Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni akvayum kurulumunda soru işaretim olan malzemeler

Armutla Pipet

Bronz 4 Üye
Merhabalar,

Ben bugün yetersiz olan akvaryumum için bir kaç alışveriş yaptım. 0.7'lik silis kum, 80 ltlik akvaryum ve de bir bitki kökü :) şimdi her şey tamam yıkadım iyice; gece boyunca da akvaryumu ve kumu kaya tuzlu suda bırakıyorum. Fakat o bitki kökünden emin olamadım bi an, mango kökü alacaktım fakat tutunacakları dalları olduğu için bu bitki kökü daha çok hoşuma gitti. Aşağıda foto olarak eklemiş olduğum bitki, onuda mango kökündeki gibi sadece kaynatsam yeterli midir?

Bir de eski akvaryumum yine fotoğrafta gözüken sehpanın üzerindeydi, şimdi ki akvaryum ile yaklaşık bir 80 kilo ağırlık gelecek üzerine. Bana sanki tartmaz gibi geldi, doğru mudur? (keşke tersi olsa)

Ve son olarak da :) uvb lambamı da alayım dedim fakat kızılayda iki yere sordum biri 160 biri 110 söyledi. İnternetten almaya karar verdim, sizler daha tecrübeli olduğunuz için de danışıp fikrinizi almak istedim. Su an hala araştırmaktayım :)

İyi geceler

bitki kökünü eklememişim . burada

Cvp: yeni akvayum kurulumunda soru işaretim olan malzemeler

Ece Hanım ilk olarak mango kökü gibi temizleyin kaynatın ve suda batana kadar bir kovanın içinde üstünde bir ağırlık olacak şekilde bekletin suyu emsin ki akvaryumda batsın.. Sanırım 1 kaplumbağanız vardı ? Birdfe kuru alan nasıl ?

Uvb lambayı burdan alın : mailto:/evcil-hayvan/exo-terra-kompact-florasan-26w-5-0-uvb-115674412

isterseniz bu ürünün 13 watt ı var lambanın kuru alana uzaklığına göre watt ı ayarlarız .

Açıkçası o sehpa bana güven vermedi dış filtre yoksa yere strafor koyup onun üstüne akvaryumu koyabilirsiniz.

temizlik bittikten sonra kaya tuzundan eser kalmasın akvaryumda hayvan için zararlı olur

Hayır maalesef biri hasta olmak üzere iki kaplumbağam var. Hacimin yetersiz olduğunun farkındayım fakat su an 12 litre akvaryumda duran kaplumbağalarımı içindeki malzemelere uygun olarak(iç filtre ve ısıtıcıları) bir akvaryum almayı tercih ettim. çünkü hepsine su an girişemeyeceğim ama bir yandan da daha fazla suya ihtiyacı olduklarını bildiğim halde 12 litrede kalmalarına gönlüm razı gelmedi elbette. O yüzden şimdilik bir durum. Söylediğiniz gibi yapacağım bitki kökünü, akvaryumun kaya tuzundan arındırması ve de sahpa üzerine konmamasını :) ve hazırladığımda da biraz daha mutlu olan arkadaşlarımın fotosunu paylaşacağım :)

Uvb lamba öneriniz için de teşekkür ederim, site içinde aydınlatma başlığında da rastlamıştım. Sanırım bunda karar kılıp yarın da sipariş edeceğim

teşekkürler :)

iki kaplumbağa demişim hayır, biri hasta olmak üzere üç kaplumbağam var. (saatten)

uvb de sanırım ondan ucuzu yok .. Rica ederim ne demek.. Hasta olan umarım iyileşir eski konunuzda okudum sanırım ısıtıcı 50 watt onuda yükseltmek iyi olur ama kışa kadar idare edecektir :)

ekipman yükseltmelerini işe girdikten sonra teker teker yaparsınız kendinizi zorlamadan

evet, evet ben de yaza güveniyorum. bu sürede zaten büyük akvaryum için malzemelerin tamamlanması hazırlıklarına başlayacağım. Umarım yeni ısıtıcı ile büyük akvaryumlarına da geçerler :)

İnşallah ayrıca ekipmanları büyük akvaryuma göre alın ki tekrar tekrar para harcamayın.. 3 kaplumbağa için en az 300-320 litrelik bir akvaryum gerekir

evet, tabi büyük akvaryum için ekipman alımına başlayacağım. Mezuniyette sonra ki (20 gün sonra) ikinci işim bu olacak. (İlki ise işe girmek olacak) :)

Teşekkür ediyorum, iyi geceler.

Silis kumu temizleme aşamasını anlatayım. önceden kir ve bulanıklığı gidene kadar leğen içinde el yakmayacak suda mıncıklayarak yıkanacak. Bulanıklık gidince akvaryuma alınacak. Tuzlu suda dinlendirilirken arada karıştırılarak tuzun her yerine nüfuz etmesi sağlanacak sonra o su alınırken kum ara ara karıştırılıp suya kalan bulanıklığın çıkması sağlanarak maşrapa ile su alınacak. Bir iki defa su eklenip alınarak tuz ve bulanıklık alınacak. Bu aşamalarda kumu karıştırmayı unutma, tuzun tam çıktığından emin olana kadar bunu yap.

Mango alsaydın iyi olurdu ama tutunmaları için almışsın. İlerde hayvanlar altına girip kaşındıkça devirirler onu da söyleyim. Yumuşak köklerini kes. Onları ısırıp koparmaya çalışabilirler. Uzun dal akvaryuma koyduğunda üstüne basıp dışarı atlamayacakları uzunlukta olmalı. Çok uzunsa onu da kısaltman gerekebilir.

Bunu da mango gibi kaynat özsuyu çıksın. Ne dalı olduğunu bilmediğim için özsuyunun yararlı mı zararlı mı olduğunu bilmiyorum. Takriben 1 saat kadar kaynat. Tencereye sığmaz ise parça parça çevirip her noktasını kaynatmış olursun. Kaynatmadan önce ve sonra su altında fırçala. Bunun için diş fırçası edin. Diş fırçasını başka işlerde de kullanacaksın.

Masayı iki duvara tam yasla. Akvaryuma yıkama veya başka işlem için abanmadığın sürece akvaryumu taşır. Tabi tabanı tam temas eden dolaplı bir mobilya daha iyi olacaktır. Mesela sandık varsa o da olabilir.

Kızılaydakilerden bir şey alma iyi kazık atarlar özellikle yemlerde. En iyisi netten alışveriş yapmaktır. En az yarı fiyatına alırsın.

Ampulde en uygunu yaşarcanın verdiği linktekidir. Lambaya ulus sanayi sokaktaki elektrikçilere bak horoz marka kıskaçlı lamba. Camı beyaz armut ampullerden de satılır. Bir kaç tane alırsın yedek 3 tl'ye satılıyor. Max 60 W alacaksın. Lambayı bulamazsan haberim olsun.

Bauhausta da ecolite halosoft 52 W ampul satılır. O da 6 tl idi.

Harikka 

Forumda oldukça araştırdım, gereksiz soru sormamak için. Tam olarak anlattığınız gibi silis kum temizlemesini yaptım. Akvaryum ve silis kum dün gece 3 saatimi aldı; o saatten beri de tuzlu suda bekletiyorum, ama aralarda karıştırmamıştım, evet onu da yapacağım şimdi 
Aynen en az iki saat kaynattım(yüzlerini çevire çevire toplam iki saat), diş fırçasını da yapmıştım, kökteki kıymık gibi kalanları temizledim. Evet, bir de söylediğiniz gibi yumuşak kökleri de kesmeliyim. Çok savaşçı ruhlular kesin kopardı o dallar.

Masa konusunda da maalesef evim öğrenci evi olduğundan, aile evlerinde bulunan ‘buna el koyuyorum anne’ diyebileceğim sağlam bir ahşap masa yoktu ve tarif ettiğiniz şekilde duvarda yok :/ yere koymayı düşündüm ama gelip geçerken yerde korkmasınlar diye biraz yükseklik verebileceğim (35 cm) şeyler buldum evde. O düzeneği hazırladım sağdam da oldu (üzerinde bir çok kez zıpladım) ki sanıyorum yarına fotoğraf da paylaşmış olurum.

Yem için Selanik’deki petshopa gidip açık yem aldım en son.(raffy p) 1000 ml olanı 35 liraya verdiler. Kutuyu gördüm son kullanma tarihine de sordum ve baktım. Güvenilir geldi, fakat tabi bu sadece sera raffy P ve I için geçerli. Diğerli yok. O yüzden elimdeki yemler bitmesine yakın internetten almaya başlayacağım ben de.

UVB için Yaşarcan’ın söylemiş olduğu ampulü şipariş ediyorum şimdi ve ek olarak ulus ve bauhaus bilgileri için de teşekkürler. (Ben masa lambam ile aydınlatıp ısıtıyordum.) Kesinlikle uğrayacağım.

Yoruldum, yorulacağım da daha ama çok tatlı bir yorgunluk. Şu zamana kadar hep kedi kedi diye tuttururdum fakat ev arkadaşlarımı da düşündüğüm için alamamıştım. Ancak sokaktakilerle konuşarak gideriyordum sevgimi. Ama gördüm ki kaplumbağa sevmek apayrı bir şeymiş iyi ki böyle bir hediyem olmuş. 

Yemde açık yemi tercih etme bence malum petshoplara güven olmuyor.. Hayvanların ortamı güzelleştikçe mutlulukları artıyor hareketleri değişiyor kuru alanda güneşlenmelerini izlemek en güzel mutluluk.. Belki eve geldiğimizde kedi köpek gibi karşılayamasalarda yem isterkenki çırpınışları yeter :)

kesinlikle :)

Evet, ben de güvenmiyorum size dedim başta ama sonra sera'nın kabını getirdiler. Tarihine de baktım. Yem kesinlikle raffy p. artık tarihi geçen bir ürünü(başka bir P) de o kaba boşalttılarsa vs o da üst boyut bir şüphe olur :)

Ya sonuçta bu adamlar küçücük kaplarda kaplumbağa satıp yaşar böyle diyorlar ben o yüzden söyledim .. Öğrenci haliyle akvaryum kurmak zor zaten tebrik ediyorum :)

Teşekkürler :) Ailemin yanında olsam sanıyorum daha rahat olurdu. Hayatımda hiç akvaryuma sahip olmadım, abimin çok ilgisi vardı ve hala daha var(akvaryumları var) fakat onun ilgi alanı da balıklar. (yani hiç bir zaman ilgi çekici gelmedi, balık iletişimsiz bir hayvan)

Ayrıca dediğinizi anladım, şüphe etmek çok çok normal. Yeteri kadar hassas davrandım mı yem alırken onu onaylatmaya çalışıyordum :)

Sanayi sokak ulustaki atlı atatürk heykelinin arkasındaki sokak. Heykelin sağ arkasındaki merdivenlerden çık. Karşı sağ taraftaki hanın alt köşesindeki dükkanın yanında özdemir isimli dükkanda ampuller var. Gece kuru alanda uyuyorlar ise oradan mavi renk 40 W ampulde al. Sonuncuları ben bitirmiştim tekrar gelmiş olabilir.

Lamba içinde yolun aşağısında sağda okul var. Onun karşısında sanayi han var. Hanın içinde sol kanatta umut elektrik satıyordu. Tabi geçen sene elindekilerin hepsini gene ben almıştım tekrar getirin dedim. 15 tl idi. Sipariş verirsen getirebilirler. Veya civarı gez belki bulursun. O sokak olduğu gibi elektrik malzemesi satar. Alacağın lamba max 60 W güç kaldırsın. 40 W olanlarından bulursan alma. Önce lambayı sonra ampulleri al. Lambayı 60'lık bulursan ampulüde 60'lık alırsın. Lamba değil ama ampulün her çeşitini satan çok var. Unutma armut biçimli beyaz camlı yani soft ampul.

Bu arada akvaryum filtresi ısıtıcı ev elektriğine 5 10 lira kadar bir katkı yapacaktır diye düşünüyorum evde tek kalmadığınız için sorun olmasın ileride ..

Kutunun içinde ne kadar yem vardı. Selanik yemi fahiş fiyata satar. Mesela ben mamacı' dan 40-45 arası bir fiyata almıştım.

Lamba bulursan iki tane al veya yedek dursun dersen 3. Biri uv, biri gece lambası, biri ısıtma için ilerde büyüyecekleri için bir ısıtma yetmeyecek o zaman gece için olanı ısıtma olarak ikilersin. Zamanlayıcı da alırsan aç kapa derdinden kurtulursun. Koçtaşta ufak model ucuz zamanlayıcı var. Lazımsa ulustan bir tanede 6'lı priz al. Viko marka biraz pahalı ama kalitelidir.

Ağustos, böyle bir şey hiç bir ev arkadasımla problem olmadı, olmaz da sanırım. Ona göre insanlar seçiyorum :) Şaka bir yana herkes birbirine uyumludur bizde. Çok şükür aksi insanlarla beraber olmadım daha.

Cem, detaylı tarifin ve verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Perşembe günkü bitirme tezi teslimimden sonra ilk işim Ulus'a gitmek olacak. Bir sorum daha, uvb ile uva'nın oldukları oldukça pahalı şu an için. uvb ile uva'yi ayrı alacağım.
yani akvaryumumda elzem olarak bulunması gerekenler; ağustosun önermiş olduğu ve sipariş etmiş olduğum uvb, uva lamba-ampul(bu da sanıyorum daylight oluyor? ), ısıtıcı lamba-ampul (ulusta tarif ettiğin yerler-ayrıca ulusta tarif ettiklerin uva ve uvb içinde lamba- yani duy kısmını oluşturacak) ve dee gece lambası(50 wattlık gece kuru alan ısıtması için-bu biraz daha sonraya ertelenebilir) doğru mudur? (Aman tanrım çok fazlalar.)

Ayrıca selanik'den aldığımda kova olarak satılanlardan verdiler, kovalar 2 kg sanıyorum. (Kendileri kovayla almışlar.) Bana da içinden 4 tane 55 gramlık kutuyu 35 liraya verdiler. (normalde 55 gramlık kutusu aynı yerde 27.5 lira) oldukça hesaplı geldi.

İyi almışsın yemleri. Uv'leri ayrı alırsan pahalıya gelir. Üstelik tek uva'lar dayanıklı değil çabuk patlar ısıtıcı olarak dediğim ampullerden al. Yaşarcanın gösterdiği ampul şu anda nerdeyse bedava bir para. Normalde sende bakmışsın 120'den aşağı satılmaz. Her ikisi bir arada olanlar ısı vermez. Gece kuru alanda uyumuyorlarsa gece şambasına gerek yok. Alırsanda mavirengini alacaksın.

Evet, bir gün de akvaryum suyunu ısı kompleksleriyle ısıtıp, filtre çalıştırdıktan sonra bu sabah artık Armut, Pipet ve İpeği yeni yuvalarına yerleştirdim. En çok Armut sevdi bu derinliği kendi kendine oyun oynuyor (bence tabi)

ağaç kökümü kaynatıp fırçaladıktan sonra bir de dediğiniz gibi suda beklettim ama batmadı, iyi ki de batmadı çünkü oldukça büyükmüş yüzme alanlarını engelleyecekti. Bir iki gün yüzeyde dursun bakayım sevecekler mi diye bıraktım suda. ve sevdiler :) İpek genelde orada oturuyor (hasta olan), diğerleri de tutunuyor.

Kuru alana çıkmaları biraz zor oluyor, ama çıkabiliryorlar tabi ağaç dalından kuvvet alarak (fakat bu yine de bugün yarın çözümlemem gereken bir durum)

eskiden güneş için akvaryum yerini değiştiriyordum ama artık öyle bir olanak yok. UVB lambamda gelinceye kadar çözüm olarak küçük akvaryumlarını balkona koydum günde 3 saat ona çıkartacağım. Bugün ilk olarak çıkarttım keyifle güneşlendiler. Bir sıkıntı yoktur umarım. Hava sıcak diye ısıtıcı lambayı da balkona çıkartma gereği duymadım. (?)

Dediğim gibi hiç akvaryumum olmadı gelecek ya da sonra yenilenecek ekipmanlar (UVB lamba ve akvaryum büyüklüğü) hariç, akvaryum kurulumu ile ilgili bir eleştiriniz varsa sevinerek dikkate alacağım :)

sakın balkona çıkarma havalar iyi değil diğerlerini de hasta edersin ki güneşin bir fonksiyonu yok ısıtıcı lamba gereken işi görür. haftada bir, bir yeme, bir damla devit damlat yeterli uv gelene kadar.

dereceyi ısıtıcıdan uzak olan sol köşeye diklemesine koy. net su ısısı uzak köşede belli olur. filtreyi köşeye doğru biraz daha yaklaştır. lamba ısısını dereceyi üstüne yatırarak kontrol et mesafe uzak gibi geldi 31-32 derece uygun suda 28 derece olacak.

kum quartz gibi geldi eğer öyle ise yediklerinde boğaz ve sindirim sistemlerini tahriş edebilir.

bayağı aşama kaydetmişsin. hayvanlara büyük akvaryum dememizin nedenini anlamışsın. akvaryum yeterince büyük oldu mu ferahlığın keyfini yüze oynaya çıkarıyorlar. şimdi hayvanların ne kadar hızlı geliştiğini göreceksin. eline sağlık.

Geri