Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryum için kum seçimi

Daha olculeri cizemedim abi bugun cizer atarim
Su 20 cmlik rampayi neden koydun abi anlamadim ? Ve kirmizi camlari tasla kaplatmak nasil olur dersin abi
Ev ahaliyle konustum tabi abi zaten ben soylemistim playstation getirdim
Vs. boyle seyleri satiyorum falan gittigidiyordan yani kendimi finanse ediyorum oyuzden annem icin sorun olmuyor zaten bu hobiyi de destekliyor

Kirmizi dedigim kirmizi cizdigin :)

Cvp: RE: Yeni akvaryum için kum seçimi

Alisarp' Alıntı:
Daha olculeri cizemedim abi bugun cizer atarim
Su 20 cmlik rampayi neden koydun abi anlamadim ? Ve kirmizi camlari tasla kaplatmak nasil olur dersin abi
Ev ahaliyle konustum tabi abi zaten ben soylemistim playstation getirdim
Vs. boyle seyleri satiyorum falan gittigidiyordan yani kendimi finanse ediyorum oyuzden annem icin sorun olmuyor zaten bu hobiyi de destekliyor

Kirmizi dedigim kirmizi cizdigin :)

20 cm olan rampa sudan karaya çıkmaları için, ister onuda boydan boya yap ister araya daha kısa yap, ama uzunluk kaçış boşluğu açı vs derken 20 cm olmalı. Senin kuru alan rampan varya o mantık. Şu anki daha da uzundur eminim. Suyu akvaryumun ağzına kadar dolduramayacaksın sonuçta.

Kırmızı camları yani kuru alan camlarını taşla kaplarsın ama o zaman akvaryum camlarına çok fazla yük binecektir. Eğer hayvan huzurlu olsun, camdan dışarıyı göremesin dersen orayı yeşillik içerikli fon kağıdı ile kapla bence. Yada hasır gibi daha doğal bir ürün ile kaplayıp daha güzel bir görünüm yapabilirsin.

Aile sorun değilse çok iyi.

Cem abi senin cizim sikinti yaratti biraz bir bakin bu senin cizimde dolap kullanilamiyor

Burada dikine akvaryum olarak kucuk akvaryum var buyuge uyarlanamadigi icin onu cizmedim

mailto:/166x8cm.jpg

Burada da buyuk akvaryumun son tasarimlari kucuk seyler degistirdim emre abi ve uzunlugu 70 cm yapilip mobilyayla bunu gizlenicek ve goruntuden sikinti olmayacak sekilde cizdim ama belki zemine bir led sistem gerekebilir ?

mailto:/34fkwmf.jpg

O bes cm lik kucuk rampa neden ice dogruydu orda anlasamadik galiba bir nedeni varsa onu ekleyebiliriz
Uzunluk 65 cm oluyor suyuda 62-63 cm e kadar doldurursam 15 cm rampa yeter dedim

Cem abinin uyarlamasi bu sekilde olamayacak gibi duruyor ya o dolap oradan kalkacak yada ilk dusunulen iki kuru alanli sisteme geri donucez

Ali Sarp suya giren rampayı tamam 15 cm yap ama kumlu alana da 5 cm de olsa rampa yapmalısın. Hem bu resimde kumu galiba 70 cm değil 65 cm e kadar koymuşsun. Tepe noktaya kadar koysan dahi kum hareket edecek engebeler olacak. Yani şu anki gibi dündüz zemin olmayacak her zaman. Bu sebeple hayvan dümdüz dik cama çıkarken rahatsız olacak. Yani kumluk alana doğru 5 cm de olsa taş kaplı boydan boya bir rampa olmalıki hayvanın çıkışı rahat olsun.

Yüksekliği 70 cm yapınca demir profilleri şimdiki akvaryumunkinden 10 cm kısa yapmalıki iki akvaryumun tepe noktası aynı hizzada olsun.

Neslihan, sorma iyice proje odaklı olduk :) Yakında firma kurarız :)

Cvp: Yeni akvaryum için kum seçimi

Abi bu kumlu alan 65 cm de olacak yani akvaryumun 5 cm icinde kumda 65 cm de olacak yani o iceri dogru kuru alan neden olmali abi zaten kumun icinde olmayacak mi yani

Ilk cizdigim seyde abi buyuk akvaryumun buyuk kisminda kontrol kabiliyetim olmayacak o proje o sekilde dolap kalkmadan olmayacak sanirim

İyide bu kumlu alanı bölen cam 70 cm yükseklikte değilmi. Olsada olmasada kumlu alandaki hayvan. Hemen suya girmek istese kumda biraz geri kaymış olsa cama basmaya çalışmak yerine ufakta olsa taş kaplı bir plakaya bassa daha iyi değil mi? Demek istediğim kuru alandan suya dönüşte kumdaki tepeleşmenin tam cam önünde azalacak kum sebebiyle hayvanın rahat çıkış yapması zor olur ve bu taşlı plaka şeklindeki rampa rahat ettirir.

Kuru alani bolen camda dogal olarak 65 cm oluyor iste abi
O iceri rampa mantikliymis abi onuda ekliyorum ozaman ama onun acisi rampa gibi olmiycak tabiki

Abi artik 3 boyulu cizimlere gectim ben

mailto:/2s6sl77.png

O suya giren rampayada tas koyarim heralde ama onu cizmedim

İyice ilerletmişsin :)
Zaten suyun olduğu tarafa taşlı rampa koymuşsun galiba.

Ara camı dediğin gibi 65 cm de yapabilirsin. Ama bir dakika bu olmaz. Suyu o cama kadar dolduracaksın ve hayvanların yapacağı dalgalanmada kumluk bölüme çok su gider. Yok sen ara camı normal akvaryum yan camları kadar yükselmelisin. Kumuda tepeye kadar doldurursun gene. Bu arada bu duvar sayesinde yukarıda kayıt kuşak gerekmez sanırım. Sağlamca tutar.

Bunu iyi dusundun abi suyu 60 cm bile doldursam bu risk olacak sanirim biz akvaryum yuksekliginden sasmayalim en iyisi ozaman rampada 20 cm oluyor

Aynen öyle Ali Sarp. Detaya girip açık vermemeli. Sonra kumsalda gerçekten dalga simülasyonu yaşarsın :) fazla doğallıktan kendini kum kurutmaya verip harap olursun :)

Bugun annemle mobilya isini konustuk bu zaten biraz cocuk odasi gibiydi onu degistiricez buyuzden dolap problemi olmiyacak oyuzden bu iki secenekten hangisi uygun olur ? Bu yuzden son karar icin danismak istedim

Buyuk akvaryum dik olarak

mailto:/14tsope.jpg

Kucuk akvaryum dikine olarak

mailto:/eu4zo9.jpg

Kutuphane dedigim raflardan olusuyor secme sansim oldugu icin bu raflari 15-20 cm secmisim gibi cizdim buna gore mobilya secicez belki karsidaki duvara kutuphane koyup suan dolap olan yere 20 cm boslugu biraktiktan sonra 2. secenegi uygulamak goruntu acisindanda en guzeli olacak hatta bosluk 25 cm yapilip diger taraf 10 cm de yapilabilir kucuk akvaryumun arka tarafindan bir mudahele yapmak bana pek birsey kazandirmayacagi icin

Buyuk akvaryumun son hali

mailto:/10yexvl.jpg

Yanlis bir sey olmasi gereken birsey var mi ?

Bence gereksiz fazla kuru alan var. O birleşme noktasındaki kuru alanı hiç yapmayıp iki akvaryumu köprü ile birleştirip gerekirse bir dolabı iptal edebilirsin. 10-15 cm boşluklar hiç işe yaramayacak. O kadar kuru alanda gereksiz. 3 hayvan için 3 kuru alan fuzuli. Odayı uygun kullanamamışsın.

Abi ilk olarak slider alt turlerinden 2 kaplumbaga alarak sayiyi 5 e cikarmayi dusunuyordum

Ama bu proje ne yazikki zaten iptal olmak zorunda suan okadar uzgunumki bugun zeytin benim buyuk disiyi boynundan isirdi ben zeytin ve limona 12 yildir baktigim icin erkek olsalar dahi onlardan vazgecemem bu yuzden disiyi sahiplendiriyorum yani kumlu alana falan gerek kalmadi diyelim sari yanak alsam bile iki tane onlarin buyumesini beklemem gerek oyuzden uzuntuyle bu proje iptal olmus oluyor simdi sahiplendirmede baslik aciyorum

Cem abi de sende o kadar ugrastiniz ama boyle bir gelisme oldu iste neyse ilerde yaptiracagin bu tarz akvaryum icin cizimler isine yarar insallah abi

Abi acaba buyuk akvaryuma gecsem bu olaylar durulur mu ? Yada bu olayda sahiplendirme zorunlu mu ?
Okadar birakmak istemiyorum ki abi

Bu çizimler hepimizin işine yarar Ali Sarp. İyi fikir yürüttük.

Senin bu ısırma olayına üzüldüm. Ancak yeni akvaryumla hayvanlardan agresif olanı vs durumlarda ayırma imkanını konuşmuştuk. Olmadı dişiyi diğer erkekle bir süre yalnız bırakıp durumu değerlendirirsin. Bence heme verme. Ancak şimdilik büyük bir saklama kabına al.

Saldırma sebebi dişinin bunun isteklerine cevap vermemesidir. Bu tip sorunlarla hep karşılaşma ihtimalimiz var. Sayı ileride artınca gene bunlar olabilir.

cinsel amaçlı bir saldırı olabilir. çiftleşme öncesi bu tip durumlar gözleniyor. sadece saldırma veya üstünlük kurma ile ilgili değil. bence de daha fazla kaplumbağa alma.

Suan icin degil fakat daha fazla kaplumbaga almak istiyorum acikcasi baska turlerde beslemek istiyorum zaten bu akvaryum olursa 800 litre bir su hacmi olacak ama acelesi yok bu isin
Yani bu akvaryumu hizlica kurarsam vermek zorunda kalmayabilirim sanirim michelangeloyu degil mi ?
Senin dedigin isi degisimi seyini deniyim abi ben bi ona gore bu akvaryum kurucak miyim sahiplendiricek miyim bi ona karar veriyim once abi tabi sizinde goruslerinize gore iki konuyada yaziyorum bunu sahiplendirme basligindan devam ederiz

diğer akvaryumda durabilir. eğer sakin yaradılışlı ise alacağın diğer kaplumbağalara kasti olarak saldırmayacaktır.

Bu olaylardan sonra kumlu kuru alanli yerde gercek kuru alan olmadan akvaryumlari ayiramayicagimi dusundum bu yuzden bir cozum buldum bir olay oldugunda kucuk akvaryum buyukten ayrildiginda o ortak kuru alan kuru alan olarak kullanilamaz cunku rampa kismi acik bu yuzden de o rampanin oldugu camin kenarlari lastik olursa o boyda bir cam ile o bosluk kapatilacak olabilir mi boyle birsey ?

mailto:/v7w22c.png

Ustten gorunum bu sekilde

Geri