Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni başlayanlar için kaplumbağa bakımı, aksesuar, akvaryum konusunda yardım

Süzgeç şimdilik olur. Rahatta çıkar. Mutfak gereçlerini düşünmüştüm bu süzgeç hiç aklıma gelmedi. Delikli olduğu için kolay çıkar.

Mineral olmaz. Hayvan doğalı 1 ay kadar birşey olmuş. RaffyP de büyük kaçar. Yem olarak tropical axolotl yemi alın, bu ufak taneli. Yada bu aralar bulunmuyor ama tetra reptomin baby yeme de bakın. Stick yem olarak bu da olur.

Ahm'nin gammarusundan geçenlerde bir arkadaşta sinek, böcek çıkmıştı. Onları iade edin. Axolotl yem atakan petshopta var. Gammarusu da buradan alın. Sera, tetra, tropical yada dajananın gammarusunu alın. Aslında tropicalinkini de almayın onun gammarusu biraz irice. Hayvan ufak daha.

6 cm kabuk boyuna kadar bu iki yem yeterli. Sabah stick yemi akşam gammarusu verin.

Silis kum ağır kumdur kolay havalanmaz.

Siz sistemi tamamlayın bakalım. Filtreyi haftada bir temizlemek yeterli hayvan fazla bir kir yapmaz.

Atakan petshopta gammarus stokta yok sadece tropikal gammarus var. Tetra reptomin baby yok bulamadım. Axolotyl alırım. Başka önerdiğiniz güvenilir satıcı var mı? Silis kum ne kadar almalıyım kilo olarak da satılıyor. Yem ve silis kum hariç tüm malzemeleri sipariş ettim.

Juenpetmarket'te alışveriş yaptığımız siteler arasında. Diğerleri açısından birşey diyemem ama alışveriş siteleri üzerinden alırsanız parayı siz onay verene kadar saklı tutuyorlar.

Kumu 3-4 kilo alın. Bir miktarı yedek dursun. 3 kilo 3 cm yükseklik yapar o akvaryum için yeterli olur.

Merhaba. Akvaryum için tüm malzemeleri geldi. Ne yapmalıyım?

1 adet zamanlayıcı priz
2 adet mandallı Lamba
Mavi ampul 40w
Classic ampul 40w
Akvaryum termometresi
Isıtıcı
İç filtre
Silis kum
Tropical axolotl ve dajana gammarus yem

Kuru alan için rampa kendim yapıyorum.

Akvaryum nasıl temizlenmeli biberon temizleyici ile yıkamıştım.

Zamanlı priz nasıl kullanılıyor.

Lambalar nasıl kullanılacak

Silis kum nasıl yıkanıyor

Akvaryumda kaplumbağa varken odanın karşısında cam yada balkon açılabilir mi salona koyacağım.

Ekli dosyalar

• 20240603_140336.jpg
    20240603_140336.jpg
    3.8 MB · Görüntüleme: 15
Zamanlayıcıyı saat kaç ise o saate çevirin. Ok işaretinin olduğu yere sonra mavi çemberdeki tırtıkları indirin. İnik olabilir. Çalışacağı saatlerdeki tırtıkları kaldırın. Tam tersi de olabilir şimdi tam anımsamıyorum.

Çok hareket olmayan bir oda da olması iyi olur. Pencere açılacaksa hayvan su içinde olmalı. Alanda durursa esinti üşütüp akciğer enfeksiyonu olmasına neden olur. Yani uzun süreli açık kalmamalı.

İdrara bağlı amonyak kokusu çıkacağı için rahatsızlık verebilir. Biz zamanla alışıyoruz ama misafirler hissedebiliyor. Onun içinde ayrı bir odada kalması iyi olur. Hareketin yoğun olduğu ortamda kuru alana çıkmazlar.

Silis kumu kimyasal değmemiş küçük leğende ufak partiler halinde mıncıklayarak tozu açığa çıkana kadar yıkayıp toz gidene kadar suyu doldur boşalt yapıyoruz sonra akvaryuma yavaşça döküyoruz. Akvaryuma çorba tabağını ters çevirip koyarak üstünden dökerseniz fazla tozumaz. Fazla kum yok iki parti halinde yıkayın.

Akvaryuma ait bulaşık süngerinin yeşil kısmı ile fazla bastırmadan ovalayın.

Bulaşık deterjanı ile yıkarsanız iyi durulamanız lazım. Suyu aldıktan sonra tabandaki suyu emdirerek alın. Bu işlemi emin olana kadar yapın.

Diğer yöntem bulaşık süngeri ile ovalayıp su ile temizledikten sonra 10 damla metilen mavisi yada bir çorba kaşığı dolusu tuz döküp karıştırın. 1 gün bekletip suyu alıp temiz su ile durulayın.

Isıtma lambası gündüz 12 saat yanacak, gece ise sabaha kadar yani dönüşümlü yalnız hayvan gece kuru alana çıkmıyorsa gece lambasına gerek yok.

Eksik bıraktığım varsa sorun.

@cem salona koymaktan vazgeçtim klima çalışacak soğuk olur. Yatak odası da olmaz koku olur dediniz ayrıca filtre ses yapabilir. Çalışma odası var ama balkon genelde açık oluyor. Başka seçenek kalmadı nereye koyacağım bilemedim yaz olunca her odada cam açılıyor.

@cem 2 tane lambayı tek zamanlayıcı ile kullanamıyorum değil mi? Sabah 9 akşam 9a kadar lambayı ayarlasam akşam 9dan sonra gece lambasını taksam zamanlayıcı olmadan sabah kendim çıkarırım onu.

Akvaryuma ne kadar su koymalıyız. Damacanadan hazır su koyacağım. Arıtma yok musluk suyu kullanmak istemiyorum. Akvaryum suyu kaç günde değiştiriliyor. Metilen mavisi nasıl kullanılıyor sipariş verdim.

Son düzenleme:
Klimayı unuttum. Klima en tehlikelisi.

Çalışma odası olur. Benimkilerde çalışma odamdaydı. Arada hayvanlar sudayken açıp havalandırıyordum. Havayı alınca sudan burunlarını çıkarıp nefesleniyorlardı.

Zamanlayıcı gündüz lambasında takılı dursun. Sabah 7 akşam 7 yada saat 8, sonrasında sabaha kadar gece ısıtma ama çıkmıyorlarsa yerine loş ışık veren led gece lambası çalışsın. Prize takılan tercihen sensörlü olsun. 21:00'de uyumalı.

Akvaryumda kaç litre su olacak.

@cem her şey hazır ama kumu yıkadım süzdüm yinede toz kalktı bulanık oldu filtreyi dibe mi koyacağım cama mı yapıştıracağım, su yüksekliği ne kadar olmalı, ısıtıcıyı yatay koyabilirim su az olacağı için. Metilen mavisi koysam sonra hayvanı koysam su steril olur mu?

Ekli dosyalar

• 20240605_122306.jpg
    20240605_122306.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 10
Kaplumbağa küçük ama marul yumurta beyazı verebilir miyim? Başka neler verilebilir? Yemi sabah 1 tane axolotl akşam gammarus veriyorum yeterli m?

Sebzeleri 7 cm kabuk boyuna doğru yemeye başlıyorlar. 6 cm kabuk boyuna kadar protein ağırlıklı beslenirler. Sonrasında tropical biorept W yemi ve ek yemler alacaksınız.

Haftada iki öğün haşlanmış yumurta akı verebilirsiniz.

Suyu rampa üstüne 4-5 cm kalana kadar yükseltin.

Kumu karıştırıp tozu havaladırıp suyu alabildiğiniz kadar alıp temiz suyu yavaşça dökün. O kadar yoğun toz yok ama hazır hayvan yokken bir miktarı daha gitsin.

Suyu yükselttikten sonra ısıtıcıyı yatay olarak koyun. Tam batan model değil mi?

Filtreyi kumdan biraz yukarıda yatay ve sağ kısa cama yapıştırın. Motor kısmını arka cama yaslayın su kuru alana doğru aksın.

Kum vitasand marka ise metilene gerek yok. Markasız ise 2 damla metilen damlatın. Rengi kısa cam tarafından baktığınızda diğer kısa camın ilerisini göreceğiniz kadar açılınca hayvanı alın. Damlattıktan sonra kumu karıştırın her yerine nüfuz etsin.

Filtreyi bir kereliğine temizleyin kalan toz tabana oturur.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm idi bulamadım?

Şimdi ölçtüm 3.5cm çıktı büyümüş mü acaba aldığımda 2.7cm ölçmüştüm. Kumlu suyu döküp yeniden doldurdum daha berrak. Vitasand pro 78 aldım. Kuru alan ile su yüksekliği arası 5cm. Su ısıtıcı yatak koydum henüz çalıştırmadım. Tetra ht 100w olsun demiştiniz. Karşı tarafa su hizasında dinlenme çubuğukoyun demiştiniz ama şuan orada filtre var ve su akılı merdivene doğru ayrıca kablolar da var oraya da merdivenin plastiğinden koyacaktım vakumlu sabitleyecektim su hizasında. Dereceyi koyduğum yer uygun mu?

Ekli dosyalar

• 20240605_151857.jpg
    20240605_151857.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 9
  • 20240605_152148.jpg
    20240605_152148.jpg
    4 MB · Görüntüleme: 9
Filtrenin borusunu ısıtıcıya paralel çevirip önündeki tıpayı çıkarın. Sirkülasyon yapsın. Hayvanı uçurursa su ısıtıcıya doğru çevirin cama çarpınca şiddeti azalır. Filtreyi az biraz kaldırın kumu çekmesin.

Suyu rampa altındaki çentiklerden bir çentik kadar daha yükseltin.

Metileni bir damla damlatın yeterli.

Hayvanın büyümesi iyi axothl yemi 2 adet gammarusu 3 yapın.

Derecenin yeri tamam. Hayvanı alabilirsiniz. Isı uygun seviyeye gelmiş.

Elinize sağlık. Hayvana hayırlı uğurlu olsun.

Yardımınız için teşekkürler. Filtrenim tıpasını çıkarın dediniz çubuğu çıkardım onu mu dediniz anlamadım. Suyu yükseltip filtreyi de yükselttim. Karşı tarafa tutunacak yer ayarladım. Tek sorun gece lambasını sığdıramıyorum diğer lamba kuru alanı kaplıyor her seferinde yer değiştirmek gerekiyor ama ısıyı da ayarlamak gerekecek.

Ekli dosyalar

• 20240605_204144.jpg
    20240605_204144.jpg
    4 MB · Görüntüleme: 6
Kaplumbağa yüzeye çıkmaya çalışıyor burnunu çıkarıyor ama genel olarak çırpınıyor yer bulamıyor gibi yorulup bir anda dibe düşüyor. Tutunabilir mi yukarı tırmanabilir mi diye stres yaptım.

Çubuğun yani şelale borunun ön ucundaki tapayı dedim. Böyle de olur. Yalnız o dirseği de sökün su direk ileri doğru aksın.

Hayvan tüneği farketmemiş olabilir onu arka cama ve üstüne çıktığında gövdesi su içinde burnu su dışına uzanacak kadar batırın. Hayvanı üstüne koyun.

Bu şekilde gece de orada uyursa gece lambasına gerek kalmaz.

Tekrar merhaba, kaplumbağam akvaryuma alıştı. Ne sıklıkla ve nasıl akvaryum temizlemek gerekiyor hangi parçaları? Yarın 1 hafta olacak. Metilen mavisi aldım ama farklı marka gönderilmiş sorun olur mu? Metien mavisi hiç kullanmadım. Kaplumbağam kuru alana nadir çıkıyor genelde tünek olarak koyduğum alanda dinleniyor uyuyor sorun olur mu?

Ekli dosyalar

• 20240610_152054.jpg
    20240610_152054.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 4
  • 20240610_152650.jpg
    20240610_152650.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 4
Su hafiften sarıya çaldığında ve koku yoğunlaştığında su değişilmeli. Böyle olmasa bile haftada bir değişin. Su tazelensin.

Metileni kullanabilirsiniz sorun değil. Haftada bir 1 damla yeterli.

Uyuma işi su içinde olacak. Suda uyuduğu sürece üşümez.

Geri