kar-buz olunca yansıyan uvb sizi bir daha yakıyormuş çifte kavrulmuş :)

Geri