Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryum

Cvp: RE: Yeni akvaryum

cem' Alıntı:
Kedi maması olmaz o tuzludur. Metabolizması farklı çalışan hayvanlar gıda ihtiyaçları da ona göredir. Her gıda uygun değildir.

Hayvanın kabuk boyu nedir? Yemi ona göre saptıyoruz.

Şu an anladığım kadarıyla elinde yem yok sanırım.

Evet elimde yem kalmadı...Alacağım akşam...Dün kabuk boyunu ölçmeyi unutmuşum.
Bu akşam bu konuyu netleştirelim.
Nekadar yem vermeliyiz, ne kadar büyük bir havuzu olmalı halledeyim şu işi...

Teşekkür ederim

8 cm kabuk boyu üstü için günde tek öğün olmak üzere toplam kafa hacmi kadar veriyoruz. Denkleştiremezsen bir iki fazla stick verebilirsin.

Yem olarak sera raffy P veya sera carnivor, tetra reptomin, tropical biorept; kurutulmuş yemde jbl energil, sera royal yada dondurulmuş karidesten birini al. Karides alırsan 10 dakika haşlanıp, soğutulup verilecek. Kurutulmuş yem alırsan buzdolabında sakla yazın sıcaktan acılaşır.

Kemik gelişimi için jbl agilde alabilirsin.

Yumurta haşlayıp akını verebilirsin. Marul kıvırcığın körpe yapraklarından ver. Sindirim sistemine iyi gelir.

Evet arkadaşlar tekrar Selam.
Şakiri ölçtüm.
Sırtındaki kabul boy ölçüsü 15 cm
En geniş en ölçüsü 14 cm

12-13 yaşlarında Erkek..

Akvaryumunun ölçüleri
•( Uzun En:50 cm ), (yükseklik :32 cm)
( Kısa en:30 cm)
•Kuru alan eni: 20 cm
•yüzme aşanı:29 cm
• su yüksekliği: 20 cm

Buraya resim nasıl arıyoruz.Resim atmak istiyorum..

SORU; Bu ölçüler küçük değil mi? Kaplumbağamın ölçülerine göre, ne büyüklükte bir havuz yaptırmalıyım ve ne kadar yemek vermeliyiz ( kaç öğün vs )
Teşekkür ederim

imgyukle. com üzerinden linki kopyalayıp gönderebilirsin.

Hayvan yaşına göre ufak kalmış. Dişi ise daha da küçük kalmış. Erkek olduğu kesin değil mi? Erkek için 20 cm civarlarında olmalıydı. Dişiyse 25 cm civarında olmalıydı.

Akvaryum çok küçük. Artık ömürlüğe geçilmesi gerekiyor. 100*50*50h, 100*50*60h yada bunların 120 cm boyunda olanından ve 10 mm cam kalınlığında olacak.

Cvp: RE: Yeni akvaryum

cem' Alıntı:
imgyukle. com üzerinden linki kopyalayıp gönderebilirsin.

Hayvan yaşına göre ufak kalmış. Dişi ise daha da küçük kalmış. Erkek olduğu kesin değil mi? Erkek için 20 cm civarlarında olmalıydı. Dişiyse 25 cm civarında olmalıydı.

Akvaryum çok küçük. Artık ömürlüğe geçilmesi gerekiyor. 100*50*50h, 100*50*60h yada bunların 120 cm boyunda olanından ve 10 mm cam kalınlığında olacak.

Evet, bir balıkçı da aynısını söylemişti..Küçük kalmış diye :(
Vicdan azabı çekiyorum şu an...Erkek olduğu kesin evet...Karnındaki desenlerden ve kuyruk uzunluğundan anlamıştık..Dişi-erkek resimlerine bakarak internetten..

H.sonu akvaryum işini halletmeliyim artık...Peki beslenmesi için kaç mama lazım?
Bu hayvancık doymuyor eminim :breh:
Teşekkür ederim.

2 üstte yemleri yazdım. Agili öteleyebilirsin ama diğer yemleri al. Raffy P alırsan yanında tropical bioreptte al. Raffy P yerine sera carnivor alırsan bioreptte gerek yok.

Akvaryumu özel yaptıracaksın. Bu biraz zaman alabilir. Yalnız akvaryum imalatçılarına bir bak. Sipariş iptali yada iade olabilir, bunları biraz daha ucuza satarlar.

Cvp: Yeni akvaryum

Güncel: Bir arkadaşımızı bulduk, uygun fiyata ayarlacak akvaryum...Mobilyam vardı..Mobilyanın ölçüsünü verdim...90 cm x 41 cm alanında bir akvaryum yapacak... ( 275 ₺ ) dedi...Bunun yanında, o büyüklükteki akvaryum için filtre, taş,kum, ağaç vs...Akvaryum dışında bunlarında fiyatını hesalayıp yazacak...Cevap bekliyoruz... Şakir'e birsürü mama aldım...Kurutulmuş balıklarmı dersiniz, kocaman mamalarmı birsürü:)Afiyetle yiyor oğluşum.. birkaç gün içinde, yeni akvaryumumuz gelecek ve yeni evine yerleştireceğiz Allah izniyle...Siteye resim atmayı becerebilsem resim de atmak isterim...Mail ile atarım olmadı...siz bakarsınız ( site yöneticisi ).... İlginize çok teşekkür ederim. Selamla

Moderatör tarafında düzenlendi:
üzerinden atabilirsin resimleri.

Cam kalınlığını kaç mm yapacak?

Mobilya ağırlığı kaldırabilir değil mi?

Arkadaşının söylediği malzemeleri almadan evvel buraya linkini yaz onların uygunluğuna bakalım. Bazı şeyler balıkla farklı olabiliyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tekrar merhaba, akvaryumu teslim aldım. Keşke almasaydım dedirtti. Lamine 6+6 yaptırmıştım, garanti olsun diye. Taşırken tabandan çatlattılar. Lamine dıştan çatladı. İçten bir şey yok. Bana hiçbir şey olmayacağına dair güvence verdi kendileri. İçim rahat olmasa da şuan başka bir şey yapabilecek maddi gücüm kalmadı. O yüzden akvaryumu dolduracağım kontrol edeceğim. Arıtma su kullanacağım, bu zamana kadar hep arıtma suda yaşadılar. 260 litre. Fakat akvaryum geldiği haliyle bana çok pis göründü. Neyle dezenfekte etsem acaba? Su doldurup meyilden mavisi mi damlatsam yoksa baştan aşağı hortumla yıkayıp suyu dışarı mı çeksem? Ne yapsam bilemedim. Önerilere açığım, teşekkürler şimdiden.

Çatlak mı çizik mi? Çatlak ise açılırsa değişme yada tamir garantisi verdiler mi? Verdikleri güvence odur. Birde imzalı belge al. Şu şekilde yaz:

"Bize sipariş verip yaptıran (kendi ismini yaz)'a ait X (en*boy*yükseklik) ölçülerindeki (X kaç litre ise) litrelik lamine camlı akvaryum tarafımızdan nakliye sırasında taşınırken taban kısımda X cm (çatlağın uzunluğunu yaz) çatlak oluşmuştur. İşbu sözleşme dahilinde bu çatlak ile alakalı olarak aksi bir durum oluştuğu, çatlağın yürüyüp büyüdüğü ve/veya su kaçağı olduğu taktirde tarafımızca hiçbir ücret talep etmeden tamir edeceğimizi ve nakliyesini yapacağımızı beyan ediyoruz."

Alt kısım sağ tarafa şirketin ismi onun altına yetkilinin ismi yazılıp imzalanacak. Bu belge elinde bulunsun. Bir de o bölgenin resmini çek. Bu işi garantiye almak için, faturası varsa onu da sakla. Yan çizerseler tüketici mahkemesine başvurursun.

Sonuçta kendileri halletmiş. Yenilemeleri lazım, satmaya kalksan satamazsın. Keşke o anda gönderseydin sonuçta mal ayıplı hale gelmiş.

Akvaryumun içini ıslatıp bulaşık deterjanı ve sünger ile yıka. İç kısmın üstünden suyu döküp camları ovala, suyu al. Dipte kalan az suyu temiz bez ile emdirip al. Hiç köpük kalmayana kadar bir iki kez bu şekilde yaparsın. O çatlak yere bastırma sakın. Sonra deterjan kokusunun gitmesi için su doldur 1 gün beklet o suyu da alıp kokla koku varsa boş beklet yoksa temiz su koyup su yeterli ısıya gelince hayvanları akvaryuma alırsın.

Teşekkürler, çok güzel bir öneri tabi imzalı belge fakat öyle bir şeye gerek bile duymadılar. Aklıma gelmedi benim de maalesef, tecrübesizlik. Keşke olsaydı. Çatlak 2-3 cm büyüklüğünde. Kendisi işin ehli olduğu için güvenmek istedim ama sonuçta istenmeyen bir durum oluşursa hem can güvenliği söz konusu hayvan için hem de maddi bir yük söz konusu. Gerçekten şuan ne yapacağımı bilmiyorum. Akvaryum alt sumplı olduğu için deterjan işine girmeyi düşünmemiştim. Metilen mavisi en zararsız yöntem olur diye düşünmüştüm. Çünkü deterjanı arındıramayabilirim. Belli bir su seviyesinde sumpa akıyor su. Musluk suyu ve hortum ile yıkayıp, boşaltmayı ve arıtma su ile doldurup metilen damlatmayı düşünüyorum. Uygun olur derseniz, 280 litre akvaryuma kaç damla önerirsiniz?

Sump hortum ile bağlantılı bağımsız değil o halde.

Metileni koyu mavi olacak kadar damlat, kısa camlardan biri önüne gazete koy, karşı kısa camdan baktığında yazılar gözükmeyecek kadar bir oran yeterli. Mesela 15 damla ile başla. Gerekirse damlatırsın. Ek olarak 3 çorba kaşığı da sofra tuzu döküp karıştır. Metileni doğrudan eline giysine değdirme leke çıkmaz. Eldiven kullanabilirsin. 1 gün böyle dursun. Gün içi bir iki kez tekrar karıştırabilirsin. Birkaç saat geçince temiz bulaşık süngeri ile camların üzerinden geç. Artık, pislik varsa çıksın. Ertesi gün gerekirse bir kez daha süngerle geçip suyu al. Dipte kalan az bir suyu beze emdirip çek temiz su ekleyip temizle, onu da al. Tam temiz olduğunda, tuz ve metilenden arındığında yeni su ekleyip kullanmaya başlarsın.

Suyu karıştırırken kolun haliyle suya girecek. Sudaki metilen deriye bulaşmaz ama giysini değdirme. O leke tutar.

Su doldurduğun zaman dış camda terleme olacaktır. Kuru bezle camın dışını sil. Mobilyaya ve yere su akmasın.

Tekrar merhaba arkadaşlar...
Şakir oğluma yeni akvaryum yaptırdım en sonunda....Devasa bişey :)

Keşke video ve resim ekleme şansımız olsa buraya..
Şelale de taktırdık..Filtresi de epey güçlü...Taşlar vs ışıklandırma çok güzel oldu...
Özgür özgür yüzüp güneşleniyor artık..
Mama da aldık epeyce...13 yaşlarında şakirimiz, sabah-akşam 13-15 arası ( toplamda 30-40 adet mama veriyorum )

Aralarda da, ağzı tatlansın diye, kurutulmuş minik minik balıklar veriyoruz...
Resim ve video paylaşmak için mail adresinizi alabilirmiyim ( sayfa yöneticisi veya ilgili arkadaşlar )

Yönlendirmeler için teşekkür ederim hepinize..
Selamlar

hizliresim.com ya da imgyukle.com a fotoğraflarınızı yükleyip, linkini atarsanız resimler açılır. 13 yaşındaki bir kaplumbağa 8cm kabuk boyunu geçtiğinden günde 1 öğün kafa hacmi kadar verilir. Akvaryum içerisinde taşlar ne kadar güzel gözükebilir bilemiyorum ama filtre çekimine engel olur ve altlarında pislik barındırır.

Geri