Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryum Kurulumu...

Cvp: Yeni Akvaryum Kurulumu...

klor uçucudur. su yüzeyinden uçar, sirkülasyon ile bu daha çabuk olur. filtrede carbon kullanacağın için düzenleyiciye gerek yok. suyu bekletmene de gerek yok. sterilizasyonu iyi yaptıysan filtreyi çalıştırıp su uygun ısıya gelince 27-28 derece gibi hayvanı akvaryuma alırsın.

tamam abi teşekkür ederim. bu arada akciğer enfeksiyonu geçiren kaplumbağamın durumu bir daha kötüleşmedi. hala hareketli eskisinden de iştahlı. 2 günde bir stick yeme vitamin damlatıp yedirmeye devam ediyorum. gözlerde tamamen açık bir problem yok. enfeksiyonun tamamen geçip geçmediğini nasıl anlayacağım?

o anlaşılmıyor. ufak bir şey kalsa yine ve daha güçlü olarak dönüyor. tekrar nüksetme riskine karşı ilacı önümüzdeki hafta cumaya kadar vermeye devam et. vitamini 3 günde bir, bir damla yap. gentayı da günde tek öğünde bir stick yeme 2 damla damlatıp ver.

bir sonraki haftada vitamini haftada bir yaparsın.

abi ilacın son kullanma tarihi dolduğu için atttım. ama genta damladan tekrar alıp devam edebilirim.

bir süre daha devam etmende fayda var bu hastalık iğne başı kadar birşey kalsa tekrar nüksediyor garantiye alalım. diğeri nasıl gözlerde veya başka bir sorun yok değil mi ?

abi diğeri canavar gibi çok diri hiçbir yerinde sorun yok

gentanın kalanını da kuru alanda durduklarında göz kapakları kurursa tepelerinden damlatırsın.

Cem abi bu arada karbonu yıkıyorum yıkadıkça siyah siyah akıyor. 20 dakika falan yıkadım ancak geçmedi bi türlü deli oldum. Ne yapmalıyım?

sadece tozu gidecek kadar yıka ovaladıkça siyahlık gelmeye devam eder. daha fazla yıkama. bunu en üst kata koyacaksın. üzerine de elyaf koy. kalan ince tozları elyaf tutar. filtreyi çalıştırdığın zaman ilk bir iki litre suyu al. ilk çalıştırmada yine toz çıkar akvaryuma gitmesin.

Abi en alt seramik orta kat Sünger en üst karbon olarak koydum kovaları.

tamam zeolite de alınca orta kata koyarsın. sonraki değişimden önce alacaklarını yazarım.

Abi filtre epeydir Çalışıyor. Ancak Sudaki bulanıklık bir türlü geçmedi. Neden olabilir?

Akvaryumu ilk etapta yarıya kadar doldurdum temizlemesi için

filtreye elyaf aldın mı ?

bir diğer sebepte hayvanlara göre su az ise ve filtre güçlü ise hem sirkülasyon hemde hayvanların tabandaki hareketi tortuları havalandırır. bu da bulanıklığa nedendir suyu kaçış boşluğunu göz önüne alarak max doldur.

24 saati geçti mi çalışma ve tabanda silis kum var mı ?

Abi tabanda Silis kumu var. Bulanıklık geçmeyince hayvanları henüz yeni akvaryuma almadım. Sabah kalktığımda epey temizlenmişti. Bugün kalan yarısını da doldurup yarın aksi bir durum olmadıkça benim minikleri yeni yerlerine alacağım.

Cem abi pazar günü akvaryumun tamamını doldurdum ısıtıcıyı çalıştırdım herşeyi hazır hale getirdim. Ancak su koyduğum için bulanıklaştı. Pazar Günü'nden beri filtre çalışıyor hala su berraklaşmadı. Bir an önce arkadaşları Alıp rahata kavuşturmak istiyorum ama aksilikler üstüste hep. Önceki yarıya kadar doldurmamda çok güzel berraklaşmıştı. Neden böyle oluyor anlamıyorum.

Alisarp' Alıntı:
Fotograflari bekliyoruz :)
Inşallah alisarp bitirebilirsem koyacağım 
:D

Ben bir anlam getiremedim, berraklasmis olamiydi. Kumu iyi yikayamamis olabilirsin bir kumu karistir akvaryumda istersen pislik varsa icinde tamamiyle ciksin.

Yıkarken sürekli karıştırıp defalarca aktardım. Akvaryumda da karıştırdım. Akvaryuma ilk su doldurduğumda temizlenmesi için yarıya kadar doldurmuştum. Ertesi gün berraklaşmıştı. Suyu tamamladıktan sonra bir daha berraklaşmadı.

silis ne kadar temizlesen de bir müddet daha bu tozuma devam eder. zamanla genel temizlikle bu sona erer. eklediğin suyu yukardan ve bir anda döküyorsan bu o tozların tekrar havalanmasına neden olur. bu son aşamadan sonra filtreyi açıp içindeki kumu temizleyeceksin. ikincisi bu bulanıklık devam ediyorsa suyu daha doğrusu kumu iyice karıştır o tozlar daha da havalansın ve maşrapa ile bu bulanık suyu kovaya alıp dök. sonra yeni ekleyeceğin suyu yavaşça maşrapa ile ilave et. bulanıklık daha kısa sürede çözülecektir.

En sonunda berraklaştı ancak ben de berraklaştım :) Akvaryum 100 litre civarı su Aldı. Arkadaşlar gayet mutlu ve keyifli gözüküyor. Yurtdışından getirdiğim geçici kuru alana nerdeyse hiç çıkmıyorlar. Ilk başta rampayı mı çıkamıyorlar acaba diye soru işaretlerim oldu ancak kuru alana yem koyunca gayet rahat hatta uçarak tırmanıp yemi Alıp suya geri dalıyorlar. Anladığım kadarıyla suyun içinde vakit geçirmeyi seviyorlar. Bazı eksiklerim var onları da sırayla tamamlayacağım. Yakında da resimlerini çekip atarım :)

Geri