Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Yasam Alanimiz

kimbubye

Bronz 1 Üye
Sonunda bitti :) Cok uzun zamandir Rocky ve Teodor'a yeni yasam alani hazirlamak icin ugrasiyorduk.Canim cikti desem yeridir ama sonunda fan haric herseyiyle bitti.

Yeni yasam alanimiz 180X65X50 cm olculerindedir. 65cm'lik yuksekligimizin 35 cm'ini su ile doldurduk geriye kalan 30 cm'lik kisimda kuru alanlari ve guvenlik icin bos duracak. Camdan merdiven seklinde kuru alanlari yapip silikonla ve camla sabitledik. Cocuklarin kolay tirmanip rahat edebilmesi icin sirli seramikle kapladik. Sistemimizde filtrasyonu daha kaliteli hale getirmek icin sump sistemi kurduk ve kule ile su devir daimini sagladik. Olasi herhangi bir kavga durumuna karsilik paludaryumumuz simetrik olarak tasarladik ve gerekli goruldugu taktirde ikiye bolmek icin kizak yolu yerlestirdik. Bolumleme icin ise 8mm kalinlikta su gecisine izin veren bosluklu pleksiglas tasarladik. Akvaryumumuz kapakli tasarim olup lamba fiksturleri icin simetrik delikler acildi ve orta alanina florasan lamba icin sistem konuldu. Sump sistemimiz 3 bolmeli olarak tasarladik ama olasi tasmaya karsi emniyet olsun diye 4 bolumude ekledik. Sump sistemini akvaryumun altina konumlandirdik ve aciga cikan sesi azaltmak icin ses izolasyon pad'leri monteledik. Iceride olusan nemi disari atacak fani daha yerlestiremedim ama 80mm'lik sessiz fan monte edilecek.

Akvaryumumuzun ilk hali

mailto:/images/8apa.jpg

Sump sistemimizin tasarimi

mailto:/images/sump.png

En buyuk sorunlardan biride kullanilacak ekipmanlar yada malzemelerdi. Bu konuda kendi capimda arastirma yapip gerekli kaldigi yerlerde forumdaki arkadaslardan yardim aldim umarim sizede biraz yardimim dokunur.

Kafa Motoru: Eheim Compact 5000 kullaniyorum. Sessiz tabikide degil sonucunda titresim saciyor calisirken fakat ses seviyesinin bir cok yerde muadil urunlere gore daha az oldugunu okudum videolari izledim ve bunda karar kildim. Gayet memnunum debisi ayarlanabilir. Sesi hafif bir ugultudan ote degil. Salonumda kullaniyorum ve rahatsiz etmiyor. (kapaklari acikken bile)

Su Isiticisi: Ilk olarak Hydor ETH 300w denedim ama memnun kalmadim. Suyun sicakligini stabil tutmuyordu. Bir bakiyorum 24 derece bi bakiyorum 28. Ertesi gun yine kontrol ediyorum 24. Tahminimce yeterli gelmiyordu cunku diger isiticilar gibi suyun icine degil motordan gelen boruya monte ediyorsunuz. Guzel urun cunku yer kaplamiyor suya koymuyorsunuz. Ama iste bende olmadi yani pek olumlu konusamiyorum. Daha sonrasinda ise sump'in boyunada uygun olan Sera 250w isiticidan 2 adet ile degistirdim. Sonuc bekledigim gibiydi. Cok memnunum ve Sera isiticilarin Eheim'a gore bir artisi boyunun daha kisa olmasi :) (benim kullanim amacima gore)

Lambalar konusuna biraz hassasiyet gosterdim sonucunda bunlarda cok onemli. Daha onceden kullanip memnun kaldigim urun grubundan devam ettim. (Biraz gelenekselciyimdir :D) Lamba fiksturlerinde ise yapi marketlerde ve akvaryum malzemecilerinde bekledigimi bulamadim o yuzden ayni urun markasina yoneldim.

Isitici Lamba: Exo Terra Swamp Basking Spot 75w

UVA Lamba: Exo Terra Reptile Vision 13w

UVB Lamba: Exo Terra Reptile UVB 100 13w

Lamba Fiksturu Tekli: Exo Terra Light Dome Small

Lamba Fiksturu Ciftli: Exo Terra Compact Top Small

Florasanlar: Osram Day Light 18w

mailto:/clzb0qgvd/image.jpg

Sump Malzemeleri: Biyolojik sunger, Elyaf, Bioball, Seramik, Zeolit, Karbon, Substrat

Buda bitime ramak kalmis hali su varken

mailto:/8k2jwvwv5/image.jpg

Is bittiginde karanlikta test etmek istedim :)

*

Ve artik final :D Kurdele kesimi oncesi :D

mailto:/iy59jg7ur/image.jpg

Dolaplar ve sump kismi. 9 adet fis olunca kablolari duzenlemesi, zamanlayicilar derken ufak bir karmasa oluyor tabi :)

mailto:/rcxmbaybf/image.jpg

Rocky ve Teodor kesifte :)

mailto:/4smgglolx/image.jpg

mailto:/86iyayvvd/image.jpg

Ekleyeceklerim:
1. Dolaptaki nemi disari atmak icin Fan
2. Herhangi bir elektrik kesintisine karsi guc kaynagi
3. Uzaktayken bile onlari gorebilmek ve iyi olduklarindan emin olabilmek icin IP Cam

Son olarak bu paludaryumu yapmama yardimci olan Beta Akvaryum ve calisanlarina, her sikistigimda yardim eden ve bilgisini eksiksiz paylasan forum moderatorlerine ve uyelerine cok tesekkur ederim.

Cvp: Yeni Yasam Alanimiz

Onur Bey, tebrik ederim. Hayırlı olsun. Açıkçası imrenerek izledim. El yapımı ve kendi emeğimizle yapılan yaşam alanları bu kadar profesyonel olmuyor. Emre'nin ve senin gibi profesyonel bir iş yerine yaptırılanlar gerçekten çok düzenli ve oldukça iyi oluyor.

Büyüklüğü dışında sistemde en çok hoşuma giden 2 şeyi sıralıyım.

1. Üstü kapalı sistem olması. her ne kadar buharlaşmanın ışıklandırmayı etkileme riski olsa da kapalı sistem her zaman daha stabil olmaktadır.

2. kızak sistemini çok iyi düşünmüşsün. Muhtemelen yaşanmaz ama en ufak bir anlaşmazlıkta evden kafan rahat ayrılabilirsin. Ben bu sorunu yaşamıştım.

Tekrar güle güle kulan.

Tebrik ederim Onur. Çok güzel olmuş. Resimleri seyretmeye doyamadım. Sump sisteminin görsel avantajıda çok iyi. Ne filtre borusu ne ısıtıcı hiç bir görüntü kirliliği yok. Şu an 315 lt su var. Akvaryumun bir avantajıda ileridesayı artarsa kapağı kaldırıp suyu yükseltebilmen. İhtimali düşünerek kavga durumundaki araya set çekme sisteminde çok iyi olmuş. Akvaryum her haliyle gelecekteki farklı durumlara karşıda hazırlıklı.

Benim basit bir kaç önerim var;
Öncelikle kuru alan ısısını ölçmeni tavsiye ederim. Kapalı sistem ısıyı tutar ama 30 cm mesafede uygun ısıyı sağlamayabilr. Belki ısıtma ampulünü daha güçlü seçmen gerekebilir. Örneğin 100 w.
Diğer bir konu soldaki mango kökünde kıymık, püskül, lif gibi uzantılar çok. Bunları koparıp akvaryuma yaymadan sen makasla kes istersen.
Bu ufak iki ayrıntı dışında tek görsel ve hayvanlar için rahatsız edeceğini düşündüğüm nokta tabandaki aşırı çakıl miktarı. Bunkların ufak olanlarını toplayıp kumun açığa çıkmasını sağla bence. Hem kum üzerinde rahat gezinip iyi deri atarlar hemde kumun güzelliği ortaya çıkar. Ayrıca ufak taşlar zamanla gömülüp daha kötü görüntü oluşturur. Hatta arkadaki 3 büyük kayayı ya üst üste yada iki büyük birbirinden biraz uzak ve köprü şeklinde üzerlerine ince kayayı koyup ufak bir kayalık yapabilirsin. Sanırım yapay hiç bir ürün istemiyorsun ama ipek yapraklı br bitkide konulabilir.

çok güzel olmuş. verdiğin emeğe değmiş. emre dikkatimi çekenleri yazmış. ilerde akvaryum üstü kuru alana geçersen kaplumbağa sayısı 5 taneye çıkabilecek kapasiteye dahi gelebilir. tabi fazlası bela o ayrı. :smile:

benim emreye ek olarak söyleyeceğim bir fan o buhar etkisini çekebilecek mi. çünkü elektrik aksamları da dolabın içinde ve iç ahşabın kaplamaları atar mı diye düşünüyorum. bunu takıp dene olmadı ikinci bir tane daha alırsın. yalnız fanı almadan evvel sesini dinle. gürültülü çalışırsa orada kafa şişirir. olmadı bilgisayar fanına yönelirsin. bu fan 12 volt ile çalışıyordu diye hatırlıyorum. onu özellikle sor. eğer 12 volt ise dalgıç florasan fiş kablosunu söküp bu fana lehimlersin.

sağ taraftaki dolap ayrı sanırım oraya da alabilirsin fişleri. fana yakın olacağı için buhardan fazla etkilenmeyeceklerdir. dolapta kestiğin yerler varsa delik açma gibi o noktaları siliconla sıva. özellikle kaplama kenarları açıktaysa oralarada sürersen kaplamanın şişmesini önlersin.

mobilyanın ayaklar sağlam mı ? keşke onları düz plastik attırıp tam yüzey tutunması sağlasaydın iyi olurdu gibi geliyor. esnemelere dikkat et. hayırlı olsun.

Parkede iz yapmasın diye ben halı üzerine ayakların altına boyalı kalas koydurmuştum. Komple olsa taşımada altına girilmez ama bir şekilde yük dağıtılırdı. Neyse artık onu yerinden kaldıramaz.

Merhaba,

Hepinize guzel dilekleri ve tavsiyeleri icin cok tesekkur ederim.

Emre Bey: Dediginiz gibi kuru alan derecesi alip sicakligida kontrol altina alacagim. Mango koklerinide budamak pek istemedim dogal dursun diye. Taslar konusunda da ufak duzenlemeye gidecegim.

Cem Bey: Arastirdigim 12v PC fanlarinin verilerine gore 17db (ki cok sessize yakin) ses seviyesi var. Ayni zamanda yine verilerine gore bir saatte icerisini temizliyor gorunuyor ama tabi denemeden bilinmez :). Mobilyanin kosebentlerine silikon sivali durumda olasi bir hasara karsi olarak. Ayak konusunda ise keske soylediginiz gibi yapsaydim daha saglam olurdu. Ama suanki halide gayet saglam durumda. Standart ayaklarin yerlesiminin yanisira ek destek ayaklarida yerlestirdik.

Gerçekten çok güzel olmuş imrendim valla :)

Müthiş olmuş elinize emeğinize sağlık

Hayirli olsun abi.
Cok guzel olmus darisi benim basima.
:-$

Hayirli olsun abi.
Cok guzel olmus darisi benim basima.

Abi ayip olucak ama kaca yaptin.Para biriktiriyorum bende yapicam kusura bakma :-(

onur mangodaki çıkıntıları kes hayvanlar o lifleri yoluyor. yutarlarsa sorun çıkarır. temizlesen bile bir yolunu bulup yolmaya çalışıyorlar. buna dikkat et.

fan 17 db ise bayağı sessizmiş. aman dalgaya düşüp adaptörü unutma. yakarsın motoru.

benim mobilyada çekincem ince ahşap kullanmaları. duruma bakarsın olmadı iç veya dış kısımdan yalıtım levhalarının vidaları hizasından ve dış köşelerden esnemeye karşı profil atılır. işçiliği güzel. gerçi şu aşamada bir şey olacağını sanmıyorum ilerde akvaryum üstü kuru alana geçer ve suyu yükseltirsen o zaman düşünülebilir. şu an tahminimce mobilyaya binen bütün yükün toplamı yarım ton kadar var. yalnız akvaryumu tam kapasite kullanırsan 700 kiloyu geçebilir.

Cok tesekkur ederim hepinize :)

Maddiyatini burdan yazmak acikcasi cok hosuma gitmez ama size fikir olmasi acisindan ozel mesajla yolluyorum.

Hemen budayacagim Cem bey. Cok tesekkur ederim.

Sağlık ve gerekli ekipmanlar konusunda zaten mükemmel. Dekoratif ayrıntılar dışında ilave öneriye gerek kalmıyor. Bir aklıma gelende yukarıdaki floresanlardan bir yada ikisi mavi olursa akşam güzel görüntü olabilir.

Emre'ye katılıyorum. En azından bir florasan mavi olursa gece için kullanılabilir. :)

Yeni bir sistem kurumcam ve sump sistemli yapmaya karar verdim birkac sorumu cevaplarsaniz sevinirim

1-Malzemelerin icinde durdugu camin herhangi bir ozlelligi olmali mi cam kalinligi vs. onemli mi yani ?

2-Kapaklar kapaliyken ses nasil ? Dis filtrelerden cok mu ?

3-Malzeme dizilimi nasil olmali ?

4-Dolaplarin icinde fan sistemi kullaniyorsunuz sanirim degil mi ? bu fan normal bir bilgisayar fani mi yada nasil birsey ?

5-Motorun gucu nasil olmali 500 litre su kullanacagim borulari nereye sabitlediniz ? Ayrintili olarak resmederseniz cok yardimci olur simdiden tesekkurler

Bu arada akvaryum gercekten guzel gozukuyor

6-Sump sistemlerde su basma gibi bir tehlike yok degil mi ?

Aklima surekli yeni sorular geliyor
7-Isitici sump sisteminin icine konabiliyormus sanirim sizde boyle mi ? Yada boyle olmasi icin ozel birsey gerekir mi ?

Bayildim
Bayildim tekrar bayildim :t65y:süper ötesi birsey olmus emegine ellerine saglik cok basarili umarim saglikli ömpr gecirirler kurdela merasimi bendende bekleniliyor kesinlikle yapicam :haha:

1- 6 mm yeterli olur
2- bu ses işi alacağın motorun kalitesine göre değişir.
3- aynı dış filtre gibi bunda yatay konumlandırmalı.
4- banyolar için kullanılanlar var ama muazzam gürültülü çalışırlar. bilgisayar fanı alacaksın. plastik olsun, alüminyumlar biraz gürültülü çalışıyor.
5- 20 wattan aşağı olmasın. akvaryuma su giriş motora bağlanacak. su çıkış sanırım seramiğin altına doğru veriliyor.
6- konusunda fikrim yok.
7- dolap kapağı kapalı olduğu için içerde buharlaşma olmamalı. sump'ın üstüne kapak kapatılırsa nem oranı da az olacaktır. sadece boruların girdiği noktalarda boşluk bırakılabilir.

yine de bu konuda uzman görüşü alman daha sağlıklı. onurdan sonra mas akvaryumdan da fikir alabilirsin. sumpta hoşlanmadığım taraf temizlik işi.

Bu sistem çok güzelmiş ama yapması zor sanırım Cem Abi videoda komple bizim patates soğan sepetlerinden yapmışlar sistemi https://www.youtube.com/watch?v=RxaNI5Omt-s

Tesekkurler abi hemen cevap verdin
Temizlik derken temizlik dis filtreden daha kolay bile olmaz mi abi ?
7. soruya verdigin cevabi anlayamadim birde abi isiticiyla ne alakasi var ?

Simdi gordum yasarcan suan bir yandan televizyon falan izliyorum mutlaka izliycem temiz kafayla anlayarak

sump'ın içine ısıtıcı demişsin ya o açıdan dedim. üstüne camdan kapak kapatılırsa kışın ısı kaybı önlenir. temizlikte sıkıntı şu dolabın içinde bütün işlemleri yapacaksın dışarı çıkar indir zor.

yaşarcan bu bildiğin mutfakta kullanılan dolap. hakikaten 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi.

bunuda yapan var Abi adamlar yapıyorlar ama kullanışlı geldi bana ısıtıcıyıda atmışlar suyun içine ohh :)

Sistem aynı abi görüşünü biraz güzelleştirdiğinde tam kapasiteli dış filtre :)

Cem abi buda küçük ama kullanışlı versiyonu https://www.youtube.com/watch?v=YFcioRUCa6c

Alisarp bak en altta saksılı bi model paylaştım video senin ingilizcede var oda güzel olur ama bence o çekmeceli sistem çok rahat yani temizliği falanda çok kolay

Geri