Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryum

Cvp: Yeni akvaryum

Aynen öyle yapicam ayaklarimin alti yaniyor resmen sabahtan beri ayaktayim :haha: hee tören yarin insallah kirmizi kurdela kesicem :whistling::haha: haydi hayirli geceler

Resimleri bekliyoruz :)
Isitici su veren borunun yanina alinsa daha cabuk isitir

Beklenen an geldi 2 gün sonra bugün akvaryumu tamamiyle kurdum arkadaslar

mailto:/18nf34.jpg
mailto:/2ezjwo1.jpg

hadi vatana millete hayırlı olsun. elemanlar konuşmanı bekliyorlar yan yana durmuş. :smile:

suyu az daha yükseltebilirsin. mango kökü gerçekten güzel duruyor. kaplumbağaları geç ben bile heveslendim.

hahay sanirim uykum geldi ooo cem konusma yapmammi alasini yaptim ben ve sz arkadaslarim kapluslar musmutluyuz cok seviniyorum onlari öyle hareketli görünce umarim hersey yolunda gider bundan sonra birkac pürüz var ama zamanla düzeltiriz birseyler yapariz insallah mangomda gözün kaldiysa bi baliklama atlayabilirsin izin verdim :):)

Açılışa ön saflardan katılmışlar çok sevimliler. Şuan ben bile sizin gibi rahatladım hayırlı uğurlu olsun güzel günlerde kullansınlar inşallah.
Mango yu ilk gördüğümde zaten çok beğendim tam da hayal ettiğim gibi durmuş elinize sağlık. :yuppi:

burdan uzansam ancak cımbızla alırım oda bir işime yaramaz. :smile: bundan sonra rahatsın artık zamanlayıcıları da taktın mı iş biter. bir yem bir su ekleme hepsi o kadar.

Neslihancigim cok tsk ederim keske yakin olsYdik sanada alirsik yada bunu sana verirdim ben bska alirdim :)

Cem zamanlayicilarida taktim hatta saatlerde biraz degisiklik yaptim isitma lambasi 12 saat günde yaniyor uvb 6 saat acik kaliyordu baktim son zaman hic dogru dürüst cikmiyorlar bende 4 saate indirdim ama aksam üzeri yaptim bakiyorum gündüz bosa yaniyor birde lambayi tutturamadim o yüzden tahta koydum arkasina o sekil anca oldu ama görüntü güzel degil baska birsey yapicam insallah :)

Çok teşekkürler almış gibi oldum şuan :)
Onların kendi düzenleri oluşuyor onu tespit edince o saatlerde ayarlanır. Oda iyi bir gözlem gerektiriyor.
Bizimkiler sıraya bile girmişlerdi :D birkaç gündür nedense yanyana çıkıyorlar ve benden de hiç kaçmıyorlar, akvaryuma müdahale ettim hiç banamısın demediler. Hergün yeni tiripler :D

Ablacım eline koluna sağlık çok güzel olmuş :) verdiğin emeklere fazlasıyla değmiş :)

Ablacım o mangonun yanındaki bitkinin taşınıda kuma gömebilirsin devrilmesin sonra :) hayırlı ugurlu olsun

6 saat çoktu 4 saat uygundur. hayvanları takip edersin hangi zaman aralığında çıkıyorlarsa ona göre ayarlarsın. genelde pencereden güneşi gördüler mi çıkıyorlar. hava kapalı oldu mu heves gösteren yok.

Sonunda tamamlandı Meryem, eline sağlık. Hafta sonu forumla çok ilgilenemedim. Ufak ayrıntılarıda çözmüşsünüz.

Ancak ben filtre sepetlerinin üst iki sepetine sünger değil bolca elyaf koymanı önermiştim. Bu sebeple hem malzeme kısıtlanır hem elyaf ile süzme azalır. Neyse sorun olmaz, şimdi bununla tekrar uğraşma. Temizlik zamanı gelince ilk iki sepetteki süngeri çıkartırsın, bolca elyaf koyarsın. Bioball üzerindeki sünger ve üzerindeki ince tabaka alyaf uygun. en alttaki elyafsız micromech üzerindeki süngerde uygun.

Mango kökü tam tahmin ettiğim güzellikte olmuş. Bu şekilde sudan çıkınca tam paludaryum görünümü oluyor. Bir zamanlar benimde bu kadar güzel olmasada böyle sudan çıkan bir köküm vardı. Çin tapınağı gibi olmuş :)

Ufaklıklara da sana da hayırlı olsun.

Neslihan cnm benimkiler genelde cok afedersiniz ama birlikte güneslenirlerse üst üste oluyorlar :) hic dokunmuyorum demekki öyle rahat ediyorlar :$ :haha: ve beni sadece yem saatlerinde cok seviyorlar elimi uzattigim zaman hala korkuyorlar sanirim ev halki kalabalik sürekli onlarin yanindan geciyoruz ondan korkuyorlar daha belki birgün alisirlar

Yasarcan ablam cok tsk ederim sonuc güzel olunca yorgunluk flnda kalmiyor vallaha cok mutluyum onlari öyle görünce o bitkiyide ben gömüyorum onlar cikartiyor :haha:

Cem olduklari yerde pencere yok benim bir huyum var yaz kis evi cok havalandiririm o yüzden en uYgun yer orasi ceryana gelmiyorlar hemde aksam oldummu rahat ediyorlar cocuklar yatinca fazla gidip gelmiyprum isiklarda sönük oldummu anliyorlar artik uyku vakti amaaa kara likta bile yanlarindan gecersem hemen uyaniyorlar ^^isiklarin saatlerini ayarladim onlarin durumuna göre eskiden daha cok cikiyorlardi simdi sütekli suda duruyorlar

Emre cok tsk ederim evet sonunda bitti yorulduk ama deydi vallaha orasini yanlis anlamisim demekki peki ben simdi ne araliklarda filtre temizligi yapicam ozaman zaten desigin gibi yaparim
Mango köküne ilkten gelmediler ama suyun icine girdiklerinde birkere sasirdilar baya bir bakindilar taslar degisik geldi kokladilar sonra suyu ceken ucu isirmays calistilar derecenin rengi sari onuda yem sandilar :haha: sonradan mangoyu kesfettiler onu bile isirdilar görende diYecekki hic yem vermiyorum aksama dogru bir baktimki kökü yerinden oynatmislar altina girmisler cok yaramazlar ya ayni benim ufakligim diyorum bazen muzurlara (cok yaramazmisim) ^^

Umarim saglikli yasarlar bundan sonra elimden ne geldiYse yapmaya calistim bizim bi ugraslarimizi görüpte belki hala ölüm kabinda besleyen arkadaslarinda fikirleri degisir

önceki akvaryum daraltıyordu demek ki efkarlanıp çıkıyorlardı. şimdi saray bahçesindeler ortam incelemesi bitmeden çıkmazlar. akvaryum büyük olunca heves etmiyorlar kuru alana.

hayvanlar izlenimlerime dayanarak en fazla iki kişiyi benimseyip tanıyorlar. daha fazlasını yabancılıyorlar. su içindeyken sorun yok kim yaklaşırsa cama yapışıyorlar. kuru alan güven esasına dayanıyor bu biraz uzun zaman alır. bakmadan transit geçersen bir süre sonra bize bulaşmıyor deyip suya inmeyi bırakırlar.

hayvanlar üstüste duruyor ise iki lambanın mesafesini en üsttekinin kabuk boyunu baz alarak ayarla. fazla pişmesin.

kapı pencere açma durumu olmasa ilk boş olarak koyduğun yer ışık açısından çok uygundu. en azından şimdi durdukları yer gün ışığını uzakta olsa görebilecekleri bir yerde olsa iyi olur.

Ilk bosken durdugu yer ayak altiydi kapi girisi orasi hic olmaz zaten en uygun yer tv odasinda bir köse vardi ama balkon kapisi aciliyor hemen yaninda birde gece yarisina kadar isik tv ses vs rahatsiz olurlar diye eski yerlerine koydum diger odalarin kapilari acik oradan gün isigi az da olsa geliyor birtek mango kökünün orasi biraz karanlik kaldi neyse artik böyle mutlu keyifli saglikli yasasinlar

Tekrar tekrar yardimlariniz icin herkeze cok cok tesekkür ederim siz olmasaydiniz asla yapamazdim ^^

Zatwn uvbleri var ablacım sen herşeyin en güzelini yaptın zaten yer uygun geldi bana :)

Filtre temizliği muhtemelen en fazla üç ayda bir gerekir ama bu net olarak sen farkedeceksin Meryem. Mango kökünün sarartması seni yanıltır, bu sebeple basit test kiti ile ayda bir kez ölç. Böylede filtre temizliği ve kısmi su değişimini belirlersin. Yeni dizilimde benim 2 yada 3 nolu sayfalarda yaptığım dizilimlere dikkat edersin. Bu konu senin için bayağı detaylı ve iyi oldu.

Bu arada mango kökünü yerinden oynatıyolarsa sorun var. Kökü ön tarafa kaydırıp hafif yatırırsa biri diğeri oradan kaçıverir. bunu değerlendirmen gerekiyor.Güzel görünüm olsun derken kazaya yol açmayalım.

Bu tip sistemler örnek olması bakımından çok güzel oluyor. Ben her kurulan uvb dahil her ekipmanı tam olan sistemde mutlu oluyorum. Tekrar ellerine sağlık.

Tekrar cok tesekkür ederim hepinize dedigim ggibi elimden ne gelirse sizin sayenizde yapiYorum

Emre 1,5 ay sonra karbonu cikartip substrati koyucamya ozamanda yapabilirim artik rahatim insallah ya böyle gelip gecerken durup izliYorum cok keyifli görünüyorlar hatta uzun zamandir bugün ikisi birlikte günesleniyorlardi mayismislar az daha uyuyacaklardiki beni fark ettiler hop suyun icine :)

Zamanla alışırlar sanada ablacım hiç istiflerini bozmadan yatarlar orda :) o kadar cefadan sonra sefasını sürmen çok güzel :)

Geri