Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryum için kum seçimi

AEK

Bordo Bereli
Merhaba arkadaşlar,

Yaz başında yeni bir akvaryum yaptıracağım. Kesin ölçüye son kararı vermemiş olsamda büyük ihtimalle 120*50*60h ölçüsü olacak. Bu akvaryumun yapılma sebebi ise bir geçiş durumu söz konusu olması. Benim büyük akvaryumda (150*80*70h) 11-12 cm olan 3 tane kaplumbağalarım var. Küçük akvaryumda (60*40*40h) ise 6-7 cm olan 4 tane kaplumbağalarım var. Büyüktekileri boy atması iyice yavaşladı, ancak küçük akvaryumdakiler de akvaryumun boyutları sebebi ile diğerlerinin bu boyda iken göstersiği büyümeyi göstermiyor gibi geliyor. Ancak boy farkının eşit yada 1-2 cm olmaması sebebiyle aynı yere koyamıyorum. Büyükleri küçük akvaryuma alamam. Onlar için yeterli değil. Bu sebeple geçici süre ile onların durabilecekleri bahsettiğim yeni akvaryumu yaptıracağım. 6 ay gibi bir sürede küçükler büyük akvaryumda duracak ve hızla boy atacaklardır. Boy farkı sorun olmayacak 1-2 cm fark seviyesine gelince diğer hayvanlarıda tekrar büyük akvaryuma alacağım. Yeni yaptırdığım bu 360 lt lik akvaryumada diğer 96 lt hacimde (80*40*30h gibi) yaşayan çizgili kaplumbağamı alacağım. Bu konu kafamda net olarak oturdu, ancak oturtamadığım husus başka.

Bu yeni yapılacak akvaryuma ince silis kum koymak istemiyorum. İleride çizgilinin ömürlük evi olacağı için dere kumuna yada doğal boya içermeyen renkli kuma geçeceğim. Sebebi ise çizgili kendini kuma gömen bir tür ve ince silis kumda bunu zor ve kısmen yapıyor, hatta genelde yapamıyor. Ayrıca çizgili kaplumbağa kum yemiyor. Bu sebeple daha rahat kendini gömebilmesi için 2 mm ebattaki tanelerden kum kullnmak istiyorum. Hayvan zaten büyük olduğu için yesede 2 mm sorun değil ama zaten bu özelliği yok. Daha kalın tane arasında barındıracağı olumsuzlukları artırır. 2 mm kumda kendisini gömebileceğini düşünüyorum. Sizinde önerinizi almak istediğim konu şu, Hiç riske girmemek için geçici süre diğer büyük sliderler bu akvaryumda iken kum kullanmayayım diyorum. Taban boş kalsın. Yada zaten 2 mm bu boydakiler için zararlı değil dersek bunlar varkende yeni kumu kullanayım. Kum olarak aşağıdaki seçeneklerden birini kullanacağım. Kendi öncelik sırama göre belirtiyorum. Sizlerde önerilerinizi rahat belirtebilin diye numara verdim.

1.
http://www.vitasand.com/tr/urun/detail/2/43.html
mailto:/a/img833/4505/1w9d.jpg

2.
http://www.vitasand.com/tr/urun/detail/2/112.html
mailto:/a/img841/6046/g2gd.jpg

3.
http://www.vitasand.com/tr/urun/detail/2/64.html
mailto:/a/img593/8058/6xo8.jpg

4.
http://www.vitasand.com/tr/urun/detail/3/141.html
mailto:/a/img811/4364/aif4.jpg

Ama derseniz 3 mm de olur 2 mm kadar düşünmesemde bu önerileride değerlendirebilirim. Tercih sıralamam gene yukarıdan aşağı şekildedir.

5.
http://www.vitasand.com/tr/urun/detail/2/113.html
mailto:/a/img811/8780/ncsi.jpg

6.
http://www.vitasand.com/tr/urun/detail/2/65.html
mailto:/a/img600/6269/erw4.jpg

7.
http://www.vitasand.com/tr/urun/detail/3/142.html
mailto:/a/img842/180/qtwa.jpg

Dere kumu çok karanlık gözüktüğü için en son seçenek olarak belirttim hep. İlk ürün renk olarak ilginç ve güzel geldi. Tabi gerçekte nasıl durur bilemiyorum. Ama benim granit çakıl ile kaplı akvaryum sehpama tam uyar gibi. Büyük akvaryumdaki iki taneden ufak olanı bu yeni yaptıracağıma alacağım. Bu tip durumları düşünerek bitişik değil iki ayrı iç içe geçebilen sehpa yaptırmıştım.

Geçtiğimiz hafta sonu büyük akvaryumda su değişimi ve filtre temizliği yaptım. Bu esnada karantina akvaryumuna koydum hayvanları. Yaklaşık yeni suyun eklenmesi ve uygun ısıya gelene kadar kadar 5 saat geçmiştir. Hayvanlar bu sürede o akvaryuma ciddi miktarda kum dökmüşler. Umarım gerekenden fazla yemiyorlardır.

Cvp: Yeni akvaryum için kum seçimi

Abi 2 adet 96 litrelik akvaryumu napicaksin ozellikle cizgilinin akvaryumu goruntu acisindan cok guzeldi bence diger 96 litreli 4 kaplumbagaya gercekten cok kucukmus 2 taneye bile kucuk abi benim bir onerim var cizgililer 80 litre falan suylada rahat yasar diye biliyorum yani o 96 litrelikte kalabilir ve secenek 3 teki kumu koyabilirsin hem gorselligi en guzel olan hemde kendini rahatca kuma gomebilir diye dusunuyorum bu yeni akvaryumada senin dedigin gibi yaparsin sonra cinslerine gore 7 side ayni boylara gelince kulucka akvaryumu olarak kullanabilirsin yeni yaptiracagin akvaryumu yanliz burda konu olarakta yumurtalari koymalari icin balkonda vs. bir yer mi yapacaksin yoksa akvaryumun icine mi yapacaksin ona gore kuru alan dizayni degisebilir
Belki bunlari sende dusunmussundur abi ama aklima gelenleri yazdim ben

benim doğada denk geldiklerimde koyu renk kumlarda yaşıyorlardı. görselde bir güzelliği olmadığı aşikar. diğerleride akvaryumda güzel gözükür ama hayvanı rahatsız eder mi bilemiyorum. aşırı beyazlar. büyüklüğüne gelirsek çok büyükte zorlar gibi. 2 mm iyi gibi.

Alisarp' Alıntı:
Abi 2 adet 96 litrelik akvaryumu napicaksin ozellikle cizgilinin akvaryumu goruntu acisindan cok guzeldi bence diger 96 litreli 4 kaplumbagaya gercekten cok kucukmus 2 taneye bile kucuk abi benim bir onerim var cizgililer 80 litre falan suylada rahat yasar diye biliyorum yani o 96 litrelikte kalabilir ve secenek 3 teki kumu koyabilirsin hem gorselligi en guzel olan hemde kendini rahatca kuma gomebilir diye dusunuyorum bu yeni akvaryumada senin dedigin gibi yaparsin sonra cinslerine gore 7 side ayni boylara gelince kulucka akvaryumu olarak kullanabilirsin yeni yaptiracagin akvaryumu yanliz burda konu olarakta yumurtalari koymalari icin balkonda vs. bir yer mi yapacaksin yoksa akvaryumun icine mi yapacaksin ona gore kuru alan dizayni degisebilir
Belki bunlari sende dusunmussundur abi ama aklima gelenleri yazdim ben

Çizgilinin akvaryumu görüntüde iyi ama ömürlük değil Ali Sarp. Ön taraf 30 cm yükseklikte ve en az 6 cm kaçış boşluğuda var. Böylece 96 lt akvaryum hacmi daha da azalıyor. Birde biliyorsun bunun akvaryumuna üste kuru alan yapamıyorum, böylece kayalardan oluşan kuru alanda ayrı yer kaplıyor. Kesinlikle onun akvaryumunu ömürlük düşünmüyorum. Ona çok güzel bir yer yapmış olacağım. Hayvan rahatça yüzecek. Bir avantajda ileride yanına bir eş sahiplenme durumum olursa bunu hesaba katmış olacağım.

Yavrular için 50 lt derken o küçük 96 lt olanı yaparken 2 yavru vardı ve 2 tane daha alıp bir süre daha bekledim. Zaten şu anki boylarına göre tam değişim zamanı. Benim tahminim yaz başına kadar büyük akvaryuma almaktı ama bahsettiğim değişimi yapmadan olmayacak. 2 mm kum seninde önerdiğin ölçü, sanırım ölçüyü 2 mm yapmak çok iyi olacak.

Küçük akvaryumu bir arkadaşa vereceğim. Söz vermiştim. Evlenecek ve yeni evine bir kaplumbağa alıp bakacak onda. Çizgilinin akvaryumunuda bahsettiğin durumlar için saklamayı düşünüyorum. Hasta yada kavga eden için.

Çiftleşme zamanlarına daha çok var bence. Muhtemelen 3 sene sonra bu duruma gelirler. Ben bu hayvanların tümünü 840 lt tutmayıda düşünmüyorum. Ki en az bir dişide geleceğine göre büyük tankta 8 slider olacak. Benim bu döneme denk gelecek son bir projem var. Onu yapabilirsemki çok zor değil hem hayvanlar mükemmel bir yerde olacak hemde görsellik olarak tamamen son nokta olacak.

cem' Alıntı:
benim doğada denk geldiklerimde koyu renk kumlarda yaşıyorlardı. görselde bir güzelliği olmadığı aşikar. diğerleride akvaryumda güzel gözükür ama hayvanı rahatsız eder mi bilemiyorum. aşırı beyazlar. büyüklüğüne gelirsek çok büyükte zorlar gibi. 2 mm iyi gibi.

Evet Cem, sonuçta dere kaplumbağası ve dere kumu en iyisi. Silis dahi görüntü olarak rahatsız etmiyor diye düşünüyorum ama doğasına yaklaşmak en iyisi. 2 mm ölçü hepimizin karar kıldığı bir ölçü olduğuna göre 1 numaradaki gri kum çok iyi olur bence. Hem renk çok koyu yada açık değil, hemde kuru alan ve dinlenme sehpasındaki granit çakıllarla kısmen uyumlu olur.

bende açıkçası 1 ile 4 arasında kalmıştım. çok renkli de iyi değil bu sefer yemlerle karıştırıp yeme ihtimali olacak. bu açıdan bakarsak 1 daha mantıklı ama bu da akvaryumu boğar mı diye düşünüyorum. her yer aynı tonda olacak. bunu bitki gibi dekorlarla desteklersen açar. aydınlık olur.

Abi anladigim kadariyla bu yeni akvaryumda ki kuru alanda digerleri gibi olacak ve zemini de ayni taslan kaplaticaksin ozaman 1 numara bencede yakisir sonraki projen ne bilmiyorum fakat bu akvaryuma yumurtlamalari icin bir kuru alan dusunmiyeceksen saniyorum o zaman cizgilideki gibi de yapabilirsin ilerde cizgilinin olucagina gore ona yine minimum 270 litre falan bir su kalir ve o zaman kum olarak cok beyazda degil ama cok kara da degil 3 numara guzel olur

Ozellikle buyuk akvaryumdaki kuru alan zemini gibi yapilicaksa 4 guzel durmaz bence

cem' Alıntı:
bende açıkçası 1 ile 4 arasında kalmıştım. çok renkli de iyi değil bu sefer yemlerle karıştırıp yeme ihtimali olacak. bu açıdan bakarsak 1 daha mantıklı ama bu da akvaryumu boğar mı diye düşünüyorum. her yer aynı tonda olacak. bunu bitki gibi dekorlarla desteklersen açar. aydınlık olur.

Tabiki bitki, mango kökü ve birkaç ufak kaya olacak. Hatta kayaları diğer akvaryumlardaki beyaz ve cam olanlardan seçersem iyi olur, böylece dediğin gibi boğulmaz.

Alisarp' Alıntı:
Abi anladigim kadariyla bu yeni akvaryumda ki kuru alanda digerleri gibi olacak ve zemini de ayni taslan kaplaticaksin ozaman 1 numara bencede yakisir sonraki projen ne bilmiyorum fakat bu akvaryuma yumurtlamalari icin bir kuru alan dusunmiyeceksen saniyorum o zaman cizgilideki gibi de yapabilirsin ilerde cizgilinin olucagina gore ona yine minimum 270 litre falan bir su kalir ve o zaman kum olarak cok beyazda degil ama cok kara da degil 3 numara guzel olur

Ozellikle buyuk akvaryumdaki kuru alan zemini gibi yapilicaksa 4 guzel durmaz bence

Evet Ali Sarp, aynı sistem ve aynı zemin taşları ile devam edeceğim. Biliyorsun büyük akvaryumda iç içe 2 dinlenme sehpası var. O zaman istedikleri seviyede dinlenebilsinler diye o şekilde yaptırmıştım ama zaten içerdeki daha alçak olanı kullanmıyorlar. Ben onu çıkarıp bu yeni akvaryuma koyacağım. Bu sebeple yenideki kuru alanda aynı taşlarla kaplanacak. Ben zaten o zaman bu taşlarıda fazla almıştım, evde duruyor. Bunu bile yedeklemişim :) Onlarla yeni kuru alan rampa ve zeminini kaplatırım. Daha sonra da çizgili gene bu akvaryumda olacağına göre aynı sistemde rahatça yaşar. Böylece 1 numara kum yapıştırma diğer taşlarla uyumlu olur. 4 bence de çok boğar.
İlerde gene çizgilideki taşlardan kayalığı yaparsam yukarıdan çok boşluk bırakmam gerekir. Yükseklik 60 cm olacağına göre kuru alandan sonra en az 20 cm boşluk gerekirki buda ölçülere bakarsak ancak 240 lt su eder. Gene iyi miktar ama ben tam kapasite kullanıp hayvanı rahat ettireceğim. Hemde kayalık bölgenin kir tutma sorunundan kurtulurum.

Bu yeni akvaryumda yumurtalama alanı olabileceğini zaten sanmıyorum. Benim 3 sene sonraki düşüncemi yapan olmuş aslında, aşağıdaki sistemin bir değişiği olacak. Tabi aşağıdaki biraz minyatür kalıyor.
mailto:/forum/Konu-akvaryumumda-yenileme.html?pid=129678#pid129678
Şu anki 150*80*70 akvaryumun aynısından yada 180*80*70 ölçülerinde yani aynı en ve yükseklikte bir akvaryum yapıp arada 40-50 cm boşluk olacak şekilde koyacağım. Rampa ile iki akvaryum birleşecek. Köprüde engel olmayacak ve isteyen istediği tarafa geçecek. Hatta köprüde buradaki gibi ısı bölgesi olurki bolca kuru alan olsun. Malum 8 hayvan olacak. Böylece daha büyük yeni akvaryum gerekmeyecek ve eldekinden de olmayacağım. Neyse esas olay yeni yapılacak ilave akvaryumda olacak. Onun diğer tarafını 60-70 cm gibi genişlikte böleceğim ve oraya kum dolduracağım. Kuru alan yumurta bırakacak şekilde kumsal mantığında olacak. İsterlerse güneşlenirler isterlerse yumurta bırakırlar.
Böylece hem eski akvaryumumu kullanacağım, hem yumurtlama alanı yapacağım, hem 8 hayvan daha geniş alanda yaklaşık 1400 lt suda yaşayacak, hemde görsel olarak sanırım mükemmelliğe yaklaşacağım.

Bu arada bu yeni kumu geçiş döneminde mi koysam yoksa çizgiliyi alınca mı? Diğer slider olanlar büyüdü, 2 mm kum bence zarar vermez ama siz ne dersiniz Cem, Ali Sarp?

Abi o yeni akvaryuma silis koyma yumurtlamalari icin bence baska bir madde kullanman gerekebilir resimdede silis altinda toprak var oyle olabilir turgay bora nin sitesinde de kum yerine toprak kullanin denmis onu ozaman sen daha iyi kararlastirirsin zaten abi ciftlesme doneminde 8 ininde ayni akvaryumda olmalari insallah sorun yaratmaz abi buarada bu akvaryumda bi tarafta yumurtlama yeri diger tarafta akvaryum ustu kuru alan olacak oradan mi iki akvaryum baglanacak eger oyle olursa akvaryumlari ayirmak gerekirse onuda basitce halledebilirsin cunku
240 litre yine iyi cizgili icin ama dedigin temizlik problemi konusunda haklisin abi ben onu dusunmemistim hem burda daha da buyuk olacak bu alan sonucta temizlik sorun cikartir
Abi sen silis kumu da stoklamissindir :) Bence simdi ki 4 lu icin ya silis kullan yada zemin bos kalsin sonradan eklersin cakili

Bu arada sehpa isini iyi dusunmussun abi o alttakini bende kullanmiyacaklarini dusunerek yaptirmadim acikcasi
Eger o kucuk sehpa buyuk akvaryumda kalsin dersen bence benimki gibi duzende kucuk bir farkta yapabilirsin bence abi

sonradan koy bence. sonuçta resler silis ile devam edecek onlar yadırgamasın.

o ebatta yaptıracağın akvaryum binaya iyice yük artışı yapacaktır. aynı kirişe hizalayacaksan sıkıntı olabilir. artık müstakil bir eve geçmen gerekli. şimdikini zor sığdırmıştın 180'lik eve girebilecek mi ?

Abi ben bu konuda bilgili değilim. Bu yüzden sadece takip ediyorum. Yeni akvaryuma geçme planın mantıklı. Kum seçiminde kolay gelsin. İnşallah kapluslar rahat ederler yeni evinde. Hayırlı olsun.

Alisarp' Alıntı:
Abi o yeni akvaryuma silis koyma yumurtlamalari icin bence baska bir madde kullanman gerekebilir resimdede silis altinda toprak var oyle olabilir turgay bora nin sitesinde de kum yerine toprak kullanin denmis onu ozaman sen daha iyi kararlastirirsin zaten abi ciftlesme doneminde 8 ininde ayni akvaryumda olmalari insallah sorun yaratmaz abi buarada bu akvaryumda bi tarafta yumurtlama yeri diger tarafta akvaryum ustu kuru alan olacak oradan mi iki akvaryum baglanacak eger oyle olursa akvaryumlari ayirmak gerekirse onuda basitce halledebilirsin cunku
240 litre yine iyi cizgili icin ama dedigin temizlik problemi konusunda haklisin abi ben onu dusunmemistim hem burda daha da buyuk olacak bu alan sonucta temizlik sorun cikartir
Abi sen silis kumu da stoklamissindir :) Bence simdi ki 4 lu icin ya silis kullan yada zemin bos kalsin sonradan eklersin cakili

Bu arada sehpa isini iyi dusunmussun abi o alttakini bende kullanmiyacaklarini dusunerek yaptirmadim acikcasi
Eger o kucuk sehpa buyuk akvaryumda kalsin dersen bence benimki gibi duzende kucuk bir farkta yapabilirsin bence abi

Bu hayvanlar doğadada kıyıya çıkıp kuma yumurtluyor Ali Sarp. Bu sebeple maksimum 5 mm kum yeterli olur ki 2-3 mm kumla dahi yumurtlar. Çok sıkı olup çıkmalarıda zor olmamalı tabi.

İki akvaryum yan yana ama arasında boşluk olacak şekilde koyulacak, iki ayrı uçta biri örneğin sağdakinin sağ tarafında şu anki gibi üstte kuru alan diğerinin yani soluna gelecek akvaryumun gene sol uç tarafında kumlu kuru alan olacak. Ortadaki köprüde geçiş yeri ve gerekirse güneşlenebilecekleri şekilde olacak. Sonuçta bu kadar sayıda hayvana bolca kuru alan gerekir. Kavga vs yada gebelerin sorun yaşamaması yada yumurtaların diğer kaplumbağalar tarafından telef edilmemesi için o köprü istenildiğinde şimdiki kuru alan gibi kaldırılabilecek. Sonuçta hiç yumurtlama olmasa dahi ben hayvan başına 100 lt değil 150-200 lt arası düşündüğüm için bir şekilde 3 sene sonra sistemi bu hale getirmek durumunda kalacağım. Zaten zor iş değil ama zaman gerekecek. Bu projem yaklaşık hayvanlar ergenliğe gireli beri aklımda, zamanı gelince umarım yaşayıp görebileceğiz. Tabi şartlarım aynen devam ederse. Şu an yalnız yaşadığım için her kararımı rahatlıkla alıyorum :)

Bu arada hayvanlar arasında birbirleri ile sorun olacağını sanmıyorum. Farklı alt gruplar birbiri ile ilgilenmeyecek sanıyorum. Şu an res olanlar cumberland ile hiç ilgilenmedi. Ki o hayvan sanırım dişi oldu. Aslında bir ara diğer belirsiz olanlarıda kan testi ile öğrensem fena olmaz. Neticede sarı yanak ve cumberland bulmak zor.

Evet, evde fazladan 25 kg lık vitasand kapalı poşet 0,7 mm siliste var :)
Yok şimdi 4 lü büyük doğrudan şu anki büyük akvaryuma geçecek ve hızla büyüyecek. Bu sebeple onların kumu hazır. Şu an büyük akvaryumdakileride yeni yaptıracağıma geçici süre ile alıp diğerlerinin yetişmesini bekleteceğim. Dediğin gibi yeni akvaryuma çizgili girene dek kum koymasam daha iyi. Sehpayı yeni yaptıracağıma alıp ondaki ihtiyacı gidereceğim ve diğeride biraz daha ferahlayacak.

Bak kuma gömenler rahatça kazmış; ki bu kumun çok kalın olduğunu düşünmüyorum, hatta ince.

mailto:/a/img163/1641/qjoi.jpg

mailto:/a/img713/3128/3mie.jpg

mailto:/a/img833/2307/n4ek.jpg

Toprakta yeterince rahat çukur açamayabilir yada ayağını zorlayıp deriyi tahriş edebilir.

mailto:/a/img819/5957/suh5.jpg

cem' Alıntı:
sonradan koy bence. sonuçta resler silis ile devam edecek onlar yadırgamasın.

o ebatta yaptıracağın akvaryum binaya iyice yük artışı yapacaktır. aynı kirişe hizalayacaksan sıkıntı olabilir. artık müstakil bir eve geçmen gerekli. şimdikini zor sığdırmıştın 180'lik eve girebilecek mi ?

Evet en iyisi sonradan kumu çizgili için koymak.

En ve yüksekli akvaryumu dik hale getirince sorun olmuyor ama boyu dik getirince apartmanda yada içeride durur ama kapı eşik yüksekliği yetmez hafif eğip girebilir. O zaman bu akvaryum gelince bunuda farketmiştim Cem.

Aslında bana apartman sorun olmaz gibi geliyor. Duvar yıkıp 2 tonluk akvaryum yaptıranlar yada boydan boya duvar yanına koyanlar var. Kiriş taşımazsa akvaryumları duvar tarafına kolon geçen bölgeye almam gerekir. Yada akvaryumları L gibi koyacağım. Büyük 180 lik olana dik şekilde kenardan 150 lik küçüğü koyup alanı dağıtacağım. Bu diğerinden görsel olarak daha geride ama ağırlık dağılımı sorununu çözer.

Zilli Hayri' Alıntı:
Abi ben bu konuda bilgili değilim. Bu yüzden sadece takip ediyorum. Yeni akvaryuma geçme planın mantıklı. Kum seçiminde kolay gelsin. İnşallah kapluslar rahat ederler yeni evinde. Hayırlı olsun.

Yaz başı 120*50*60h olanı yapıp hayvanların boyunu dengeledikten sonra çizgiliyi buna alayımda diğer proje birkaç sene sonra artık. En azından uzun bir süre 2 akvaryuma inecek olmamda iyi olacak Burcu.

Abi orda karistirmisim pardon bu buyuk akvaryumdakileri 120*50*60 a alicaktin ona o 25 kilo silisi koyabilirsin ki oda 3 cm falan yuksekli eder benim akvaryum ayni olcu 50 kilo kum kullandim hayvan basina 150-200 litre dedigin olayida hep soyluyorum hatta suan bu yuzden mutsuzum bende senin dusundugun kuru alan sistemini dusunuyorum uzun zamandir ama o benim odaya olmayacak cunku kuru alanin arka cam duvara dayaniyor oyuzden bask seyler dusunuyorum bir fikriniz varsa onuda soylerseniz mutlu olurum cidden
Turgay abi toprak yazdigi icin oyle yazdim ama dusununce mantikli geldi ama kum 0.7 olmaz tabi 0.5 bile fazla hatta
O zaman 1. secenek kuru alanin kapli oldugu cakillarlada tam uyacak cizgiliye en kral yer bu olabilir abi orda cok rahat edicek tabi gorsellikte guzel olacak

Bir ara abi hepsinin fotoğraflarını koyar mısın? Merak ettim.Baya büyümüş keratalar. :D ^^

eğip içeri bir şekilde alınabilir de benim çekincem ağırlıktan dolayı bağlantı noktalarında sorun çıkar mı ? hesapta 30 cm fark olsa da uzunluğun etkisi olacaktır sanırım. bence kolon tarafına taşısanda ayrı köşelerde farklı kolonlara bindirmek daha iyi olur. malum depremden kurtaramadık yakayı.

yorum 9'daki cevabımda kum konusunun bir dezavantajıda reslerle birlikte kullanmış olsan dışkı birikme riski olacaktı. ondan sonra tekrar temizleme ile uğraşmış olacaktın. silis ile devam etmen bu açıdan da iyi.

yumurtlamaya gelirsek temiz bir yerden bulabilirsen deniz kumu da işini görür. birincideki kum galiba deniz kumu. veya ince kum. içine biraz da 5 mm'lik taşlardan atıp karıştırırsan kazması kolay olur. bizimkiler en büyük boya gelmeden yumurtlama derdine düşerse kazmaları zor olacaktır. yumurta pozitif olmasa da en azından işleyişine denk gelirsen görmüş olursun uygun mu değil mi ?

benimkilerden birisi de ha bire bir köşeyi sürekli kazıyor hangisi denk gelemedim. dişiyse benimde kuru alanın bir köşesinde böyle bir şey yapmam gerekecek. yarın o köşeye bir 5 kg silis daha yıkayıp koyacağım.kumları ite ite bitkileri kapattılar. taş kısımları kayboldu dallar 3 cm kadar kuma gömük vaziyette. dal koparmayı bıraktılar, son bir aydır bitkilere mezar hazırlığı içindeler. akvaryuma koyduğum taşların hiçbiri ortada yok. taban dağ tepe vadi oldu.

Alisarp' Alıntı:
Abi orda karistirmisim pardon bu buyuk akvaryumdakileri 120*50*60 a alicaktin ona o 25 kilo silisi koyabilirsin ki oda 3 cm falan yuksekli eder benim akvaryum ayni olcu 50 kilo kum kullandim hayvan basina 150-200 litre dedigin olayida hep soyluyorum hatta suan bu yuzden mutsuzum bende senin dusundugun kuru alan sistemini dusunuyorum uzun zamandir ama o benim odaya olmayacak cunku kuru alanin arka cam duvara dayaniyor oyuzden bask seyler dusunuyorum bir fikriniz varsa onuda soylerseniz mutlu olurum cidden
Turgay abi toprak yazdigi icin oyle yazdim ama dusununce mantikli geldi ama kum 0.7 olmaz tabi 0.5 bile fazla hatta
O zaman 1. secenek kuru alanin kapli oldugu cakillarlada tam uyacak cizgiliye en kral yer bu olabilir abi orda cok rahat edicek tabi gorsellikte guzel olacak

Evet bu 25 kg silis kumu bu yeni olacakta bir süre kullanıp daha sonra çizgili için hazılarken silisi büyük akvaryuma ekleyip kumu yenileyebilirim. Hem slider olanlarda akvaryumu çok yadırgamaz. O kumunda boşa yer kaplamasına gerek yok. Kullanmış olurum.

Senin sistemde kumlu kuru alan durumunuda dışarı yapıp içeri uzanacak rampa ile ağlamalı. Aksi halde yer iyice yok olur.

Çizgilinin akvaryumu bencede çok güzel olacak. Oraya taşınması kış başını bulur. Ama gerçekten geçtiğinde derya deniz diyecek :)

cem' Alıntı:
eğip içeri bir şekilde alınabilir de benim çekincem ağırlıktan dolayı bağlantı noktalarında sorun çıkar mı ? hesapta 30 cm fark olsa da uzunluğun etkisi olacaktır sanırım. bence kolon tarafına taşısanda ayrı köşelerde farklı kolonlara bindirmek daha iyi olur. malum depremden kurtaramadık yakayı.

yorum 9'daki cevabımda kum konusunun bir dezavantajıda reslerle birlikte kullanmış olsan dışkı birikme riski olacaktı. ondan sonra tekrar temizleme ile uğraşmış olacaktın. silis ile devam etmen bu açıdan da iyi.

yumurtlamaya gelirsek temiz bir yerden bulabilirsen deniz kumu da işini görür. birincideki kum galiba deniz kumu. veya ince kum. içine biraz da 5 mm'lik taşlardan atıp karıştırırsan kazması kolay olur. bizimkiler en büyük boya gelmeden yumurtlama derdine düşerse kazmaları zor olacaktır. yumurta pozitif olmasa da en azından işleyişine denk gelirsen görmüş olursun uygun mu değil mi ?

benimkilerden birisi de ha bire bir köşeyi sürekli kazıyor hangisi denk gelemedim. dişiyse benimde kuru alanın bir köşesinde böyle bir şey yapmam gerekecek. yarın o köşeye bir 5 kg silis daha yıkayıp koyacağım.kumları ite ite bitkileri kapattılar. taş kısımları kayboldu dallar 3 cm kadar kuma gömük vaziyette. dal koparmayı bıraktılar, son bir aydır bitkilere mezar hazırlığı içindeler. akvaryuma koyduğum taşların hiçbiri ortada yok. taban dağ tepe vadi oldu.

Taşımada sorun çıkacağını sanmam. Gerekirse imalatçıyla kontrol ederiz nasıl girecek diye. Ama yapmak istediğim sistemden ötürü fazla uzaklaştıramam. Arada 40-50 cm boşluk olup köprü ile bağlanmalıki isteyen hayvan istediği yerde güneşlensin. Bir tarafı kirişe diğer tarafı kolona gelecek L yaparım en kötü.

Evet kumu önce eldeki sislis ile reslerde kullanıp sonra değişeceğim. En mantıklısı bu. Çizgili için 2 mm kum gömülebilmesini sağlayacak ve çok iyi olacak.

Bu yumurtlama zamanını merak ediyorum. Bizim için tam bir muamma Cem. Daha ne davranışlar göreceğiz. Ama eğer bunu başarırsak Turgay abiden sonra bizde başarmış oluruz. Gerçi benim için huzurla ve sağlıkla yaşamaları tabiki yeter ama bu konudaki davranışlarını çok merak ediyorum. Hele birde yumurtadan çıkan yavru görürsek çocuğumuz olmuş gibi seviniriz sanırım :)

Sende gelenlerden biri mi dişi çıkmıştı?

Hadi bakalim abi yeni akvaryumu bekliyoruz cizgili cok mutlu olacak ancak 2015 yaz gibi oraya gecer diye dusunuyorum digerlerinin boylari ayni duzeye gelene kadar

Bu ikinci buyuk akvaryum icin bir paint yaptim dogru anladim mi (sari kisim kumlu kuru alan kahverengiler akvaryum ustu kuru alanlar gri cizgi de akvaryumlarin birlestigi yerler) diye abi kendi dusundugum ama benim odaya uymiyacak bir akvaryum sekli ama sana cok guzel olur o kiris isleri hakkinda bir bilgim yok gerci

mailto:/nf5nqc.png

Abi acikca bende baska turler bulursam almak istiyorum bahsetmistim amerikaya gidince bu yaz getirmeyi planliyorum (yine slider alt turu olacak) ve bu akvaryumu seninkine yakin bir olcu dusunuyorum 160*80*60 olcusunu dusunuyorum ama daha ikisini nasil bagliycam cozemedim dedigini cizip gosterir misin abi ? burdan soruyorum ama senin konunu da mahvetmis olmuyorum insallah

mailto:/a/img822/4088/gnzz.jpg

Yok ortadaki köprü yeni yapılacak ve akvaryumların arasındaki boşluğun üzerinden birbirini bağlayacak. İstenildiği zaman çıkarılıp kona bilecek. Şimdiki kuru alanların mantığında. Akvaryum kenarlarına geçme olacak. Yukarıdaki gibi sarı yer komple kumluk alan olacak, komple cam ile bölünecek akvaryumun o tarafı. Diğer tarafa çizdiğim ise şimdiki kuru alan. Ortadaki köprüyede ısıtma lambaları gelince 3 kuru alan olacak.

Bak bu aşağıda nasıl birleşeceğini göstereyim. Sarı olan kumlu kuru alan. Bunuda kısmen kaçış boşluğu ile kuracağım, yani biraz yükselip ışıklandırma koyulacak. Sağ taraftaki kırmızı şu anki kuru alan. Ortadaki kırmızı hem ışıklandırma ile kuru alan görevi görecek hemde rampalarla her iki akvaryuma geçiş yapılabilecek köprü görevi görecek. Buda sağdaki gibi geçme model olup gerektiğinde çıkartılıp akvaryum rahatça taşınabilecek. Hatta bu köprüdeki ana camlara kızak misali cam çıtalar koyup bu kızakların arasına yukarıdan oturtularak onu ortadan ikiye ayıracak bir camı hazır tutacağım. Böylece kavga falan olursa köprüyü çıkarmak yerine köprüyü ortasına cam koyarak tutabileceğim.

mailto:/a/img849/2194/e8ox.jpg

Konuyu neden mahvedesin, gayet güzel projeler.

Anladim abi benim cizim uzerindeki gosterimde ortadaki kuru alan akvaryuma nasil baglanacak onu cozememistim ama en son cizimde kafamda oturdu benim dusundugumden de guzelmis bu bu akvaryumun hayata gecmis hali cok daha guzel olacak gercekten ortadaki kuru alanin akvaryumdan disinda olacak ayaklari yere uzanacaka sanirim yuku tasimasi icin

Benim icin bir cozumun var mi abi ? Kuru alani saga tasisam orasi da duvar yani baska sekilde birlestirmeliyim ama nasil bulamadim

Yok ayakların yere uzanması gerekmiyor. Yan camlar yükü taşır. Aşağı kadar cam uzatmak çok zor olur zaten. İki akvaryum yükü bölüşecek. Plan güzel, hayata geçirebilirsem dahada güzel olacak.

Sen bu akvaryum için kumdan kuru alan mı düşünüyorsun Ali Sarp? Akvaryumun sağında yada solunda ne kadar boşluk var?

Bu arada Amerika dan hayvan çıkarman yasak. Gerçi belgeli şekilde alırsan ne olur bilemiyorum ama büyük sorunlar yaşayabilirsin. Ama şu var exo terra ve zoo med ürünlerinden kaçırma derim.

Cam isi tasimada da sikinti cikarir zaten abi dun gece gece ne dusundum de yazdim onu bilmiyorum :) ama o uzunlukta sehpa falan olsa destek yapilabilirdi o da goruntuyu bozar gerci

Kuru alan kumlu olsun istiyorum yuzumu akvaryuma cevirdigimde saga tarafta 7,5 cm sol tarafta 9,2 cm arkada da 3-4 cm bosluk var belki suan kullandigim kuru alanin boslukta olan yan tarafindan baglayabilirim iki akvaryumu yani benim akvaryum suanki tek kuru alanla kalcak yeni yapilacak akvaryumun bir baglanti icin bir de kumlu kuru alani olacak boyle olsa bile baglantiyi kesmek istesem napicam bilemiyorum yani cokta olabilir bir plan gibi degil bu

Abi kucuk kaplara bezlerle birlikte koyayim sirt cantama yerlestiriyim diyorum 2 adet bu sekilde getirebilirim sanirim aktarma yapilicagi zaman su veririm bir sey olmaz heralde ?? Hayvanlar telef olucaksa hic getirmiyim daha iyi sonucta

Geri