Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni dış filtreye rağmen su berraklaşmıyor neden olabilir

Cvp: RE: Yeni dış filtreye rağmen su berraklaşmıyor neden olabilir

ella_zuzu' Alıntı:
cem' Alıntı:
Yazdığın katman şekli uygundur. Seramik altı boş kalacak ki yoğun kir seramik tarafından tutulsun. Elyaf koyarsan yoğun kir çabucak elyafı tıkar ve su geçişini engeller. Ve hatta seramik üstüne 2-3 cm kalınlığında sünger bulup uygun şekilde kesebilirsen elyaf yerine onu koy. Su geçişi rahat olmalı.

Sorun kirlilik bu sebeple komple suyu değiş. Dış filtrede bakteri 28 gün içinde oluşup aktif hale gelir. Şayet kloru uçmamış şebeke suyu kullanıyorsan bakteriler ölecektir.

Yine su yeşillenirse suya salınım yapan birşey var demektir. Filtre içindekiler yeşil renk yapmaz. Reptomin yem yeşildir ama suya renk vermez. Sararma olsa sebebi bellidir ama yeşil renge dönmesi garip yosun olmadığına göre başka birşey var. Kuyu suyu yada su düzenleyici bir ürün kullanıyor musun? Koku yapıyor mu?

su olarak çeşme suyu kullanıyorum sorun olur mu? Başka birşey kullanmıyorum. Hafiften kokuda vardı maalesef. çeşme suyunu direk koymak problem ise bir gün bekletip oyle koyabilirim. süngerim yok ama yarın bulmaya çalışırım. kuyu suyu veya su düzenleyici kullanmıyorum

ella_zuzu' Alıntı:
cem' Alıntı:
Yazdığın katman şekli uygundur. Seramik altı boş kalacak ki yoğun kir seramik tarafından tutulsun. Elyaf koyarsan yoğun kir çabucak elyafı tıkar ve su geçişini engeller. Ve hatta seramik üstüne 2-3 cm kalınlığında sünger bulup uygun şekilde kesebilirsen elyaf yerine onu koy. Su geçişi rahat olmalı.

Sorun kirlilik bu sebeple komple suyu değiş. Dış filtrede bakteri 28 gün içinde oluşup aktif hale gelir. Şayet kloru uçmamış şebeke suyu kullanıyorsan bakteriler ölecektir.

Yine su yeşillenirse suya salınım yapan birşey var demektir. Filtre içindekiler yeşil renk yapmaz. Reptomin yem yeşildir ama suya renk vermez. Sararma olsa sebebi bellidir ama yeşil renge dönmesi garip yosun olmadığına göre başka birşey var. Kuyu suyu yada su düzenleyici bir ürün kullanıyor musun? Koku yapıyor mu?

su olarak çeşme suyu kullanıyorum sorun olur mu? Başka birşey kullanmıyorum. Hafiften kokuda vardı maalesef. çeşme suyunu direk koymak problem ise bir gün bekletip oyle koyabilirim. süngerim yok ama yarın bulmaya çalışırım. kuyu suyu veya su düzenleyici kullanmıyorum

duzeltme koku yok gidip akvaryum dıbinde kalan suyu kokladım koku gelmedi bana.

herşeyi yıkadım. yeşil hortumları yıkayamadım. onları arıtmak mümkün değil. yarın da boş akvaryumu iyice sileceğim sirkeli su ile. ve taze su dolduracagım tekrar.

Sirkeli suya gerek yok. Bir miktar su koyup akvaryuma ait bulaşık bezi ile suya daldırıp camlar üstünden geçmen yeterli sonra o suyu çekip maşrapa ile tepeden tüm kenarları dolaşarak maşrapa ile su dök ve o suyu da alıp temiz suyu eklersin.

Suyu bir damacana veya petşişeye koyup içine toz girmeyecek biçimde açık bırakarak klorun uçmasını sağlarsın. En az bir gün beklesin. Hatta bu şekilde yedekte su tutabilirsin. Carbon malzeme su düzenleyici ile aynı işlevi görür.

Hortumlarda jbl hortum temizleyici kullanıyoruz. Şimdilik normal musluk varsa her iki ucunu sırasıyla takıp musluğu sonuna kadar aç ve tazyikle pislik çıksın. Musluk yoksa hortuma su doldurup her iki ucunu parmağınla kapayıp hortumu salla az da olsa pislik çıkar.

Bir arkadaş galvanizli kalın ve hortumdan biraz daha uzun bir telin ucunu dairesel olarak eğip arasına hortuma sığacak kadar pamuğu ıslatıp sıkıştırıp çevirerek top haline getirip içinden geçirip temizliyordu. Bir nevi kulak pamuğu gibi. Hırdavatçılarda bulursun.

Bir ricam alıntı yapmadan direk yaz. Yorum alıntıyla uzuyor ve sonraki sayfaya atıyor.

Cem bey merhaba benim derdim bitmiyor ?? suyumu değiştirdim filtre çalışıyordu. Akşam bir baktım filtrenin kapağında sızıntı başlamış ve habire filtreden out borusunda bir su fışkır oluyor. Alet tükürüyor gibi. Sorun ne olabilir. Açtım kapattım. Sağa sola eğdim hava bastım ama olmadı ?

Kapaktan ise kapağı 180 derece ters çevirip tekrar tak. Hortumdan ise bağlantı noktası gevşemiştir çevirip sıkıştırırsın. Yalnız hortumun vanaların dibine kadar geçtiğine emin ol sonra sıkıştır.

Kapaktan su damlamadık kesildi
Peki bu fışkırma sesi neden olabilir
Daha önce yoktu. Out borusundan devamlı bir tazyikli su veriyor. Hava vardır diye pompaladım sağa sola yatırdım kaldırdım geçmedi. Kurulum sırasında out ve in borularını tam tersine bağlayıp baya uğraşmıştım. Sonra fark edip değiştirdim bu sırada filtreye zarar vermiş olabilir miyim? Yada ne olabilir. şeytan diyor al at çöpe

Ara ara dızzzt gibi bir ses geliyorsa hava vardır. Pervaneye geldikçe dışarı atar. Olduğu yerde fazla eğmeden 10-15 derece açıyla sağa sola salla çıkar.

Ters takmayla sorun çıkmaz sonuçta pervaneyi mıknatıs usulü manyetik alan ile dönüyor. Yalnız çok kirlenir tıkanırsa zorlanır.

Dış filtre iç filtre gibi sürekli temizlenmez o açıdan rahat ama temizlerken de ömür törpüsüdür.

SZalladım çok denedim olmadı kendiliğinden azalıp biter diye umuyorum artık. ?

resimler bu şekilde. su hafif yeşerdi mamanın rengi yeşil ondan olabilir mi acaba..hemen yeşermesi neden olabilir başka.?

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    40.2 KB · Görüntüleme: 18
  • 2.jpg
    2.jpg
    47.5 KB · Görüntüleme: 19
  • 3.jpg
    3.jpg
    121 KB · Görüntüleme: 16
  • 4.jpg
    4.jpg
    96.3 KB · Görüntüleme: 14
  • 5.jpg
    5.jpg
    59.3 KB · Görüntüleme: 19
  • 6.jpg
    6.jpg
    66.1 KB · Görüntüleme: 16
  • 7.jpg
    7.jpg
    55.7 KB · Görüntüleme: 20
  • 8.jpg
    8.jpg
    66.7 KB · Görüntüleme: 16
Yemin ismi nedir? Reptomin mi, başka yem mi?

Kum tortusu var hala suda. Su değişimlerinden evvel kumu karıştır tozlar havalansın suyu öyle al.

Cvp: Yeni dış filtreye rağmen su berraklaşmıyor neden olabilir

Kum derken neyi kastettiniz acaba. Silis kum yok dipte.

Yemin ismi sera raffy viral su yine yeşerdi maalesef. Zamanla berraklaşır mı acaba. Fışkırtma sesi kesildi amafiltre daha gürültülü çalışmaya başladı. Ne yapsam bir akvaryumcu bulup eve mi çağırsam bilemedim. Daha ısıtıcı ve lamba yenilemem lazım. Onlara bir türlü sıra gelmedi. Bu suyun rengi beni bağladı kaldım. Bu konularda Çekmeköy veya Dudullu da servis veren güvenilir bir akvaryumcu Öner’iniz olabilir mi acaba. Çaresiz kaldım?

İstanbulu bilmiyorum. Vitali bir süre verme yada elden yedikçe tane tane ver ama dikkat et parmakları kaptırma. Yerine tetra reptomin alabilirsin. Vitalde renk vermez ama uzun zaman oldu almayalı yemi yeniledilerse bilmiyorum. Yeşil ondan kaynaklı birşey ise hayvana bir zararı yok.

Hava pervane haznesine dolduğunda gürültü yapar.

Su renge rağmen berraklaşıyorsa işlevini görüyor demektir.

Tabandaki mukavva karton mu yoksa kum gibi duruyor.

Tabanda birşey yok . Kum da kartonda yok. Fotoğrafta yansımadan öyle algılamış olabilirsiniz. Filtreden fışkırma sesi gene başkadı. Saldım çayıra mevlam kayıra misali bekliyorum. Su berraklaşmadı ama daha açık bir yeşil hale geldi. Beklemedeyim.

Merhabalar benim filtredeki tısss tısss sesi geçmedi. Suyum berraklaşmıyor. Hafif yeşil. Akvaryuma gelen su temiz ama akvaryumdaki su hala yeşil berraklaşmıyor. Biraz daha mı beklesem? Ne yapayım bilemiyorum.

Yeşil filtre yada malzeme kaynaklı değil. Birşey salınım yapıyor.

O sesi yaptığında hortumdan hava kabarcığı geliyor mu? Su emiş borusunun yüzeydeki kirleri çeken ucu tam kapalı mı?

Kuru alan üzerindeki plastik olabilir mi acaba:(mavi plastik var. Cam olan kuru alana kaplumbağamın çıkabilmesi için yerleştirdiğim bir plastik var. Resmini göndereceğim. Su emişin yüzey kirleri çeken parçasını kullanmıyorum.

cam kuru alana bu malzeme oldugu için kaplumbagam rahat cıkabiliyor.

Ekli dosyalar

• plastik.jpg
    plastik.jpg
    463.8 KB · Görüntüleme: 18
Bu yapmaz aynısı bende de vardı. Yalnız zaman içinde su içinde kalan kısmı kir ve alg bağlıyor. Ayda bir yada iki ayda bir fırçalayıp temizlersin.

Merhaba Elif hanım,

Akvaryumunuzun konumu cam kenarı olduğu ve gün ışığı aldığı için yeşil su, yeşil nokta ve sakal yosunu gibi oluşumların hızla büyümesi doğal. 

Akvaryumunuzu güneş ışığı almayacak şekilde konumlandırın. Dış filtrede bakteri kültürü oturduktan sonra su zaten berrak kalır.

Filtre malzemelerinizi musluk suyuyla değil dinlenmiş su yada akvaryum suyuyla yıkarsanız bakteri kültürünü öldürmemiş olursunuz

Keyifli hobiler

Akvaryum güneşi doğrudan görüyor mu?

Geri