Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Vitasand marka silis kum

Tamamdir. İşlem bi kac saate kadar biter. Guncel fotoğraflarla donus yaparim.

Cvp: RE: Vitasand marka silis kum

sn.sevindik' Alıntı:
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13104&ad=vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm

Alacağın kum bu arkadaşım. Telefondan girdiğim icin ismini goremiyorum. :) Akvaryumun yeterli degil. 35 litrelik akvaryumun var. Fakat o ölum fanuslarindan iyidir. Kumun yuksekliği 3 cm olsa yeterli kalır. Bunun icin 7 paket alman gerekir arkadasim.

Mangoyu kaynatip su da bekletip temizledim. Saçaklarini kesip attim fircaladim. Son kez suya tuttum. Kumuda yikayacağım. Süzgec ile suzeceğim. Bakalim hayirlisi.

Kumu şu sekilde yerlestirsem ? Suyu bosaltmak istemiyorum cünkü. Cok zahmetli ve zor bir is suyu bosaltmak. 2.5 litrelik pet sisenin altini kesip huni gibi yaptiktan sonra kumu siseden tabana döksem ? Bi videoda gormustum.

Hocam alacağım akvaryum alternatifleri şunlar;
70*35*20 45tl
50*35*20 50tl
60*33*20 60tl

Hangisi en uygun olur?

Cvp: Vitasand marka silis kum

barış alacağın akvaryumun yüksekliği en az 40 cm olmalı. ilk ölçü boy bazında güzel 70 cm en de 35 cm altına inme hatta 40 cm olursa daha iyi. gösterdiklerinde 20 cm boy kuru alan için bırakacağın farkı çıkarınca ve kum eklediğinde su niyetine alan kalmıyor. kısacası yan yana konmuş bir kaç ölüm kabından farkları kalmıyor. bunları baştan silip uygun bir ölçüde bakabilirsin. ben mesela yazlık için 80*36*48h akvaryumu 80 tl'ye aldım. 6 mm cam kalınlığı ile.

akvaryum hazır akvaryum.

cem bey, kum yerleştirme işlemini suyun dörtte birini boşaltıp pet şişe ile gerçekleştirdim. daha öncesinde 2 defa sıcak su ile yıkayıp suyunu sızdırdım. odanın ışığıda dahil tüm ışıklar kapalı bir şekilde fotoğrafını çektim. iç filtre ve dış filtre çalışıyor. bulanıklık normal mi ? su takviyesi yapacağım.
mailto:/1d/4/r3csf.jpg

Suyu ekleyerek bekledikten sonra şu an ki son durum budur. :) Bulanıklık tamamen gitti 3 saatte.

Plastik bitki yerine mango kökü, dere kumu yerine ise vitasand marka 0.7 mm silis kum.

Önerileriniz için teşekkürler.

mailto:/images/2013/08/04/jl5iK.jpg mailto:/images/2013/08/04/ZLYq.jpg mailto:/images/2013/08/04/Ozg8C.jpg
mailto:/images/2013/08/04/Sqomg.jpg mailto:/images/2013/08/04/PLkS.jpg
mailto:/images/2013/08/04/TjJOR.jpg

cem' Alıntı:
barış alacağın akvaryumun yüksekliği en az 40 cm olmalı. ilk ölçü boy bazında güzel 70 cm en de 35 cm altına inme hatta 40 cm olursa daha iyi. gösterdiklerinde 20 cm boy kuru alan için bırakacağın farkı çıkarınca ve kum eklediğinde su niyetine alan kalmıyor. kısacası yan yana konmuş bir kaç ölüm kabından farkları kalmıyor. bunları baştan silip uygun bir ölçüde bakabilirsin. ben mesela yazlık için 80*36*48h akvaryumu 80 tl'ye aldım. 6 mm cam kalınlığı ile.

akvaryum hazır akvaryum.

Hocam bizim burası küçük yer. İnternetten alınıyor ise güvenli olur mu? Birde benim alan da kısıtlı biraz. Hani kuru alan yükseklik hepsini cikarinca geriye 50 lt kalan fazla yer kaplamayan bir akvaryum linki veya ölçüsü verebilir misiniz?

Umut Bey,
Akvaryum güzel bir hal aldı. Ancak bir süre sonra kum yüksekliğinin yeterli olmadığı ortaya çıkacak. Hayvan eşeledikçe kumu kaydırıp akvaryumun tabanı görünecek. Birde yüksek olmaması deri değişimine fayda etmemesine sebep olacak. Görsel olarak şu an iyi. Dikkatimi çeken bir konuda akvaryumun üzerinde kuru alana denk gelmeyen diğer lamba. Su üzeinde bunun faydası hayvan için yok. Isıtıcı olmadığı için suyu bir nebze bununla ısıtma yöntemine mi gittiniz.

Barış Bey,
Alacağınız akvaryumlar için Cem in yorumu çok doğru. Bulunduğunuz yerde camcı var mı? Görüşüp uygun ölçülerde bir tane yaptırmak daha iyi olur.

AEK' Alıntı:
Umut Bey,
Akvaryum güzel bir hal aldı. Ancak bir süre sonra kum yüksekliğinin yeterli olmadığı ortaya çıkacak. Hayvan eşeledikçe kumu kaydırıp akvaryumun tabanı görünecek. Birde yüksek olmaması deri değişimine fayda etmemesine sebep olacak. Görsel olarak şu an iyi. Dikkatimi çeken bir konuda akvaryumun üzerinde kuru alana denk gelmeyen diğer lamba. Su üzeinde bunun faydası hayvan için yok. Isıtıcı olmadığı için suyu bir nebze bununla ısıtma yöntemine mi gittiniz.

Barış Bey,
Alacağınız akvaryumlar için Cem in yorumu çok doğru. Bulunduğunuz yerde camcı var mı? Görüşüp uygun ölçülerde bir tane yaptırmak daha iyi olur.

60*40*40 yaptırmaya karar verdim. 6mm Kalınlık yeterli olur sanırım. Silikon linkini de aldım. Şimdi camcı ile görüşüp pazarlık yapmakta. Ama önce bir tatile çıkalım da. Tatil dönüşü:
Akvaryum
Filtre
Kum
Alicagim. Daha sonra da zamanla çeşitli aksesuarları alırım. Şu anda bunlar zaten öğrenci olduğum için pahalı geliyor. :)
Yardımlarınız için çok çok tesekkur ederim :)

Cam kalınlığı 6 mm uygun olur. 4 mm camdan üste kuru alanda yaptırılırsa mükemmel olur. Su ısıtıcısı, filtre ve kuru alan ısıtma lambası kaçınılmaz.

Şimdiden iyi tatiller.

Emre Bey,

- Kum kalınlığı 4 cm. Akvaryumun taban çerçevesi yüksek olduğu için size kum kalınlığı az görünüyor olabilir. 4 cm yeterli olduğunu düşünüyorum.

- Deri değişimine müthiş faydası varmış. Sabah kalktığımda akvaryumun içinde deriler yüzüyordu. Öyle böyle değil yalnız. :)

- Papy 'yi akvaryuma ilk koyduğumda keşfe başladı. İlk yaptığı şey uzun bir süre mango kökünün her bir köşesini koklamak. İkincisi ise kum yemek oldu :)

- Gördüğünüz gibi mango kökü kaşınması için çok uygun fakat her denemesinde mango kökünü deviriyor. HELP ME :)

- Bu arada kuru alana denk gelmeyen diğer lambayı akvaryumu aydınlatmak için kullanıyorum. Kuru alanda ki lamba akvaryumu aydınlatamıyor tek başına. Geç saatlerde sadece kuru alanın üstünde ki lambayı yakıyorum.

Deri değişiminde kese yapmış gibi oluyorlar. Hayvan rahatlamıştır :) Çerçevelerde beni yanıltmış olabilir.

Hayvan köke göre iri olduğu için rahatlıkla deviriyor. Ya daha büyük bir kök gerekecek yada bu kökü filtreyi yukarı kaldırarak altına sıkıştırmak gerekecek. Kökün şekli gerçekten kaşınmaya çok uygun.

Hayvanı yanıltıp kuru alana çıkmasına mani olmadığı sürece su üzerindeki lambanın bir zararı olmaz. Belki zamanla yosun oluşumunu tetikler.

Kuru alan konusunda hiç bir sıkıntımız yok. :) Yemediği raffy vital 'i bile sorunsuz yediriyorum artık. :) yiyen kaplumbağa sayısı azmış.

Mangoyu ise iç filtrenin altına sıkıştırmayı deneyeceğim. :)

sn.sevindik' Alıntı:
Kuru alan konusunda hiç bir sıkıntımız yok. :) Yemediği raffy vital 'i bile sorunsuz yediriyorum artık. :) yiyen kaplumbağa sayısı azmış.

Mangoyu ise iç filtrenin altına sıkıştırmayı deneyeceğim. :)

hocam hazır online iken son attığım mesaja bir bakar mısınız . Fikir belirtseniz yine yeterli olur.^^

Barış Bey,

60x40x40h akvaryum diğer ölçülere göre en uygun akvaryum ve tek bir kaplumbağa için yeterli. 6 mm kalınlık yerine 7 mm tercih etmeni tavsiye ederim. En azından kafan rahat olur. Bu ölçülerde ki akvaryum 96 litre. Net 90 litre kullanabilirsen muhteşem olur senin için. Su yüksekliğini olabildiğince yüksek tut. Kuru alanı mümkünse akvaryum dışına al. :)

umut mangoyu filtreye sıkıştırsan da fayda etmeyecek. bu sefer filtreyi de yamultur. güreşmeyi seviyorlar çaresi yok. ben düzeltmeyi bıraktım. kendileri düzeltip bozuyorlar bir uçtan bir uca taşıyorlar. vital yiyorsa marul kıvırcığı havada götürür.

barış yan ölçülerde bu sınırı aşamıyorsan yüksekliği 50 cm yapıp camı 7 mm yaptır derim. çünkü içine kuru alan yaparsan bu iş hayvan her büyüdüğünde suyu azaltmanla son bulacak.

Geçici süre için içeri kuru alan yapılsa bir sene gene götürür. Seneye yukarı yeni kuru alan yapılınca en az iki sene daha götürür. Yeterki bu akvaryum ölçüleri gerçekleşsin.

Bazıları vitale zor alışıyor. En güzeli yavrudan hepsine alışanlar. Ama bu hayvan büyük ve vitale çabuk adapte oldu. Gerçekten sorunsuz hayvan. Mango kökünü filtrede tutamazsa ya Cem in boşverme tekniği yada daha iri kök tekniği devreye girer.

Bu arada benimkilerden cumberland olanda kaşınmaya başladı. Gene mango kökü koyacağım. Bendeki köklerle bu işi yapamadılar. Juen kök şekli bakımından iyi bizzat gidip seçeyim bari.

evet gidip seçmeniz gayet mantıklı olur ben görerek aldım. Tam kaşınmalık hatta kökün dik durması için ayakları bile var. :) Ama hayvan büyük olunca durmuyor işte. Filtrenin altına sıkıştırdım. Şu an kuru alanda uyuyor suya indiğinde göreceğiz bakalım bu sefer mangoyu devirebilecek mi :)

Geri