Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni akvaryum için aldığım malzemeler

kenco

Bronz 3 Üye
Merhaba.Öncelikle iyi bir yıl diliyorum.

Bugün yeni akvaryum için Juen Ped ten şu malzemeleri aldım.

Atman AT-A3500 Hava Motoru
Meç Slikon Hava Motoru Hortumu 3 m
Meç Hortum Vantuzu (10'lu Paket)
Hagen Marina Civalı Cam Derece 0 - 50 C
Sera Dijital Şerit Derece 18 - 34 C
Vitasand Doğal Silis Akvaryum Kumu 800 gr (0,7 mm)
Exo Terra Smart Plant Bromelia İpek Bitki (L)
Exo Terra Night Glo Moonlight Lamp 15 Watt

İpek yapraklı bitki ve gece lambası hakkında doğru karar verip vermediğimden emin olamadım.Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler

Murat

Sera dijital serit dereceyi kuru alanda ben kullaniyorum ama onermem acmadiysaniz iade edin derim
Bu bromelia bitkisini gormustum fakat normal bir ipek bitkiden cok daha pahaliydi bir ozelligi varmi acaba?
Iyi yillar sizede :)
Silis akvaryum kumu icinde benim onerim 25 kg lik paketlerden almak ben iki adet aldim hepsini kullandim daha hesapliya gelir

Cvp: yeni akvaryum için aldığım malzemeler

arkadaşlar canlı bitki öneriyomusunuz ? ve önemlimi ?

Kaplumbagalar bir gunde canli bitkiyi yerler izini bulamassin ne yazikki :)
Semender gibi canlilar icin buyuk onemi vardir

bu ipek bitki dediğiniz ne oluyo plastik mi

Cenlı bitki kaplumbağa akvaryumlarında olmuyor. Alınan exo terra bitkisi detayına bakılırsa teraryumlar için üretilmiş. Ortası kurbağaların girebileceği su havuzu şeklinde tasarlanmış. Akvaryum içerisinde dengeli durabilirse sorun olmayabilir. Ancak ortada su koyulan ayrı bir plastik kısım varmı ve kaplumbağa buraya girip sıkışırmı diye kontrol etmekte fayda var.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13623&ad=exo-terra-smart-plant-bromelia-ipek-bitki-l&kat=284

Lanbanın gücü çok zayıf. Bunun alınma sebebi sanırım kuru alanda gece uyuyan hayvan için. 40-50 w olması gerekirki gece kuru alana çıktığında gerekli ısı sağlansın ve hayvan üşümesin. Hatta 50 w olan bence daha uygun.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=8037&ad=exo-terra-night-glo-neodymium-moonlight-lamp-50-watt&kat=158
mailto:/urun_detay.aspx?urn=8038&ad=exo-terra-night-glo-moonlight-lamp-40-watt&kat=158

Bence her iki derecede uygun değil. Civalı cam dereceler her zaman en doğru sonucu verir. Bu anlamda şerit dereceden avantajlıdır. Diğer derece de kaplumbğalar sağa sola vurduğunda kırılma ihtimali olan ince cama sahip. Bu iki derece kırılma ihtimali olarak çok daha uygun. Olmadı hagen cam dereceyi kuru alana koyup su içerisinde kullanılmak üzere bunlardan biri alınabilir. Vantuzlarıda diğerlerinden daha kalitelidir.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=1141&ad=sera-vantuzlu-cam-derece-0-50-c&kat=290
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11932&ad=jbl-vantuzlu-cam-derece-0-50-c&kat=290

bk6912' Alıntı:

Hayır ipek ile dokunmuş (kumaş gibi) yapraklardan oluşuyor. Yani plastik değil. Tabi bağlantı yerlerinde vs plastik kısımlar var ama standart plastik bitkilere göre çok avantajlı.

Bu arada hayırlı olsun.

Önemli bir malzeme önereyim. Akvaryumun içerisindeki hava taşının bulunduğu taraftan suyun geri gitmesi durumunda motor yanar ve su tahliye olur. Bir çok markada bu sorun olmayabilir, ancak buna önlem almak için aşağıdaki ürünü almak çok iyi olur. bu tek yönlü bir valf olup havanın gittiği yönde açıktır, ancak akvaryum içerisinden gelen su olursa diğer tarafa geçmez. Bunu hortumun ortasında bir noktaya monte etmek yeterli, tabi doğru yönde.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=4158&ad=aquadene-check-valve-5-cm&kat=252

Emre abi bu hagen dereceyi kuru alanda nasil kullanacaksinki kaplumbaga akvaryumunda tehlikeli bence senin ve "SedatSezer" in derecesi uygun bence
Bu hava motoruna gelince elzem bir ihtiyac degil soylemistin fakat kalitesi onemli midir ?
Almak istesem kaca gelir bana ?

Geri iadesi yoksa ışığın vurduğu taraftaki cama yapıştırır olmadı diye belirttim. Aslında en iyisi teraryum dereceleri. Tabi su içinde de bahsettiklerimiz.

O valf uyduruk plastik bir ürün. Akışı tek tarafa yönlendiriyor. Yani motordan akvaryumdaki hava taşına. 2-3 tl den fazla değil. Yukarıda link attım ama tekrar veriyorum. Dediğim gibi bir çok markada sorun olmaz ama atman kullanmadım, bellimi olur. Eğer su akvaryumdan geri giderse önemsiz olan bu 2 tl lik malzeme büyük önem kazanır.

Ya ben yanlis yazdim galiba hava motoru senin kullandigin suya oksijen veren balik akvaryumda olan sey degilmi ben onun kalitesi onemli midir ? Fiyati nasildir dedim

O linkteki hava motorundami kullaniliyoki ?
Mesela bunu alsam bir sorun cikar mi?
mailto:/urun_detay.aspx?urn=5444&ad=rs-electrical-r-101-pilli-hava-motoru&kat=0

Hızlı cevap verince bende valfe yönelmişim. Ben filtre, ısıtıcı ve hava motorlarını en kalitelisinden alıyorum. Arıza yaparsa filtre ve ısıtıcı gibi hemen yenilenmesi gereken bir ürün değil tabiki. Ama ben uzun süre arıza yapmayan ürünlere yöneliyorum.
Sen genede daha uygun fiyatlı bir hava motoru alabilirsin. Neticede bu arıza yapsa dahi bu valf ile suyun geri gidişini engellersin. Sadece ekipmndan olursun, ortalık su olmaz yada motorda yangın çıkmaz.
Benim önerim bunun gibi pilli yerine gene elektrik kablolu olandan al. Senin akvaryum küçük değil, uygun fiyata bu şekilde iki çıkışlı istersen iki ayrı noktyaya uzatabileceğin istersen çıkışın birini kullanabileceğin bir model. İki tanede valf alır güvenliği sağlarsın.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=2828&ad=atman-at-a7500-hava-motoru&kat=237

Bende Eheim ve Tetra var bu arada.

hava motoru gerekli bir ürün değil. bozulması durumunda eğer çek valf takılı değilse akvaryumdaki suyu dışarı boşaltma riski var. ayrıca su dışında olduğu için gürültülü çalışır. bunun yerine hortum takılıp hava kabarcığı çıkarabilen iç filtre almak daha uygun olur. eğer gerekirse. sünger yerine de seachem denitrate koyulabilir.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11719&ad=seachem-de-nitrate-filtre-malzemesi-500-ml&kat=0

cem' Alıntı:
hava motoru gerekli bir ürün değil. bozulması durumunda eğer çek valf takılı değilse akvaryumdaki suyu dışarı boşaltma riski var. ayrıca su dışında olduğu için gürültülü çalışır. bunun yerine hortum takılıp hava kabarcığı çıkarabilen iç filtre almak daha uygun olur. eğer gerekirse. sünger yerine de seachem denitrate koyulabilir.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11719&ad=seachem-de-nitrate-filtre-malzemesi-500-ml&kat=0

Onericek uygun fiyatli ic filtre varmi peki ses konusu sikinti yaratabilir gercekten
Buarada dis filtre sorunsuz calisiyor ozellikli birsey olmasina gerek yok

gerek yok ali sarp, gün içi su çıkış borusunun ucunu biraz havaya çevirirsen ve ucundaki tapayı çıkarırsan suya kabarcık verir. ben diğer odada kullandığım için sürekli havadan akıyor kabarcıkta iyi.

Tamam fakat oyle olunca oksijen mi verilmis oluyor simdi anlamadim ?
Neyse bu harcamadanda siyrildik :s

Bendekilerde hiç ses yok. Kabarcık çıkmasa çalıştığını anlamam. Tabi diğer markaları bilmiyorum. İç filtrede çözüm tabiki. İç filtre yer kaplar ama kısmende olsa filtrasyona fayda sağlar. Hava motoruda oksijen dışında işe yaramaz ama yerde kaplamaz.

Emre abi mesajini gormemistim sence almak yararli olur mu yoksa dekoratif bir sey gibi mi dusuneyim yer sorunu cok yokta filtrasyonda bir sorun zaten yok
Bu atmanin fiyatida uygun geldi alinabilir yani

Ben tüm akvaryumlarda hava motoru kullanıyorum. Büyük akvaryumda oksijeni kapalı yüzey akıntısı yapacak birde iç filtre var. Ama akıntı yapsın istemesem kullanmam. Bence her gün gündüz kabarcığı aç akşam kapat derdi uğraştırır. Yani ben uğraşmam.

AEK' Alıntı:
Cenlı bitki kaplumbağa akvaryumlarında olmuyor. Alınan exo terra bitkisi detayına bakılırsa teraryumlar için üretilmiş. Ortası kurbağaların girebileceği su havuzu şeklinde tasarlanmış. Akvaryum içerisinde dengeli durabilirse sorun olmayabilir. Ancak ortada su koyulan ayrı bir plastik kısım varmı ve kaplumbağa buraya girip sıkışırmı diye kontrol etmekte fayda var.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13623&ad=exo-terra-smart-plant-bromelia-ipek-bitki-l&kat=284

Lanbanın gücü çok zayıf. Bunun alınma sebebi sanırım kuru alanda gece uyuyan hayvan için. 40-50 w olması gerekirki gece kuru alana çıktığında gerekli ısı sağlansın ve hayvan üşümesin. Hatta 50 w olan bence daha uygun.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=8037&ad=exo-terra-night-glo-neodymium-moonlight-lamp-50-watt&kat=158
mailto:/urun_detay.aspx?urn=8038&ad=exo-terra-night-glo-moonlight-lamp-40-watt&kat=158

Bence her iki derecede uygun değil. Civalı cam dereceler her zaman en doğru sonucu verir. Bu anlamda şerit dereceden avantajlıdır. Diğer derece de kaplumbğalar sağa sola vurduğunda kırılma ihtimali olan ince cama sahip. Bu iki derece kırılma ihtimali olarak çok daha uygun. Olmadı hagen cam dereceyi kuru alana koyup su içerisinde kullanılmak üzere bunlardan biri alınabilir. Vantuzlarıda diğerlerinden daha kalitelidir.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=1141&ad=sera-vantuzlu-cam-derece-0-50-c&kat=290
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11932&ad=jbl-vantuzlu-cam-derece-0-50-c&kat=290

bk6912' Alıntı:

Hayır ipek ile dokunmuş (kumaş gibi) yapraklardan oluşuyor. Yani plastik değil. Tabi bağlantı yerlerinde vs plastik kısımlar var ama standart plastik bitkilere göre çok avantajlı.

Bu arada hayırlı olsun.

Önemli bir malzeme önereyim. Akvaryumun içerisindeki hava taşının bulunduğu taraftan suyun geri gitmesi durumunda motor yanar ve su tahliye olur. Bir çok markada bu sorun olmayabilir, ancak buna önlem almak için aşağıdaki ürünü almak çok iyi olur. bu tek yönlü bir valf olup havanın gittiği yönde açıktır, ancak akvaryum içerisinden gelen su olursa diğer tarafa geçmez. Bunu hortumun ortasında bir noktaya monte etmek yeterli, tabi doğru yönde.

---------------------------------------
Evet bitkinin ortasında plastik bir bölme var sıkışacaklarını tahmin etmiyorum fakat doğal taş ile doldurarak önlem alabileceğimi düşünüyorum.Sitede gördüğümde çok hoşuma gitmişti ,bugun birebir gördüm ve gerçekten hoşuma giderek aldım.

Açıkcası lamba için 15-40 ve 50 watt seçenekleri vardı.Yeni akvaryumda camdan kuru alan var fakat benimkiler suya yakın bir yüzeyde tutunarak uyumayı seviyorlar.Dolayısıyla kuru alanda uyumayacaklardır.O yüzden ısı işini çok önemsemeyerek sadece loş bir ışık vermesini istedim.Yine de acaba 40 watt alsam mı diye düşünüyorum hala..İade konusunda sorun olmaz,firma bu tür konularda iyi hizmet veriyor.
valf için teşekkürler mutlaka alacağım

Alisarp' Alıntı:
cem' Alıntı:

Onericek uygun fiyatli ic filtre varmi peki ses konusu sikinti yaratabilir gercekten
Buarada dis filtre sorunsuz calisiyor ozellikli birsey olmasina gerek yok
--------------------

Cem Bey ,aslında hava motorunu çok önemsemedim,çok da gerekli olmadığını daha önce okumuştum.Bu yüzden pahalı bir ürün yerine daha uygununu tercih ettim.
Alırken denettim,az önce çok kısa süreli tekrar denedim,eğer suyun içinde de aynı performansı gösteriyorsa çok sessiz çalışıyor.Ama kötü bir sürpriz ile karşılaşmamak adına mutlaka çek valf alacağım.

Gece loş ışık içinse sorun değil. Ama kuru alana çıkarsa kesinlikle yetersiz. Ben 40 w olanıda 50 w olanıda kullandım. 50 w olan uzun olmadığı için daha rahat oluyor.

Bitki ortasına taş konulursa aralarına dışkı ve yem artığı hapsedebilir. Alternatif olarak kumda konulabilir.

Bitkinin akvaryumda nasıl duracağını merak ediyorum.

Bende bitkinin kullanisliligini seklini semalini nasil duracak merak ediyorum bir resim paylasma sansiniz var mi?

Geri