Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni başlayanlar için kaplumbağa bakımı, aksesuar, akvaryum konusunda yardım

fındıkailesi

Bronz 5 Üye
Merhaba, kaplumbağa bakımı konusunda acemiyim ve bu kadar detaylı bakım ihtiyacı olduğunu farkedince panik oldum acilen en uygun şartları sağlamak istiyorum. Nereden başlayacağım nasıl tedarik edeceğim bilmiyorum. Şuanda çok basit plastik satılan kapta duruyor markasız bir yem verdiler. Uygun ortamı nasıl sağlayabilirim? Hangi marka bakım ürünlerini almalıyım?

Ekli dosyalar

• 20240524_123245.jpg
    20240524_123245.jpg
    4.3 MB · Görüntüleme: 36
  • 20240527_163157.jpg
    20240527_163157.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 36
Merhaba,

Bu kaba ölüm kabı diyoruz. Bunda hayvan gelişemez. Akvaryum almanız gerekiyor. Bir an önce minimum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 litrelik düz dikdörtgen akvaryum alın. Ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider.

Kuru alan, su ısıtıcı, ısıtma lambası ve filtre olacak şekilde bir sistem olacak.

Lambayı hemen alın ve kuru alana konumlandırın. Bu konuda gerekli bilgi var.

Kuru alan örnekleri burada mevcut.

O clean jeli de atın. Onun bir faydası yok. Görsel cila. Vernik gibi. Kabuğun nefes almasını önleyip deforme ediyor.

Yem olarak sera raffy p ve herhangi bir markanın gammarusunu alın. Bu ikisi 6 cm kabuk boyuna kadar idare eder.

Çok teşekkürler hemen dediklerinizi alıp tamamlayacağım. Bakımı ile ilgili de bilgi verebilir misiniz kaç tane yem vermeli, suyu ne sıklıkta değiştirmeli, hazır su yada bekletilmiş su vb., kaplumbağanın temizliği, vitamin kullanımı gibi rutinde neler yapmalıyım. Bu malzemeleri oluşturana kadar nasıl bakmalıyız?

Merhabalar ,

Vitamin kullanmanıza şuanlık gerek yok hayvanlar yemden yeteri kadar alıyorlar zaten.

Akvaryumu en kısa sürede toplamaya çalışın eğer vakit alıcaksa önce ısıtma lambasını alın. Plastik adadaki palmiyeyi kaldırın. Isıtıcı lambayı aldığınız zaman konumlandırılması gereken mesafeden biraz daha yukarıya konumlandırın su da ısınsın.

Su değiştiriceğeniz zaman emsal sıcaklıkta olsun.

Hayvanın akvaryuma geçinceye kadar esinti yemediğinden emin olun. Eğer cam açıkcaksanız hayvanın su içerisinde olmasına dikkat edin.

Su kaplumbağası genel bakımı hakkında bu konuyu inceleyin :

Teşekküler cevapladığınız için. 2 adet knitex mandallı Lamba, 1 adet 40w mavi gece lambası, 1 adet zaman ayarlı priz sipariş ettim. Halojen ampul bulmak zorladı eğer uygunsa görseldeki marka halojen ampul sipariş edeceğim? Yorumlarda kaplumbağa için kullananlar olmuş. Daha önce attığım cila vitamin ve su temizleyici ürünleri iade ediyorum. Akvaryum için gerekli olanları da alacağım ama filtre nasıl seçeceğim tavsiyeniz var mı? Çok teşekkürler hızlıca tamamlamaya çalışıyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240527_214553_Hepsiburada.jpg
    Screenshot_20240527_214553_Hepsiburada.jpg
    431 KB · Görüntüleme: 15
Foruma hoşgeldiniz.

Varsa ampulün 42 yada 46 watt yazanını alın. Bu ampulü aldıysanız yedekte dursun hayvan yetişkin olduğunda kullanırsınız.

Akvaryumu belirleyin ona göre su ısıtıcı önerelim.

Lambalar tamam.

Vitaminin tarihi nedir?

Kabuk jelini iade edin.

Reeflowerslara gelirsek fresh yosun alg türevi oluşumlarda kullanılır ama gerek yok bunu da iade edin.

Arıtma su kullanıyorsanız akvaryuma oradan doldurun. Şebeke suyu kullanacaksanız suyu 5 litrelik petşişelere doldurun. Akvaryuma yetecek sayıda yada oranda su olsun. Buna notokstan 3-4 damla damlatıp petşişeyi sallayarak karıştırın. Kapağını toz girmeyecek ama hava alacak şekilde açın klor uçsun. Ve oda sıcaklığında bir yere koyun. Ertesi gün akvaryumda kullanın notoksu doğrudan akvaryuma dökmeyin. Petşişeleri birkaç gün bekletecekseniz ışık görmeyen bir yere alın yada üstüne örtü örtün.

42w yada 46w halojen ampul bulamadım satılmıyormuş artık başka alternatif ne olabilir?

Şöyle bir ısıtıcı lamba buldum ayarlanabilir 25w 50w 75w olarak.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240528_162549_Chrome.jpg
    Screenshot_20240528_162549_Chrome.jpg
    574.2 KB · Görüntüleme: 13
  • Screenshot_20240528_162544_Chrome.jpg
    Screenshot_20240528_162544_Chrome.jpg
    452.5 KB · Görüntüleme: 13
Yok bu lambayı almayın. Knitex ktx-2829 modeli alın. Eski filamanlı 40 watt klasik akkkor ampulde bakabilirsiniz.

Tamam dediğiniz lambadan 2 tane aldım kargo bekliyorum. Akkor ampul alırım. Akvaryum filtre su ısıtıcı nasıl olmalı? Teşekkürler.

Merhaba 50cm akvaryum aldım ama başka ne almam gerekiyor? Aldığım yer sobo marka iç filtre verdi dış filtreye gerek yok dedi.

Ekli dosyalar

• 20240529_145007.jpg
    20240529_145007.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Akvaryum hayvanın büyümesine paralel olarak büyütülmelidir. Ama bu kadar ara geçişli akvaryum yerine doğrudan büyük akvaryum alırsanız, akvaryumla beraber su ısıtıcı ve filtre yenileme derdinizde olmaz. Maliyet düşer.

Misal 100*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında düz dikdörtgen bir akvaryum 3 sene götürür akabinde ömürlüğe geçersiniz. Ekipmanları da ömürlüğe göre alırsanız bu maliyetten de kurtarırsınız. Ömürlükte iç filtreyi sudaki derileri toplamada kullanırız çöp olmaz.

Benden önce almışsınız. 50 litrelik için 100 watt mümkünse tam batan su ısıtıcı alın. Tetra ht yada ribao ve roxin markaların çelik ısıtıcıları olur.

Sobonun modeli nedir?

Akvaryum ölçüleri söylediğiniz gibi değil ölçüsü 50x20x31h küçük bir şehirdeyim bunu bulmak için 4 yere gittim. Sobo filtre üzerinde wp-320f yazıyor. Su ısıtıcıyı da alırım. Başka ne gerekir?

Su ısıtıcıyı 100 watt alın sonrakinde de 100 litrelik suda kullanırsınız. Tetra ht özel yapısı sayesinde bir miktar fazla ısıtıyor.

Hayvan ufaksa filtre uygun hayvanı sürüklemez. Filtre tamamen su içinde olacak. Şelale boruyu gündüz su üstünde konumlandırın. Akvaryuma vurdukça kabarcık yapar. Akşam sesi rahatsız ederse su içine eğebilirsiniz.

Yada boruyu çıkarıp hortumu su çıkışın üstündeki parçaya takıp diğer ucu akvaryum üstünden bir miktar dışarı sarkırtırsınız. Hava kabarcığı vererek suya oksijen sağlar.

Bunun dış ucuna musluk alın. Petshoplarda satılır. Gece kaparsınız hava gürültüsü kesilir sabah açarsınız.

Bir de kuru alan lazım. Bu konuyu inceleyin.

Son olarak iç derece, bunda hayvanların kıramayacağı kalitede sera precision marka çubuk derece uygun. Ömürlük gider, alkol bazlıdır. Bunu ısıtıcıdan uzak ön köşeye konumlandırın. Suyun net ısısını bu belirler ısıtıcıyı buna uygun olarak 28 dereceye ayarlarsınız.

Kum olarak sarı silis kum kullanıyoruz. Vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Ölçüsü uygun ve sterilize edilmiştir. Sadece tozunu yıkarsınız.

Şimdilik hepsi bu kadar.

Başlarda derin su psikolojisi olabilir. Ön cama su yüzeyi hizasında olacak şekilde küçük oklava yada plastik boru gibi bir şey tutturun hayvan tutunup dinlensin ve uyusun.

Öncelikle atakan petshopa bakın sonra akakçe ve cimri.com üzerinden bakın. Daha uygun fiyata alırsınız. Özellikle yemler daha taze olur.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

Yem aldınız mı? Markaları nedir?

Çok açıklayıcı olmuş teşekkürler. 2.7cm baş ve kuyruksuz sadece kabuk boyutu şuanda. Yem aldım ama raffy p yerine mineral almışım siz sorunca farkettim görseldeki yem uygun olur mu? Kum için filtreyi tıkayabilir demişti satıcı. Filtreyi veya akvaryumu nasıl temizlemem gerekiyor. Şuanda kuru alan malzemesi bulamadım hazır alabilirim. Şöyle bir süzgeç buldum üstüne çıkabilir diye düşündüm geçici olarak belki saçma bir buluş olabilir 😂

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240529_222033_Trendyol.jpg
    Screenshot_20240529_222033_Trendyol.jpg
    465.5 KB · Görüntüleme: 13
  • Screenshot_20240529_222024_Trendyol.jpg
    Screenshot_20240529_222024_Trendyol.jpg
    453.3 KB · Görüntüleme: 13
  • 20240529_222521.jpg
    20240529_222521.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 13
Akvaryum yüksekliğini tekrar baktım kapak çıkardım 28cm filan gibi tetra su ısıtıcı 30cm gerekli yükseklik için daha küçük alternatif mi olmalı yoksa yatay kullanılabilir mi?

Son düzenleme:
Merhaba kuru alan için malzeme buldum. Kendim yapacağım. Nasıl dezenfekte edeceğim biberon temizleyici ile yıkayıp en son sirkeli suda bekletmeyi düşünüyorum. Özellikle çim nasıl temizlenecek akvaryum içinde de kirlenir. Merdiven kısmını çimsiz olabilir mi? Delikler büyük emin olamadım.

Ekli dosyalar

• 20240530_091529.jpg
    20240530_091529.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 10
  • 20240530_091522.jpg
    20240530_091522.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 10
İmkan varsa hem rampa hem de kuru alanı plastik paspasla yapmanızı tavsiye ederim.

Su ısıtıcıyı yatay kullanabilirsiniz.

Geri