Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryum

Kapluslarim57

Altın 3 Üye
Merhaba arkadaslar
Yeni akvaryum alacagimdan bahsetmistim ve nihayet dün aldik 200lt 100x53x40cm
Birkac konuda takildim yardiminiza ve filirlerinize ihtiyacim var
1.temizlik
2.kuru alani büyük yapmak istiyorum elimde kücük bir akvaryum var onu kullanabilirmiyim acaba
3.kaya görünümde bir arka plan var onu koysam sakincali olurmu
4.bir mango kökü 2 ipek bitkim var ama birseyler daha eklemek istiyorum mango yerine baska bir kök daha uuzun olan
5.suyu cok fazla koymak istemiyorum eger kuru alan eskisi gibi olursa cikmamalari icin ama sanirim bu okadarda sorun olmaz zaten yeterince yüzme alanlari olacak
Simdilik aklima gelenler bunlar fikirleriniz önerileriniz icin tskler resimleri yüklüyorum simdi

mailto:/j5in8j.jpg
mailto:/fk038z.jpg
mailto:/2zoceoi.jpg
mailto:/2zs66tg.jpg

Hepsi bukadar fikirlerinizi bekliyorum :)

Öncelikle hayırlı olsun :)
Temizlik konusunda zaten dış filtren var. Sadece dip çekimi ve kısmi su değişimleri yapman yetrrlidir. Ajvaryumun cam kalınlığına bağlı , eğer çok ağırsa taşımayabilir. Arka planın bir sakıncası yok kullanabilirsin hatta bence çok da güzel olur :) Bence bir kaç taş veya deniz kabuğu ekleyebilirsin onun dışında çok bir şey eklemeye gerek yok. Su ne kadar fazla olursa o kadar iyi akvaryum üstüne yaparsan kuru alanı , akvaryumu tam kapasitede kullanabilirsin

Cvp: Yeni akvaryum

Tesekkür ederim ipek insallah birde sorun cikmadan yapabilirsem süper olucak cam kalinligi 7mm ama tam emin degilim bakalim sonuc ne olacak

Hayırlı günlerde kullansılar :)
Akvaryum üstü kurualan çok daha iyi olur tabiki ama 7mm cam kalınlığına göre iyi degerlendirmek lazım.
İç dizayn için ben hep bitkiden yanayım tabi birazda şahsi tercih ama ferah kalabalık olmayan bir akvaryum herkes için daha ideal sanırım. Birde Emre'nin kullandığı cam taşlar vardı aklımda kalmış, oldukça estetik bir hava verir. Deniz kabuklarını pek tavsiye etmem için de birikinti tutuyor. Kuma gömsen çıkarıp çeviriyorlar :) Ben sonunda çıkardım olmasalar daha iyi yani.
Kolay gelsin :)

Tesekkür ederim neslihan
Kuru alan konusuda dedigim gibi benimde süphelerim var tasirmi üstekki cami bilemiyorum o yüzdende isi saglama alip birkere birsey yapmak istiyorum
Emre in akvaryumu muhtesem birsey zaten cok emek verilmis onun kadar yapamasamda elimden ne gelirse yapmaya calisacam o cam taslar benimde hosuma gidiyor bulabilirsem alicam ve birkeresinde bir agac dali görmüstüm oda cok hosuma gitti bakalim carsiya bir cikayimda karsima nasil seyler cikacak

Hayırlı olsun Meryem. Bu akvaryum seni birkaç sene daha götürür.

Ancak bu akvaryum yeni değil sanırım. Su izi gördüm sanki, birde üzerindeki o menteşe gibi olan aparatlar ne? Ayrıca fon kağıdı gizlemiyorsa kayıt yapılmış ama kuşak yok. Kayıtları hangi mantıkla yapmışlarki.

Filtre modelini bilirsek kapasitesi bu akvaryuma yetermi bakarız Meryem.

Isıtıcı 150 w çelik. Sen bu akvaryuma 150 lt üzeri su koyamayacağına göre kurtarır.

Bu akvaryuma üste kuru alan olmaz. Bana sorarsan akvaryuma monte kuru alan bile olmaz. Sanırım en 40 yükseklik 53 cm. Hesaplamalardan akvaryum yapımından ölçüleri yazıp çıkan cam kalınlığına bakar mısın? Ben telefondan yapamıyorum. cam kalınlığı ince.

Arka fon fena değil, istersen kullan.

Mango kökü yerine başka kök olmazda onun daha büyük ve uzantılı bir modelini alabilirsin.

O ağaç dalı benim akvaryumumda gördüğünse kuru alanda duruyor. Teraryum canlıları için. Adını hep unutuyorum :)

Akvaryumu yaptığınızda oluşacak görüntüyü çok merak ediyorum. Takibinizdeyim.

Bu arada demeden geçemeyeceğim darısı başıma. :)

Emre abininki suyada batabiliyor buarada yani ayni yerden benzer urunleri aldik ve bana oyle o urun icin soylediler
Benim akvaryumdakinden bahsediyorsaniz onun bitkileri plastik ve suya girmiyor gerci onu satan adamda suya sokabilirsin demisti ama bilemiyorum

Evet dalı ilk aldığımda suya koymuştum. Görüntü süperdi ama suya mukoza gibi seffaf yoğun bir salınım yaptı. Araştırınca teraryumlarda kullanıldığını gördüm.

Bence suyu olabildiğince çok koyun ne kadar su o kadar mutluluk :)

Gec yazdigim icin kusura bakmayin malum 2 kücük kizlarim var ufaklik aglayinca telefonu biraktim az önce aldim elime simdi öncelikle EMRE evet akvaryum yeni degil yenisini alacak durumum yok ama aldigim kisi bunu kullaniyormus zaten ama evinde baska 3 tane daha var diye satiliga cikarmis temizledim dedide ben tekrar sudan geciricem ama biraz kirec olmus onuda fircalarim artik yaparim birsey o mentese gibi aparatin ne oldugunu cikaramadim akvaryumun icindekilerden bahsediyorsan filtrenin malzemeleri üst tarafinda birsey yok

Hesaplamayi bende yapamadim telefondan belki pc den giren arkadalardan biri yapar benim icin :)
Kuru alani eskisi gibi yapicam belki biraz büyügünü alirim daha rahat ederler
Arka fonu kullanmayi düsünüyorum sabitleyebilirsem
Mango kökü alicaz yine anlasilan oda suyu sarartiyor diye istemiyordum ama madem baska birsey kullanamiyoruz ozaman biraz fazla kaynatirim :)

Filtrenin üzerindeki yazan: Tetratec EX 700 230v-50hz/13w

Kartal han sonucu bende cok merak ediyorum :D

Ağustos tabiki öyledir ama benimkiler kacmaYa cok merakli olduklarindan kuru alani yerlestirdikten sonra bakicam cünkü lambalarida ona göre takmam lazim keske biriniz gelsede kurtarsa beni bu sIKINTIDAN :)

hayırlı olsun meryem. ikinci el olduğuna göre temizlik konusunu dikkatli yapacaksın. önce bulaşık süngeri ile eline maşrapa alıp bir güzel her köşesini su dökerek ovala ve durula. sonra o suyu al ve dip kısımda kalan suyu ve kirleri temiz bir bezle emdirip al sonra tekrar bir durulama yapıp aynı yöntemi uygula. sonra ağzına kadar su doldurup içine varsa kaya tuzu yoksa normal tuzdan 4 çorba kaşığı dolusu dök ve karıştır. erisin. sonra kalan ürünleri yıkayıp içine at. kumuda silis olacak yıkayıp koyabilirsin. ısıtıcıyı koymana gerek yok onu antibakteriyel sabun ile yıkayıp iyice durula.

dış filtrede kullanılmış sanırım. onun içini hortumlarını yıkayıp akvaryuma kur. filtre içi malzemeler neler var onları yaz. bazı eklenecekler bazı atılacaklar ve tuzlu su görmeyecek ürünler olabilir. bunları konuştuktan sonra o anda kullanılacakları filtreye doldurduktan sonra çalıştır. bir gün o şekilde devir daim etsin sonra tuzlu suyu çekip ürünleri ve dış filtreyi alıp yıka ve bir kenara koy. kum içinde dursun. sonra birkaç defa maşrapa ile temiz suyu akvaryumun üst camından aşağıya döküp suyu ala ve kumu akvaryum içinde çalkala kum steril olacağı gibi o arada kalan bulanıklıkta temizlik sırasında gitmiş olur. tuzdan arındığına emin olunca her şeyi tekrar akvaryuma koyup su ısısı dengeye gelince hayvanları içine al.

kaya şeklindeki fonun şu sıkıntısı var arkasında kir barındırmaması için komple cama yapıştırman gerek. yapıştırırım dersen olur. ince olduğu için alanı daraltmıyor. filtrede jbl silicat ex kullanırsan yosun oluşması olmaz.

sende şimdi yeni akvaryum hevesi var bu hepimize olmuştur. her şeyi alıp koyalım güzel olsun diye. yalnız fazla aşırıya kaçıp alan daralması yapma hayvanlar rahat rahat yüzüp keyfini çıkarsın.

kökte mangodan şaşma. emrenin dediği gibi biraz büyük alabilirsin. ama hayvanların kullanabileceği ağırlık ve ölçülerde olsun. fazla büyük olanların bir de kaynatma sıkıntısı var.

akvaryum güvenli ama güvenlik açısından cam kalınlığı cam üstü kuru alanı kaldırmaz. su içi devam edeceksin. en azından 8 mm olsaymış iyi olurmuş. toplamda ağırlığı kum ve diğer zerzavatlarla 250 kg'yi geçecek üstüne koyduğun mobilya bu ağırlığı taşıyabilecek mi ?

burada duracaksa yeri güzel ışığı iyi alıyor. yalnız cereyanda kalmasınlar. mutfak sanırım orası.

kolay gelsin dış filtre içindeki malzemeleri yazmayı unutma. kendimi kaptırdım, yazı romana döndü.:smile:

Benim akvaryum 60 cm 1cm cam kalinligi yani en azindan 0,9 cm falan olsaydi buna cam ustu kuru alan olmaz
Arka plan bencede guzel duracak mango kokununde hacim buyudukce sarartma orani azaliyor
Filtre balik akvaryumu olsa ideal ama buna az gelebilir 1200 oolsa daha iyi olabilirmis olmadi ic filtre ile destekleyebilirsiniz

Filtre uc sepetlimi ?
Tuzlu cevirim yaparken sunger ve elyaf olursa bitek daha iyi olur

Hesaplamada 0.8-0.7 cm e guvenli diyor yanliz uste kuru alan icin cok guvenli olmasi gerek sanirim ?

Cem cok tesekkür ederim yorumun icin birkac satir daha yazaYdin roman olacakmis :D öyle güzel anlatmissinki vallaha gözümde büyüdü insallah beceririm öyle cok sIKINTIYA gelemiyorum umarim sorunsuz olur vallaha ben hic birseyden anlamam adam yillardir balik beslemis bu akvaryumun icinde simdi bunun yaklasik 4 misli büyügüne gecmis bende iyidir diye aldim tabiki sordum herseyi tamam sorun yok dedi hepsini tenrar yikicam temizlicem hatta kaya tuzu almayi düsünüyordum küvete koyarim bütün malzemeleri bekletirim icinde
Kaya seklindeki fon düz degil o yüzden yapistirsam bile üst taraftan acikliklar var ve yapistirirsam temizlemek gerekirse nasil cikartacam hadi yapistirdim diyelim nasil bir yapistirici kullanmam gerekiyor
Fazla birsey almicam bir mango kökü faha alirim az büyük olanindan belki birkac bitki daha ama fazlasini bende istemiyorum büyük akvaryumu aldimki daha rahat olsunlar diye cünkü suankinde fazla yüzemiyorlar
Durdugu yer koridorun bi kismi suan yerde daha eskisini kaldiracamda öyle koyacam yani eski yerine en güvenli yer orasi baska yerim yok hep cam kenarlari bos orayada koyamam
Filtrenin icindekilerin resmi aricam

çok güvenli yazmasına gerek yok. bu basınçla alakalı. eni 40 cm yani dar. yükseklikte de en fazla 45 cm kullanılacak. bu yüzden 8 cm olsa kaldırabilirdi. cam kuru alanın tabanı yan camlara göre kalın olmalı 6mm'ye 8 mm gibi. ve taban kalınlığı ya akvaryum ile aynı veya akvaryum camı daha kalın olmalı. tabi akvaryumu 8 mm kalınlıkta farzetsekte minimum ağırlık için kuru alan üstüne konacak malzeme hafif olmak zorunda mesela taş kaplama olmaz. burada çok güvenli faktörü kuru alanın ağırlığı konusunda rahat hareket etmeyi sağlar.

pleksi kuru alan üstü halı kaydırmaz fazla ağırlık yapmayabilir. yan çerçeveler kaynatma yapılırsa yanlar 4 mm taban ve rampa 6 mm bu olabilir. bu çok hafif olacağı için en azından akvaryumun 35-40 cm kadarı kadar uzun olması gerek yoksa hayvanlar rampaya çıktığında arka taraf havaya kalkar.

akvaryum siliconu ile yapıştırman gerek bence hiç uğraşma ya cam arkasından koy arkada görüntü olsun ve duvardan soğuk geliyorsa önlesin yada bir kenara at dursun orada. bak kapak niyetine kullanman da mümkün. hani hasta olur gece kuru alanda durmak ister gibi. ama night glo'n vardı diye hatırlıyorum. temizlik yaparsan akvaryuma toz gelmesini engellersin mesela. çare tükenmez.

Bugün telefonumda bir sorun var kapanip duruyor ve her defasinda yazdiklarim siliniyor

Bu en üstündeki filenin icinde siyah cskil gibi birseyler var ve toplar
mailto:/jzyyi1.jpg

Bu ikinici sira
mailto:/jkburs.jpg

3.ve 4.sirada ise bunlar var
mailto:/10shpqa.jpg

Akvaryumun kullanılmış olması sorun değil Meryem. Benim bunu sormam test etmen gerektiği için. Üzerinde kırık yada çatlak olmadığını kontrol etmişsindir ama verende bayağıdır kullanmayıp durumunu bilmiyordur. Belki esnedi silikonlar gerildi. Bu sebeple akvaryumun tamamen kuru bir yerde ve dışının tamamen kuru olduğuna emin olup bu gece ağzına kadar su doldur. Sabaha sızıntı varmı dışarıda bağlantı noktalarında ve altında damla varmı diye bak.

Tahmin ettiğim gibi bunun üzerine kuru alan olmaz.

Dış filtre bu akvaryumla beraber gider ama bir süre sonra destek bir iç filtre bencede gerekir.

Şimdi yakından baktımda akvaryumun üzerindeki girinti çıkıntılar menteşe değil sanırım kapağın yuvalarıymış.

Akvaryumun sterilize işlemini aynen Cem in bahsettiği giini yaparsın. Bu esnadaki tuzlu çevrimide Ali Sarp ın dediği gibi sadece sünger ve elyafla yap.

Ben arka fon dışarıdan sanmıştım. İçeridense bence koyma. Onun arkasına kesin pislik gidecek ve kalacak. Yapıştırmada olmaz, sökemezsin.

Cem, yazı romana dönmedide 4 çorba kaşığı tuzu döküp karıştır demişsinya gülmekten öldüm. Bir alt cümlede unu ve yumurtayı ekle diyeceksin sandım :)

İlki karbon. İkincisi zeolit. Sonuncusu seramik. Anladığım kadarıyla substrat kullanmamış. Balık akvaryumunda bakteri oluşumuna izin vermemiş. Peki sünger ve elyaf çıkmadı mı? Bunlar yoksa alman gerekecek.

Cem kuru alan bende turtle dock var belki ona benzer daha büyük birsey alirim onu hallederim arka fonda sorun degil dedigin gibi disaridan görüntü amacli koyarim olmadi kapak yaparim :) hertürlü biryere kullaniriz yarin eksik kalan malzemleride alip öglen insallah baslarim off heyecanlandim acaba becerebilecekmiyim ..

Pardon şimdi gördüm süngerleri.

İlkinde ayrıca bio ball da var.

Geri