Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni akvayum kurulumunda soru işaretim olan malzemeler

Iki gundur sitede yoktum simdi konularinizi okuduktan sonra bu hayvanlar icin cabanizi bende takdir ediyorum

Uv gelene kadar oyle birseye gerek yok ve bu aralar havalar dingildek normalde ise o akvaryumu kullanabilirsiniz icinde bir golgelik ve su icebilecekleri bir alan olmali yalniz bunlara ozen gostererek cikarin

Bana kum silis gibi geldi ama fotograflarcok kotu birde mobilden girince tam anlayamadim fotograflari oyuzden diger konulardada yorum yapamiyorum

Cvp: yeni akvayum kurulumunda soru işaretim olan malzemeler

Ah peki, çıkarmayım o zaman balkona. Güneşin fonksiyonu yok derken? Yani d vitaminlerini asıl direkt gelen güneşten almıyorlar mı? Yani ev ortamı buna uygun olmadığı için uvb alıyoruz? o nedenle çıkarmıştım balkona fakat Ankara’da zaten direkt yağmur yine başladı bile zaten :) kontrol altında güneşlendiriyordum (ben de derse diye çıktım onlarla) ama peki söylediğiniz gibi devit edinip damlatayım.

Suyu 28’e ayarlayıp içlerine koydum çocukları bir de kuru alan için normal bizim derecelerden koymuştum 1 saatte 30 derece gösterdi. Ona göre uzaklığı ayarladım, 22 cm uzaklıkta aslında :/ (Söylediğiniz gibi suyu ölçen derecenin yerini de değiştirdim şimdi)

Eğer kum quartzsa üzülürüm. Silis diye verdiler ama artık yani yakın bir zaman da değiştirmem gibi, onu yıkamak ömrümü aldı. O sanırım 1 ay sonraya kalır :)

Evet, teşekkür ederim oldukça faydalı bir forum. Hem aşamalar paylaşılarak daha da keyif alınıyor hem de bütün aklımıza takılanlar cevap buluyor. Teşekkür ediyoruz :)

:) Yok direkt havaların gelgitini görünce vazgeçtim ben de zaten artık. Normal de Ankara sıcak olurdu ama bu sene olamadı (hoş da oldu)

Gölgelik ve suyu kesinlikle düşündüm. Zaten o akvaryumu yine dipte sulu şekilde koydum ve gölge içinde defter kapağından yer ayarlamıştım. (Bu forumla ve kaplumbağa bakımıyla haşır neşir olmayanlar 'itici anne gibisin' diyorlar artık 'bırak da biraz zihinleri gelişsin kendileri bulsunlar' vs :) ) Ama dediğimiz gibi bir daha çıkarmayacağım zaten.

Sanirim orada cem abinin demek istedigi bulutlar falan varsa gunesin onunde UVa ve UVb isinlari absorbe olur buyuzden gerek olmaz cikarmaya, eger UV lamba siparisi verdiyseniz bir haftalik devite gerek yok

Suyun derecesini olcen dereceyle kuru alani olcersiniz 30 ise kuru alanin tabanindaki isi uygun

Bilgisayardan baktimda size silis diye mercan kirigi satmislar sanirim biraz kum elinize alip fotografini ceker misiniz ?

Dereceyede simdi baktim bende o dereceden iki adet var yalniz onlarin biri dereceyi hatali gosteriyor bir diger eksisi ise o dereceyi hemen kirarlar cami cok ince eger dereceyi olctuyseniz onu sudan cikartin, acaba bu dereceyi alma sansiniz var mi ?

Benim dereceyi kıramadılar bayadır bunu kullanıyorum demek ki yanlış ölçen. :) (hassas olduğunu da düşünüyordum aslında derecenin, çünkü suyu ısıtmadan önce içine koyduğumda 17 derece idi sonrasında yükseldi işte.. yani ısı algısında problem yok diyordum) ama sonuç olarak doğru olup olmadığını bilemem o yüzden alırım tabi ki.

Kumu ise çektim, fotoğrafta. Silis değilse bile çok zararlı acil değiştirmem gerekir mi? Çünkü kesin yiyorlar, yediler yani :)

tamam kum silismiş. 3 mm'lik olandan vermişler. normalde 0.5-1 mm arası uygundur. sendekinde 1-3 mm arası boyda karışım var. kullanabilirsin. ama yeme konusunda zorlanabilirler. ancak yetişkin olunca.

güneş için bu zamandakinin etkisi olmaz. en azından hava 35 derece gibi olmalı. gökyüzü açık ve esinti olmamalı. fonksiyonu yok derken şimdiki güneşin faydası olmaz demek istedim. bizim derimizi yakmayan hayvana hiç etki etmez. üşüme riskide çok yüksek. resmen mart ayında gibiyiz.

gerekli ihtiyacı devit sağlar. parayı denkleştiremediysen uv'yi biraz daha öteleyebilirsin. deviti maksimum üç ay öneriyoruz. bunun nedeni karaciğer ve yağ dokuda birikmesi. normal yolla D vitamini vücuttan atılmaz birikmesi halinde bu zarar verir. amacı vücuttaki kalsiyuma bağlanıp vücuttan dışarı atılmasını önlemektir. doğru olan hayvanın kendisinin uvb ışını yardımıyla sentezlemesidir.

Silisin 3 mm si olmuyor benim bildigim abi bu 2 mm silis kum hayvanlar cok kucuk degilse sorun yok
Eger UV siparisi verilmediyse cem abinin dedigi gibi haftada bir bir yeme bir damla devit damlatip vereceksiniz

Kök muhtemelen Yati kökü. Akvaryumlarda kullanılır, ancak batması çok uzun zaman alabilir yada batmayabilir. Drift Wood kökümü acaba diye düşündüm. Ama o zaten teraryum yani kuru alan kökü. Birde bu Yati gibi duruyor. Her iki kökün görsellerine internetten bakabilirsiniz. Mango olsa her anlamda daha iyi olurdu.

Bir çok konuya değinilmiş, ben okurken atlamadıysam birkaç noktayı daha hatırlatayım.

Bitki olarak komple plastik olanlar zararlı. Gerçi camın içindeymiş sanırım, zarar vermez. İpek yapraklılardan bir tane tercih etmek gerekir. Hem deri değişiminde baş ve boyundaki eski sarkanların atılmasına da yardımcı olur.

Kuru alan bana biraz tehlikeli gibi geldi. O kavanozun cam kalınlığı kayayı taşımazda çatlarsa kaza olur. Bu değerlendirilip cama güveniliyorsa sorun yok. Resimden su seviyesi ile kuru alanın üst tarafı arasındaki farkı tam anlamadım ama sudan bir parmak yukarıda olsun. Böylece ne ıslak kalır, nede fazla yukarıda kalır. Aslında rampalı sistem olsa en iyisi iki parmak yukarıda tutup su ilave ve buharlaşma toleransında rahat olmak. Bunda azıcık düşse azıcık ilave gerekecek. Yani sürekli sıkı takip. Hayvanlara değil sana zorluğu daha çok.

Hayvanlara hayırlı olsun.

Akvaryumcu söylemişti ama aklımda kalmamıştı şimdi siz söyleyince evet bu diyebildim, yati köküydü evet.

Bitki plastik ama onun akvaryumda kullanımı uygun olmadığını bildiğim için kavanoz içine kendi görselliğim için koydum :) Çocuklara akvaryum için de ipek bitki alacaktım ama sorduğum 3 yerde de yoktu. İnternet edineceğim diğerleri gibi artık. Bakındım seçeneklerine güzel olanlar var fakat aklıma şu geliyor evde kullanmış olduğumuz yapay çiçeklerde çeşit daha fazla (batması bir türlü sağlandıktan sonra tabi) onlar nasıl olur bir zararı olur mu?

Kuru alan benim için de çocuklar için de kullanışsız oldu evet, onu tekrardan düzenleyeceğim çok zor çıkıyorlar. Rampalı hale getireceğim ama bunun için önce akvaryum algım açık biçimde kırtasiye vb yere gitmem gerek. :)

Ev bitkilerindeki boyalar ile akvaryum bitkilerindeki boyalar neticede aynı değil. Salınımı zararlı olur. Bu sebeple kesinlikle ipek bitki akvaryum için üretilmiş olmalı. Büyük gelmezse bu bitkiye bak derim.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=17289&ad=natural-color-ipek-bitki-akvaryum-dekoru-26-cm

Geri