Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryum

Cvp: Yeni akvaryum

Emre kullanan kisi 1 haftaya yakin bir zamana kadar kullaniyormus zaten sattigi icin icini bosaltip temizleyip teslim etti ama yinede ben dedigin gibi yaparim sizinti varmi yokmu diye bu gece yapamam artik daha yerde duruyor dolabi var birde eskiyi kaldirip koyacam insallah yarin peki ic filtre olarak benim suanda kullandigimi koysam hemen yeterli olmazmi ? Birde icinde elyaf ve sünger cikmadi her katinda siyah süngerler var zahmet olmazsa nasil birsey almam gerektigi resimli gösterirsen svinirim ama eger onu bu filtrenin icine koyacaksam yer Yokki nasil yapica

Bana sorarsan en üstteki siyah açıktaki toplar haricindekileri at. Bunlar bayağı kullanılmış.
En alttaki gibi seramik ve ortadaki gibi zeolit al. En üstteki gibi poşetteki karbon ve ayrıca burada olmayan elyaf ve substrat yada lav taşı al.
Dizilimi şöyle yapman gerekecek.
En alt sepet: son resimdeki seramik tabi yeni ve üzerine siyah sünger
Bir üst sepet: ilk resimdeki siyağ açıktaki toplar ve üzerine siyah sünger ve ince tabaka elyaf
Bir üst sepet: orta resindeki zeolit ve üzerine elyaf
En üst sepet: ilk resimdeki torba içindeki karbon ve üzerine elyaf. Bu karbon bir ay sonra çıkarılıp atılacak ve yerine substrat yada lav taşı konulmalı.

Zeolit ve karbon için en üst resimdeki gibi malzeme torbası al.

tuz az olmasın diye baktım benim bir avuç 4 kaşık kadar aslında acıma tuza dök gitsin diyecektim. çevremde arkadaşlar o kadar yemek tarifi veriyorlar ki. un yağ yumurta yazmadığım iyi olmuş. :smile:

meryem birinci filedeki carbon o ölmüş onu at. diğeri bioball o dursun. iki ile üçüncüdekileri de at. emrenin dediği gibi süngerleri ve bioball'ları koyup çalıştır ama önce iyice yıka elini yakmayacak sıcak suda yıka öyle kurulumu yap. kapaktaki conta su kaçırıyor mu kontrol edersin gerekirse o lastik contayı değişirsin. alacakların seramik, jbl ammo ve eheim substrat pro filtre malzemeleri ve elyaf.

Ikinizede cok tesekkür ederim yardimlariniz icin tüm önerilerinizi uygulicam insallah yarin aradigim herseyi bulurum offf neyse bugünlük buladsr yeter artik kafam almiyor iyiyce karistim :)
Cem yemek tarifi lazimsa yardimci olabilirim ;)

Bütün linkleri yazmıştımki şarj bitti.
Her malzeme için bir yada fazla link vereceğim. Öncelik sırasına göre yazarım ama fazla link olanlarda biri kafi.

Seramik yada mech aynı işlevi yapar.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11298&ad=eheim-ehfi-bio-mech-seramik-filtre-malzemesi-1-lt

Substrat yada lav. Aynı işlevi yapar. Substrat iyidir.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=4579&ad=eheim-substrat-pro-filtre-malzemesi-1-lt
mailto:/urun_detay.aspx?urn=4161&ad=eheim-ehfi-substrat-filtre-malzemesi-1-lt
mailto:/urun_detay.aspx?urn=4365&ad=eheim-ehfi-lav-filtre-malzemesi-1-lt

Zeolit Cem in önerisini yani jbl ammo bulamazsan seachem denitrate yada bu.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=8444&ad=fluval-amonyak-giderici-filtre-malzemesi-540-gr

Karbon. Tek kullanımlık. Bu sebeple fazla almaya gerek yok.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11168&ad=fluval-aktif-karbon-filtre-malzemesi-375-gr

Elyaf.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11873&ad=jbl-symec-filtre-elyafi-100-gr

Malzeme torbası. Karbon, substrat, lav ve zeolit için gerekli.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=6679&ad=ti-sert-filtre-malzeme-torbasi

Cem hazir sen burdayken yardimina ihtiyacim var bugün filtre icin malzemeleri almaya gittim birkac seyi bulamadim ama ayni islevi gören baska birseyler verdiler resim aticam bir bakarmisin dogrumu vallaha sabahtan beri yoruldum :( ama insallah güzel birsey olacak

mailto:/e8vitj.jpg

Buda hos hosuma gitti dayanamadim aldim ama biraz üst tarftan kesmem lazim uzun geliyor
mailto:/5k3o9i.jpg

nitrat ex ve phosex yerine hepsi bir arada bir ürün al. bunları iade et. jbl ammo bulamadın sanırım. micromecte nitrat çözücü var. bunu şimdilik ammo yerine kullanabilirsin. zeolit bulabilirsen onu al.

juwel yerine torbada pamuk şeklinde elyaf al istediğin ölçüde koparıp koyarsın. bunu da iade et. sünger bulman iyi olmuş o dursun.

substrat olarak bunu al.

elyaf olarak bunu
mailto:/urun_detay.aspx?urn=1169&ad=sera-filtre-elyafi-250-gr

carbonu 1-1.5 ay kullanıp yerine sonra substratı kullanırsın.

sera biopur alt kata konacak. bu aslında micromec ile emsaldir. zeolit veya jbl ammo bulabilirsen biopuru iade edersin. en alta micromec konur.

bir de emre kontrol etsin. sanırım bizim burda imkanlar daha fazla gibi.

yosun ve alg oluşması görürsen en iyisi jbl silicate ex tir. içinde silicate (silikat) ve phospathe (fosfat) var. ama şimdilik dursun. 3 sepet var zaten sığdıramazsın.

Diğerlerinden anlamıyorum ama köke bayıldım :D Zarar verebilecek sivri yerleri ve tel tel olan yerleri temizlendikten sonra mükemmel olur. Mümkünse olduğu gibi değerlendirilirse tam oyun parkı :D gözümde canlandı resmen.
Yatay da konumlandırılır sanırım.

Ammoyu bulamadim o yüzden nitrat ex ve phosex verdi bunlarda aynisi dedi ozaman ben bunlari geri vereyim elyaf torba icinde bulamadim o yüzden 5 li pakketekinden aldim biraz uzakta var bir pet shop artik yarinda insallah oraya bakarim micromec ammonun yerini tutuyorsa o kalsin ozaman birde carbon icin file bulamadim gercekten türkiyede daha cok imkan varmis kaplumbaga konusunda

kökte sadece kalem kalınlığında olanları kesip sivri bir kenar varsa traşlarsın.

Neslihan onu en dipten cikardim sanki okadar kökün icinden onun benim olacagini bilmisim gibi biraz üzerinde calismam lazim evet sivri yerleri var onu esime birakicAm gerisi zaten bana ait cok is bekliyor beni uff keske aldiklarimda dogru olsaymis

Cen 4 siram var al dersen jbl silicate ex e de bir bakarim bulabilirsem alirim

Bende olsam hiç tereddüt etmeden alırdım :D Bu kadarı olmuş ya gerisi de olur artık, Herşey eve geldikten sonra soğolsunlar Cem ve Emre adım adım anlatmaya üşenmiyorlar. Sonra da inş. keyifle izlersin artık

canim ya pek bilgim yok daha dogrusu hic yok kafam karisti petshopdaki kizda bunlari kullanabilirsin diyince aldim ama olsun geri iade edebiliyorum zaten sorun olmaz sagolsun emre ve cem olmasa hic girismezdim bu ise diger arkadslarda yardimci oluyorlarda ikisi farkli :) hayirlisiyla bitirebilirsem keyifle izlicem

meryem silicate ilk başta dursun yosun oluşması olursa sonraki aşamada ekleme yaparsın karbon değişimi olduğunda şimdi gereksiz masraf yapma bence. bu arada juende ne önersem bitiyor silicate ex'te kalmamış. pop star gibiyim neye el değsem yok satıyor. :smile:

bir de emre baksın.

Hahaha alemsin cem herseyede birsey buluyorsun :) bumu acaba bır bak
Kac saatir zaten emrenin bakmasini bekliyorum henüz bana sira gelmedi :) umarim bu gece gelirde bende yarin gider alirim eksikleri

Bence nitrat ex ve phos ex olanları geri ver.

Kusura bakma Meryem yoğundum ve görünen mesajlara odaklanmışım. Takip ettikerime dönmemiştim.

Bence sera seramik gereksiz. Alta micromech koyarsın. Elyaf olarak Cem in önerdiğinden bulursan al, daha rahat kullanırsın.
Substrat almamışsın substrat yada lav taşı gerekecek. Yani substrat yada lav olarak bunlardan biri gerekir. Kaliteliden başlıyorum.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=4161&ad=eheim-ehfi-substrat-filtre-malzemesi-1-lt
mailto:/urun_detay.aspx?urn=4365&ad=eheim-ehfi-lav-filtre-malzemesi-1-lt

Zeolit olarak bunlardan birini bulmanda fayda var.
mailto:/product_info.php?products_id=28443&osCsid=mni9r0of48kmr7l1nfm13mvgr3
http://www.teleskopakvaryumcenter.com/?urun-1175-seachem-de-nitrate-250-gr
Ama bulamazsan elindeki bu ürünü kullanacaksın.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11866&ad=jbl-bio-nitrat-ex-nitrat-dusurucu-filtre-malzemesi-240-gr

Kökün sadece resme göre alttaki yani normal duruşunda soldaki kıymıklarını kessen yeterli. Gerçekten görsel olarak çok güzel. Sudan çıkması daha iyi. Ben daha önce bu şekilde sudan çıkan kök kullanmıştım. Hem görüntü güzel hemde hemen yüzeye yakın tutunup uyuyabilirler.

Bak yüzeyden çıkmış kökler. Akvaryumumun ilk kurulumu.

mailto:/a/img543/1294/wcvf.jpg

Ne kadar ufakmış kökün dayandığı taşın üzerinde. Şimdi kaldırıp atıyor bu ebattaki kökü.

mailto:/a/img819/6988/kvbs.jpg

Senin törpülemen ve kesmen gereken yerleri kırmızı ile işaretledim.

mailto:/a/img545/1685/exj2.jpg

Estfg.olurmu öyle sey birtek yorum bekleyen ben yokum ama sabirsizlaniyorum iste biran önce baslamak istiyorum
Önce ben yanlis olan ürünleri iade etmeden bir diger petshopa giderim o biraz uzakta belki orda bulabilirim eger ordads bulamazsam artik netten arastiririm belki siparis veririm cemin dedigi elyAfdan bulamazsam benim aldigim olmazmi kare kare kesilmis birde kat kat siyah sünger gibi birseyler varya hepsini yenilemem gerekir dimi aldigim kutuda iki tane varmis öyle güzel anlatiyorsunuzki kitap okur gibi okuyorum ama kafam karisiyor umarim yarin bir terslik cikmaz

Süpersin cok tsk ederim kusura bakmayin gercekten herseyin dogru dürüst olmasini istiyorum ama pek anlamiyorum o yüzden biraz daha detayli yorum istiyorumki yanlis birsey yapmayayim

Kök sudan disariya cikacak o kesinde ya benimkilerde cikarsa :) cünki cok ugrasiYorlar kacmaya ama bi denerim artik zaten kaplumbagalari suya koymadan önce bir resim atarim :)

Malzemelere yeni olmanla alakalı normaldir. Bir sürü malzeme ismi vs karışabilir tabiki. Önce diğer pet shopa git. Linkleri resimleri gör diye attım. Eheim pro substrat yada substrat yada olmadı herhangibir doğal lav kırıklarından filtre malzemesi istiyorum de. Bu zaten sende eksik.
Zeolit olarakta jbl ammo yada seachem denitrate iste. Bu ikisinden birini bulamazsan elindeki mor kutulu bionitrat ex kullanılmalı.
Sünger yedeklemesini iyi yapmışsın.
Elyaf bulabilirsen al, bulamazsan elindekileri biraz kurcalar filtreye göre oturtursun.
Malzeme torbası var mıydı resimlerde bilmiyorum ama almayı unutma. Eheim ve seachem markalarının kutularından çıkmaz.
Diğer jbl nitrat ex ve sera seramik doğrudan geri gitsin bence.

Filtre dizilimi, alttan üste doğru.
1- jbl micromech ve üzerine siyah sünger.
2- siyah bioball toplar (iyi yıkansın hatta tuzlu sıcak suda birkaç saat beklesin), üzerine siyah sünger ve üzerine ince tabaka elyaf.
3- zeolit (ammo yada denitrate yada bionitrat ex), üzerine bolca elyaf.
4- karbon ve üzerine elyaf. 1 ay sonra karbon ve elyaf çöpe atılıp substrat (pro substrat yada substrat yada doğal lav taşları) ve üzerine elyaf konulur.

Boşa ürün almanı tabiki engellemeliyiz. Bu arada malzemeleri koymadan suda durulamalısın. Ama kutuyu açıp hepsini durulama. Yeteri kadar durulayıp koyarsın ve artanı kutu içerisinde bekletirsin. İleride değişimlerde yedeğin olarak durur.
Bir temizlikte malzemeleri yıkarsın diğerinde değiştirirsin. Hatta micromech 4 temizlemede bir kez değişse uygun. Elyaflar zaten her filtre temizliğinde atılarak yenilenir.

Kök benimki gibi olmalı devrilmeyecek şekilde ortadan çıkmalı aksi halde dediğin gibi güvenlik zaafı olur. O zaman tepeyi kesersin ama akvaryum duvara dayalı ise o duvara doğru çıkartsan çıksada atlayacak yeri olmaz bence.

eski süngerleri elinde ovuşturduktan sonra tuzlu suda beklet. onlar kullanılır. varsa üç damlada metilen mavisi tamam. elyafın o biçimi jbl ve diğer markalarda da var. bulamazsan ve bu sepeti tam kapatabiliyorsa kullanabilirsin. veya büyükse süngeri patron olarak kullanıp yanlarından biraz kesip şekil verirsin. bir kaç milim uzun olabilir. maksat kenarlarından su kaçağı olmasın.

Selam bugün yanlis olanlari iade ettim ve aradiklarimi baska biryerde buldum umarim dogrudur
mailto:/11ajz9s.jpg

Geri